Derince Belediyesi (Logo Altı)
Kafa kafaya çarpıştılar: 1’i ağır 3 yaralı
Işık, bereket duasına katıldı
2. Millet Kıraathanesi Kandıra’ya
İlke Arabuluculuk Çözüm Merkezi açıldı
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Siyaset

CHP’lilere hitabet eğitimi

CHP İl Örgütü, İl Eğitim Sekreterliği tarafından düzenlenen ‘Siyasette etkili konuşma ve hitabet’ eğitim seminerine katıldı

13 Kasım 2017 Saat: 15:19
CHP’lilere hitabet eğitimi
CHP’lilere hitabet eğitimi

Kerim ÇELİK- ÇAĞDAŞ KOCAELİ / CHP İl Örgütü, İl Eğitim Sekreterliği tarafından düzenlenen “Siyasette etkili konuşma ve hitabet “Eğitim seminerine katıldı. Seminere İl Başkanı Cengiz Sarıbay başta olmak üzere, il yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları, ilçe yöneticileri, il ve ilçe kadın kolları, il ve ilçe gençlik kolları ve partililer katılım gösterdi. Hitabet uzmanı, akademisyen, araştırmacı Gökhan Bayram tarafından verilen seminerin ardından tüm katılımcılara sertifika verildi. Yaklaşık 3 saatlik seminerde iyi bir konuşmanın hazırlanışı, konuşma sırasında söyledikleri, söyleyiş şekli ve görünüşünden tutun etkili ve anlaşılır olarak nasıl yapılması gerektiği ile ilgili bilgiler örnekler verilerek katılımcılara anlatıldı. Bayram katılımcılara sesinize iyi gelecek en iyi dost ılık sudur” ifadelerini kullandı.
‘HİTABET SİYASETÇİNİN VİTRİNİDİR’
İl Eğitim Sekreteri Ali Akdemir, tüm katılımcılara Pazar günlerini ayırdıkları için teşekkür etti. Ardından kısa bir konuşma yapan CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, “Pazar günü olmasına rağmen katılımın bu denli yoğun olması bizleri çok mutlu etmiştir. Hitabet siyasetçilerin vitrinidir. Bu konuda Gökhan Bayram hocamızın vereceği seminerin çok yararlı olacağına inanıyorum. Katılımınız için teşekkür ediyor, hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.
‘KISA CÜMLELERLE ANLAŞILIR OLMALI’
Gökhan Bayram yaklaşık 3 saat örneklerle bilgiler aktardı. İyi bir metnin ancak iyi bir anlatımla etkili olabileceğini dile getiren Bayram, “Eğer anlatım iyi ve sürükleyici olmazsa beklenilen etkiyi almanız mümkün değildir. Konuşma kısa cümlelerle anlaşılır bir şekilde yapılmalıdır. Kısaca hitabette kendimizi üç başlıkta geliştirmeliyiz. Kişinin; söyledikleri, söyleyişi ve görünüşüdür. İyi metin, iyi aktarım, mükemmel konuşmayı ortaya çıkarır” dedi.
‘BİR TARAFI BİLGİ BİR TARAFI SANATTIR’
Bayram, “Hitabet etkileme üzerine kuruludur. Hitabetin bir tarafı bilgi bir tarafı sanattır. İyi bir konuşmacı olmak için sesli okumaya önem verilmeli. Konuşmacı tek düze bir sesle konuşmamalı. İnişli çıkışlı, anlatılmak istenen konunun önemini hissettirecek vurgu ve tonlamalar yapılarak dinleyiciye en iyi aktarım gerçekleştirilir. Mizah, kafiye, benzetme ve şiir vb. şeylerle konuşmanın çekiciliği arttırılabilir” diye konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