Korkmaz’dan davullu zurnalı başvuru
Aynı parkı 3. kez yaktılar!
15 metre yüksekten düşen işçi öldü
Aygün Ankara’dan başvuru yaptı
Mobesko (Sağ blok Ana sayfa)
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Siyaset

Ceyhan, ‘Sorunların çözümüne köprü oluyoruz’

Türk-İş’e bağlı sendika başkan ve temsilcileriyle Gölcük’te bir araya gelen Ceyhan, “STK ile buluşmalarımız devam edecek. Birlik kenti olan ilimizde sorunların çözümüne köprü olmaya çalışıyoruz” dedi

12 Nisan 2018 Saat: 17:36
Ceyhan, ‘Sorunların çözümüne köprü oluyoruz’
Ceyhan, ‘Sorunların çözümüne köprü oluyoruz’

AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, olağan kongreleri öncesinde yaptıkları sivil toplum kuruluşları buluşmalarına, dün kongrelerinin ardından Gölcük’te devam etti. Gerçekleştirilen buluşmaya AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ve il yöneticileri, Türk-İş Marmara 1. Bölge Sorumlusu Adnan Uyar, Türk-İş İl Temsilcisi Yakup Yıldız, Petrol İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Salih Akduman, Güvenlik-İş Sendikası İl Temsilcisi Muhammet Ali Tatlıgül, Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Turhan Yıldız, Türk Metal Sendikası Gölcük Şube Başkanı Mehmet Şener, AK Parti Gölcük İlçe Başkanı İdris Alp, AK Parti Gölcük İlçe Gençlik Kolları Başkanı Murat Uzuner ile Türk İş’e bağlı sendikaların başkan ve temsilcileri katıldı.

YILDIZ, “BİRBİRİMİZİ ANLAMA TOPLANTISI’

Türk-İş İl Temsilcisi Yakup Yıldız, “Türk-İş Kocaeli İl Temsilciliği ev sahipliğinde sosyal diyalog içerikli toplantımıza hepiniz hoş geldiniz. Bu toplantıyla iktidar partimizin il yönetimi ve sendikalarımızın başkanlarıyla yaptığımız sosyal toplantımızın ilkini gerçekleştiriyoruz. Ben Sayın Başkan Ceyhan’ın şahsında AK Parti İl Yöneticilerine teşekkür ediyorum. Türk-İş’e bağlı sendika başkan ve temsilcilerine de teşekkür ediyorum. Tamamen birbirimizi iyi anlamak üzerine kurmak yönünde beklentilerimiz söz konusu. Türkiye’ye model olacak bir hadiseye hep birlikte imza atıyoruz. Sosyal diyaloglar sayesinde ülkemizde, bölgemizde, ilçemizde, temsil ettiğimiz kitlenin sıkıntılarının aşılması konusunda, bu toplantılar sayesinde önemli adımlar atacağımızı düşünüyorum” dedi.

 

UYAR,  ‘KAOSUN OLDUĞU YERDE İNSANA DAİR BİR ŞEY OLMAZ’

Türk-İş Marmara 1. Bölge Sorumlusu Adnan Uyar, “Böyle bir ortamda bir araya gelmemiz çok önemli. Ülkemizin içinden geçtiği sıkıntılı dönemde her şeye rağmen, Türkiye’nin hiçbir yerinde vuku bulmayan, bir masa etrafında toplanabilen tüm siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine, bu oturuma katılan herkese gerçekten teşekkür ediyorum. Çukur terörünün başladığı dönemde Kocaeli’de terör mitingi yapılmıştı. 420 STK ve siyasi partilerle birlikte ortak bir basın açıklaması yapılmıştı. Bizim bütün farklı görüşlere saygı duymamız lazım. Görüşlerimizi, kendi doğrumuzu anlatıyoruz ama dayatmıyoruz. Bu düsturla hareket ettikçe kazanacağız. Siyasi partilerin yaptığı yarış, hizmet yarışıdır. Herkes kendi çalışmasının doğru olduğuna inandığı için yarışıyor. Biz 15 Temmuz belasını yaşadığımızda, hep beraber Perşembe Pazarı’nda toplandığımızda, temsil ettiğim toplum adına kürsüye çıktığımda şunları söylemiştim: Biz emeği temsil eden kurumlarız. Biz mücadelemiz, muhakkak emeğin hak ve menfaatleri ile ilgilidir. Biz siyasi partilerle yeri geldiğince menfaatlerimiz için yine kavga ederiz. Bu hep böyle olacak. Ama milletin bütünlüğü söz konusu olduğunda Türk-İş devreye giriyor. Vatanın bütünlüğü her şeyden önce gelir. Önce vatan düsturuyla hareket ettiğimiz sürece toplu sözleşme imzalayacak barış ortamı, fabrika, sermaye, emek bulabiliriz. Kaosun olduğu yerde insana dair bir şey olmaz” şeklinde konuştu.

