İl istihdamda konu gençlerin stajı
Sarıbay, polemiklere cevap verdi
Denizi kirletenlere 58 bin TL ceza verildi
Ak Parti İzmit İcra Kurulu’nda değişiklik
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

Başkan Köken’den müjde üstüne müjde!

Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, 2017 yılında Kandıra’da hayata geçirilecek birçok yatırımla ilgili müjde verdi

17 Ocak 2017 Saat: 15:10
Başkan Köken’den müjde üstüne müjde!
Başkan Köken’den müjde üstüne müjde!

Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken ile 3 yıllık başkanlık döneminde hayata geçirdiği projeler ve bundan sonra yapılacak olan yatırımlarla ilgili keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Kandıra halkına birçok konuda müjde veren Başkan Köken, sahil bölgelerindeki imar sıkıntıları, Sungurlu Barajı hakkında merak edilenleri, duble yol güzergahını, Namazgah Kültür Merkezi’nin ne zaman bitirileceğini ve daha birçok merak edilen konularla ilgili sorularımızı içtenlikle yanıtladı. Sizleri bu özel röportajla baş başa bırakıyoruz…
Kandıra’ya son zamanlarda yapılan ve yapılacak olan ciddi projeler var. Özellikle seçim beyannamenizde açıkladığınız maddelerin çoğu ile ilgili önemli gelişmeler yaşandı. Geride bıraktığınız 3 yılı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Biz göreve gelmeden önce millete taahhüt ettiğimiz bir seçim beyannamesi vardı. Bunlar üzerinde üç yıldır çalışma yapıyoruz. Hangileri daha önemli veya hangilerinin yapılması daha acilse onlara öncelik tanıyarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Kandıra’yı hem bizim dönemimizde hem de geçmiş dönemlerde incelediğimiz zaman aslında bugün yapılan yatırımların daha önceki zamanlardayapılıp ilçemizin şimdiye kadar ön plana çıkartılması gerektiğini düşünüyorum. Yani Kandıra’mızı büyütecek Gıda OSB gibi yatırımlarınşimdiye kadar oluşturulması gerekirdi. Türkiye’yiveya dünyayı incelediğinizde büyük devletlerin birbirleriyle yarışıyor olmasının tek sebebi sanayidir. Ancak Kandıra’mıza baktığımızda sadece tarım ve turizmle adından bahsediliyor. Bu alanlarda da bugüne kadar bir ilerleme sağlanmamış. Tabii bunların da sebeplerini tartışmak gerekiyor.
‘İSTEDİĞİMİZ NOKTAYA ULAŞAMADIK’
Turizm dediğimiz zaman bunun uzun soluklu bir iş olması gerekiyor. Kandıra Karadeniz'in kenarında olan bir yer. Yani yaz döneminin kısa olmasından dolayı yatırımcının bu bölgeye gelip de burada turizmle ilgili yatırım yapmadığını görüyoruz. Tarımla ilgili baktığımız zaman da hep bunu konuşuyoruz; tarımda işletme sistemine dönülmesi lazım. Alet ve edevatıyla teknolojiyi yakalayıp kaliteli bir üretime geçmemiz lazım. Bunun içinde alt yapı olması gerekiyor. Bunları da göremiyoruz. Çünkü köylerimizde tarım arazilerinin bunlara uygun olmadığını, artık tarlaların parçalana parçalana küçüldüğü bir ilçeden bahsediyoruz. Bütün bu olumsuzlukları önümüze koyduğumuz zaman istediğimiz noktaya varamıyoruz.
‘YATIRIMLARA DEVAM EDECEĞİZ’
Peki, biz bu anlamda neler yaptık, neler yapabiliriz diye sorarsanız göreve geldiğimizde Kandıra'yı masaya yatırdığımızda altyapısıyla, içme suyu ile, kanalizasyonuyla bir bölgeye lazım olan barajları ile her şey ile hazır hale getirildi. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi'ne çok teşekkür ediyoruz. Gerçekten altyapı noktasında büyük yatırımlar yapıp Kandıra'yı istenilen ivmeye çıkartmıştır. Bundan sonraki süreçte biz kendine has bir ilçe halinde kalarak yatırımlara devam ettirmemiz lazım. İlçemizin bir sanayi kenti olma şansı yok, bizim için sadece tarım ve turizm var. O yüzden kendi içimizdeki Kandıra’mızın özelliğini taşıyan modellere geçiyoruz.
