‘Gece pazarı kuracağız’

Türkiye’de örneği olmayan gece pazarını ilimizde kurmak istediklerini söyleyen Kocaeli Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim, “Önümüzdeki dönemde inşallah bu projeyi gerçekleştireceğiz” dedi

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İlimizde bin 100 üyesi bulunan Kocaeli Pazarcılar Odası, Kadıköy Katlı Otopark’ın altındaki yeni yerine taşındı. Toplamda 7 ilçenin (İzmit merkez, Başiskele, Kartepe, Çayırova, Darıca, Kandıra, Dilovası) bağlı olduğu Kocaeli Pazarcılar Odası, yeni dönem seçimleri için de hazırlıklarını yapıyor. Mart ayına kadar seçimini gerçekleştirecek olan Pazarcılar Odası’nda tem tarih henüz net değil. Seçim öncesi yeni yerindeki ilk demecini gazetemize veren Kocaeli Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim; pandemi şartlarını, pazarcının son durumunu ve yeni dönem için vaatlerini bizimle paylaştı. Başkan Serim, “Pazarlarda sorunlarını tespit etmek amacıyla AR-GE birimi kuracağız. Esnafın müşteri ile ilişkisini geliştirmek için esnafımıza eğitim vermeyi planlıyoruz. Ayrıca çalışan ebeveynlerin rahatlıkla pazar yapabilmesi için gece pazarı kuracağız” dedi.

‘VATANDAŞ İYİYSE BİZ DE İYİYİZ’

Son iki yılı herkesin çok zor geçirdiğini belirten Kocaeli Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim, 2022 Türkiyesi inşallah çok iyi olacak. Allah iyi eder inşallah. Pandemiden de bıktık artık. Pazar esnafının çok sıkıntısı olmadı ama biz de sıkıntı çektik. Pazarı kapat-aç, mesafe ayarla derken mahvolduk. İnşallah 2022 daha iyi olur diye ümit ediyorum. Pazarcı günlük alıp günlük satıyor. 50 lira, 100 lira kazansa yeter. O yüzden bizi çok etkilemedi. Tabi vatandaşın durumuna da bağlı. Vatandaşın durumu kötü olursa bu pazara da yansıyor. Pazarcılar için de belki bu bir fırsat çünkü marketler el yakıyor. Marketler çok insafsız davranıyor tabi onların da eli mahkum; çünkü kiraları çok yüksek” dedi.

‘GÜNDE 100 TL KAZANSA YETER’

Pazarcıların pandemide diğer sektörler gibi zorlanmadığının da altını çizen Başkan Serim, “Pazarcı 10 lira işgaliye veriyor, aile bireyleri de yanında çalışıyor, ayda 5-6 bin TL kazansa, BAĞKUR’unu ödese ona yetiyor. Pazarlarımız yüzeysel kapanıyor yavaş yavaş pazarcılarımız çadırlardan kurtuluyor. Dolar çıktı ama pazardaki mal yine aynı paradan satıldı. 3 kilo 12 TL’ye elma var. Markete gidin 11 TL’ye elma alıyorsunuz. Niye, kirası fazla. Yanında 5-6 tane çalışan, suyu, elektriği derken aylık masrafı 100 bin TL. Senden benden çıkıyor bu masraf. En azından pazarcının kendi işi, kafa rahatlığı var, masrafını da çıkarırsa ondan iyisi yok” ifadelerini kullandı.

‘AR-GE BİRİMİ KURACAĞIZ’

Serim, “Müşterilerimiz gözümüzün nuru. Onlara çok iyi davranmalıyız. Artık pazarlarımızda güvenlik görevlileri var. Esnafın, vatandaşın ne şikayeti varsa gelip söylüyor. AR-GE’yi pazar alanlarında kurmak zorundayız. Nedir AR-GE; Türkiye’de nerede pazar var, nasıl iş yapar, hangi pazarda ne yapılıyor, hangi pazarcının ne sıkıntısı var? Bunları tespit etmek için işin uzmanını bulacağız. Pazarlarda görevlendirip araştıracak, pazarcının sıkıntısını soracak, müşterilere nasıl davranacağını, müşteriyle nasıl ilişki kuracağını soracak. Bunu mutlaka yapacağım. Ben de pazarları geziyorum ama gençler gibi düşünemeyiz. Maliyeti ne olursa olsun gençleri görevlendirip AR-GE birimini kuracağım” dedi.

