Cengiz Sarıbay: Bir tek fare kapanına konan peynir bedava

Gazetemizi ziyaret eden CHP Kocaeli Geçmiş Dönem İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, kent ve siyaset üzerine değerlendirmede bulundu. Sarıbay, Millet İttifakı konusunda “Bir ittifak varsa, bazen taviz verilir. Hiçbir şey karşılıksız değil. Bir tek fare kapanına konan peynir bedavadır. Ben ister miydim Büyükşehir ve Körfez’i İYİ Parti’ye verelim” şeklinde konuştu

Cansu Albayrak
Cansu Albayrak Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

YÜRÜYÜŞ YOLU İYİ OLACAK’

Gazetemize ziyarette bulunan CHP Kocaeli Geçmiş Dönem İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, kent ve siyasete dair sorularımızı cevaplandırdı. İzmit’in çehresini değiştirecek Yürüyüş Yolu Projesi hakkında konuşan Cengiz Sarıbay, “Refaha ermek için bazı sıkıntılara katlanmak lazım. Yürüyüş Yolu zamanında biterse umuyorum ki çok iyi olacak. 2000’li yıllarda Sefa Sirmen ve Hikmet Erenkaya’nın döneminde yapılan Yürüyüş Yolu’na o tarihten beri bir çivi bile çakılmadı. Nevzat Doğan’ın döneminde ise oradaki tek bir ağaç bile budanmadı. Projeyi görmedim ama güzel bir çalışma yapıyorlar. Güzel bir görüntüye kavuşmak için sıkıntıya katlanmamız gerekiyor” dedi.

Soldan sağa; gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin, Geçmiş Dönem CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, gazetemizin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Uğur Ulusoy

‘UZATMANIN ANLAMI YOK’

Yenilenecek olan kentin en önemli caddelerinden Fethiye Caddesi’nde İzmit Belediyesi ile İSU Genel Müdürlüğü arasında yaşanan protokol krizi hakkında da yorum yapan Sarıbay, “Bunu artık uzatmanın anlamı yok. Projenin 19 milyon bedeli mi var? 20 milyon diye kabul et. Ve ‘İstemiyorum sizin yatırımınızı’ diyerek bir an evvel projeye başla. 250 metre bir cadde yapılacak sonuçta. Tabi ara sokaklar da var. Orada da sıkıntı çekilecek ama başlanınca çabuk biter.

‘FAZLA POLEMİK GEREKSİZ’

Bu konuda fazla polemiğe gerek yok bence. Bırak İSU’yu falan. Yapıyorsa yapar, yapmazsa göndersin bedelini. Ödeyeceğim diyor Ali Sağlık. Çözüm üretmek için o projenin hemen başlaması lazım. Esnaf bu dönemde olmasın diyor. Onlar ayrı tartışma konusu ama İSU’dan dolayı iş geride kalmamalı. Ama esnaf ertelemek istiyorsa o ayrı mesele” şeklinde ifade etti.

‘KILIÇDAROĞLU BU ÜLKEYE LAZIM’

Millet İttifakı’nın önümüzdeki seçim döneminde duyuracakları aday ile ilgili kamuoyundaki söylemler hakkında konuşan Sarıbay, “Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener diyor ki ‘Millet İttifakı olarak seçim zamanı adaylarımızı açıklayacağız Acele etmeyin. Bizim adayımız şu an yok.’ Bence aday Kemal Bey’in tayin edebileceği bir isim olabilir. Kemal Kılıçdaroğlu bu ülkeye lazım olan bir adam. Öncelikle dürüst bir adam. SGK döneminde açık bulmak için ilmek ilmek aradılar. En ufak bir açık bulamadılar.

