Derince Belediyesi (Logo Altı)
Böke, ‘Kocaeli’de değişim rüzgarı görüyorum’
Başkan işkadınlarıyla buluştu
52 okulda onarım ihalesi
Fethiye Caddesi taştı
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
  • R. Tayyip Erdoğan
  • Muharrem İnce
  • Meral Akşener
  • Selahattin Demirtaş
  • Temel Karamollaoğlu
  • Doğu Perinçek
  • Kararsızım

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

Akbaş: En büyük yaramız pazar yeri

Kabaoğlu Mahallesi Muhtarı Ali Akbaş, köylülerinin kendi yetiştirdikleri ürünlerini Umuttepe yolundaki otobüs durağında sattıklarını belirterek ‘En büyük yaramız Karayolları tarafından açtırılmayan pazar yeridir’ dedi

27 Eylül 2015 Saat: 10:55
Akbaş: En büyük yaramız pazar yeri
Akbaş: En büyük yaramız pazar yeri

‘Söz Muhtarların’ sayfamızın on beşinci bölümünde Kabaoğlu Mahallesi Muhtarı Ali Akbaş’ı ağırladık. Kocaeli Üniversitesi’ni de içine alan Kabaoğlu Mahallesi’nin muhtarlığını yapan Ali Akbaş, köylülerinin kendi yetiştirdikleri sebze ve meyvelerini Umuttepe yolundaki durakta sattıklarını dile getirirken yerel seçimler öncesi gerek Belediye Başkanı Nevzat Doğan gerekse Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’ndan pazar yeri sözünü aldığını, fakat hala beklediğini belirtti. Ayrıca AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ın da bu sorumluluğu üzerine aldığını söylerken verilen sözün yerine getirilmesi gerektiğini de vurguladı.

O KADINA YARDIM İSTİYOR

Türkiye’nin sayılı üniversiteleri arasında yer alan Kocaeli Üniversitesi’nin bulunduğu Kabaoğlu Mahallesi’nde bir tane bile ilkokulun bulunmadığı da açıkladı. Ayrıca dört köyün birleşimiyle meydana gelen ve 406 hektarlık geniş bir alana sahip olan Kabaoğlu Mahallesi’nde sadece bir çocuk parkı olduğunu da dile getiren Muhtar Akbaş, çocuk parkı için öncelikle üst geçidin yapılması gerektiğinin de altını çizdi. Muhtar Akbaş, mahallesinde tahta barakada yaşamını sürdüren ve iki kızını tek başına okutan bir kadına yardım istediğini de sözlerine ekledi. Röportajımız sizlerle:

Kabaoğlu Mahallesi’nin Tarihçesi

Kabaoğlu Mahallesi ismini Kabaoğlu Merkez Köyü’nden almaktadır. Kocaeli Üniversitesi UmuttepeYerleşkesi’nin altında bulunan 50-60 hanelik bir köydür. Kabaoğlu Mahallesi, Kabaoğlu Köyü ile beraber beş farklı köyden oluşmaktadır. Sarıcalar Köyü, Üçtepeler Köyü, Tüysüzler Mahallesi ve Malta Mevkii denilen 60-70 hanelik bir yerleşimden oluşan 406 hektarlık bir araziden meydana gelmektedir. Tüysüzler Mahallesi’nin bitiminden başlayan villalar bölgesi denilen yapılaşmanın olduğu imara açık olan bölge de mahalle sınırları içerisinde yer almaktadır. Ayrıca Üçtepeler’in yerleşimi yaklaşık 150 yıla dayanır, ancak Kabaoğlu’nun geçmişi Osmanlı Dönemi’ne kadar gider. Kabaoğlu Mahallesi’nin seçmen sayısı bin 300, toplam nüfusu ise 6 bin 500’dür. Kocaeli Üniversitesi’nin de kurulmasıyla birlikte bu sayı daha da artmıştır. Kabaoğlu Mahallesi’nde Türkiye’nin sayılı üniversiteleri arasında yer alan yaklaşık 80 binlik nüfusa sahip Kocaeli Üniversitesi bulunurken bir ilkokul yer almamaktadır. Üç tane camisi bulunmaktadır. Kabaoğlu’nda, Sarıcalar’da ve Üçtepeler’de de yeni bitirilen yaklaşık 400 metrekare kapalı alan üzerine kurulu bir camisi var.