‘GENÇ PAZARCILAR ÇOK İYİ’

Marmara Kadın Kooperatifi’nin çalışmalarını da dinlediğini belirten Serim,“Kendi içlerinde resim yapanı, fotoğraf çekeni var. Kendi işlerini kendilerini yapıyor. Pazarda neler var neler. Üniversite talebeleri var. Artık çağa ayak uydurmak zorundayız. Fiyat olarak değil de hizmet olarak çalışmamız lazım, kendimizi yetiştirmemiz lazım. Eski pazarcılar ilkokul mezunu bile değildi. Malatya’dan, Rize’den, Trabzon’dan geliyorlardı. Şimdi artık gençler var pazarda ve çok iyiler. Müşteriye karşı iyi davranmak lazım. Bu konuda eğitim vermemiz lazım. Biz müşteriyle ilişkilerimizi sağlam tutarsan bir tanesi bile markete gitmez. 5 TL’ye elma varken 10 TL’ye niye alsın ki?” diye konuştu.

‘GECE PAZARINI AÇACAĞIZ’

Gece pazarını Kocaeli’de kuracaklarını belirten Serim, “5-6 yıl önce gece pazarını kuracağımı söylediğimde bana gülmüşlerdi. Ama gece pazarını kurmak zorundayız. Yahya Kaptan Pazarı kapanırsa oraya gece pazarı kurmayı düşünüyorum. Akşam 17.00’dan sonra kurulacak, saat 22.00 ya da 23.00’e kadar açık kalacak. Çünkü vatandaş zaten akşama kadar çalışıyor. Akşam eve gidip yemeğini yiyecek, çoluk çocuğunu alacak pazara çıkacak. Hem gezmiş olacak hem alışverişini yapacak ve evine gidecek. Marketlerin önüne bakıyorsun akşam 18.00’dan sonra kalabalıklaşıyor. Niye çünkü adam evine giderken marketin önünde duruyor” şeklinde konuştu.

‘BİR DAHAKİ DÖNEM YAPACAĞIM’

Marketler gibi gece 22.00’a kadar açık kalacak gece pazarlarının özellikle çalışan anne babalar için güzel bir fırsat olacağını belirten Serim, “Biz pazarcılar ise 18.00’da pazarı kapatıyoruz. Kışın karanlık bastı mı elektrik yok, lamba yok. Açık pazarlarda biz de kapatıyoruz. Bu projeyi gerçekleştirebilirsek eğer en güzel pazarlardan biri olur. Buna inanıyorum ve ben bunu yapacağım. Bir dahaki dönem bunu yapmayı düşünüyorum. Türkiye’de şu an örneği yok, pazarda güvenlik görevlisi projesi de başka illerde yok. 2005 yılından bu yana güvenlik görevlileri pazarlarda görev yapıyor. Teyze hastalanıyor hemen müdahale ediyorlar, para kaybeden cüzdan kaybeden oluyor, güvenlik görevlilerimiz hemen müdahale ediyor” dedi.

‘HERKES BİLDİĞİ İŞİ YAPSIN’

Dolar ve Euro gibi yatırım araçlarındaki yükselişi de değerlendiren Başkan Serim, “Hepimiz aynı gemideyiz. Dolar yükseldi diye kimse mutlu olmaz. Türkiye batarsa hepimiz batarız. Allah iyi eder inşallah. Dolar 20 TL’ye bile çıksa yerinde durduğu zaman ekonomi zamanla kendi toparlar. Ancak 20 TL’ye çıktığında da durmuyor ki sürekli artıyor. İnsanlar bankaların önünde kuyruk olmuştu bir hafta öncesine kadar. Kredi çekip dolar almışlar. Bakın hepsi gitti, patladı. Herkes bildiği işi yapsın. Bizim işimiz domates, elma satmak biz ancak bu işi hakkıyla yapabiliriz. Birinden borç alıp altın almak hiç doğru değil. Bunu yapanlar farklı insanlar. Bu insanların paraları çok” diye konuştu.

