Kocaeli Haber - Koçak'ın kaderini genel merkez belirleyecek

Kocaeli Haber - CHP Kocaeli örgütünün son zamanlarda ana gündem maddesi Derince İlçe Başkanı Birkan Koçak hakkında ortaya atılan taciz iddiaları. İlk kez il danışma kurulunda patlak veren taciz iddiaları sonrasında CHP’de bir türlü sular durulmadı. CHP’de kazan kaynamasına neden olan olayın kaderini CHP Genel Merkezi belirleyecek

Cansu Albayrak
Cansu Albayrak Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

İLK GERGİNLİK İL DANIŞMADA OLDU

Kocaeli Haber - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Derince İlçe Başkanı Birkan Koçak aylardır taciz iddiaları ile gündemde. CHP’nin 9 Ocak tarihinde gerçekleşen il danışma toplantısında CHP Gebze eski İlçe Yöneticisi Cevahir Akyıldız söz alarak Koçak hakkında olan taciz iddialarını dile getirmişti. Akyıldız’ın Koçak hakkındaki ‘Tacizci ilçe başkanını hala görevden almadınız, görevden almayacak mısınız?’ sözleri sonrası salon buz kesilmişti. Olay sonrasında yaşanan tartışmaya şahit olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı kürsüye gelerek ‘Kişisel hesaplaşma yeri burası değil, Kocaeli’de iktidar olmak istemiyorsunuz?’ diye sormuş cevap alamayınca ‘Ben anlayacağımı anladım’ diyerek salonu terk ettiği ifade edilmişti.

MÜFETTİŞLER GELDİ

CHP’de yaşanan bu skandal olay sonrası İlçe Başkanı Koçak hakkındaki taciz iddialarını dinlemek ve değerlendirmek için genel merkez ilimize müfettiş heyeti  gönderdi. Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer ve Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş’ın tarafları dinleyerek, yaptığı araştırmalar sonrasında bir rapor oluşturuldu. Bu raporda Koçak’ın benzer bir olayda yer almadığı takdirde görevden alınmayacağı belirtildi.

Koçak, Cevahir Akyıldız’ın kendisi hakkında ortaya attığı taciz iddiaları nedeniyle Akyıldız’a dava açtı.

SALICI’YA RAĞMEN İSTİFA ETMEDİ

Taciz iddiaları hakkında CHP İl yönetiminin gerekeni yapmadığını ifade eden Kocaeli Kadın Platformu geçtiğimiz hafta il binası önünde bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi. Gerçekleşen açıklama sonrasında CHP’nin Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’nın CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı’ya Koçak’ın istifa etmesinin daha uygun olacağını söylediği öğrenildi. Ancak CHP Derince İlçe Başkanı Birkan Koçak yönetimi ile birlikte istifa etmeyeceğini belirttiği bir toplantı gerçekleştirdi.  Öte yandan Birkan Koçak  il danışma toplantısında Gebzeli eski ilçe yöneticisi Cevahir Akyıldız’ın kendisi hakkında ortaya attığı taciz iddiaları nedeniyle Akyıldız hakkında mahkemeye başvurarak dava açtı.

KOÇAK BASIN MENSUPLARININ KARŞISINA GEÇTİ

Birkan Koçak, kendisine yönelik yapılan taciz iddiaları hakkında ilk kez basın mensuplarının karşısına geçti. Geçtiğimiz Çarşamba akşamı yönetimi ile basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Koçak açıklamasında şu sözlere yer verdi:  Öncelikle CHP Derince İlçe Başkanı Birkan Koçak olarak sesleniyorum Bugün hakkımda çıkan tüm açıklamaları reddediyor ve yasal olarak bu hususta gerekenin yapıldığını ve yapılacağını ifade ederek, bir durumu varmış gibi gösterme anlamına gelen iddia" kelimesi ile bir insanın tüm değerlerinin mahvedilmesini kınıyorum. Adaletsizliğe göz mü yumacaksınız yoksa "Suçluluğu ispatlanana kadar herkes suçsuzdur" sözü ile hareket ederek suçsuzluk karinesi esasında, gerçeklerin çıkması için el birliği ile hareket mi edeceğiz? Peki soruyorum! "Nerede bu kadınların beyanları?"

‘NEDEN SAVCILIĞA ŞİKAYETTE BULUNMADILAR?’

