64 mg metamfetamin ele geçirildi!
İş yeri sahibini sopalarla dövdüler
Muhteşem 15 Temmuz koreografisi
Nöbete binlerce vatandaş akın etti
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Atatürk İzmit Meclisi’nde

"Atatürk İzmit Meclisi’nde" isimli program kentimizde yer alan gazetelerin temsilcileri ve çok sayıda öğrencinin dinleyici olarak yer almasıyla gerçekleştirildi

12 Ocak 2018 Saat: 16:56
Atatürk İzmit Meclisi’nde
Atatürk İzmit Meclisi’nde

Kerim ÇELİK- ÇAĞDAŞ KOCAELİ / Atatürk’ün ilk basın toplantısını İzmit’te 16 Ocak 1923 yılında gerçekleştirmesi ile ilgili düzenlenen “Atatürk İzmit Meclisi’nde” isimli program İzmit Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Panelde Moderatör olarak Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Nihal Paşalı Taşoğlu görev alırken, konuşmacı olarak Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin, Demokrat Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut, KOGACE Başkanı Çetin Gürol, Bizim Yaka Gazetesi’nden Galip Ataman, Özgür Kocaeli Gazetesi’nden Metin Karan yer aldı. Ayrıca toplantıya dinleyici olarak çok sayıda öğrenci katılım gösterdi. Toplantıda 16 Ocak 1923 tarihinin önemi, dönemin siyasal ve sosyal durumu, Atatürk’ün toplantıya bakış açısı ve toplantıda vatandaşlar ve basın mensupları ile konuştukları hakkında bilgiler verildi. Ayrıca 16 Ocak tarihinin Basın Onur Günü olarak kutlanması süreci hakkında da bilgiler verildi.
‘ŞEFFAFLIK VE PAYLAŞIMIN ÖNEMİ’
İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Burası bizim kararlarımızın alındığı, İzmit’imizin bugünü ve yarınını konuştuğumuz meclisimiz. Demokrasinin ve siyasi kalitenin yükselen değeri şeffaflık ve paylaşımı buradan gerçekleştirmeyi göz ardı etmiyoruz. Çünkü burası halkın meclisidir. Bugün konu Mustafa kemal Atatürk’ün ilk basın toplantısının yapıldığı 16 Ocak 1923’ü anma ve günün anlamıyla ilgili konuşmamızdır. Tarihimizde elbette ki Fatih Sultan Mehmetlerin, Kanunilerin ve nice liderlerimizin önemi vardır. Ancak onların sonrasında bu vatan için çok büyük emekleri olan ve yedi düvele karşı olan bir savaş sonrasında yeni bir devlet kuran Mustafa Kemal Atatürk vardır” sözlerini kullandı.
‘ÇÜNKÜ BURADA ATATÜRK VAR’
Tarihi bilmek çok önemlidir diyen Doğan, “Özellikle gençlerimiz için bu önemli bir konudur. Mustafa Kemal Atatürk bu vatanın kurtuluşu için yedi düvele karşı savaş vermiş ve büyük emekler vermiş bir liderimiz. Atatürk burada basın toplantısını düzenlerken annesini kaybetmiştir ve bu koşulda bile çalışmalarını aksatmamış, gerçek halkçı bir liderdir. Onun bize hedef gösterdiği konuları anlayarak ona göre hareket etmekte bizim görevimizdir. Bugün burada değerli gazetecilerimizle bu tarihimizi konuşacağız. Bugün sizde burada farklı bir hava hissetmişsinizdir. Bende aynı şeyi hissediyorum. Çünkü bugün burada Atatürk var” diye konuştu. Doğan’ın ardından Bizim yaka Gazetesi’nden Galip Ataman 16 Ocak tarihinin önemi ile ilgili bir konuşma yaparak, bu tarihin Basın Onur Günü olarak kutlanmasını Metin Karan ve Sadun Çetin’in daha iyi anlatacağını söyleyerek sözü onlara bıraktı.
‘EN BÜYÜK ETKEN YALÇIN ARSLAN’DIR’
Ardından konuşan Özgür Kocaeli Gazetesi’nden Metin Karan, “Özellikle genç neslin iletişiminin son derece yüksek olduğu bir dönemde 16 Ocak 1923’te neler olmuş bitmiş, bunların hepsini internetten bulmak mümkündür. Atatürk gibi yüce bir dehanın neler konuştuğunu okuduğunuzda eminim hayran kalacaksınız. Atatürk ilk basın toplantısında kuracağı Cumhuriyet’in temel ilkeleri hakkında birçok konuda burada konuşmuştur. Hatta basın toplantısında gazeteciler dışında vatandaşlar da sorular sorarak cevaplar almıştır. Atatürk halkın ne düşündüğünü çok önemsemesi sebebiyle bu toplantıda birçok konuda fikir alışverişinde bulunmuştur. Bugünün kutlanmasındaki en büyük etken de Yalçın Arslan’dır” dedi.
‘HABERİ MUHABİR GETİRİR, HERKES SAHİPLENİR’
Karan’ın ardından söz alan Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin, “Ben öncelikle bizim zamanımızda gerçekleşen konuyu anlatacağım. Bizde şöyle bir şey vardır. Haberi muhabirler getirir ve tüm gazete sahiplenir. O yüzden bu konunun asıl mimarı Yalçın Arslan’dır. Önceden dini bayramlarda gazeteler çıkmaz ve yalnızca cemiyetin yayınları çıkardı. Biz o dönemde işimizi bitirdikten sonra bu konuyu konuştuk. Böyle bir karar alındı ve sonrasında böyle bir konuyu nasıl kente mal ederiz bunu konuştuk. O dönemde üniversiteden çok destek göremedik. En büyük desteği o dönemin Valisi İhsan Dede yaptı. Aslında cemiyetimiz açısından bu daha iyi oldu. Ve sonrasında ilk kutlamamızı yanlış hatırlamıyorsam 1990 yılında yaptık. Ondan sonraki yıllarda ve şimdiki yönetimimizde bu konuyu çok önemsedi ve 16 Ocak’ı adına yakışır bir şekilde kutluyoruz” açıklamasında bulundu.
‘KENDİ SORUNLARIMIZI TARTIŞACAĞIZ’
Son olarak konuşan KOGACE Başkanı Çetin Gürol, “Bu önemli bir toplantıdır. Eğer biz burada rahat rahat dolaşabiliyorsak bu gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sayesindedir. Kocaeli hep ilkleri yapmıştır. Cemiyetimiz kurulduğunda ilk faaliyeti Çanakkale’deki abide anıtını Süreyya Sofuoğlu bir dönem milletvekilliği de yapmıştır. Bir bildiri hazırlanıyor ve sokaklara atılıyor. Kocaeli halkı da buna yanıt veriyor. Yani Çanakkale Abide Anıtı’nda kentimizin ve insanımız büyük çabası vardır. Bizim büyüklerimizden aldığımız bu bayrağı daha yükseklere nasıl taşırız onu düşünmemiz gerekiyor. Biz yılmadan 16 Ocak’ın Basın Onur Günü olarak kutlanması için ulusal ve uluslararası manada mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu yılda düzenleyeceğimiz çalıştayla kendi sorunlarımızı tartışarak çözüme kavuşturmaya çalışacağız. Biliyoruz ki terzinin kendi söküğünü dikemediği gibi biz bütün sorunların olduğu yerde bulunurken kendi sorunlarımızı da çözemiyoruz. Ulusal ve uluslararası birçok yerden katılımla sorunlarımızı çözmek için mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