"Faiz lobisi öğrenciden daha mı büyük?"

Mecliste görüşülen 2022 yılı bütçesinin onaylanmadan problemler doğurduğunu belirten SP İl Gençlik Kolları Başkanı Taş, “Bütçenin 14 Milyar Lira daha fazlasının faiz giderlerine ayrıldığını görüyoruz. Dünya 5’ten büyük de faiz lobisi, 27 Milyon öğrenciden daha mı büyük?” dedi

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri

Saadet Partisi İl Gençlik Kolları başkanı Furkan Dursun Taş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmeye başlayan 2022 yılı bütçesini değerlendirdi. Bütçenin emekliye, işçiye, atanamayan öğretmene faydası olmayacağını ifade eden Taş’ın açıklaması şöyle:

BÜTÇE AÇIĞI YAKLAŞIK 279 MİLYAR TL

2022 bütçesinin tasarısı siyasi iktidar tarafından kamuoyu ile paylaşıldı. Bütçe tasarısına göre 2022'de bütçe giderleri 1 Trilyon 750 Milyar 957 Milyon Lira, bütçe gelirleri 1 Trilyon 472 Milyar 583 Milyon Lira, bütçe açığı ise 278 Milyar 374 Milyon Lira olarak öngörüldü. Dakika bir, gol bir. Bütçe tasarısı daha uygulanmaya dahi başlanmadan açık veriyor. Üstüne üstlük bütçe tasarısını hazırlayanlar, ülkeyi 19 senedir aralıksız ve koalisyonsuz bir şekilde yönetmesine rağmen bu yaşanıyor. Bütçe açığı demek, yeni kamu borçlanmaları demektir. Alın terimizin ve emeğimizin vergiler yoluyla daha da artarak bir avuç rantiyeciye teslim edilmesi demektir. Sonu gelmeyen borçlanmalara kapı açmaktır ve ülkemizi dış siyasette tavizler vermek zorunda bırakmaktır. Geçmişte yaşananlar buna iyi birer örnektir.

FAİZ LOBİSİNE EĞİTİMDEN FAZLA BÜTÇE 
2022 bütçesini detaylı bir şekilde incelediğimizde daha üzücü bir tablo karşımıza çıkmaktadır. 2022 bütçesinde; 13 Milyon öğrenci için temel eğitime 106 Milyar Lira, 6 Milyon öğrenci için ortaöğretime 55 Milyar Lira, 8 Milyon öğrenci için yükseköğretime ise 65 Milyar lira bütçe ayrılmıştır. Hepsini topladığımızda 226 Milyar liralık bir kaynak ayrıldığını görebiliyoruz. Peki bunun yanı sıra ülkeyi idare edenlerin, faiz giderlerine ayırdığı bütçe ne kadardır dersiniz? Tamı tamına 240 Milyar Lira!
Ülkeyi yönetenler, yaklaşık 27 Milyon öğrencinin eğitim-öğretim giderlerine ayrılan bütçenin 14 Milyar Lira daha fazlasını, faiz giderlerine ayırdığını üzülerek görüyoruz ve soruyoruz: Dünya 5’ten büyük de faiz lobisi, 27 Milyon öğrenciden daha mı büyük?

‘BÜTÇEDE İŞÇİ EMEKÇİ YOK’
Siyasi iktidar; vergiler, bağışlar, cezalar ve harçlar yoluyla vatandaştan topladığı kaynakları ne yazık ki faize ve israfa aktarmaktadır. Bu bütçe tasarısı, özellikle salgın sürecinde derinleşen ekonomik krizle birlikte iş ve gelir kaybı yaşayan milyonlarca vatandaşın kayıplarını azaltabilecek bir bütçe değildir. 2022 yılı bütçe tasarısında; işçi yok, atama bekleyen öğretmen yok, sağlık çalışanları, çiftçi yok, esnaf yok, emekli yok, işsiz gençler, KYK borçlusu mezunlar yok, dar gelirli vatandaşlar yok. Peki, ne var 2022 yılı bütçe tasarısında? Bu bütçe tasarısında, faiz giderlerine ayrılan 240 Milyar Lira var. Bu durum, Ocak 2022’den itibaren yüksek vergi artışlarının ve yeni bir zam yağmurunun başlayacağı anlamına gelmektedir. 84 Milyon vatandaşın bütçesi belirlenirken yalnızca öğrenciler değil toplumun bütün kesimleri gözetilmelidir.

‘KAYNAKLAR ADİL PAYLAŞILMAZSA…’
Toplumun bütün kesimleri için bütçeden adil bir şekilde pay ayrılmalıdır. Eğer kaynaklar adil paylaşılmazsa problemler kaçınılmaz olur; bir yerde israf ve şatafat yaşanırken bir başka yerde yokluk ve sefalet yaşanır. Bundan dolayı Saadet Partisi İl Gençlik Kolları adına, ülke kaynaklarının nereye harcandığını araştırmak, yanlışlara dikkat çekmek, yanlışları uyarmak ve 84 Milyon vatandaşımızın hakkını gözetmek en başta inancımızın bizlere yüklediği sorumluluğun bir gereğidir. Tasarı olarak sunulan 2022 bütçesine bir başka pencereden daha bakmak gerekirse bu bütçe, atanamadığı için alanı dışında bir meslek icra etmek zorunda kalan Esra öğretmenin atamasını kolaylaştırabilecek bir bütçe değildir.

‘EMEKÇİYE ESNAFA ÇARE DEĞİL’
Bu bütçe, ürünü para etmediği için bankalara ve kooperatiflere borçlandırılan arazileri ve tarım aletleri haczedilmiş Çiftçi Ahmet amcanın dertlerine derman olabilecek bir bütçe değildir.
Bu bütçe, emeklilik ek göstergesi 3 Bin 600'e çıkarılmadığı için emekli olamayan memur Hasan ağabeyin gönül rahatlığıyla emekliye ayrılmak isteyebileceği bir bütçe değildir. Bu bütçe, üniversitesinden mezun olmuş ve iş bulamadığı için KYK borcunu ödeyemeyen genç işsiz Emre kardeşimize istihdam alanı açabilecek bir bütçe değildir. Bu bütçe, geçimini asgari ücretle sağlayan ve hayat pahalılığı yüzünden evlenemeyen emekçi Emrah kardeşimizin yuva kurmasını kolaylaştırabilecek bir bütçe değildir.

‘YENİ ACI REÇETELER’
Bu bütçe, salgından dolayı dükkanını aylarca açamamış Esnaf Mehmet ağabeye umut olacak bir bütçe değildir. Yeniden büyük bir Türkiye vizyonuna çok uzak, yaşanabilir bir Türkiye hedefinin yanından bile geçmeyen bu bütçeyi hazırlayıp onaylamaya sunmak, halkımıza yeni ‘acı reçeteler’ vermekten başka bir şey değildir. Biz Saadet Partisi İl Gençlik Kolları olarak başta gençler olmak üzere vatandaştan yana olmayan, vatandaşın ihtiyaçlarını karşılamayan bu bütçeyi kabul etmemiz mümkün değildir. Kardeşlik vazifemizi yerine getiriyoruz ve uyarıyoruz; gittiğiniz yol yol değil, bu cadde çıkmaz sokaktır!

09 Ara 2021 - 11:03 Kocaeli- Siyaset

Muhabir  Ayşe Aydıngöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.