Ali Akbaş kimdir?

1973 yılında İzmit’te dünyaya geldim. Yedi göbek İzmitliyiz. Evli ve iki çocuk babasıyım. Kocaeli Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu öğrencisiyim. Ticaretle meşgulüm. Yapılan son yerel seçimlerde de Kabaoğlu Mahallesi’ne muhtar olarak seçildim. İki adaylı girdiğimiz seçimde mahalle halkımız beni uygun gördü. Şu anda muhtar olarak da görevime devam etmekteyim.

Mahalle sakinleri size genellikle ne gibi taleplerde bulunuyorlar?

‘İLKOKULA İHTİYACIMIZ VAR’

Mahallemizin ilkokulu yok. İlkokula giden çocuklarımız, taşımalı sistemle Dünya Bankası’ndaki ilkokula gitmek zorunda kalıyorlar. Muhtarlık binamızın yan tarafında bir zamanlar okul vardı. Bizim dönemimizde 5 sınıf bir arada okurdu. Depremden sonra okulumuz yıkılınca yeni bir okul yapalım diyen çıkmadı. Bölgemizde şuyulandırma çalışmaları var. Bölge imara açılacak. Şuyulandırmanın akabinde zaten Belediyemiz okul yerlerini tespit etmiş. Bu okulun yapımı da imarın başlamasıyla olacak. Tahminlerimize göre de bu süreç iki yılı bulacak. Belediye okula yer ayırmış tabi ama okulları Milli Eğitim Bakanlığı ihale ediyor. Yani burada Bakanlık devreye giriyor. İşleyişte olan sıkıntılar var aslında. Planı Belediye yapıyor, hizmeti Belediye veriyor, ancak idari olarakKaymakamlık’a bağlıyız.

‘İĞNE VE EBEYE DE RAZIYIZ’

Bir sağlık ocağımız olsun istiyoruz. Geçmiş dönem muhtarlarımız da bunun için uğraş vermişlerdir. Merkeze yakınlıktan dolayı sağlık ocağı kurulmadı. Bir hastalık durumunda acilen ya merkeze gidiyoruz ya da üniversiteye çıkıyoruz. Üniversite araçları da çoğu zaman tıklım tıklım oluyor. Yaşlılarımız için büyük sıkıntı. Umuttepe’de de acildeki yoğunluktan dolayı çok bekliyoruz. Sadece iğne ve ebemiz olsa bize yine yeter.

‘406 HEKTARLIK ALANDA BİR PARK’

Bize en fazla talep mahallenin gençleri ve çocuklarından geliyor. Bugün mahallemize baktığınız zaman Belediye’nin yaptığı bir tane çocuk parkı bulunuyor. Bu çocuk parkımız da villalar bölgesi dediğimiz Tüysüzler Mahallesi’nin sınırı olan yerleşkemizde yer alıyor. 406 hektarlık bir genişliğe sahip mahallemizde sadece bir çocuk parkı var. Belediyemiz yapalım diyor ama yer bulamıyor. Ben burada Belediyemize de çok fazla yüklenemiyorum, çünkü oyun grubumuz vardı mahallelimizin özel mülkiyetindeydi. Komşumuz arazisini satınca yeni mal sahibi oyun grubunu orada istemedi. Eski okul yerimiz bomboş duruyor.

