Kent konseyleri Edirne’de toplandı

Türkiye Kent Konseyleri Platformu’nun Edirne’de düzenlediği ‘iklim krizi’ toplantısında 27. genel kurul sonuç bildirgesi açıklandı. İlimizden İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol da katıldı

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

TKKP 27. Genel Kurulu 16-17 Ekim 2021 tarihlerinde Edirne’de ‘İklim Krizi’ ana temasıyla gerçekleştirildi. Programa tüm yurttan kent konseyi başkanları katıldı. İlimizden ise İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol programa katılım sağladı. Programda Namık Kemal Üniversitesi’nden Prof. Dr. Halim Orta İklim Krizi ve Kır, Trakya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mahmut Güler İklim Krizi ve Kent, MAREM’den Levent Artüz İklim Krizi ve Denizler konulu sunum gerçekleştirdi. Sonuç bildirgesinde iklimdeki değişimin krize evrilmesinin üretim tarzından kaynaklandığı ortaya konuldu. Kent konseylerinin, iklim krizinin sebeplerinin azaltılması ve sonuçlarıyla mücadelede sivil toplum üzerinden kilit rolde olduğu belirtildi.

"YIKICI ETKİLER UZAK DEĞİL"

Programa katılan uzmanların da üzerinde durduğu en önemli nokta; iklim krizinin yıkıcı etkilerinin artık uzak bir zamanda olmayacağı, gündelik hayatımızın içerisinde olduğu ve bir an önce harekete geçilmesi gerekliliği oldu. Konuşmalarda iki ana eksen ortaya çıkarken iklim krizine sebep olan üretim faaliyetlerinin toplumsal yarar lehine düzenlenmesi, iklim krizinden kaynaklanan afet gibi durumların risklerini en aza indirecek politikaların üretilmesi oldu. Derin deniz deşarjları, sanayi kirliliği, doğru yöntemlerle arıtılmayıp bertaraf edilmeyen atıklar, endüstriyel tarım uygulamaları, ranta dayalı kentleşme politikaları gibi insan kaynaklı uygulamaların küresel ısınma ve iklim krizinin temelinde yer aldığı vurgulandı.

PAYDAŞLAR SÜRECE KATILACAK

Toplantıda ayrıca Kyoto Protokolü, Paris İklim Anlaşması gibi uluslararası sözleşmelerin uygulanması için ulusal ve yerel mekanizmaların geliştirilmesi ve küresel ısınmaya yol açan faaliyetlerin kısıtlanması üzerinde duruldu. İklim krizinin sonuçlarının izleneceği milli kuraklık merkezinin kurulması, konvansiyonel tarım yerine onarıcı ve pulluksuz tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması, su kullanımında farkındalık yaratılması, iklim krizi politikalarının üretilmesi ve uygulanmasında merkezi ve yerel yönetim başta olmak üzere tüm paydaşların sürece katılmalarının sağlanması konularına değinildi.

TESPİT VE ÖNERİLER

TKKP 27. Genel Kurulu’nda iklim krizi ve su kaynakları, iklim krizi ve toprak, tarımsal alanlar, iklim krizi ve gıda, iklim krizi ve hava, iklim krizi doğa olayları ve afetler, iklim krizi ve hukuk atölye çalışmaları yürütüldü. Atölye çalışmalarında aşağıdaki tespit ve öneriler üzerinde duruldu:

• Kent konseylerinde doğal ve kültürel varlıkların korunması için çalışma grupları oluşturulması.

• Başta tarım ve kentsel şebeke suyu kullanımı konusunda farkındalık oluşturulması, yeşil altyapı yatırımlarının yaygınlaşması için girişimlerde bulunması.

• Tarım üreticilerine üretim ve örgütlenme eğitimleri verilmesi, üretimde damla sulama sistemine geçilmesi, bilinçsiz ve gereksiz su kullanımı, aşırı gübre kullanımının engellenmesi, planlı tarıma geçilmesi ve uygulamaların denetlenmesi.

