Derince Belediyesi (Logo Altı)
Böke, ‘Kocaeli’de değişim rüzgarı görüyorum’
Başkan işkadınlarıyla buluştu
52 okulda onarım ihalesi
Fethiye Caddesi taştı
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
  • R. Tayyip Erdoğan
  • Muharrem İnce
  • Meral Akşener
  • Selahattin Demirtaş
  • Temel Karamollaoğlu
  • Doğu Perinçek
  • Kararsızım

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

Birin: En büyük sorunumuz altyapı

Bekirdere Mahallesi Muhtarı Adnan Birin, “Mahallemde İSU altyapı sorunu ile ilgili şikayetler geliyor. 2014’te ihaleye çıkmıştı, 2015’te yarısı yapıldı.

31 Ağustos 2015 Saat: 09:31
Birin: En büyük sorunumuz altyapı
Birin: En büyük sorunumuz altyapı

Bekirdere Mahallesi Muhtarı Adnan Birin, “Mahallemde İSU altyapı sorunu ile ilgili şikayetler geliyor. 2014’te ihaleye çıkmıştı, 2015’te yarısı yapıldı. Diğer yarısı için en kısa zamanda gelmelerini bekliyoruz” şeklinde konuştu
‘Söz Muhtarların’ sayfamızın dokuzuncu bölümünde Bekirdere Mahallesi Muhtarı Adnan Birin’i ağırladık. Mahalle muhtarı Adnan Birin, mahallesiyle ilgili en büyük sorunun İSU altyapı sorunu olduğunu dile getirdi. Ayrıca, mahallenin bir diğer sorunu olan Dünya Bankası ve Umuttepe’ye ulaşım için yapılan Adnan Menderes Bulvarı yolunun ikinci etap kısmının tamamlanmasını istediklerini belirtti. Bu yolun istimlakı, ihalesi yapılalı yaklaşık 4-5 yıl olduğunu ve uzun süredir beklediklerini söyledi. 1999 yılı sonunda Tavşantepe’nin Bekirdere’den ayrılmasıyla Bekirdere sınırları içinde herhangi bir okulun kalmadığını dile getiren Muhtar Birin, 2016 yılında Cephanelik alanı içinde Cephanelik Stadyumu ile Kadın Sosyal Yaşam Merkezi’nin arasında kalan boş arsaya bir Endüstri Meslek Lisesi yapılacağını da açıkladı. İşte röportajımız:

Adnan Birin kimdir?
1966 yılında İzmit’e bağlı Bağlıca Köyü’nde doğdum. Yaklaşık 40 yıldır bu mahallede ikamet ediyorum. Evli ve iki çocuk babasıyım. İlkokulu Saraybahçe’de Kurtuluş İlkokulu’nda, ortaöğrenimimi ise İzmit Namık Kemal Lisesi’nde tamamladım. Gençlik yıllarımda futbol oynadım. Üç tane spor kulübünde yer aldım. Mehmet Ali Paşa Spor Kulübü, Başaranspor Kulübü ve Bekirderespor Kulübü’nde bulundum. Bekirderespor’da da iki dönem yöneticilik yaptım. 1988 yılından itibaren çalışma hayatına başladım. 1988’den 1998 yılına kadar Kartonsan Anonim Şirketi’nde çalıştım. Daha sonra İSU’ya geçiş yaptım. İSU Genel Müdürlüğü’nde sayaç okuma memuru olarak görev yaptım. Uzun bir süre orada çalıştıktan sonra ayrıldım ve şu an Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İştiraki Antikkapı A.Ş. personeli olarak görev yapmaktayım. Emekliliğime de yaklaşık 16 ayım daha var.

‘BİR YILLIK DÖNEMİ BEN TAMAMLADIM’
2009 seçimlerinde İsmail Sayın ile beraber seçime girdik. 750-800 oy farkla seçimi kazandık, muhtarlığa 3. asil aza olarak seçildim. 2009’da göreve geldim. Daha önce 4 dönem 20 yıl muhtarlık yapan Ömer Turan ağabeyimiz vardı. Ben onun azasıydım. 2013 yılında muhtarımızın vefat etmesiyle, kalan bir yıllık dönemi vekaleten ben tamamladım. 2014 seçimlerinde de ben aday oldum. Yedi aday arasından 450 oy farkla muhtarlığa seçildim. Şu an da hala görevime devam etmekteyim.