"Hangi savcılığa başvurulmuş, hangi emniyette hakkımda bir tutanak ile kayda geçen bir şikayet var?" Hakkımda asılsız iddialarda bulunup kelime oyunları ile ortada olmayan bir suçu varmış gibi göstermek, beni alenen hedef göstermek mi esastır? Ben, bana karşı iftirada bulunan, hakkımda asılsız iddialarda bulunarak partimi ve beni karalamaya çalışan, beni ömrümü verdiğim partililerimin önünde itham eden ve küçük düşürenlerden yana şikayetçi olarak, yasal hakkımı aramak adına savcılığa şikayette bulundum. Peki onlar neredeler? Neden inandıkları uğruna savaşmak amacıyla savcılığa şikayette bulunmadılar?

‘KİMSE BİZİ İNDİREMEZ’ ÇIKIŞI

Yıllardır emek ettiği işine sizin yüzünüzden günlerdir gidemeyen eşime, sizin ithamlarınız yüzünden okuluna gidemeyip derslerinden geri kalan kızıma diyeceğiniz hangi söz sizi affettirir? İki kadının dünyasını alt üst eden hangi iddia "Kadının beyanı esastır” cümlesini esas alabilir? Benim anamın, eşimin ve dünyalar güzeli evladımın beyanı ne olacak? Esas olan tek şey benim ailemin huzurunu bozan her açıklamanın karşısında hukuki başvurularımın yapılacağıdır. Alnım ak, başım dik yürüyebiliyorsam bu yolları bana aşkla bakan hayatımdaki üç kadın sayesindedir. Çamur at izi kalsın hikayesi ile bizi seçildiğimiz koltuklardan kimse indiremez” dedi.

KADIN PLATFORMU AÇIKLAMAYI BASTI

İlçe Başkanı Birkan Koçak’ın açıklamalarının ardından Derince İlçe Örgütünü adeta Kocaeli Kadın Platformu üyeleri bastı.  Bu sırada salonda gerginlik yaşandı. Kocaeli Kadın Platformu üyelerinin ilk etapta ismini söylememesi parti üyelerinden tepki gördü. Öte yandan platform üyelerinin Birkan Koçak’a yönelik sarf ettiği sözler nedeniyle salon içerisinde 15 dakikalık bir gerginlik yaşandı. Daha sonra Kocaeli Kadın Platformu üyeleri salonun dışına çıktı. Sözlerini devam ettiren Birkan Koçak, “Benim hakkımda ne kolluk kuvvetlerine ne de savcılığa suç duyurusunda bulunulmamış. Tam tersine ben Cevahir Akyıldız hakkında hem de Kocaeli Kadın Platformu hakkındaki arkadaşlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundum. Benimle ilgili şu zamana kadar herhangi bir ne şikayet var ne de başka bir şey” dedi.

DESTEK VEREN YÖNETİMİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Basın toplantısında “İl yönetiminden sizin istifanız talep edildi mi?” şeklindeki soruya cevap veren Birkan Koçak, “Burası kurumsal bir parti. İstifanın prosedürleri vardır. Bana ve ilçe yönetimime herhangi talep gelmedi. İstifa tek taraflıdır. İstifa istenmez. İstifa verilir. Ben il başkanıma da başından beri söyledim. Benim hakkımda iftiralar olduğu zaman benden değil, adaletten yana olun dedim. Tek suçum varsa gerekeni yaparım dedim. Böyle bir şeyin olabilmesi için sebep olması lazım. Ben yönetim kuruluma, kadın kollarıma teşekkür ederim. Ben tehdit etmişim, ben şantaj yapmışım. Ben şeyh miyim mafya mıyım arkadaşlar? Neden bu insanlar benim yanımda dursun o zaman. Ben öyle zengin bir adam da değilim. Birilerini satın alacak insan değilim, o kadar da param yok zaten” şeklinde konuştu.

KOCAELİ KADIN PLATFORMU’NDAN AÇIKLAMA

Derince ilçe binasında yapılan basın toplantısına baskın yapan Kocaeli Kadın Platformu üyeleri bir açıklama yayımladı. Kadınlar açıklamada soru sorulmalarının engellendiğini ifade ederek,  "Burada yapılan açıklamada Koçak, her şeyden önce baba, evlat olduğunu ifade etmiş, 'kadının beyanı esastır' diyerek değerlerin mahvedildiği iddiasında bulunmuş, karalanmaya çalışıldığını söylemiş ancak hakkındaki iddialara ilişkin hiçbir açıklamada bulunmamıştır. Bunun üzerine bizler söz alarak taciz iddialarıyla ilgili süreç nasıl işletildi, taciz iddialarını şeffaf biçimde tartışmak isteyen kadınlar tehdit edildi mi, disiplin süreçlerinin işletilmesi için harekete geçildi mi sorularını yönelttik. Koçak sorularımızı yanıtsız bıraktı. Toplantının katılımcıları CHP’lilerin bizleri hakarete maruz bırakarak, ‘Satılmış, köpek’ gibi ifadelerle üstümüze yürüyerek oluşturdukları bu şiddet ortamında, hiçbir kadının sözünün dinlenmeyeceğini açık biçimde vurgulayarak salonu terk ettik. Kocaeli’de kadına yönelik şiddet işte bu yüzden var, diyerek kadınların şiddeti hak ettiğini bağırarak söyleme cüreti gösteren partilileri de ifşa ediyoruz” denildi.

