Karakuş “Tutuş önce 17 yılın hesabını versin”

AK Partili Meclis Üyesi Muharrem Tutuş’un, belediye personeline yapılan zamla ilgili sözlerine yanıt veren önünde Tüm Bel-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş; “Muharrem Tutuş ve grubu emekçilere önce bu kayıp 17 yılın hesabını vermelidir” dedi

Ahmet Sancar Kızılkaya
Ahmet Sancar Kızılkaya Tüm Haberleri

AK Partili Meclis Üyesi Muharrem Tutuş’un, İzmit Belediyesi ve Tüm Bel-Sen Arasında İmzalanan Toplu İş Sözleşmesi İle İlgili Ocak ayı Meclis Toplantısında verdiği önergeyle, “Memur ve sözleşmeli memurlara %100 ve %200 zam yapıldığı ile ilgili haberler okuduk. Anlaşılan bu zamlardan önce 7bin TL olan maaşlar 15bin-20bin, 10bin olan maaşlar 20-30bin olmuştur. Bu %100 ve %200 zam haberleri doğru mudur?  Ya da kamuoyunda yanlış bir bilgi ya da algı mı oluşturulmuştur?” diye sordu.

“ONURLU SENDİKACILIĞIN GÖREVİ”

Tutuş’un sözlerine Tüm Bel-Sen’den cevap gecikmedi. İzmit Belediyesi önünde Tüm Bel-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, DİSK Kocaeli Şube Başkanı Vedsat Küçük’ün katılımı ile basın açıklaması yapıldı. Karakuş’un okuduğu açıklamada şu ifadeler kullanıldı; “Ucuz polemiklerden uzak durduk. Ancak yalan ile gerçeğin ülke tarihimizde hiç bu kadar iç içe geçmediği günümüzde, kasıtlı saptırma ve iddialara karşı gerçeği ifade etmek, onurlu sendikacılığın en temel görevidir. Geçtiğimiz günlerde, İzmit Belediyemizde, Belediye Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet ile imzalamış olduğumuz, Türkiye çapında örnek toplu sözleşme ile üyelerimiz artış oranları ve sözleşme miktarları ile Kocaeli’nin zirvesine taşındı. Bu örnek sözleşme, yine örnek bir tören ile kamuoyu ile canlı yayında paylaşıldı ve tüm parametreleri, yerel basınımıza tablo halinde verildi.

“ÖRNEĞİNİ BİZDEN TALEP EDEBİLİRDİ”

Hal böyle iken, tüm kamuoyu doğru bilgiyi doğru şekilde almışken, İzmit Belediyesi Meclisi AKP Grubu ve grup başkanvekili Muharrem Tutuş, seçilmiş bir meclis üyesine hiç yakışmayacak şekilde, konuyu mecliste ve medyada çirkin bir üslup ve tamamen saptırma amaçlı ifadeler kullanmıştır. AKP meclis grubu ve onun başkan vekili bu açıklamayı yapmadan önce, bizi arayabilirdi, sözleşmenin bir örneğini bizden talep edebilirdi. Belediye Mali Hizmetler Birimi’ni arayabilirdi, hatta kurumda görev yapan bir memuru çevirip sorabilirdi. Bunu yapmış olsaydı doğru bilgiyi hemen öğrenebilirdi. Ancak bunların hiç birini yapmadı, saptırma ve itham yoluna başvurdu.

“BU SORUYU SORMAK İÇİN BİLGİSİZ OLMAK GEREKİR”

Bugün tekrar bu tatsız gündem vesilesiyle sözleşmemizin mali rakamlarını ve artış oranlarını açıklamamızın sonuna, tüm ayrıntıları ile tablo ile veriyoruz. Burada acı olan şey, bu kadar itham ve cüretin bu kadar bilgisizlik ile AKP meclis grubunda bir araya gelmiş olmasıdır. Memurların maaşını 25-30 bin TL'ye mi çıkardınız? Sorusunu sormak için ancak bu kadar bilgisiz olmak gerekir. Bugün devlet memurlarının temel maaşları 4688 sayılı yasa gereğince hükümet ile yürütülen merkezi toplu sözleşme ile belirlenir. Belediyelerin ve Belediye Başkanlarının bu konuda yetkisi yoktur. Diğer yandan yine belediyelerde çalışan sözleşmeli memurların da tavan ve taban ücretleri sınırı da Maliye Bakanlığı’nca belirlenir. Belediye Meclisleri bu aralıklar içerisinde temel maaş zamlarını belirler.

“3 AYRI ADRES VEREBİLİRİZ”

Bizim Belediyeler ile imzalamış olduğumuz Toplu Sözleşmeler ise bu temel maaşların dışında alınacak ücret zamları ve özlük haklarını içerir. Dolayısı ile bizim kamuoyuna yüzde 100 ya da yüzde 200 zam artışı olarak beyan ettiğimi rakamlar, kuruşu kuruşuna gerçeği ve kendi sözleşme ücret oranlarımızı yansıtır. Muharrem Tutuş ve AKP meclis grubuna "rakamlar ile oynanan bir yer arayışında iseler eğer” onlara hemen 3 ayrı adres verebiliriz. Rica ediyoruz gidip buraları araştırsınlar.

