Türk Sağlık Sen: Hakkımızı ödemeyenler mezarımızı kazıyor

Türk Sağlık Sen, kamu işçisine yapılan zamların yetersiz kaldığını belirtti. Açıklamayı okuyan sendika Üyesi Uzm. Dr. Aydınoğlu, “Hakkımızı ödemek istemeyenler sağlık teşkilatının mezarını kazanlardır” dedi

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şubesi Körfez Devlet Hastanesi önünde kamudaki maaş maaş zamları ile ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Sendika Üyesi Uzman Dr. Ercan Aydınoğlu okudu. Uzm. Dr. Aydınoğlu’nun açıklaması şöyle:

‘STRATEJİK ÖNEME SAHİP’

Kahraman mesai arkadaşlarım, bugün burada memur ve emekli maaş zamları için toplanmış bulunuyoruz. Bizler, ek ödeme ve mahsuplaşmadan ayrı olarak çalışanın ekonomisine doğrudan katkı sağlayacak reel düzenlemenin peşindeyiz kaldı ki söz konusu ek ödeme sakat yapısıyla ayrı bir tartışma konusudur. Yapılan düzenleme ise beklentileri karşılamaktan çok uzaktadır. Burada maaşların utanç verici yüzünü göstermenin ötesinde rakamlardan çok daha büyük meseleye, olası tehlikeye dikkat çekmek istiyorum. Kimi zaman bir ulusun varlığı ya da yokluğunu, olağanüstü sağlık sorunlarının çözümü ile mümkün olabileceğini bu bağlamda da toplumsal yaşamımızda sağlık hizmetlerinin nedenli stratejik öneme sahip olduğunu hatırlatmak istiyorum.

‘DOKTOR HEMŞİRE BULAMAYACAKSINIZ’

Kamu sağlığı ve kamu sigortacılığı tehlike altındadır. Eğer yaşananlar bu şekilde ilerlemeye devam ederse kamuda nitelikli çalıştırabilecek ne bir tabip ne bir ebe, ne de bir hemşire, bulamayacaksınız. Tabip istifaları, tabiplerin yurtdışına göç etmeleri, kamu otoritesi tarafından sessizce izlenebilecek bir olay değildir kaldı ki sağlık otoritesi olayların izleyeni, denetleyeni, parmak sallayanı değil doğrudan olayların içinde olan müdahale eden olmalı ayrıca Türkiye sağlık ortamında oluşan yapay karmaşa, sürekli artan şiddet ve derinleşen eşitsizliklerin nedenlerini, nasıl giderebileceğini ayrıntılarıyla değerlendirmek ve işlemek zorundadır.

‘SAĞLIK GEREKSİNİMİ ERTELENEMEZ’

Sağlık sektörünün kapsamlılığı karşısında sektörler arası işbirliğinin zorunluluğu, olağanüstü olaylar karşısında takım içindeki tabibe düşen görevlerin benimsetilmesi gibi söz konusu kavramlar ele alındığında kamu gücüne ihtiyaç duyulduğu açıktır. Sağlık hizmetlerinin kamusal yönüne ilişkin tartışmaları kapatmak için literatürde yoğunlukla tartışılan ögeleri şöylece sıralayabiliriz: Sağlık hizmeti tüketimi rastlantısaldır. Nerede, ne zaman, ne ölçüde ve kimlerce isteneceği kolayca saptanamaz. İstemin boyutunun kestirilmesi güçtür. Yerine başka bir hizmet konamaz. Sağlık alanında mal ve hizmet gereksinimleri son derece özgüldür. İkamesi/substitüsyonu /replasmanı yoktur. Ertelenemez. Birçok kez anında karşılanmak durumundadır.

‘SÖYLEMLERİMİZE UCAK KALIYORLAR’

Bireyin kendi sorunuymuş gibi düşünülen hastalık olgusu sonunda toplumsal kaynak tüketimi ile makro ölçekte tüm topluma çok ciddi yük olmaktadır. Boyutunu ve kapsamını hizmeti kullanan değil sağlık otoritesi belirler. Sağlık otoritesi Tıp Biliminin ilke ve rehberliğinde yönetim planı oluşturur. Sağlık hizmetinin çıktısı paraya çevrilemez. Sağlık hizmetleri ile bireylerin ve toplumun sağlık düzeyi yükselir. Çalışma verimleri artar, sağlıklı yaşayarak daha çok üretirler. 1 puanlık bebek ölüm hızının azalması piyasa ekonomisine nasıl uyacaktır? Sağlık otoritesinin memur maaş zammını düzenlerken gösterdiği içtenlik, sağlık hizmetlerinin kamusal yönüne ve bu söylemlerimize ne kadar uzak kaldığının kanıtı niteliğindedir.

‘HERKESE EŞİT SAĞLIK SİSTEMİ’

Beklentileri karşılamayan maaş zammı moral motivasyonu yüksek olmayan personelimizi derinden yaralamıştır. Ancak karamsarlığa geçit vermiyoruz çünkü biz varız, Kamu-Sen var, Türk Sağlık Sen var. Kahraman ve fedakar mesai arkadaşlarım bedeliniz ödenmez diyorlar biz de ödenir diyoruz. Ödemek istemeyenler sağlık teşkilatının mezarını kazanlardır. Sözlerime son vermeden önce 21 ay da nasıl bir sağlık hizmeti sorusuna verilecek cevabım: Dünya Bankasının kredilendirdiği liberal politikaların belirlediği sağlık sistemi değil, ulusal sağlık sisteminin finanse ettiği hiçbir ayrım yapmadan herkese eşit kamucu sağlık hizmeti olacaktır.

26 Oca 2022 - 13:46 Kocaeli- Siyaset

Muhabir  Ayşe Aydıngöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.