Bekirdere Mahallesi’nin Tarihçesi
‘BEKİR’İN DERESİ’
1963 yılının sonlarında Gündoğdu Köyü’nden ayrılma olan Bekirdere Mahallesi’nin, 1964 yılında ilk muhtarlığını Yakup Yıldırım yapmıştır. ‘Bekirdere’ ismini ise şöyle almıştır: Gündoğdu’dan Kandıra Sapağı’na doğru akan bir dere bulunuyor. Bu derenin kenarında Bekir Ağa isminde bir vatandaş oturmaktadır. ‘Bekir’in deresi’ derken adı zamanla ‘Bekirdere’ halini almıştır. İzmit önceden Büyükşehir’di, sonra ilçe oldu. İlçe olmadan önce iki belde olarak ayrıldı. Üç dönem Bekirpaşa’nın Bekirdere Mahallesi olarak biliniyordu. Sonra beldeler birleşti ve İzmit Belediyesi oldu. Şu an da İzmit Belediyesi’ne bağlı Bekirdere Mahallesi olarak geçmektedir. Bekirdere Mahallesi’nde yaklaşık 10 bin nüfus, 7 bin seçmen vardır.

‘YÜZDE 70-80’İ KANDIRALILARDAN OLUŞUYOR’
Bekirdere Mahallesi Gündoğdu’dan ayrıldıktan sonra şu anki Tavşantepe Mahallesi de Bekirdere sınırları içerisinde yer alıyordu. 1999 yılı sonunda Tavşantepe Bekirdere’den ayrılmıştır. Bu ayrılmadan sonra Bekirdere sınırları içinde herhangi bir okul kalmamıştır. 2016 yılında Cephanelik içinde Stadyum ile Kadın Sosyal Yaşam Merkezi’nin arasında kalan boş arsada bir Endüstri Meslek Lisesi yapılması planlanıyor. Mahallede beş tane cami ve Şehit İskender Ercan Parkı bulunmaktadır. Cephanelik sınırları içerisinde mesire alanı yer almaktadır. Herhangi bir kamu kurum ve kuruluş yer almamaktadır. Bekirdere Mahallesi’nde yüzde 70-80 arası Kandıralılar, onun haricinde kısmen Karadenizliler, 1967 Depremi’nden sonra Muş-Vartolular ikamet etmektedir. Yoğun olarak emekliler yaşamaktadır.

Mahalle sakinleri size genellikle ne gibi taleplerde bulunuyorlar?
‘YARIM KALAN ALTYAPI SORUNUMUZ VAR’
Mahalle sakinlerimden en fazla İSU altyapı sorunu ile ilgili şikayet geliyor. Biz, 2013 yılında talep ettik. 2014’ün sonunda ihaleye çıktı. İhale 2015’e sarktı, 2015 yılında programa alındı, yarısı yapıldı. Diğer yarısı için de en kısa sürede gelmelerini bekliyoruz. İhale sonuçlanmış, yer teslimi yapılmış ve müteahhitlerin Yeni Mahalle’de çalışma yaptığını öğrendik. Orası biter bitmez bize geleceklerini düşünüyoruz. Bekirdere’nin altyapısı, içme suyu ve yağmur suyu hattının komple değişmesi gerekiyor. En büyük sıkıntımız bu. Günde en az 3 defa veya haftada en az 10-15 defa İSU’ya arızalarla ilgili şikayetlerimizi bildiriyoruz. Tabi maliyet de artıyor. Bu defa da İzmit Belediyesi’ne dönüyoruz, kazılan yerleri yaptırmak için uğraşıyoruz.

‘ADNAN MENDERES BULVARI’NIN TAMAMLANSIN’
TOKİ ve kentsel dönüşümle ilgili istekler geliyor. Bununla ilgili de İzmit Belediyesi ile sürekli istişare halindeyiz. Belediye’nin çalışmalarından sonra şu anda Cedit Mahallesi’nde kentsel dönüşüme izin verildi. Öncelik Bekirdere, Tavşantepe ve Cedit Mahallesi olarak düşünülüyordu. Cedit’te sıkıntı biraz daha ağır bastığı için öncelikle oradan başlanıyor. Eğer orada başarılı olunursa Tavşantepe ve Bekirdere sınırlarına girilecek. Bir başka sıkıntımız da Dünya Bankası ve Umuttepe’ye ulaşım için yapılan Adnan Menderes Bulvarı dediğimiz yolun ikinci etap kısmı var. Uzun süredir bekliyoruz; istimlakı, ihalesi falan yapılalı yaklaşık 4-5 yıl oldu. 2015 yılı sonu veya 2016’’nın başında bu yolun yapımına başlanacağını söylediler. En büyük iki sorunumuz bunlar: İSU altyapı sorunu ve Adnan Menderes Bulvarı’nın bir an önce bitirilmesi.