‘ÜST GEÇİTE İHTİYACIMIZ VAR’

Oraya çocuk parkını kurdurduğumuz zaman çocukların Umuttepe yolunda karşıdan karşıya geçmesi de ayrı bir sorun. Üst geçit talebimizi de Büyükşehir’e bildirdik. Kendilerinden bize çok garip bir cevap geldi. Saatte 500 kişinin karşıdan karşıya geçmesi gerekiyormuş. Bu yoğunluğu sağlayana kadar bir 20 yıl geçer. Bu yolda karşıdan karşıya geçen insan sayısı az diye üst geçit yapmamak bana göredoğru değil. Burada da insan hayatı tehlikeye giriyor. Belediye diyor ki ben tabela koydum. Tabelada 30 kilometre yazıyor. 30 kilometre hızda giden bir tane araç bulursanız ben yarın muhtarlıktan istifa edeceğim. Ayrıca yine gençler ve çocuklardan bize çim halı talebi geliyor. Orta yaş grubunda da büyük bir top sahası isteği var. Köyümüzün kahvesinin olduğu arazide bu yapılabilir, ancak bunu yapmadan önce buraya mutlaka bir üst geçit yapılması gerekiyor.

‘NÜFUS 3 BİNİ GEÇTİĞİ İÇİN…’

Doğalgaz sadece Üçtepeler Köyü’nde var. Doğalgazdan ziyade yakacak sorunumuz var. Kışlık zati yakacak ihtiyaç veren, ormandan karşılanan bir yakacak bulunuyor. Bunu bize vermiyorlar. İdare, ilgili yasaya muhaliften nüfusunuz 3 bini geçtiği için size odun vermiyoruz diyor. Biz bu nüfusu durduk yere çoğaltmadık. Kocaeli Üniversitesi geldi. Lojmanlarda kalan binlerce insan var. Kabaoğlu’nda eskiden beri yaşayan insanlarının doğalgazı yok. İZGAZ’a gidiyoruz,maliyet kurtarmaz diyor. Ormandan odun alalım diyoruz. Orman İşletmesi nüfusunuz çok diyor. Biz bu sorunu Valiliğe kadar, Kaymakamlığa kadar ilettik.

Mahalle sakinlerinin istek ve görüşlerini size ulaştırabileceği mecralar hangileridir? Örneğin bir talep kutunuz var mı?

‘DÖRT KÖY BİRBİRİNİ BİLİR’

Talep kutumuz yok, çünkü burası İzmit Merkez’deki mahallelerden biraz farlı bir mahalledir. Burada herkes komşusunun tavuğunun rengini dahi bilir. Bizim yapımız bu. Kabaoğlu dört köyden oluşuyor ama dört köy de birbiriyle sürekli görüşür. Düğünlerini, cemiyetlerini, bayramlarını beraber yaparlar. Komşularımız sorunlarını daha çok birebir iletir veya telefonla arayarak dile getirir. Hemen hemen herkeste telefon numaramız bulunur. Sosyal medyayı kullanan gençlerimiz de bulunuyor.

Mahallenizde yaşayan köylülerin bazıları üniversite yolu üzerinde kendi yetiştirdikleri ürünlerini satarak geçimini sağlıyor. Bu köylülere ürünlerini daha sağlıklı ve rahat bir biçimde satabilmeleri için yer gösterildi mi, böyle bir projeniz var mı?

‘ŞEMSETTİN CEYHAN SORUMLULUĞU ALDI’

Şu anda en büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi de köylülerimizin ürünlerini satabileceği bir mekan. En büyük yaramız pazar yerimizin açılmaması.Köylülerimiz ürünlerini otobüs durağında satıyor. Göreve gelmeden önce komşularımız bana ‘Bize pazar yeri yapacak mısın?’ diye sordular. Biz bu konuyu gerek Nevzat Doğan Başkana gerekse İbrahim Karaosmanoğlu Başkanımıza ilettik. İki başkanımız da eksik olmasınlar biz bunu yapacağız dediler. Yerel seçim öncesi verilen bir söz bu. Ben bu sözün yerine getirilmesini istiyorum. Biz bu sorunu AK Parti İl Başkanlığı’na kadar götürdük. İl Başkanı Şemsettin Ceyhan da bu sorumluluğu üzerine aldı. Bu işi kendisi takip edecekti. Belediye Başkanımız Nevzat Doğan Bey, bunu yapma taraftarı, ancak aşılmaz bir engelimiz var. Pazar yeri yaptırmak istediğimiz yerde Karayollarına bağlı bariyerler var.

