Büyükakın (Logo Altı)
‘Çıkış zamanım mükemmeldi’
Akşener ve Kılıçdaroğlu Kocaelilere seslendi
Yaptıkları içkileri satmaya çalıştılar
Bakan Kurum, '4 Bin 900 riskli yapı belirledik'
İbrahim Bıyıklı Reklam

İyi Parti (Sağ blok Ana sayfa)

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok
Sezer (Sağ blok)

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Bahçecik Çağdaş Sanat Şenliği’ başladı

Helikon Çağdaş Sanat Derneği tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Uluslararası Bahçecik Çağdaş Sanat Şenliği'ne ilişkin basın toplantısı sanatçıların katılımı ve özel performansıyla Kafe Kedi'de gerçekleştirildi

2 Mayıs 2018 Saat: 17:09
‘Bahçecik Çağdaş Sanat Şenliği’ başladı
‘Bahçecik Çağdaş Sanat Şenliği’ başladı

Kerim ÇELİK - ÇAĞDAŞ KOCAELİ / Düzenlenen toplantıya; Helikon Çağdaş Sanat Derneği Başkanı Orhan Özçalık, Küratör DymitroGoncherenko (Ukrayna) ve sanatçılar katıldı. Şenlik hakkında bilgi veren dernek başkanı Özçalık, sanatçıların 12 Mayıs'ta Kafe Kedi'de açacağı sergide konuyla ilgili eserlerini sanatseverlerinin ilgisine sunacaklarını söyledi. Helikon Çağdaş Sanat Derneği Başkanı Orhan Özçalık derneğin ve şenliğin amacı hakkında da bilgi vererek, “Kocaeli Bölgesinde Çağdaş Sanat alanında tek olan Helikon Çağdaş Derneği sanat diyaloğunu sağlamayı ve karşılıklı etkileşimi geliştirmeyi amaçlamıştır. İstanbul’da her yıl çağdaş sanat alanında birçok organizasyon gerçekleşmektedir. Bir anlamda İstanbul’un gölgesinde kalan, yaklaşık olarak bir buçuk milyon nüfusa sahip Kocaeli'nde ise sanatsal aktiviteler oldukça kısıtlıdır. Son on yıl içinde İstanbul’dan Kocaeli’ne, çoğunluğunu eğitimli ve üst düzey yöneticilerin oluşturduğu yoğun bir göç yaşanmıştır” ifadelerini kullandı. 

‘PROJELER ÜRETEN BİR BÖLGE’

Özçalık, “Bu geniş kitleye hitap ederek Kocaeli’nin sadece sanayi kenti değil doğa, kültür ve sanat alanında da yer alabileceğini göstermek derneğimizin amaçları arasında yer almaktadır. Öncelikli amaçlarımızdan birisi de ilimizde bulunan Kocaeli Üniversitesi'nin, özellikle Güzel Sanatlar Fakültesi'nde okuyan öğrencileri ve eğitim kadrosunun önüne dünya çağdaş sanatını koyarak sanat eğitimine dolaylı da olsa destek olmak, dünyanın çeşitli ülkelerinden seçilerek davet edilen sanatçılar aracılığıyla Türkiye’nin ve Kocaeli’nin dünya uygarlığından kopmamış, bu uygarlığa katkıda bulunacak projeler üreten ve bu projelere liderlik eden, sanatçı yetiştiren bir bölge olduğunu anlatmaktır” dedi.

KONU: UYGUNSUZ GÖRÜNTÜ

Bu yılkı residence konusunun Uygunsuz Görüntü başlığını taşıdığını belirten Özçalık, “Kimlik, grup içindeki davranış kurallarını ve görünüşünü belirleyen ailesel, alışkanlığa bağlı ve jeokültürel ortamların bir karışımıdır. Kültürlerarası etkileşimler sürecinde, aile bağları, arkadaş ilişkileri ve dünyayı algılamanın kişisel sınırlarını genişleten kültürel kimlik, coğrafi ve yöresel sınırlardan daha kapsamlıdır. Kültürel çeşitliliğe saygı ve bilgiye karşı kişisel açıklık birer çağdaş kişilik kıstası olurken, zihniyet ve kimlik kalıpları daha az rol oynar” şeklinde konuştu.

‘BİLİNÇLİ BİR TOPLUM BİÇİMLEMESİ’

Özçalık sözlerinin sonunda, “Aynı zamanda, çeşitliliği kabullenme yetisi, tarihsel hafızaya ve geleneğe kayıtsızlıkla eş anlamlı olmamalıdır. Geçmişin totaliter yönetimleri ve muhafazakâr toplumları için uygunsuz olan kişisel kimlik görüntüsü, jeopolitik tanımlamalardan ve yerel biçimselleştirmelerden daha çeşitlidir. Kültürel bağlantıların uzantıları ve kişisel bakış açısı uygarlığın ilerlemesinin ve bilinçli bir toplumun biçimlenmesinin temelini oluştururlar” sözlerini kullandı.

ETKİNLİĞE KATILACAK SANATÇILAR

Helikon Çağdaş Sanat Derneği Başkanı Orhan Özçalık (Türkiye), Küratör, DymitroGoncherenko(Ukrayna), Jihen Ben Chicka (Tunus), IouliaMarouda (Yunanistan), ChomphunutPhutta (Tayland), Miranda Friedman (ABD), Mercedes Aqui (Meksika), AndriiDostliev (Ukrayna), SikarntSkoolisariyaporn (Tayland), CyriacoLopes (Brezilya/ABD), RekhaSameer (İngiltere/Hindistan), ZahraYazdaniNia (İran), VJ Yarkus (Ukrayna), Kora Forsch (Almanya) ve Serdar Tepe, Mesut Hüner ve Alp Aslan (Türkiye). Şair yazar Ruhan Odabaş da onur konuğu olarak etkinliklere katılacak. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