Mahalle sakinlerinin istek ve görüşlerini size ulaştırabileceği mecralar hangileridir? Örneğin bir talep kutunuz var mı?
‘185’İ ARAYIP İSU’YA ULAŞABİLİRLER’
Talep kutumuz yok. Bizde genellikle emekli kesim olduğu için Facebook sayfamızı fazla kullanan da yok. Zaten muhtar olmasına gerek yok. Şu an en rahat çalışan kurum olan İSU’ya 185’i arayıp ulaşabilirler. Sıradan bir vatandaş da olsanız sorunlarınızla ilgileniyor; ancak vatandaşta bir alışkanlık var. ‘Siz muhtarsınız, siz arayın hemen gelir’ düşüncesiyle hareket ediyorlar. Gece 12’lere kadar, 24 saat boyunca Bekirder’deyiz. Çay ocaklarının bol olduğu mahallemizde vatandaşımız bizi gördüğü yerde veya gündüzleri muhtarlığımıza gelip sekreterimize talebini yazılı olarak iletiyorlar. Biz de onların talebini ilgili kurumlara iletiyoruz.

Göreve geldiğiniz 30 Mart Seçimlerinden bu yana mahallenizde herhangi bir ilerleme kat ettiniz mi? Bir gelişme oldu mu?
‘14-15 TANE MERDİVEN YAPTIRDIK’
Onunla ilgili İzmit Belediyesi’nde Muhtar Hizmet Masası diye bir birim bulunuyor. İzmit Belediyesi ile herhangi bir sıkıntımız yok. Talebimizi ilettiğimizde programları sıkışıksa en geç bir hafta içerisinde geri dönüş yaparlar. Mahallemizde rampa yollar olduğu için bizde eskiyen merdivenler vardı. 30 Mart’tan önceki dönemde yaklaşık 14-15 tane rampada merdiven yaptırdık. 30 Mart’tan sonra da beş tane merdivenimiz yapıldı. Merdivenlerimiz, demir korkuluklarıyla beraber hem çok güzel hem de daha düzenli bir hal aldı. Onun haricinde yazın en sıkıntı çektiğimiz konu evlerin mutfaklarındaki, çatılarındaki tadilatlardı. Vatandaşımız masraftan kaçınmadan evlerini yaptırıyor, ancak molozlarını kaldırmak için bize geliyor. Biz de Belediye’ye gidiyoruz. Belediye de bununla ilgili sınırlama getiriyor. 10 çuvala kadar ücretsiz, 10 çuvaldan sonrası için ise oradaki meblağa göre fiş kesiliyor. Tabi mahalle sakinlerimiz arasında bu durumdan rahatsız olan da var, memnun olan da. Bu işi de böyle çözüyoruz.

Mahallenizde kentsel dönüşüm çalışmalarına başlandı mı? Mahallelinin çalışmalara tepkisi ne yönde?
‘VATANDAŞIMIZIN YÜZDE 98’İ MEMNUN KALDI’
Mahallemizde şu an TOKİ ve Kent Konut olarak bir kentsel dönüşüm çalışmamız yok. Ancak bu Adnan Menderes Bulvarı için yol açılırken 17 bina, 42 dairelik bir istimlak oldu. Bu istimlaklar da bir santral gibi olmadı. Burada herkes hakkını aldı, çünkü dere kenarındaki evlerin birçoğu yeni yapıydı. Sonradan herkes ücretli olarak veya karşılığında dairesini aldı. Vatandaşımız orada bir sıkıntı yaşamadı, yüzde 98’i memnun kaldı.
‘CAMİMİZ HER AN YIKILABİLİR’
Burada yıkımla ilgili herhangi bir sorun kalmadı. Hatta güzergah üzerinde bir camimiz var. Camimizi şu an kullanabiliyoruz ama her an yıkılabilir. Yenisi yapılmaya başlandı. Yenisinde de namaz kılınabilecek pozisyona geldiği andan itibaren eski cami yıkılacak, orada da ilk etapta minare ve şadırvanların bir bölümü yıkılacak. Yolun geldiği güzergah caminin birçok kısmına değmiyor. Tabi sonuçta yıkılacak, ama orasının yapımı bitmezse eskisinde ibadete devam edilecek.

‘MAHALLEMİZDE 6-7 MÜTEAHHİT VAR’
Bunun haricinde alt yollarda, cadde üzerinde eski binalar, müteahhitler tarafından bireysel olarak kentsel dönüşümden istifade edilip 3-3,5 katlı yeni binalara dönüştürülüyor. Bununla ilgili de biz müteahhitleri yönlendiriyoruz. Şu an mahallemizde çalışan en az 6-7 tane müteahhit var.