• Kent konseylerinin, tarım kooperatifleri ve çiftçi sendikaları ile birlikte çalışması.

• Kentlerin nefes almasını sağlayacak hava koridorlarının önünü kapatmayacak,  yerleşim palanları yapılması. Bu planların yapılmasında kent konseyleri işlevsel kılınması.

• Herkes için eşit, sağlıklı, ulaşılabilir ve adil gıda talebi en temel haktır. Bu gıdaların üretim süreçlerinin demokratikleşmesi, dağıtım süreçlerinin yoksulları da kapsayacak şekilde eşit bir biçimde yürütülmesi için merkezi ve yerel düzeydeki örgütlenmelere kent konseyleri destek vermesi.

• Üretici pazarları tohum takas etkinlikleri, kent bostanları, üretici ve tüketici kooperatifleri gibi faaliyetleri kent konseyleri ortaklaşmasıyla yürütülmesi.

• İklim krizi sonucu oluşan afetlerde gerek hazırlık aşamasında gerekse müdahalede ciddi koordinasyon sorunları olduğu vurgulanmıştır.  Kent konseylerinin bu koordinasyon sorununda çözüm mercii olabilmeli.

• Özel ilgi gerektiren grupların afetlerde daha fazla etkilendiği, bu sebeple hazırlık aşamasında bu gruplara yönelik çalışmaların yürütülmesi.

• Kent konseyleri bünyesinde toplumsal bilincin artırılması ve yerelde iş birliğini sağlamak için afet çalışma gruplarının oluşturulması.

• İklim krizine sebep olan kentleşme politikaları ve doğal varlıkların yanlış kullanımları aynı zamanda hukuk sorunudur. Gerek mevzuatın uygulamasında gerekse de yorumda iklim krizinin etki ve sonuçlarının göz önünde tutulması.

• Ranta ve talana karşı doğanın ve yaşam alanlarımızın korunması için mücadele ederken birçok yıldırma politikasıyla karşı karşıya kalmaktayız. Bu duruma karşı Kent Konseylerinin dayanışma içinde olması.

Toplantı sonunda Türkiye Kent Konseyleri Platformu Genel Kurulu adına Yürütme Kurulu bir açıklama yaptı. Yürütme kurulunun yaptığı açıklama şöyle:

"YAN YANA DURMAKTAN BAŞKA ÇAREMİZ YOK"

Toplantıya ev sahipliği yapan Edirne ve çevresinde Saros Körfezi’nin korunması için yıllardır mücadele edilmektedir. Saros’ta yapılmaya başlanan FSRU doğalgaz limanı ve kara boru hattının yıkımına dair yıllardır ortaya konan bilimsel raporlar ışığında sürdürülen mücadelenin tüm kent konseyleri olarak yanındayız. İnanıyoruz ki Kazdağları’nda altın madeni şirketine karşı kazandığımız mücadelede olduğu gibi birlikte mücadele ederek yan yana durmaktan başka çaremiz yok.

"HESAP VERMEDEN KAR EDEMEZLER"

Marmaris Kent Konseyi’ne karşı açılan tazminat davası sürecinde olduğu gibi şirketler, kamu kurum ve kuruluşları ÇED süreciyle denetlenmeden hesap vermeden sorumluluk üstlenmeden en düşük maliyetle en yüksek karı elde ederek istedikleri gibi çalışamayacaklarını bilmek zorundadır. Kent konseyleri, kentlerdeki ve doğadaki her tür yaşam ve kent hakkını ihlal eden faaliyetlere ve eko-kırım yatırımlarına karşı haklarımızı savunmaya devam edecektir. Hukuku kendi çıkarları için araçsallaştırmaya çalışanların karşısında ekoloji mücadelesi veren Marmaris Kent Konseyi’nin yanındayız.

18 Eki 2021 - 13:48 Kocaeli- Yaşam

Muhabir Ayşe Aydın


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.