Büyükşehir bütçesinde yüzde 66 artış

Büyükşehir belediyesinin 2022 yıl bütçesi 6,5 Milyar TL olarak açıklandı. Geçen yıla oranla bütçede yüzde 66’lık bir artış gözlendi

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Büyükşehir Belediyesi’nin Kasım ayı ikinci oturumu, Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. 34 gündem maddesinin karara bağlandığı meclis toplantısında 2022 yılının bütçesi de oy birliği ile kabul edildi. Buna göre Büyükşehir Belediyesi’nin 2022 yılı bütçe gideri 6 Milyar 500 Milyon TL, geliri ise 5 Milyar 700 Milyon TL olarak açıklandı.

ABİŞ: BÜTÇE DENKLİĞİ SAĞLANDI

2002 yılı için planlanan gelir gider bütçesi ve performansını açıklayan AK Partili Meclis Üyesi Berna Abiş, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2022 yılı için planlanan gideri 6 Milyar 500 Milyon TL, bütçe geliri ise 5 Milyar 700 Milyon TL olarak belirlenmiştir. Gelir ve gider arasındaki 800 Milyon TL’lik fark ise likiditeyi büyükşehir belediyesinin nakdini ifade etmektedir. Bu nakit para karşılık gösterilerek bütçe denkliği sağlanmıştır” diye konuştu.

YATIRIMIN PAYI YÜZDE 48,53

Abiş, “Personel giderleri 403 Milyon 8604 Bin TL ile yüzde 6,21, SGK prim giderleri 63 Milyon 388 Bin ile yüzde 0,98, mal ve hizmet alım giderleri 1 Milyar 513 Milyon TL ile yüzde 23,29, faiz giderleri 532 Milyon 439 Bin TL ile yüzde 8,19, cari transferler 312 Milyon 240 Bin TL ile yüzde 4,80, sermaye giderleri 2 Milyar 288 Bin TL ile yüzde 35,21, sermaye transferleri ise 865 Milyon 503 TL ile yüzde 13,32’dir. Sermaye giderleri ile sermaye transferleri aynı zamanda yatırımı ifade etmektedir. Yatırımın bütçedeki toplam payı yüzde 48,53’e ulaşmaktadır. Gider bütçemizi incelediğimizde Mali hizmetler 1 Milyar 186 Milyon TL ile ilk sırda yer almaktadır. Sırasıyla Fen İşleri 891 Milyon TL, kaynak geliştirme 866 Milyon TL, destek hizmetleri 750 Milyon TL, ulaşım 700 Milyon TL” dedi.

TAŞDEMİR: MUHTAÇ İNSAN SAYISI ARTACAK

CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, bütçe ile ilgili konuşmasında “2022 yılı bütçesinin Kocaeli halkına hayırlı olmasını temenni ediyorum. 2021 yılı bütçesine göre yaklaşık yüzde 66 oranında artmıştır. Bütçenin önemli bir kısmının sermaye gideri olarak harcanacak olması olumlu bir gelişmedir. Fakat bazı daire başkanlıklarında ki, geçtiğimiz yıl ile bu yıl arasındaki artışlarda gerçekten düşündürücüdür. Şuan vatandaşın en çok ihtiyaç duyduğu konu sosyal yardımdır. Cumhurbaşkanlığı 2020’deki yıllık programına göre ülkemizde yaklaşık 16.8 milyon insan sosyal yardımlar ile ayakta duruyor. Hayat pahalılığı her geçen artmaktayken 2022 yılında yardıma muhtaç insan sayısı daha çok artacaktır” dedi.