‘İMAMOĞLU GENEL BAŞKAN OLABİLECEK BİR ADAM’

Türkiye’de Kılıçdaroğlu’nun konumu daha iyiye doğru gidiyor. Kılıçdaroğlu aday olamaz diyenler bile artık olabilir, bu adam devlet adamı demeye başladı. Ama buna rağmen Kemal Bey, ‘Ben aday değilim. Adayımız şudur’ diyebilir. Ekrem İmamoğlu’nu o buldu. İmamoğlu bu partinin genel başkanı olabilecek bir adam. Bu partiyi ileride tüm ülkeye tanıtacak adam.

‘GÖREVLERİ BİZE YARDIM ETMEK’

Mansur Yavaş yaş olarak daha büyük. Cumhurbaşkanı olursa, en fazla 2 dönem yapabilir. Ama Ekrem İmamoğlu daha genç. İmamoğlu’nu yazık ederiz” dedi. Gelecek Partisi ve Deva Partisi hakkında da konuşan Sarıbay, “Bu partilerin iktidar olma gibi bir durumları yok. Bu partilerin görevi bize yardım etmek” şeklinde yorumladı.

BÜYÜKŞEHİR VE KÖRFEZ’İ VERMEK İSTEMEZDİM’

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde oluşturulan Millet İttifakı için ,“Bir ittifak varsa, bazen taviz verilir” diyen Sarıbay, “Hiçbir şey karşılıksız değil. Bir tek fare kapanına konan peynir bedavadır. Karşılıklı ittifak varsa bizim dışımızda gelişiyor. Ben ister miydim Büyükşehir ve Körfez’i İYİ Parti’ye verelim. Parti meclisinde adaylığı açıklanan ilk isim Bozkurt Uslu oldu. Salih Şirin bastırınca bizi geri çektiler. Bu kararı genel merkez aldı, ben almadım. Bana sormadılar. Ben Bozkurt Bey için çok bastırdım.

‘İYİ PARTİ SAYESİNDE İZMİT’İ KAZANDIK’

Ama biz İzmit’i 10 bin oyla kazandık. İYİ Parti’nin merkezde 30 bin oyu var. Eğer Büyükşehir ve Körfez’i vermeseydik 30 bin oy bize gelmezdi. İYİ Parti İzmit için aday çıkarsa 30 bin oyun 15’ini alsa, biz yanardık. İzmit’i İYİ Parti sayesinde kazandık. İttifaklar içinde her şey olabilir. Bizim dışımızda gelişen bir şey” dedi.

‘TEMİZ GENÇLERİ ÖNE ÇIKARMALIYIZ’

MHP’nin yeni il başkanı Yunus Emre Kurt’un 28 yaşında pırıl pırıl bir genç olduğunu dile getiren Sarıbay, “Bizde de öyle temiz genç isimler var. Onları öne çıkarmamız lazım.  Bu konuda ben kendimi başarılı sayıyorum. Anıl Acurman’ı gençlik kollarına ben aldım. Nilay Merttürk, Hakan Tanta, Harun Özgür Yıldızlı, Cüneyd Özkürkçügil bunlar siyasete kazandırılmış temiz insanlar. Yıldızlı’nın babası Rafet Yıldızlı 1986’da benim ilçe başkanımdı.

‘SARIBAY TERBİYESİ ALDILAR’

Bunlar benim partiye kazandırdığım insanlar. Şu an il kurulunda benim tarafımdan partiye kazandırılan 8-10 kişi vardır. Bu benim için bir övünç meselesi. Bu isimler Cengiz Sarıbay’ın eğitimini almış insanlar. Bu insanlar anlayışlı, dinleyen, saygı duyan kişiler” diye ifade etti.

‘2 GENEL BAŞKAN BENİ ARADI’

KOÜ eski Rektörü Sezer Komsuoğlu’nun rektörlüğe veda ederken ofisine geldiğini anlatan Sarıbay, “Sezer Hanım bana dedi ki, ‘Sen 1 numarasın. Sen Cengiz Sarıbay’sın. Senin bir şeye ihtiyacın yok. Onların sana ihtiyacı var.’ Ben de o görüşteyim, bana ihtiyaçları var. 2009’da Deniz Baykal aradığı için ben il başkanlığı yaptım. 2015’te Kemal Kılıçdaroğlu bizzat aradı. İzmit’te 2 tane genel başkanın ‘İl başkanı ol’ dediği böyle bir adam var mı?” ifadelerini kullandı.