‘GIDA OSB KANDIRA İÇİN ÖNEMLİ’
En önemsediğimiz konu Gıda OSB’yi çok hızlı bir şekilde hayata geçirmek. Çünkü orada Gıda OSB faaliyete geçtiği zaman 50-60 tane fabrika üretime başlayacak. Bu bizim insanımızın ürettiği ürünün işlenerek karşılığını alabileceği bir model. Bunu bir araya getirdiğimiz zaman tarım kenti dediğimiz Kandıra'nın insanlarında bir çalışma azmi, bir kazanma azmi göreceğiz. Yani tarımın bir ayağı faaliyete geçmiş olacak. Yaşlanan köy nüfusu yeniden gençleşip, göç eden vatandaşlarımızın topraklarına geri dönmelerini sağlayabiliriz. Bunun için Gıda OSB çok önemli.
En çok merak edilen konu da Gıda OSB’nin ne zaman faaliyete başlayacağı. Bu konudaki son gelişmeler ne aşamada?
Şu anda yeni yönetim toplandı.Yeni yönetimin ilk hedefi hızlıca altyapıya girmek. Orada biliyorsunuz Mürsel Yayla isimli vatandaşımızla ilgili bir sıkıntı var.Bu konu Ankara'da görüşülmeye başlandı. İnşallah lehimize sonuçlanacak. Sonuçlandıktan sonra hukuki olarak bizim burada altyapı çalışmalarını yapmakla ilgili sıkıntıların ortadan kalkacağı söyleniyor. Biz inşallah 1-2 ay içerisinde bu konuyu da şekillendireceğiz. Burada hızlı bir hamle yapmak istiyoruz. Çünkü 7-8 bin insanın istihdamı söz konusu. Bu işlemler sonuçlandıktan sonra hem Kandıra’nın büyümesi anlamında hem de bugüne kadar söylediğimiz tarım kenti Kandıra ile ilgili doğru ve en önemli adım gerçekleşmiş olacak.Ayrıca bu şekilde kendi insanımızın topraklarına geri döndüğü, göç veren değil göç alan bir Kandıra oluşturmuş olacağız.
Turizm alanında hangi aşamadayız?
Turizm Bakanlığı'nın planladığı 53 kilometrelik bir kıyı bandı vardı. Büyükşehir Belediyemiz bu yetkiyi tekrar geri aldı. Yani bizim Pınarlı’dan başlayıp Bağırganlı, Seyrek, Sarısu,Kefken,Kerpe, Cebeci ve Babalı dahil tüm kıyı bandımızın 5 binlik ve 1/25 binlik planlarını Büyükşehir Belediye Meclisi'nden geçiriyoruz. Daha sonra Kandıra Belediyesi olarak binlik planları geçireceğiz. Yani sahil bölgemizin hepsi yeniden planlanıyor. Bu işlemler tamamlandığında hızlı bir şekilde bölgede hem ruhsat verme hem de inşaat başlayacak. 2017 yılı içerisinde biz bunlara başlayacağız. Bu Kandıra için çok önemlidir. Uzun zamandır beklenen bir işin sonuçlandırılmasıdır.
Merakla beklenen bir diğer konu ise Kandıra’ya yapılacak olan fakülte. 4 yıllık fakülte ne aşamada ve ne zaman yapımına başlanacak?
Biliyorsunuz Volkan Cansever ve ailesi 25 dönümlük bir araziyi üniversiteye bağışladılar. Allah razı olsun kendilerinden. Beraberinde yine o bölgeden Orhan Mahallesi'nin imar planını çözmek için uzun yıllar beklediğimiz daha önce planları yapılmış ancak problem olmuş Kandıra Belediyesi'nin vergi dairesine olan borcundan dolayı bekleyen bir durumun çözülmesi için 6 dönüm daha yer bağışında bulundular. Biz hem üniversiteyi hemde Orhan Mahallesi'nin imar sıkıntısını aynı anda çözmeye çalışıyoruz. Cansever ailesinden almış olduğumuz 6 dönümlük yeri vergi dairesine borcumuz karşılığında vereceğiz. Orada imar planlarından dolayı oluşan borcu vergi dairesine ödedikten sonra Orhan Mahallesi'nin imar çalışmaları, ruhsat çalışmaları ve inşaat çalışmalarına izin vereceğiz.Tarım arazisi olarak gözüken üniversitenin yapılacağı alan da eğitim alanı haline dönüştürülüyor. Büyükşehir Belediyesi’nden çıktıktan sonra bunun binlik planlarını oluşturacağız.Plan tadilatları bittikten sonra rektörümüze diyeceğiz, ‘Biz üzerimize düşen görevi yaptık, sıra sizde.’ Bunlar üç yıldır uğraşa uğraşa bu noktaya getirdiğimiz çalışmalar. Artık işin zirvesindeyiz. Kısa vade de tamamlayacağız.