‘SOSYAL YARDIMLAR DÜŞÜK KALMIŞ’

Sözlerini sürdüren Taşdemir, “Pandeminin ve yoksulluğun her geçen gün arttığı ülkemizde en çok ihtiyaç duyulan bu birimdeki artışın çok düşük olduğu kanaatindeyiz. Bu daire başkanlığının bütçesinin artırılması gerekiyor. Bizim bugün asıl konuşmamız gereken konu bu olağanüstü bütçe ile kentin öncelikli sorunları çözülecek mi çözülmeyecek mi? Sanayi tesisleri ve limanların parklanma ihtiyacını karşılamak için TIR parkları yapacaktınız. Birkaç tane yaptınız belki ama hala mahalle araları kamyon ve tırlardan geçilmiyor. Köklü ve kalıcı bir çözüm yok. Kırsal Alanda yaşayan vatandaşlarımızın yaşam kalitesini artırmak için 2 yılda ne yaptınız? 150-TL’lik gübre 450-TL olmuş. Çiftçi 9.80-TL olmuş bir mazot ile üretim yapamaz. Çiftçinin girdi maliyetleri 3-5 kat artmış” dedi.

‘ANA SORUNLAR BU BÜTÇEYLE ÇÖZÜLEBİLİR’

Taşdemir, son olarak “Elinizde olağanüstü bir bütçe var. 6.5 katrilyon ile bu kentin ana sorunları çözülebilir. Trafik sorunu her geçen gün artarak devam ediyor. Bakınız insanlar akşamları İzmit’ten- Başiskele’de ki evine 10 dakika da gitmesi gerekirken 1 saati aşkın sürede anca ulaşıyor. Kocaeli raylı ulaşım sistemine geçmekte 17 yıl geç kalmıştır. Şu an yaşanan ulaşım sorununun baş nedeni bu konudaki geç kalmışlığınızdır. Körfez Kartepe metro hattında havlu attınız. Önümüzdeki döneme bıraktınız. Körfez kenti olan Kocaeli’de deniz ulaşımının oranı çok düşük seviyede. Cengiz Topel Havaalanını aktif hale getiremedik ama Sabiha Gökçen’e otobüs kaldırıyoruz diye seviniyoruz” şeklinde konuştu.

ÖZLÜ: GURUR TABLOSU

Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, “Yüzde 66 merkezi idare vergi gelirlerinin nemli oranda arttığını görüyoruz. Pandemi koşullarında artan oranın devletimize olan güven büyükşehir belediyesine yansımıştır. İnanıyorum ki bu toplumun tüm kesimlerine ansıyacaktır. Bütçenin yüzde 50’den fazlasının yatırıma ayrılması da çok güzel. Öz kaynaklarla yapılması da gerçekten bütün belediye yönetimleri açısında örnek alınması gereken bir tablodur. Belediyemizin vergi borcu yok, SGK borcu yok. Piyasada itibarı yüksek. Bu kararları alan yönetimin bir parçası olmak bizim gurur tablomuz” diye konuştu.

CHP’LİLER GÜLEREK CEVAP VERDİ

Engin Taşdemir’in bütçe eleştirisini de yanıtlayan Özlü, “Engin Bey, basın yayın bütçesinin 47 Milyona çıktığını bu bütçenin çok olduğunu söyledi. Kocaeli Büyükşehir belediyesi müsaade edin de 6,5 Milyar TL bütçenim tanıtımı yapılsın. En azınsan algı siyaseti değil eser ve hizmet siyaseti yapılıyor. Sağlık sosyal hizmetler bütçesinde başkanımız ne kadar ihtiyaç varsa buraya koymuştur. Kim nerde eksi kaldıysa başkanımız oraya yetişti. Bu konuda müsterih olun sosyal belediyeciliğin kitabını Sayın Cumhurbaşkanımız zaten yazmıştır. Bizi izlemeye devam edin” dedi. CHP’liler ise Özlü’nün bu ifadesine gülerek cevap verdi.

‘YATIRIM BİR ÖNCEKİ YILIN BÜTÇESİ KADAR’

Büyükakın, belediyelerinin bütçesinin ne kadarının yatırıma ayrıldığını hesap ederken sermaye giderleri ve transferlerine de hep birlikte yapılır mal ve hizmet alımları da bu hesaba eklenir. 2022 yılının bütçe yatırımları bir öneki yılın bütçesi kadar neredeyse. Bir yandan yapılan tasarruf doğru yatırım kararlarının alınmasıyla Sürekli güçlenen belediye bütçe görüyorum. Türkiye’nin en güçlü yatırım bütçesi olduğunu çok açık ifade ediyorum. Bu bütçeyi günlük popülizmle de harcamamaktan gurur duyuyorum. Sosyal yardımlar, İSU’nun belli faturaları ödemesi, toplu taşıma esnafına diğer esnafa yardım derken 300 Milyon’a çıktı. Önümüzdeki dönemde de bu yardımlar olacak” dedi.