‘KARAYOLLARI AÇTIRMAM DİYOR’

Bariyerlerden iki metre kesip burayı araç girişine açtığımız zaman köylü vatandaşlarımızın ürünlerini satacağı yer, Büyükşehir Belediyesi’nin mülkiyetinde olan kamulaştırılmış alana giriyor. Umuttepe’den aşağı inerken böyle müsait bir yerimiz var fakat Karayolları ben bu yolu size açtırmam diyor. Köylülerimiz artık sormaya başlıyor. ‘Muhtar, ne oldu bizim pazar yeri?’ Artık onlarda da bir algı oluşmaya başlıyor. Siyasilerimiz seçim öncesi geliyor, seçimi kazanalım yapacağız diyorlar. Seçimi kazanıyorlar, vatandaş da dönüp dolaşıp muhtara sarıyor. Bu sefer biz arada kalıyoruz. Siyasilerimizden isteğim şudur: Hangi mahalle olursa olsun, oy istediği mahallede bir söz verdiyse bu sözü tutsunlar. Benim şu andaki tek duam, Kabaoğlu Merkez Köyü’ndeki otobüs durağında kurulan pazar yerinde herhangi bir kaza yaşanmaması.

Mahallenize bağlı olan Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi kurulduktan sonra mahallenizde bir canlılık oluşmaya başladı. Bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir?

‘ARAZİLER DEĞERLENDİ’

Mahallemize Kocaeli Üniversitesi geldikten sonra aslında insan hareketinden ziyade, kültürel bir oluşumdan ziyade arazilerde oluşan bir değerlenme söz konusu. Yurtlar yapıldı, yurtlarımızda komşularımız için istihdam kapısı açıldı. Üniversite yönetiminden de şunu isterim tabi ki: Üniversiteye bir çalışan alınacaksa önce benim bölgem tercih edilsin. Çünkü üniversite geldi, benim atamın topraklarını aldı. Kanunda bunun adı kamulaştırma olarak geçiyor ancak bu bana göre metozerabi yöntem. Sonuçta köylülerin rızası olmadan yapılan bir iş var burada. En azından toprağı alınan komşularımıza iş verilsin. Üniversiteden dolayı da İzmit Belediyesi’nin imar çalışmaları yapılıyor. Bu sayede hızlı bir gelişme olacağı aşikar.

Göreve geldiğiniz 30 Mart Seçimlerinden bu yana mahallenizde herhangi bir ilerleme kat ettiniz mi?  Bir gelişme oldu mu?

‘KURAN KURSU YAPTIRDIK’

30 Mart Seçimlerinden sonra mahalle statüsüne girince hizmeti direkt İzmit Belediyesi’nden almaya başladık. Sarıcalar Köyü’ndeki bayanlarımız Kuran Kursu istemişti. Nevzat Başkan’a ilettik ve yerine getirdi. Kısa süre içerisinde faaliyete geçen Kuran Kursu’na Müftülükten de bir bayan hoca gönderdiler. Ayrıca Üçtepeler Köyü’nde bayanlarımız için İZMEK kursları açıldı. Belediye’nin kültürel manada bu tür hizmetleri mevcut. Yine İzmit Belediyesi mahallelimiz iki defa Bursa Gezisi’ne götürdü. Büyükşehir Belediyesi Çanakkale Gezisi düzenledi.

Mahallenizde kentsel dönüşüm çalışmalarına başlandı mı? Mahallelinin çalışmalara tepkisi ne yönde?

‘KABAOĞLU VİZYON MERKEZİ OLACAK’

Kabaoğlu Mahallesi, bir Cedit Mahallesi gibi çok yoğun ve çarpık bir yapılaşma halinde olan bir yerleşim yeri değil. Köy mantığıyla kurulduğu için çarpık bir yapılaşma göremeyiz. Zaten çok eski, virane evlerimiz de yok. O yüzden kentsel dönüşüme de gerek yok. Yapılaşma bölgede yeni başlayacak. Sıfırdan bir imar çalışması olacak. İbrahim Başkanımız bize, ‘Kabaoğlu’nu Kocaeli’nin vizyon merkezi yapacağım’ dedi. Burada yapılar 2,5 kat villa şeklinde yapılacak. Tabi bu çalışma da en az iki yıl ister. Beş yıl sonra Kabaoğlu’na geldiğinizde çok farklı bir görüntüyle karşılaşacaksınız.