UYAR,  ‘YÜKSELEN VERGİ DİLİMLERİ ORTADAN KALKMALI’

Uyar, “Önümüzde 1 Mayıs var. Emek sınıfı kardeştir. Amaç bu kardeşlik üzerinde hareket ederek emek hak ve menfaatlerini kollamak ve gözetmektir. Bizim kavga etme lüksümüz yok. Nasıl siyasi partilerin ülkeyi yıkmak gibi bir görevi olmadığı gibi bizim de ortak taleplerimizi anlatabilmek için birlikte olmamız gerekiyor. Haksız rekabete gerek yok. Gerçekten ülke sorumluluğunda olanları da rahatsız etmeye gerek yok. Bu ülkede işçiyi memnun eden şeyler olmuştur. AK Parti geçmişte zorunlu tasarruf denen haklarımızı vermekle ilgili bir katkı sağlamıştır. Yine geçmişte KEY iadesi ile ilgili hareketlerine teşekkür ettik. 1 Mayıs’ın tatil olmasına teşekkür ettik. Sorunlar bitmedi. Hayat devam ediyorsa sorun da vardır. Bizim bazı önceliklerimiz vardı. Biri taşeron sorunuydu. Eksik yanları muhakkak var ama çözüldü. Önümüz 1 Mayıs. Biz alanlarda ısrarla şunu söylüyoruz: Kümülatif vergi meselesini lütfen Ankara’da görüşün. Emekçinin üç ayda bir yükselen vergi dilimlerinin ortadan kalkması ile ilgili ciddi beklentilerimiz var. İşçilerimizden bu konuda yoğun bir talep var. Bu taleplerin karşılanması adına, Ankara’ya ısrarla bunu söylemenizi istiyoruz. Bu ülkenin en büyük sıkıntılarından biri kayıt dışılıktır. Örgütlü olursak bunu da bitiririz. Kayıt dışılığın ortadan kalkması adına; bir kişi bakkal açacaksa esnaf odasına kayıt yapması zorunlu. Anayasanın 51. Maddesi olan örgütlenme özgürlüğünün kolaylaştırılması adına çalışma yapılırsa siyasi iktidara bu konuda bir teşekkürü borç biliriz. Emeğin temsili adına mücadele vermek asıl işimizdir. Siyasi kimliği bir kenara bıraktık. Biz sizin dostunuzuz. Bizlere ayrıcalık yaşatmaktasınız. Bize değer veriyorsunuz, biz de sizi seviyoruz. Umarım bu birliktelik, ülkemize de güzel bir örnek olur” dedi.

CEYHAN, ‘KOCAELİ BİR BİRLİK KENTİDİR’

AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, “Hatırlarsanız 2015’te ilk başkan olduğum dönemde, STK’larla olan diyaloğa önem vermiştim. Yine sendikalarla bir araya gelmeyi de önemli bir yerde tutmuştum. 3 sene önceki meselelerin bir kısmı çözüme kavuştu. Çalışan kesimin, toplumun ihtiyacı bitmez. Biterse size de bize de ihtiyaç kalmaz. İktidarın il başkan ve temsilcileri olarak Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımızın çizmiş olduğu rota dahilinde, toplumun her kesimine dokuna, sıkıntısını konuşan biri olmak, bizim için önemli. Ulusal çaptaki sıkıntıları da Ankara’ya taşımak, en önemli görevlerimizden biridir. Üç sene önce yaptığımız bu çalışmalarda, sivil toplum kuruluşlarından çok önemli bilgi, fikir ve eleştiri aldık, kendimizi geliştirdik. Tabii değişik platformlarda ne zaman Türk-İş ailesini davet etsek, hepiniz katılım gösterdiniz. Samimi şükranlarımı sizlere iletmeyi bir borç bilirim. Bugün de daha seçimler konuşulmuyorken bir durum tespiti yapalım istedik. Dikkatimizi çekmek istediğiniz konular varsa bir müzakere edelim diye sizlerin istemiş olduğunuz mekanlarda bir araya gelelim istedik. Kongre sonrasında ilk programı da sizlerle yapıyoruz. Kocaeli bir birlik kentidir. Bu çerçevede sadece siyasi parti il başkanları ile değil, sendika ve sivil toplum kuruluşları ile buluşarak köprü olmayı, aracılık vazifesi ile destek olmak düşüncesi ile çalışmalarımıza ara vermeden Perşembe sabahlarında devam edeceğiz” dedi.

