Derince Belediyesi (Logo Altı)
Böke, ‘Kocaeli’de değişim rüzgarı görüyorum’
Başkan işkadınlarıyla buluştu
52 okulda onarım ihalesi
Fethiye Caddesi taştı
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
  • R. Tayyip Erdoğan
  • Muharrem İnce
  • Meral Akşener
  • Selahattin Demirtaş
  • Temel Karamollaoğlu
  • Doğu Perinçek
  • Kararsızım

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

Ekmeğe zamma vatandaş ne diyor? Fırıncılar ne diyor?

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin aldığı karar ile aralık ayından itibaren 25 kuruş zam beklenen ekmeği hem vatandaşımıza hem fırıncılarımıza sorduk. Vatandaşa göre zam fazla, fırıncılara göre gerekli…

14 Kasım 2015 Saat: 15:07
Ekmeğe zamma vatandaş ne diyor? Fırıncılar ne diyor?
Ekmeğe zamma vatandaş ne diyor? Fırıncılar ne diyor?

1 Kasım Genel Seçimleri nedeniyle ekmeğe yapılması beklenen zam kararı, seçimlerin ardından Kocaeli Fırıncılar Odası’nın zam talebiyle tekrar gündeme getirildi. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, ekmeğe zam yapılması için başvuruda bulunan Kocaeli Fırıncılar Odası’nın zam talebini kabul etti. Esnaf ve Sanatkarlar Odası yönetim kurulunun toplantıda aldığı kararla zamlı tarifenin bu ayın sonundan itibaren geçerli olması bekleniyor. Böylece 1 lira olan 250 gramlık ekmeğin fiyatı, 1 lira 25 kuruşa çıkacak. Biz de ekmeğe yapılacak olan zamma yönelik hem fırıncıların hem de vatandaşımızın ne düşündüğünü merak edip sokağa çıktık. Ekmeğin fiyatıyla ilgili farklı yorumlarda bulunan vatandaşlarımız arasında 25 kuruşluk zammı geçim derdi olanlar için fazla bulanların yanı sıra ekmeğe değer katacağını düşünerek az bulduğunu dile getiren vatandaşlarımız da oldu. Fırıncılar içinse zam elzem bir bir  ihtiyaçtı… İşte röportajlarımız:

AD: Neşe

SOYAD: Topçu

YAŞ: 48

MESLEK: Ressam

‘GEÇİM DERDİ OLANLARA ÇOK FAZLA’

Ekmek fiyatları 1 lira iyiydi, gayet normaldi. 1,10 TL olsa yine normal. Ancak bir anda 1,25 olması geçim sıkıntısı çekenleri etkileyecek. Onlar için çok fazla olduğunu düşünüyorum. İnsanlar dilenciye para verirken bile 1 lira ekmek parası veriyor. Artık ekmek alamayacak duruma gelenler olacak.

 

AD: Hasan

SOYAD: Boya

YAŞ: 45

MESLEK: Esnaf

‘25 KURUŞ BENCE BİR ŞEY DEĞİL’

Emekliye zam yapıldı, işçiye memura zam yapıldı. Asgari ücret de bin 300 TL olacak. Ekmeğe de 25 kuruş zam bence hiçbir şey değil. Buğday üreticisi, fındık üreticisi için olumlu bir durum. Ekmek fiyatı artınca buğday üreticisi de faydalanacak. Bence böyle iyi olur.

 

AD: İrfan

SOYAD: Güven

YAŞ: 85

MESLEK: Emekli

‘BİN 300 TL DE ÇARE DEĞİL’

Ekmek deyince çeşitli fırınlar var. Ekmeklerin kalitesi de değişti. Kaliteli ekmek alabilmek için bir kilometre yol yürüyorum. Şimdi kalitesiz ekmeklere 1,25 isteyecekler. Önce kontrol getirsinler. Nüfusu kalabalık adam için de ekmek pahalı. Ev kiraları uçmuş, bir sürü vergi var. Bu şartlarda bin 300 lira asgari ücret de çare değil.

 

AD: Emine

SOYAD: Abbas

YAŞ: 20

MESLEK: Üniversite Öğrencisi

‘BEDAVA OLMALIYKEN ZAM YAPIYORLAR’

Biz öğrenciyiz, bizim şu anda cebimizdeki son para 1,25 lira. Öğrenci daha da zorlanacak. Birinci gıdamız ekmek. Asgari ücretliler de ekmek bile yiyemeyecek duruma gelecek. Asgari ücretle çalışanlara bedava olmalıyken zam yapıyorlar.

 

AD: Nasır

SOYAD: Can

YAŞ: 51

MESLEK: İşçi

‘SADECE EKMEĞE ZAM GELMEZ’

Ekmeğe gelecek olan 25 kuruş zam; asgari ücretlileri, geçim sıkıntısı olanları çok etkileyecek. Asgari ücrete zam geliyor; ama yola, suya, elektriğe, doğalgaza da zam gelir. İşçi, memur, emekli için çok da bir şey fark etmeyecek.

 

AD: Orhan

SOYAD: Kurtuluş

YAŞ: 70

MESLEK: Emekli

‘ZAM, EKMEĞE DEĞER KATACAK’

Aşırı bir şekilde ekmek israfımız var. Bazen bayat diye yenmeyip çöp atılıyor. Pilavı bile ekmekle yiyen bir milletiz. Nimet dediğimiz ekmeğe zam bence çok mantıklı. Zam en azından ekmeğe değer katacak. Gıdaların içinde en ucuzu ekmek. 1,50 TL olmasını bile isterim. Geçim ekmekle eşdeğer tutulmaz.

‘GÜNÜ GEÇMİŞ BİR KARAR’

Halkevi’nde bulunan Kalyoncu Fırın’ın işletmeciliğini oğlu Mehmet ile birlikte yapan baba Ahmet Kalyoncu, ekmek için alınan zam kararının günü geçmiş bir karar olduğunu belirterek “Böyle bir karar için çok geç kalındı. Doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. Kocaeli’de ekmek israfı çok fazla. Bir günde onlarca ekmek çöpe gidiyor. Ayrıca fırıncı meslektaşlarımız da ekmeği fiyatında ve değerinde satmayı bilemiyorlar. Bakkal ve büfelere çok ucuza satış yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

‘VATANDAŞIN DOĞAL KARŞILAMASINI BEKLİYORUZ’

Yürüyüş Yolu üzerinde bulunan Tarihi Tadım Taş Fırın’ın Sahibi olan Mecit Keskin ise, “İki yıldır zam yoktu. Zammın içinde işyeri kiralarının, vergilerin ve stopajların yükselmesi, un fiyatlarının yükselmesi, işçi maaşlarının artmasının ardından ekmek zammının da esnaf olarak uygun olduğunu düşünüyoruz. Vatandaşımızdan da bu kararı doğal karşılayacağını umut ediyoruz. Gönül ister ki diğer ürünlere de zam gelmesin ve ekmek yine 1 lirada kalsın. Şu anda zam kararında geç kalındığını düşünüyoruz” şeklinde konuştu. N Pınar GÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