‘2. NİCOMEDES’İN YAŞADIĞI BÖLGE’

Ayrıca Üçtepeler’in tarihine baktığımız zaman karşıdaki tepe Tümülüs. Antik Bizans’a hüküm süren2. Nicomedes’in yaşadığı bölge olarak anılır. 2. Nicomedes’in mezarının bulunduğu Tümülüs’ün Üçtepeler’de olduğu kayıtlarda vardır. İzmit Belediyesi Tümülüs’ün bir tanesini, vatandaşa parasını ödeme yoluyla satın aldı ve burayı Tümülüs Açık Hava Müzesi yapma fikri bulunuyor. Önümüzdeki yıl muhtemelen Belediye buna bir bütçe ayıracak. Bu da bölgemiz için bir avantaj.

Hangi kurumlar mahallenizin sorunlarının çözümü konusunda size yardımcı oluyor?

‘102 MUHTARIN ELİ AYAĞI’

Bizim sorun çözme konusunda elimiz ayağımız İzmit Belediyesi’dir ve doğal olarak da Muhtarlık Çözüm Masasıdır. Bizim orada birinci dereceden muhatabımız Mehmet Çetin’dir. İzmit’te 102 muhtarın eli ayağı konumunda. Bizim herhangi bir sorunumuz olduğunda genellikle yardım istediğimiz kişidir. 

Daha önce muhtarlar mahallelerdeki yoksullara Valiliğin ve Belediyelerin yardım yapması noktasında daha aktiflerdi. Ancak son dönemde bu işleri daha ziyade yardım derneklerinin yaptıklarını görüyoruz. Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

‘KADININ TEK SUÇU ÇALIŞMASI’

Bu konuda benim bir eleştirim olacak. Sayın Valimiz bir gün beş saatlik bir toplantı yaptı. Başkanlara, Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına veya Kaymakamlığa talimat verdi. Muhtardan bir talep gelince bunu yerine getir dediler. Ancak ben 17 ayık süreçte bir tane taleple gittim ve maalesef talebim yerine gelmedi. Şahsen tanımadığım ama yardıma muhtaç olduğunu duyduğum bir bayan kardeşimiz var. Üniversitede çalışıyor. Kadının tek suçu çalışması. Çalışmasa devlet yardım yapacak. Bu kadının sigortası yatıyor. Az da olsa bir maş alıyor. Bu kadın kocasından ayrılmış ve bir kızı üniversitede, bir kızı da lisede okuyor. Bu kadın tahta barakada yaşıyor. Baraka, yoğun yağıştan dolayı sel almış ve gittik yerinde gördük. Ben insanlığımdan utandım. Arkadaşlarımızla aramızda para topladık ve kışın kömürünü aldık, ama bu yardım nereye kadar sürecek.

‘YAŞADIĞI TAHTA BARAKAYI YENİLEYECEK’

Ben kadına elimden geleni yapacağımı söyledim ve ben şu an kadına karşı mahcubum. Çünkü bu kadına söz vermiştim. Maddi yardımdan ziyade inşaat malzemesine ihtiyacı var. Bunu Kaymakam beye ilettim, Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na yönlendirdi. Kadının T.C.’sini girdiği zaman çalıştığını görüyor ve yardım yapmıyor. Bu bir saçmalık. Kadın yaşadığı tahta barakayı yenileyecek. Ev yapmanın derdinde değil ve kendisi benden böyle bir talepte de bulunmadı. Sayın Valimizin bu konuyla ilgilenmesi gerekiyor.

‘ÇOCUKLARI SEVİNDİRME ADINA…’

Ayrıca Ramazan Bayramı öncesinde İlim Yayma Cemiyeti’nden aradılar. Yoksul, yetim, kimsesiz insanlara bayramlık olarak elbise giydirdiler. Daha çok çocukları sevindirme adına yapıldı. Bunlar güzel şeyler tabi, bu hayat da güzel şeyleri paylaşırsanız daha da güzelleşir. n Pınar GÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