‘MUHALEFETİN BİRLİKTE OLMASINDA FAYDA VAR”

Muhalif partilerin başkanları tarafından yeniden kurulan İl Başkanları Masası’nı değerlendiren Sarıbay,  “Muhalefetin birlikte olmasında fayda var” dedi

‘KİMSEYE ZARARI YOK’

Geçtiğimiz günlerde yeniden kurulan İl Başkanları Masası hakkında değerlendirmelerinde bulundu. Sarıbay, “Bu tür masaların kimseye zararı olmaz. Ben kendi dönemimde parti tabanından gelen eleştirilere çok direndim.  Biz o dönemde kurduğumuz masa sayesinde, partililerimizin çoğunun FETÖ’den haksız yere içeriye alınmasını önledik” söyledi.

GEÇMİŞTEN ÖRNEK VERDİ

Konu ile ilgili örnek veren eski Sarıbay, “1993 yılında bizim partilimiz olan bir kişi iş yerini kiraya vermiş fakat sonra bu kiracılar FETÖ’cu olmuşlar. 15 Temmuz’dan sonra devlet buraya el koyup kapatmış. Adam içeriye girdiği için kira ödemiyor. Partilimiz de ‘El koyduğunuz  eşyaları alın ben başkasına kiraya vereyim dükkanımı’ demiş. Ancak çözüm bulamamış.

‘DİYALOGDAN KAÇINMAMALIYIZ’

Partilimiz olan kişi geldi bana söyledi. Bu sorunu çözdük. Biz o gün il başkanları toplantısında olmasaydık bu sorunu çözemezdik. Şemsettin Ceyhan bana randevuyu aldı. Konuşmaktan niye kaçınıyoruz. Ben oraya gittiğim zaman başka partiye esir mi oluyorum? Konuşmaktan kaçmamak lazım. Başkaları ile aynı şeyi düşünmeyebilirsiniz.  Kimsenin kimseye kızma hakkı yok. Herkesin özgür iradesi ve bakış açısı var. Diyalogdan kaçınmamamız gerekiyor. Bazı konularda birlikte hareket edebiliriz” söyledi.

‘GÜZEL BİR DÜŞÜNCE’

Kendi dönemlerinde kurulan ve içerisinde iktidar partisinin de yer aldığı İl Başkanları Masası  için olağanüstü dönemde olduklarını ifade eden Cengiz Sarıbay, “Şu an ben il başkanı olsam AKP ile bir araya gelmezdim. Çünkü gelmemiz mümkün değil. Söylemleri sert, ötekileştirici. Ama bu şekilde muhalefetin birlikte olmasının faydası var. Güzel bir düşünce” diye ifade etti.

ESKİ MASA YENİDEN BİR ARADA

Kendisinin il başkanı olduğu dönemde il başkanlığı görevinde bulunan AK Parti İl eski Başkanı Şemsetin Ceyhan, MHP İl eski Başkanı Aydın Ünlü, DP İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu’ndan oluşan masanın ile yeniden kurulduğunu söyleyen Sarıbay, “Biz geçtiğimiz mayıs ayında eski başkanlar yeniden kahvaltıda buluştuk. 4 Ekim tarihinde de ikinci buluşmamız gerçekleşti. Ben, Aydın Ünlü, Şemsettin Ceyhan, Mustafa Nazlıgül, Halim Dedeoğlu toplantı yaptık. Hatta toplantıya Fikri Işık da katıldı. Sohbet ettik. Bu toplantılar artık her ay devam edecek” dedi.

21 Eki 2021 - 12:15 Kocaeli- Gündem

Muhabir Cansu Albayrak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.