‘PAZARCI BATMAZ’

Pazarcının ekonomik daralmada zorlansa da ayakta kalabileceğini ifade eden Serim, “Pazarcı batmaz. Sebzesini meyvesini satar geçinir. Hale gidiyor, 10 bin 20 bin TL’lik alışverişini yapıyor, parasını da ürününü pazarda sattıktan sonra halciye götürüyor. Batacak bir şey yok çünkü. Ama marketlere ve diğer dükkanlara bakıyorsun, bir dükkana 50 bin TL kira veriyorlar. 500 bin TL’lik dekor yapıyor. Pazarcılık yapan insan her şeyi yapar, ticaretin en güzelini yapar çünkü tabandan yetişiyor. Marketteki malla pazardaki malı bir tutamazsın. Marketteki adam mal almasını bilmez ki; ama pazarcının çocuğu pazarda yetiştiği zaman malın iyisini 10 metre öteden anlar” şeklinde konuştu.

‘BİLİNÇLİ ALIŞVERİŞ’

Sözlerini sürdüren Serim, “Vatandaşlarımızın bunun bilincinde olarak alışveriş yapması lazım. Eğer bu bilinçte alışveriş yapılırsa ne vatandaş üzülür ne de pazarcı üzülür. Müşteri de bilinçli alışveriş yapmıyor. Sen kahvaltı için 2 TL’lik domates alırsan kahvaltıda onu yiyemezsin. Adana portakalı ile Finike portakalı bir tutulmaz. Adana portakalını yediğin zaman ağzında talaş kalır, ama Finike portakalını yediğin zaman ağzında talaş kalmaz. Mersin mandalinası ile İzmir mandalinası bir olmaz. Mersin mandalinası 5 TL, İzmir mandalinası 10 TL.  Para veriyorsun diye pazarcı esnafını ezemezsin. Eğer bilinçli tüketicilik artarsa pazardaki ikili sorunlar da ortadan kalkmış olur. İşine gelmezse almazsın. Pazarcı da halciye para veriyor. Esnafın da müşterinin de bilinçli olması lazım. Biz yine de ne derse desin müşteri haklıdır diyoruz” ifadelerini kullandı.

‘PAZARLAR ARTIK DAHA GÜVENLİ’

Başkan Serim son olarak “Eskiden pazarlarda çok kavga olurdu. Şu anda Perşembe Pazarı’nda 700 esnaf tezgah kuruyor. Yanlarında da birer kişi olursa bin 400 kişiyi sadece pazarda çalışanlar oluşturuyor. Günde 70-80 bin vatandaş da pazara geliyor. Allah’a şükür kavga olmuyor. Olsa da küçük kavgalar oluyor. Saman alevi gibi hemen sönüyor. Çünkü her noktada güvenlik, zabıta memuru ya da bir yöneticimiz var. Bir olumsuzluk gördüğünde hemen müdahale ediliyor. Bu çok güzel bir gelişme hem pazarlarımız hem şehrimiz için. Son olarak hem pazarcılarımız hem vatandaşlarımıza pazardaki esenliğe katkı sundukları için teşekkür ediyorum. Bir ve beraber olursa her sorunun üstesinden geliriz” diyerek açıklamalarını tamamladı.

Ekli Dosyalar

22 Ara 2021 - 17:30 Kocaeli- Gündem

Muhabir  Ayşe Aydıngöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

04

Başiskeleli - Özellikle perşembe ve cumartesi pazarında müşteri otoparkına araba parkeden aptal pazarcıları ne yapacaksın başkan

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Aralık 22:16
03

Emekli - He he başkan ondan nöbetçi çevik kuvvette koyacanmı pazarın içine hangi devirde yaşıyorsun?neyin peşindesin?Gece gece esnafı ölümemi götüreceksin?Her yer eşkiya kaynıyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Aralık 22:40
02

Tuhafiye Esnafı - Sen önce doğu kışla pazarında mağdur ettigin kişilerin mağduriyetini gider ..Yoneticin tuhafiye adasına sebze yeri aciyor ..Yoneticin yıllık kiraya yer veriyor pazar çok iyi diyor madem iyi neden kiraya aciyor ...Bunların cevabını ver Ahmet bey

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 23 Aralık 16:30