‘Yakma tesisinden yüzde 90 vazgeçilir’
CHP İzmit'te meclis listesi belli oldu
Durmaz, cinayetinde 2 kişi tutuklandı
Avukat katili için müebbet hapis
Radyo Çağdaş Reklam

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Art Nicomedia 2015 projelerini tanıttı

Art Nicomedia Kültür ve Sanat Derneği’nin 2015 yılı projelerini tanıttığı toplantı önceki gün Ramada Plaza Otel’de gerçekleştirildi

1 Şubat 2015 Saat: 11:12
Art Nicomedia 2015 projelerini tanıttı
Art Nicomedia 2015 projelerini tanıttı

Sergi ve müziğin bir arada sunulduğu toplantıda konuşan Dernek Başkanı Akın Ülkü Sevinç, bu yıl da İzmit’i ulusal ve uluslararası alanda tanıtmaya devam edeceklerini söyledi

Art Nicomedia Kültür ve Sanat Derneği, 2015 proje lansman toplantısını Ramada Plaza İzmit Otel'de düzenlediği etkinlikle gerçekleştirdi. Etkinliğe Kocaeli İl Kültür Turizm Müdürü Mehmet Kesen, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Taner Aksoy, Kocaeli Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, İzmit Belediyesi Turizm Danışmanı Bekir Serin, İzmitli sanatçılar ve dernek üyeleri katıldı.

MÜZİK VE SERGİ BİR ARADA

Etkinlik, Seda Korkmaz ve Celal Güzelküçük ikilisinin mini müzik resitaliyle başladı. Ardından dernek üyesi sanatçı Deniz Sarıbay’ın geleneksel Osmanlı minyatürleri, sanatçı Ali Cihan Akyüz’ün Art Nicomedia Derneği Amatör Sanatçılar Kulübü kapsamında hazırladığı ‘Hayat Devam Ediyor İzmit Kolaj Fotoğrafları’ ve derneğin sürekli projelerinden biri olan ‘Geçmişten Günümüze İzmit Fotoğrafları’ndan oluşan karma sergi gezildi.

‘PİKNİK DEĞİL İŞ YAPIYORUZ’

Derneğin 2015 projelerini görsel sunum eşliğinde tanıtan Dernek Başkanı Akın Ülkü Sevinç, “Geride bıraktığımız 3 proje yılı içerisinde 3’ü kent tanıtımı, 12’si kent tarihi, 15’i kültür-sanat ve 18’i uluslararası proje kategorisinde olmak üzere toplam 48 projeyi hayal ettik, planladık ve gerçekleştirdik. İzmit’in uluslararası boyuttaki ilk kent tanıtım seti, 4 kısa film prodüksiyonu, 2’si yurtdışında toplam 8 fotoğraf sergisi, 6 kent tarihi sunumu, kısa film ve nostalji film günleri, yurtdışında 4 uluslararası festival, 5 uluslararası sempozyum, 1 ödüllü fotoğraf yarışması, 2 uluslararası belgesel film koordinasyonu, 2 uluslararası gençlik projesi, 4 hoşgörü kenti İzmit etkinliği gibi birçoğu İzmit’te daha önce denenmemiş projeye imza attık. Biz kahvaltı, piknik, yemek ve ziyaret gibi etkinlikleri projeden saymıyoruz” dedi.

‘AVRUPA PROJESİNDEYİZ’

“En büyük avantajlarımızdan birisi de İngiltere, Hollanda, Macaristan, Fransa, Yunanistan, Sırbistan, Bulgaristan, Slovakya, Makedonya, İtalya, Avusturya ve Almanya'daki proje ortaklarımızla kurduğumuz güçlü ilişkiler” diyen Sevinç, “İzmit’te yaptığımız proje çalışmaları ile Avrupa'da en çok proje ortağı olan kültür sanat derneğiyiz. Bugüne kadar koordinasyonunu gerçekleştirip davet edildiğimiz yurtdışındaki proje ve etkinliklere, seyahat, konaklama ve yemek masrafları, davet eden kurum tarafından karşılanmak suretiyle toplam 122 kişi katıldı. Avrupa Konseyi himayesinde yürütülecek olan 2014-2024 yılları arasında devam edecek ‘European Cultural Routes’ projesinde, Avusturya'daki ortağımız Art Carnuntum Vakfı. Bu vakıf ile Avrupa’dan 10 kentin proje ortağı olarak yer alacağı ‘Carnuntum'tan İzmit'e Tarih Yolu’ grubuna davet edildik” diye konuştu.

DERNEK, NİSAN’DA VİYANA YOLCUSU

Bu yıl Nisan ayı sonunda Viyana'da katılacakları kick-off toplantısında proje ortağı kentlerle projenin konseptini ve detaylarını belirleyeceklerini belirten Sevinç, “10 yıl sürecek ‘European Cultural Routes’ projesi kapsamında kentler arasında karşılıklı kültür, sanat ve turizm etkinlikleri gerçekleştirilecek. 2.300 yıllık aralıksız bir geçmişe sahip ancak çağdaş Türkiye’nin tarihsel yünüyle en az tanınan kentlerinden biri olan İzmit’imizin özellikle ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtımına pozitif katkıda bulunmayı hedefliyoruz. 2015 yılı için, Avrupa’nın 14 kentinde bulunan proje ortaklarımız, kent dinamikleri ve resmi kurumlarla da işbirliği içerisinde kentimizle ilgili tarih, turizm, kültür ve sanat organizasyonları düzenleyerek kentin bilinirliğini arttıracak ve İzmit adını duyuracak” ifadelerini kullandı.

‘BU YIL DA İZMİT’İ TANITMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Sözlerine devam eden Sevinç, “11’i sürekli, 16’sı yeni gerçekleştireceğimiz 27 projenin altyapı çalışmalarını tamamladık. ‘İzmit dünya tarihi için önemli bir yerdir’ sloganıyla çıktığımız yolda, kentin en prodaktif kültür sanat derneği olarak 2015 yılında da önemli projelere imza atmaya devam edip İzmit’i tanıtmaya ve anlatmaya devam edeceğiz” diyerek derneğin yeni üyelerini de tanıttı. Yeni üyeler şöyle: İsmail Balı, Önder Akbaş, Enis Özkan, Barış Köygülü, Elif Tarakçı, Samet Çelik ve Nurhan Atalay. Bu isimlere üyelik rozetleri ve beratları, derneğin onursal üyesi seçilen yazar ve program yapımcısı Sevcan Tamer’e ise onursal üyelik beratı takdim edildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