‘TOPLU TAŞIMAYI ARTIRIYORUZ’

Açıklamalarını sürdüren Büyükakın, “520 Milyon’luk ek sosyal ödenek ve gerektiğinde diğer kalemlerden aktarılacak ödenek var” dedi. Taşdemir’in ulaşım sorunları ile ilgili açıklamalarını da değerlendiren Büyükakın, “2035 yılına gelindiğinde bu kentteki topla yolculuk 4 kat artacak. Yollarımızı 4 kat arttırma şansımız yok. Yapmamız gereken şey toplu taşımayı artıracak tedbirlerdir. Gebze’de yapılanı varsaymadığınızı düşünüyorum. 2023 yılını başında Gebze OSB arası bir yıl sonra da Darıca’da bitmiş olacak” ifadelerini kullandı.

‘SIRF METRO YAPMAK İHANET OLURDU’

Taşdemir’in metro yapılması söylemlerini eleştiren Büyükakın, “Gebze ile merkez arsında bir metrodan hiç bahsedilmedi. Körfez Atalar Mahallesi ile Kartepe arasında 32 kilometrelik kuzey metro hattı için bir beyan var. Avan proje var. O projenin hayata geçirilmesi için finansman aradım 1.2 Milyar Euro Çin eksenli finansman buldum. Yüzde 15’ler mertebesinde olduğu için bu kentin geleceğine ipotek koymak olurdu. Büyükşehir Belediyesi standart hizmetlerini yerine getiremez olurdu. Sırf metro yaptım demek için metro yapmak kente ihanet olurdu. Şu anda bunun yapılma ihtimali yok” diye konuştu.

‘BİYO KURUTMA TESİSİ YAPILACAK’

Büyükakın, Teleferik projesinde ihalenin ikinci faz değerlendirmesi yapılıyor. Teknik görüşmeler devam ediyor. Aralık sonunda teklifler verilecek. Danışmanlıkla yürütülen özel bir ihale bu firma henüz belli değil. Çöp konusunda bir şey yapılmadı denmesini kabul etmiyorum. Hali hazırda AR-GE projesi var. Deneme fazına kadar geldi. Firma başarırsa yapmaya devam edecek başaramazsa gidecek. Bu sırada belediyenin kasasından da 5 kuruş çıkmıyor. Kandıra F Tipi Cezaevi’nin alt tarafında Biyo kurutma tesisinin kurulumuyla ilgili mali evre raporunu aldık. Toprağa suya havaya zararı olmayacak, bacalı olacak, yanan bir şey değil AR-GE projesi çalışmazsa diğerini yapacağız” dedi.

‘ESKİ BORÇLARDAN MESUL DEĞİLİM’

“Bir belediye başkanının yapması gereken her şeyi yapıyorum” diyen Büyükakın sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha hızlı yapamadığım için üzülüyorum. Burada bir kusurumuz olduğunu düşünmüyorum. Tavşancıl’ın şehir kuracak kadar alanı kamulaştırmaya deva ediyoruz. Gebze’de, İzmit’te her yerde devam ediyor kentsel dönüşümle ilgili hassasiyetimiz var. tarıma bir şey yapılmadı demek bizim bilgilendirme eksikliğimizden olsa gerek. Gübre desteği 30 Milyon TL, akaryakıt 15 Milyon TLT. Toplamda 82 Milyon 600 Bin TL harcadık. Belediyenin eski borçlarından mesul değilim ama ödenmeye de devam diyor ar yakın borç ödedik buna rağmen 82 Milyon TL tarıma ayırdık.”

25 Kas 2021 - 16:24 Kocaeli- Gündem

Muhabir  Ayşe Aydıngöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.