CEYHAN, ‘TAŞERON KONUSUNU ÇÖZDÜK’

Taşeron konusuna değinen Başkan Ceyhan, “Masaya oturduğumuzda gülle gibi kucağımızda taşıdığımız taşeron konusunda çok şükür önemli bir aşamayı geçtik. O zaman sayılar, 300 – 500 bin olarak ifade edilmekteydi. Tüm taşeronları kadroya ve belediye şirketlerine alalım diye Cumhurbaşkanımız söyleyince, kadro noktasındaki problemleri nihayete erdirdik. Bu sorunu çözmenin de keyfi içerisindeyiz. Bir meseleyi çözmekle meselenin tamamını çözmediğimizi biliyoruz. Yine farklı konuların önümüze geleceğini biliyoruz. Sosyal konuları olgunlaştırdığımız süreçte, sendikal bağlamdaki engellerin kalkması adına adım atmam gereken konularda sizin gibi düşündüğümü bilin isterim. İşçilerin de işlerine sahip çıkmaları ve motivasyonlarını yüksek tutmaları konusunda sizin de çalışmanız gerektiğini düşünüyorum. Eski yükümlü olanlar hakkındaki konular da çözüme kavuşmuştu. Normal şartlarda taşeron konumunda olmayan ama kendilerinin de taşerondan geçirilmesi konusunda bizlere iletilen konulara biz kulaklarımızı tıkamıyoruz. İlgili KHK çıktıktan sonra şahsen benim il başkanı olarak çözebileceğim bir konu olmadığını, konuyu Ankara’da belirteceğimi ifade etmiştim. Arkadaşlarımızın hiçbirinin bu günkü şartlarda ekmeklerinden olmaları gibi bir durum yok. Ekonomik noktada bir gelir kaybı değil, güvence ve statü bağlamındaki teknik konu olarak görmekle beraber çözüm için samimi bir taraf olacağımızı söylemek istiyorum” dedi.

CEYHAN, ‘VERGİ TOPLANMAK ZORUNDAYIZ’

Vergi dilimleri hakkında da konuşan Başkan Ceyhan, “Çalışan kardeşlerimizin vergi dilimlerinde, oransal olarak yaşadıkları gelir kayıpları var. İsteriz ki bir kayıp olmasın ama takdir edersiniz ki ülkeler, aldığı vergilerle işçisine, memuruna maaş dağıtır, yatırımlar yapar. Verginin %100 adaletli olarak toplanması ve dolaylı – dolaysız toplanması, topluma eşit dağıtılması konusunda bir soru sorduğunuz zaman herhalde bu soruyu dünya çözemediği için Türkiye’nin de tamamen böyledir deme hakkımız yok. Ama her attığımız adımla bunu bir sonraki noktada toplumun tamamına dağıtma ve geliri nazarında vergi ödeme konusunda adım atmaya çalışıyoruz. Bununla beraber Türkiye’yi, ihracat, üretim ve teknolojisi ile büyütmeden, belli bir noktaya gelmeden bir taraftan bıraktığınız geliri diğer taraftan telafi etmediğiniz süreçte Türkiye’nin geçmişte yaşadığı sendromları yaşamakla yüz yüze kalırız. Bu dönemde, dünyanın 100 yıl önceki planlarını revize ettiği şu günlerde, ülkemizin her yanında küresel güçlerin yaşatmaya çalıştığı bu kaotik dönemde, ekonomik olarak Türkiye’yi sarsmaya çalıştığı bu dönemde yapılan mücadeleyi de görmezden gelmemek lazım. Biz bu konuları genel merkezimizde ifade edeceğiz. Hep beraber daha iyi günlere gideceğiz. Biraz daha omuz omuza olmak lazım. Bu masada siyaseten farklı düşünen kişiler olabilir. Ülkemizde bir taş üstüne taş koymak isteyen kişileriz. Sandığa giderek oy atalım. Ama aslolan bu mücadeleye hep beraber devam etmektir. Rabbim inşallah birlik ve beraberliğimizi daim etsin. Samimi sohbet ve ortam için herkese teşekkür ediyorum” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