Hangi kurumlar mahallenizin sorunlarının çözümü konusunda size yardımcı oluyor?
‘SEDAŞ İLE BÜYÜK PROBLEMLERİMİZ VAR’
İzmit Belediyesi’ne bağlı olduğumuz için Belediye ile herhangi bir sıkıntımız yok. İzmit Belediyesi mahallemizin sorunlarını çözmede yardımcı oluyor. Daha önce SEDAŞ ile ilgili çok büyük problemler vardı. SEDAŞ ile en son yapılandırma toplantısından sonra sokak lambalarıyla ilgili arızalar konusunda artık bize iki ayda bir gün veriyorlar. Mahallelerimizde geziyorlar. SEDAŞ ile artık kısmen sorunların birçoğunu çözdük. Ama hala trafo yetersizliği, enerji kesintileri var. Özellikle eski hatlar yatırım yapmadıkları için bunlar devam ediyor.

Daha önce muhtarlar mahallelerdeki yoksullara Valiliğin ve Belediyelerin yardım yapması noktasında daha aktiflerdi. Ancak son dönemde bu işleri daha ziyade yardım derneklerinin yaptıklarını görüyoruz. Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?
‘SOSYAL YARDIMLAŞMA VAKFI VATANDAŞLARIMIZIN YANINDA’
Daha önce genelde vatandaşın ve esnafın yaptığı yardımlar vardı. Ancak bunu son üç dönem dediğimiz yaklaşık 15 yıldır Sosyal Yardımlaşma Vakfımız üstleniyor. Bu vakıfta herkes kayıt altında olduğu için T.C. kimlik numarasına girdiğinde gerçekten yardıma ihtiyacı var mı yok mu oradan tespit edebiliyorlar. Tabi bizim sınırlarımız içinde oturuyorsa biz bunlara evrak verip imzalattırıyoruz. Bunun araştırılması vakıf aracılığıyla oluyor. Sosyal Yardımlaşma da bu vatandaşlarımıza yardımcı oluyor.

‘BAZI DERNEKLER ERZAK BIRAKIYORLAR’
Eğer mahalle sakinimizin çok fazla yardıma ihtiyacı varsa hem vakıftan yardım alır hem de Muhtarlık olarak bize gelip bizden, yardımsever iş adamlarından, zenginlerden destek görür. Ben yaklaşık 4 yıl azalık, 2,5 yıl da muhtarlık yapıyorum. İlk zamanlarda, yaklaşık 10 bin nüfus içerisinde 280-300 gibi yardım isteyen insanlarımız oluyordu. Ama biz bu sayıyı bu dönem 70’lere kadar indirdik. Biz de içlerinden gerçekten ihtiyaç sahibi olmayanları eledik. Geçtiğimiz Ramazan ayında bazı dernekler bizden isim istiyorlar veya gelip erzak bırakıyorlar. Biz de onları değerlendiriyoruz.

Cinayetler, uyuşturucu vb. olaylarla gündeme gelen mahallenizin bu imajını ortadan kaldırmak için nasıl bir çalışma yapıyorsunuz?
‘BASINA HEP BEKİRDERE DİYE YANSIYOR AMA…’
Bu sıkıntı bende şu şekilde: Üçyol’dan başlıyorsunuz Mimar Sinan’a kadar olan ana cadde dört tane mahalle muhtarlığının kesiştiği bir caddedir. Bu ana cadde üzerinde Yenişehir, Mehmet Ali Paşa, 28 Haziran ve Bekirdere Mahalleleri bulunmaktadır. Son üç ayda üç tane cinayet meydana geldi. Hatta biri iki gün arayla oldu. Tabi basında bu hep ‘Bekirdere’ diye yansıyor. Ne vuran ne de vurulan bizim mahallemizden, fakat ana cadde olduğu için hep bizim adımız geçiyor. Tabi bizde de bu tür olaylar oluyordu, hiç olmuyor değil.

Polis ve devlet birimlerinden bu sorunun çözümü için yardım alabiliyor musunuz? İşbirliğiniz var mı?
‘ÇOCUKLARI KÖTÜ ALIŞKANLIKLARINDAN SPORLA KURTAMAYA ÇALIŞIYORUZ’
Bu sorunlarla ilgili polislerle zaman zaman işbirliğimiz oluyor. En son Emniyet Müdürümüzle bir toplantıda bir araya geldik. O toplantıda fikir alınıp verildi. Doğu Kışla’da çocuklarla ilgili bir birim bulunuyor. Çocuklarla kötü alışkanlıklarından uzaklaşmaları için gezi, sportif faaliyetler gibi etkinlikler yapılıyor. Bizden de isim talebinde bulunuyorlar. İsimler alındıktan sonra takibi yapılıyor. Sonra da bunlarla ilgili sorunları çözmeye çalışıyoruz, bazılarını spora yönlendirmeye çalışıyoruz. Ama tabi uyuşturucu vb. durumlarda belli bir yaştan sonra çocukların önüne geçemiyoruz. Bizim mahallemizde de gençler, maalesef belli bir saatten sonra Cephanelik alanını kullanabiliyorlar. n Pınar GÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