“MATEMATİK BİLİMİ SİZLERDEN ÇOK ÇEKTİ”

Birincisi tartışmasız TÜIK'dir. Yerçekiminden daha büyük bir güçle enflasyon rakamlarını aşağı çeken. Ikincisi Asgari Ücret Tespit Komisyonudur. Her yıl "zam verme iddiası ile masaya oturan" ancak döviz ve altın karşısında daima "indirim" açıklayan bu komisyonu da ziyaret edebilir AKP grubu. Matematik bilimi sizden ve sizin gibilerden çektiğini kimseden çekmedi. dönük, Üçüncüsü ve en önemlisi AKP'nin "yandaş sarı sendikası" Genel Başkanlarının aldığı maaş "devlet sırrı gibi saklanan" Memur-Sen ile Çalışma Bakanlığının yürüttüğü toplu sözleşme masasıdır. Türkiye'de 2021 yılında gerçek enflasyon oranı yüzde 82 iken AKP-Memur-Sen işbirliği ile milyonlarca memura 2022 yılı için Sadece yüzde 5 artı yüzde 7 zamma imza atmışken ve TÜİK enflasyonu dahi yüzde 36 olarak açıklandığında, enflasyon farkını ve zammını müjde olarak yansıtan bu masaya da ziyarette bulunmalarını tavsiye ediyoruz.

“BASIN BÜLTENİ VE FOTOĞRAF SERVİS EDİLMEDİ”

AKP İzmit Meclis grubunun Belediye Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyete "sözleşme bilgilerini çarpıtarak verdi” ve benzeri ifadeleri de aynı bilgisizliğin siyasi husumetin ürünüdür. Sayın Başkan sözleşme töreninde toplu sözleşme oranlarını kuruşu kuruşuna medya ile paylaşmıştır. Diğer bir takım Belediye Başkanları gibi, basın bülteni ve fotoğraf servisi ile yapmadan doğrudan emekçiler ile ortak törende beyanda bulunmuştur. Kocaeli'nde halen yemek yardımı alamayan Belediyeler varken Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Türkiye'de ilk ve tek olmak üzere Sendikamızla ILO standartlarına uygun şekilde ayrı bir toplu sözleşme imzalamış, memurların yemek ücretini nakden almasına öncülük etmiştir.

“HAKLAR TÜM BEL-SEN DÖNEMİNDE ELDE EDİLDİ”

AKP Meclis Grubu’na İzmit Belediyesi’nde 2002 yılından Tüm Bel-Sen'in yetkiyi aldığı 2019 yılına dek "Sözleşmeli memurların tek kuruş Sosyal Denge Ücreti alamadığını ve ikramiye hakkı olmadığını da” hatırlatmak isteriz. Bu emekçiler hak ettikleri toplu sözleşme ücretlerini de, yemek ve ikramiye ücretlerini de Tüm Bel-Sen döneminde elde ettiler. Muharrem Tutuş ve grubu emekçilere önce bu kayıp 17 yılın hesabını vermelidir. Üyelerimizin, sendikamızın ve Belediye Başkanımızın ortak kolektif eseri olan bu toplu sözleşmemiz, kapsamı bakımından Ülke çapında örnek bir sözleşme olup taraflı tarafsız her kesimin takdiri ile karşılanmıştır.

“GELECEĞE TAŞIYACAK OLAN BİZLERİZ”

Biz ve bizler gibi gerçek emek dostlarının mücadelesine dönük her saldırı "hakikatin boyun eğmez iradesine çarpar”. Madenlerde göçük altında kalmış, haksız hukuksuz KHK'lar ile işten atılmış, elektrik doğalgaz zamları ile açlığa itilmiş, çocuk yaşta merdiven altı atölyelerde çalışmak zorunda bırakılmış milyonlarca emekçinin barikatına çarpar. Bu ülkenin çalışma yaşamını, emekçilerin dünyasını siz ve sizin gibiler, karabasana çevirdi. Onu aydınlığa, eşitliğe, kardeşliğe ve geleceğe taşıyacak olan bizleriz”

 

Eski Dönem(2020-2021)

Memur Brüt 1355 lira

Memur Net 1141 lira

Sözleşmeli Memur Brüt 406 lira

Sözleşmeli Memur Net 294 lira

Amir-Şef Brüt 1624 lira

Amir-Şef Net 1369 lira

Müdürler Brüt 1657 lira

Müdürler Net 1396 lira

Ramazan Bayramı İkramiye Net 300 lira

Kurban Bayramı İkramiyesi Net 300 lira

1 Mayıs İkramiyesi Net 200 lira

Eğitim İkramiyesi Net 450 lira

 

Yeni Dönem(2022-2023)

Memur Brüt 2584 lira

Memur Net 2261 lira

Sözleşme Memur Brüt 1230 lira

Sözleşmeli Memur Net 890 lira

Amir-Şef Brüt 3019 lira

Amir-Şef Net 2543 lira

Müdürler Brüt 3355 lira

Müdürler Net 2826 lira

Ramazan Bayramı İkramiyesi Net 420 lira

Kurban Bayramı İkramiyesi Net 840 lira

1 Mayıs İkramiyesi Net 420 lira

Eğitim İkramitesi Net 590 lira

03 Şub 2022 - 13:56 Kocaeli- Siyaset

Muhabir  Ahmet Sancar Kızılkayagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.