“Dijital çağı ıskalarsak acı ve gözyaşına mahkum oluruz”

Akıllı Şehirler programı kapsamında 3 dalda yarışan öğrencilere ödülleri takdim edildi. Programda konuşan Vali Yavuz, “Dijital çağda ıskalarsak acılar ve gözyaşı bir kez daha yüzleşiriz” dedi

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki ŞURA Kent Politikaları ve Araştırmaları Merkezi ve Teknopark Kocaeli işbirliğiyle Akıllı Şehirler girişimi geçtiğimiz yıl kamuoyuna tanıtılmıştı. Kentin aktörlerini bir araya getiren Kocaeli Sürdürülebilir Akıllı Şehirler Eylem Planı, yerel yönetimler ve vatandaşların aktif katılımını gerektiriyor. Kentimizi marka ve mutlu şehir hedefine ulaştırmak için yola çıkan bu yapı kapsamında ‘Akıllı Şehirler Yapay Zekâ’ konulu Hackathon etkinliği de düzenlendi. Etkinliğin ödülleri Kocaeli Kongre Merkezi’nde sahiplerine verildi. 12 takı, 3 farklı başlıkta (KOBİS Kullanım Yoğunluğu Analizi, Trafik Kameraları Görüntü Analizleri ve Su Tüketimi Veri Analizleri) yarıştı. Yarışmada dijital odaklı, verimlilik sağlayan akıllı çözümleri içeren yenilikçi fikirlerin geliştirilmesi ve uygulanması esas alındı.

BAKANLIKLAR VE BİRÇOK İLDEN KATILIM

Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen programa Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyüakın, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Çayırova Kaymakamı Hasan Gözen, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, KOÜ Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Oğuzhan Urhan, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP İl Başkanı Yunus Emre Kurt, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Ali Korkmaz, Fütürist ve Gelişen Teknolojiler Uzmanı Alphan Manas, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilileri, çevre ve birçok ili temsilen belediyelerin daire başkanları, ilçe belediye başkanları, AK Parti ilçe başkanları katıldı.

‘ŞEHİRLEŞME TRENDİ 1960’DA BAŞLADI’

Akıllı şehirler konusunda bilgi veren KOÜ Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Oğuzhan Urhan, “Akıllı şehir deyince herkes farklı bir şey anlıyor. Şehirleşme trendi; BM’nin bir verisi 1960’tan 2020’ye kadar şehirleşme trendi yaşandı. 2020’ye geldiğimizde şehirleşme oranı yüzde 76. Türkiye açısında bu kırılma 1984’te gerçekleşti. Türkiye nüfusunun yüzde 50’sinden fazlası şehirlerde yaşıyor. TÜİK ise Türkiye nüfusunun yüzde 93’ünün il ve ilçe merkezlerinde yaşadığını söylüyor. Bunun getirdiği ciddi sorunlar var. BM, 2050 yılına kadar dünyanın yüzde 68 Türkiye’nin yüzde 86’aının şehirlerde yaşayacağını söylüyor” dedi.

‘COVİD, KIRSALA YÖNLENDİRDİ’

Açıklamalarını sürdüren Prof. Dr. Urhan, “Covid sonrası insanlar kırsala yöneldi. 20 yılda ülkemizin nüfusu yüzde 30 arttı. Kocaeli, 2020’de 2 Milyon’a ulaştık. Şehir, yüzde 70 kalabalıklaşmış. Türkiye ve Kocaeli arasındaki makas oldukça açık. Getirdiği sorunlar ise yiyecek temini, su temini, istihdam çevre altyapı konusunda sorunlar yaşıyoruz. Akıllı şehirlerin yaşadığımız sorunları bir miktar hafifletmesini bekliyoruz. Akıllı şehirler kavramı, ilk olarak 2004 yılında bazı dokümanlarda ortaya çıkıyor. 4 ana amaç var. Bunları gerçekleştirmek üzere hedefler ve eylemler tanımlanmış” şeklinde konuştu.

‘DÜNYA ESKİYE GÖRE İNŞA EDİLMEZ’

Prof. Dr. Urhan’ın ardından kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Teknoloji insanoğlunun yaşamını dünyaya geldiği andan bu yan değiştiriyor. 750 yıl farklı farklı medeniyetler geliştirildi. Buhar makinesinin bulunmasıyla dünya başa bir yöne gitmeye başladı. 100 yıllık hikayenin başında birileri dünyanın bugünlere gelebileceğini hayal edebilseydi ve bir dünya inşa etmeye kalksak zannediyorum daha az hata yapardık. Dünyanın nereye gittiğini görmeyip eskiye göre dünya inşa etmeye çalışırsanız ilginizi imkanınızı boşa kullanmış olacaksınız, yani israf etmiş olacaksınız” şeklinde konuştu.