Kandıra’ya yeni bir düğün salonu yapmak için çalışmalara başladınız. Peki, düğün salonu hangi tarihte açılacak? Bu yaz için evlenmeyi düşünen çiftlere müjde verecek misiniz?
Biliyorsunuz Kandıra'da Turan Güneş Kültür Merkezi’miz dışında bir düğün salonumuz yoktu. Ben göreve geldikten sonra bu konuyu önemsedik ve çalışmaya başladık. Şu anda Namazgâh Kültür Merkezi’miz için müteahhidimiz inşaata başladı. Allah nasip ederse Mayıs ayının sonunda orada hem Kültür Merkezimizi hem de TEMAparkımızı Kandıra’mıza kazandırıyoruz. Bu yaz evlenmeyi düşünen çiftlerimiz Haziran ayından itibaren Kandıra’mıza yakışır bir düğün salonunda düğün yapabilecekler.
Bu güzel haberin ardından gençlere de spor sahalarıyla ilgili müjde verecek misiniz?
Evet,semt spor sahaları projesi bizim seçim beyannamesinde vardı. Kandıra’nın 2 mahallesi ve büyük olan köylerinde yapacağımızı belirtmiştik. Bu bizim özellikle son iki yıldır üzerinde uğraştığımız bir konu. Ancak Gençlik ve Spor Bakanlığı bu dönem batı bölgesinde yatırım yapmadı. Yatırımları hep doğuya kaydırdığı için bizim projelerimiz sekteye uğradı. Yoksa şimdiye kadar söz verdiğimiz bölgelerde semt spor sahaları olacaktı. Tabi biz bunun takipçisi olacağız ve mutlaka Kandıra’mıza kazandıracağız. Kandıra merkezde şuan da iki tane spor sahamız var. Ayrıca Namazgâh Kültür Merkezi’nde yapılacak olan TEMA Parkımızda 1 adet basketbol ve futbol sahamız olacak.
Köylere ne tür hizmetler yapıyorsunuz?
Köylerimizin ana yollarını biliyorsunuz ki Büyükşehir Belediyesi yapıyor.Onun dışında köy içlerine parke yollar,cami inşaatları, bakımları, şadırvanlar, boyalar, fakir fukaraya yardım her şeyi Kandıra Belediyesi yapıyor.
Sungurlu Barajı’ndaki son durum nedir? Baraj inşaatının 2017’de başlayacağı doğru mu?
Evet. Akçaova’da yapılacak olan Sungurlu Barajı’nın Yüksek Planlama Kurulundan 2017 planları çıktı.Yani bu yıl devletimiz burada barajı yapmaya başlayacak. Önce uygulama planlarını geçecekler ve ihalesini yapacaklardır. İhalesini yaptıktan sonra ilgili firma gelecek ve inşaata başlayacak. Yani bu konuyla ilgili yasal prosedürler bitti, artık çalışmalar başlayacak.
Burada kalkacak olan köyler var. Bu vatandaşların durumu ne olacak?
Burada kalkacak köylerle ilgili yeni bir mahalle oluşturma arzusundayız. Yani hem Akçaova hem Teksen bölgelerinin istedikleri güzel bir bölgeden, imar planları yapılmış, güzel bir mahalle kurmak istiyoruz. Ama kimisi diyor ki ‘ben paramı alayım kendi evimi kendim yaparım.’ Bunu oradaki vatandaşımız tercih edecek. Önümüzdeki günlerde bunlarla ilgili de bir çalışma yapacağız.
Duble yol hakkında en çok merak edilen konu ise güzergâhın değişip değişmeyeceği. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?
Biliyorsunuz hep birlikte duble yolun açılışını yaptık. Yol çalışması Mart ayında başlayacak. 2018 yılının sonunda taahhüt edilmiş teslim tarihi var. Bu saatten sonra karayollarının elindeki proje değişmez. Çünkü artık böyle bir zaman yok. Çizilen bir yolun çalışması sürüyor ve sürecektir. Mart ayında hem cezaevi tarafında bir şantiye hem de İzmit tarafında bir şantiye kurularak iki taraftan da çalışmalara başlanacak. O yüzden bence bu konunun çok fazla üzerinde durmamak lazım. Ben şahsen yolun güzergahına bakmıyorum. Benim için önemli olan duble yolun bir an önce başlaması ve teslim edilmesi. Emlakçılar veya arazi alıp acaba daha fazla para kazanabilirmiyim hesabı yapanlar bunun cevabını merak ediyor ama bu konu bizi hiç bir şekilde ilgilendirmiyor. Ben yolumun bir an önce başlaması ve bitirilmesinden yanayım.