KOÇAK’IN ŞİKAYETİ HAKKINDA KONUŞTULAR

Açıklamada, İlçe Başkanı Koçak’ın Kocaeli Kadın Platformu’nda bulunan kadınlar haklarında suç duyurusunda bulunmasına da değindi. Kadınlar bu durumu “Taciz iddialarına sessiz kalmayan kadınlara yönelik saldırıların devam edeceğinin işareti” olarak değerlendirdi.  Açıklamanın devamı ise şu şekilde: "İlçe yönetiminin toplantı salonunda bağımsız kadınların dahi konuşması önünde kolektif bir eril şiddetle dikilen tüm partililerin taciz iddialarına maruz bırakılan kadınlar karşısında tahakkümü nasıl inşa ettiklerini düşünmek hiç de zor değil. Maruz bırakıldığımız manipülatif tutumun, şiddetin, hamaset siyasetinin, eril dilinizin üzerimizde baskı kurarak tüm alanlardan bizim sözümüzü silmek niyetiyle kurulduğunu biliyoruz.

‘HER YERDE KARŞISINIZA DİKİLECEĞİZ’

İktidar hedefi olan, bu iktidar hedefini cinsiyet eşitlikçi bir tutumla kuracağı iddiasında bulunan, toplumun her alanında toplumsal cinsiyet eşitliğinin garantörü olan İstanbul Sözleşmesi’ni savunduğunu iddia eden CHP’nin her kademesinde yer tutup, şiddete göz yumanlardan, şiddeti yeniden üretenlerden hesap soruyoruz. İktidar olduğunuz da kadınların sözlerini bağırarak susturup, her türlü şiddeti meşrulaştıran bu tutumu mu yaygınlaştıracaksınız? Zaten verili muhafazakâr eril iktidarın kuşatmasını yeniden üretmek için mi iktidarın talibisiniz? Şiddeti meşrulaştırarak, tacize kanıt arayarak, buna ilişkin soru sormak isteyen kadınları da şiddete maruz bırakarak mı kendinizi aklayacaksınız? Sormamıza müsaade etmediğiniz sorularımız baki, her yerde her alanda karşınıza dikilerek sormaya devam edeceğiz.”

CHP’DE KRİTİK TOPLANTI

CHP’de kazanın kaynamasına neden olan taciz iddiaları hakkında Çarşamba akşamı önemli bir gelişme daha yaşandı. Koçak’ın açıklamalarının ardından CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı başkanlığında il örgütü toplandı. CHP İl yönetiminin bu kritik toplantı sonrasında Birkan Koçak’ı görevden alacağı düşünülüyordu. Ancak yine düşünülen olmadı. CHP İl Örgütü’nün olağanüstü toplantısının ana gündem maddesi Derince İlçe Başkanı Birkan Koçak oldu. Gerçekleşen toplantıya Yıldızlı dahil 26 isim katılım gösterdi. Toplantıda taciz iddiaları ile ilgili yöneticiler görüşlerini paylaştı. 3 saat süren toplantı sonrasında Koçak’ın görevden alınıp alınmamasıyla ilgili oylama yapıldı.

GÖZLER GENEL MERKEZDE

Toplantıya katılan 26 isimden 20’si Birkan Koçak’ın görevden alınması yönünde oy kullandı. 6 isimin ise oyları Koçak’ın görevden alınmaması yönünde oldu. CHP’nin yönetim kurulunda 31 isim bulunuyor. CHP tüzüğüne göre üye sayısının üçte ikisinin oyu alındığı zaman görevden alınma gerçekleşebiliyordu. Toplantıda kullanılan oyların çoğunluğu Koçak’ın görevden alınması yönünde olmasına rağmen, tüzük devreye girdiği için görevden alma gerçekleşemedi. Birkan Koçak konusunda top artık CHP Genel Merkezi’nde. İleriki günlerde gerçekleşecek olan CHP MYK toplantısı Koçak’ın kaderini belirleyecek.

17 Mar 2022 - 19:00 Kocaeli- Gündem

Muhabir  Cansu Albayrakgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.