‘AKILLI OLAN ŞEHİR DEĞİL İNSANDIR’

Teknolojinin gittiği yeri doğru tahmin etmediğinizde düğmeyi yanlış iliklediğinizde büyük hatalarla başlayan bir süreç oluşacak. Ama ne kadar tahmin ederseniz edin, insanın 1000 yıl sonrayı tahmin etmesi o kadar da kolay değil. Dolayısıyla bizim yaptığımız tahminler mutlaka eksik olacak. Tahminlerimiz hatalıysa tahminlerin maliyetini en aza indirmemiz gerekiyor. Kurduğunuz akıllı şehrin mimarı tasarımının modifiye edilebilir az maiyetle yenilenebilir bir tasarım olması gerekiyor. Akıllı olan şehir değil insandır. Nesneleri akıllı değil, o nesnelere çalışma biçimlerine insan aklını değdirdiğimizde akıllı hale geliyor” dedi.

YILDIZLI’YA GÖNDERME

Büyükakın sözlerinin devamında “İnsanlığın her şeyden daha fazla felsefeye ihtiyacı var felsefe yoksa teknoloji ve ilerlemeler, felaket hale gelebilir” dedi. CHP İl Balkanı Harun Özgür Yıldızlı’nın geçtiğimiz yıl paylaştığı fotoğrafa da atıfta bulunan Büyükakın, “Mutlu şehir sloganını belirlerken bana ‘Birini bulurlar, çöpten ekmek toplarken fotoğrafını çekerler. Bu mudur mutlu şehir derler’ diye bana söylediler. Tam da böyle demelerini istiyorum. Gerçekten böyle olması gerektiği için böyle söylüyorum. Benden sonra kim belediye başkanı olursa olsun mutlu şehir sorgulanır. Şehirde ne yapılıyorsa insanın mutluluğu için olup olmadığını sorgulamanızı buradaki çalışma atölyelerinde ve zihninizin bir kenarında tutmanızı istiyorum” dedi.

‘ŞEHRİMİZ BİR ADIM DAHA ÖNE ÇIKACAK’

Başkan Büyükakın’ın ardından söz alan Vali Seddar Yavuz, “Uzmanların alanındayoğun çalışma yapan hocalarımızın katkılar ve geniş katılımıyla kararların alınması uygulanması akıllı şehir vizyonu çok daha kıymetli ve kıymeti hangi yazılımı hangi hizmeti yaparsanız yapın katılımcıları yeterli desteği yoksa çok başarılı olunmuyor. Kocaeli, Türkiye’nin dünyayla yarışan yüzü. İlimizin her alanda olduğu gibi akıllı şehirler alanında da ülkemize öncülük yapabileceği Türkiye’nin önünde olduğunu hepimiz biliyoruz. Şuramıza; bakanlıklarımız ve farklı illerden de katılım olması şehrimizi bir adım öne çıkaracağını biliyoruz. Bilişim Vadisi ile de Kocaeli inovasyon merkezi oldu. Akıllı şehirler çalışmaları; hizmetler erişim ve kara verme süreçlerin çok katkısı olacak” ifadelerini kullandı.

‘ACI VE GÖZYAŞI İLE YÜZLEŞİRİZ’

Vali Yavuz, “İnsanı odak almaya insanın mutluluğunu refahını öncelemeyen hiçbir yaklaşım netice vermeyecektir. Batı medeniyeti gibi ilişkilerimiz çıkara dayanmıyor. Kamu hizmeti sunarken de vatandaş memnuniyetini baz alan bir devletten bahsediyoruz. Akılı şehirler de şeffaflığı sağlayacak bir husus. Siber güvelik; önümüzdeki onlu yıllarda sizi devlet olmaktan uzaklaştıracak ve bağımsızlığımızı da elimizden alabilecek bir alan. Dolayısıyla ülkemiz milli teknoloji hamlesiyle beraber bilim ve teknolojiye büyük yatırım yapıyor. Bağımsız yaşayabilmenin temel şartı bu alana yatırım yapmaktan geçiyor. Dijital çağda ıskalarsak acılar ve gözyaşı bir kez daha yüzleşiriz. Bu tür çalışmaların yazılım alanında bizleri bir yere getirecektir” dedi.

‘DENİZ SUYUNDAN YARARLANMANIZ GEREKİYOR’

Programın son sunumunu gerçekleştiren Fütürist ve Gelişen Teknolojiler Uzmanı Alphan Manas, “2000 yılında internetin geçici bir heves olduğu söylenmişti. Biz uzun dönemde maddeleri internet üzerinden taşımaya başlayacağız. Önümüzdeki dönemde internet üzerinden kokuyu ve tadı da almaya başlayacağız” ifadelerini kullandı. İlerleyen yıllarda İstanbul’daki nüfus kırsal alanlara taşınacak. Kocaeli çok büyük bir yaşam merkezi olacak. Dünya 2040 yılına geldiğimizde satılacak 60 Milyon otomobilin yüzde 20’si Uber gibi araç paylaşım hizmeti sunan firmalar tarafından satın alınacak. Bu sebeple belediyelerin yer altı ve yerüstü otoparkları artırması gerekiyor. 2030’a geldiğimizde su kaynağı diye bir şey kalmayacak. Özellikle Marmara Denizi’ne kıyısı olan belediyelerin artık deniz suyundan tatlı su elde etme konusunda çalışmalar yapması gerekiyor” dedi.

19 Oca 2022 - 13:00 Kocaeli- Gündem

Muhabir  Ayşe Aydıngöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.