Karadeniz sahil yoluyla ilgili gelişmeler ne aşamada?
Şile, Ağva-Kandıra ve Kaynarca-Kandıra arasının 2017 yılı içerisinde ihalesi yapmak isteniyor ancak bu çalışmalar henüz netlik kazanmadı. Ülkemizde son zamanlarda yaşanan yoğun gündemden dolayı Bakanımızla bir araya gelip toplantı yapamadık. Bu toplantıyı yaptığımız zaman bu konuda size daha net bilgi verebileceğiz.
Kent Meydanı projesi ne zaman hayat bulacak?
Bizim seçim beyannamesinde 25 tane maddemiz vardı. Bunların içinden 15 tanesini belirli bir noktalara getirdik. Bunlardan en önemlisi Kandıra’ya ivme kazandıracak olan ana konu Kent Meydanı ve Belediye Hizmet Binası. Belediye Hizmet Binası baktığınız zaman Kandıra'ya kazandırabilecek bir hizmet değil belediyenin kendi bünyesinde kazandırılacak bir hizmet gibi duruyor fakat bu ilçenin bir meydanı olması yeniden düzenlenmesi Kandıra'ya çok güzel şeyler katacak. Tabi bizim burada isteğimiz bir an önce Bakanımızla yapacağımız toplantımızı gerçekleştirebilmek. Çünkü bu toplantıda her şeyi konuşacağız ve karara bağlayacağız. Sonuçta maliyeti çok yüksek bir yatırım olacak. Tek başımıza yapmamız mümkün değil. Bu müjdeyi verebilmek için toplantıyı yapmayı bekliyoruz.
Bu toplantıda otopark sıkıntısını da gündeme getirecek misiniz?
Evet. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum; Biz yerel yönetimler olarak belirli yasaklar koyarak araçları bir yerde toplama yetkisine sahibiz ancak belirli bir otopark alanı oluşturmadan böyle bir karar vermek istemiyoruz. Çözüm yolu bulmadan karar almak bana göre doğru değil. Bir de küçük yerlerde görev yapmak çok zor. Çünkü bir icraat yapıyorsunuz bunu beş kişi beğeniyorsa beş kişi beğenmiyor. Yaptığın iş ne kadar doğru olursa olsun mutlaka beğenmeyen kesim çıkıyor. Bu yüzden bu tür yerlerde karar alırken çok dikkat etmek gerekiyor.Burada insanların alıştığı bir düzen var. Halkımızın bunlardan vazgeçmesi için bizim çok iyi bir şeyler yapmamız lazım. Yani şehrin merkezine öyle bir otopark yapmamız lazım ki insanlarımızın oraya gitmesini sağlayacak bir şey olması gerek ama bugün baktığımızda Kandıra merkezimizde böyle bir alanımız yok. Bunlar bütçeli işler, tek başımıza alacağımız bir karar değil. O yüzden önümüzdeki günlerde Bakanımızla yapacağımız toplantı çok önemli. Bu toplantıdan sonra size detaylı bir bilgi aktaracağım.
Son olarak neler söylemek istersiniz?
Allah'a şükür biz kendimizden eminiz. Göreve geldiğimiz günden bugüne AK Partili bir belediyenin yapması gerektiği gibi misyonuyla, vizyonuyla, duruşuyla en azından halkına karşı davranışlarıyla güler yüzlü olmayı ön planda tutan bir belediyeyiz. İnsanlarımızherhangi bir sıkıntısı için belediyeye başvurduğundagönlünü razı ederek belediyemizden gitmesini sağlamak bizim hedefimizdi. Kandıra için bir sürü konu konuştuk ama benim için en önemli olan öncelikli olan konu budur. Güler yüzlü olmak ve insanlarımıza belediyemizden istekleri doğrultusunda yapabildiklerimizin en iyisini vermek. Bunun dışında vatandaşlarımız personellerimiz tarafından herhangi bir şekilde hor görülürse veya olumsuzluk yaşarsalütfen bize ulaşsınlar. Ben bu konuda asla taviz vermek istemiyorum. Biz insanı seviyoruz. Her şeyi dört dörtlük yapamayabiliriz, başaramayabiliriz ama hiçbir şey insanımızla kucaklaşmaya engel değildir. O yüzden hem şahsım olarak hemde personelimiz olarak bu konuya öncelik veriyoruz ve hep bu şekilde güler yüzlü bir belediye olarak kalmayı istiyoruz.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