Korkmaz’dan davullu zurnalı başvuru
Aynı parkı 3. kez yaktılar!
15 metre yüksekten düşen işçi öldü
Aygün Ankara’dan başvuru yaptı
Mobesko (Sağ blok Ana sayfa)
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Ekonomi

‘En dürüst il Kocaeli’

KSO Meclis Toplantısına konuk olan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, dış ticaretin 5’te birini karşılayan ilimizi överek “Vergi gelirinde en dürüst il Kocaeli. Keşke bütün iller Kocaeli gibi olsa” dedi

21 Mart 2018 Saat: 16:53
‘En dürüst il Kocaeli’
‘En dürüst il Kocaeli’

Ayşe AYDIN - ÇAĞDAŞ KOCAELİ / KSO Meclis Toplantısına konuk olan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, dış ticaretin 5’te birini karşılayan ilimizi överek “Vergi gelirinde en dürüst il Kocaeli. Keşke bütün iller Kocaeli gibi olsa” dedi

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Mart ayı meclis toplantısı bugün (çarşamba) odanın meclis salonunda gerçekleştirildi. Meclis Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında toplanan KSO’nun konuğu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı RifatHisarcıklıoğlu oldu. Meclise ayrıca Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Nevşehir Sanayi Odası Başkanı Arif Parmaksız, Körfez Ticaret Odası Başkanı Sibel Moralı, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, meclis üyeleri ve oda üyeleri katıldı.

‘YILLIK CARİ AÇIK 51,6 MİLYAR DOLAR’

Oda seçimleri öncesi son meclis toplantısında konuşmasını Şubat ayını değerlendirerek başlayan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Şubat ayında ihracat 13,2 milyar dolar olurken ithalat  18,9 milyar dolar oldu. Yıllık ihracatımız  159,3 milyar dolara yükseldi. Ancak, ithalattaki artışı endişe verici buluyoruz. İthalattaki artış ivmesi dış ticaret açığını ve dolayısıyla cari açığımızı büyütüyor. Yüksek dış ticaret açığı nedeniyle Ocak ayında yıllık cari açık  51,6 milyar dolara yükseldi” dedi.

‘SURİYELİLER, İŞSİZLİK ORANINI YÜKSELTTİ’

Hizmet gelirlerinin beklenen ölçüde katkı vermediğini de sözlerine ekleyen Başkan Zeytinoğlu, “2017 yılı ocak-aralık dönemi iş gücü 921 bin kişi, İstihdam  1 milyon 616 bin kişi arttı.  2017 yılında Ocak ve Aralık bir önceki yılın 4 katı fazla istihdam yaratılmış. İstihdam bu kadar artarken işsizlik oranının hala yüksek seyretmesini, Suriyeli mültecilere bağlıyoruz. Şubat ayında bütçe 1,87 milyar TL açık verdi. Gelirler 61 milyar TL ve giderler 62, 9 milyar TL” şeklinde konuştu.

’69 MİLYON VERGİ GELİRİ’

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na oda hakkında bilgi paylaşımda bulunan Başkan Zeytinoğlu, “Odamıza kayıtlı 2 Bin 600 adet firma bulunmaktadır. Bunların yüzde 10’unun üzerinde olan 274’ü yabancı sermayeli. İlk 500’de 80 işletme bulunuyor. İstanbul bu rakamı 32 olarak açıklıyor. Çünkü merkezlerin bulunduğu illeri dikkate alıyor. İmalat sanayinin yüzde 13’ü ilimizde gerçekleşmektedir. Dış ticaretimiz 70,6 milyar dolar. İhracatımız  23,1 milyar dolar iken ithalatımız 47,5 milyar dolar. Odamıza kayıtlı olan 2 Bin 600 üyemiz var. Kocaeli’nin vergi gelirleri 69 Milyon 412 Bin 533 TL, kişi başına ödenen vergi 36 Bin 857 TL, kişi başına devletin harcaması 3 Bin 362 TL” ifadelerine yer verdi.

‘NİTELİKLİ ELEMAN AÇIĞI VAR’

Kocaeli İŞKUR verilerine göre, Şubat sonu itibariyle alınan açık iş sayısının 15 bin 526 olduğu bilgisini de veren Zeytinoğlu, “İşe yerleştirilen 6 bin 578 kişi bulunuyor. Yani bölgemizdeki sanayicinin 8 bin 948 kişilik istihdam talebi karşılanamamış. Oysa sistemde yaklaşık 52 bin 714 kayıtlı işsizimiz var ve bu işsizler firmalarımızın talebini karşılayamıyor. Ülkemizdeki yüksek işsizlik oranı, alınan tedbirlere rağmen hala en önemli ve öncelikli sorunumuz olarak karşımızda duruyor. Oysa gerek ülkemizde, gerekse bölgemizde ciddi iş açığı olduğunu biliyor ve firmalarımızdan sürekli nitelikli ara eleman bulamadıkları noktasında geri bildirimler almaya devam ediyoruz”

‘MESLEKİ EĞİTİM İMAJI KÖTÜ’

Ülkemizdeki mesleki eğitim düzeyinin OECD ortalamasına oldukça yakın olduğunu belirten Zeytinoğlu, “ Ancak Türkiye’deki mesleki alanların yarısından fazlasını imalat sanayi dışındaki alanlar oluşturuyor. Diğer taraftan, yıllar içerisinde imalat alanlarında öğrenci sayısının ve mezun öğrenci sayısının giderek gerilediği tespit ettik.  Ayrıca aynı çalışmada öğretmenler, öğrenciler, veliler, sanayicilerle yaptığımız anket çalışmalarında; Mesleki ve teknik eğitimin imajının olumsuz olduğu, öğrencilerin yetkinlik ve yeterlilik kapasitelerindeki yetersizliği, öğretmenlerin gelişen ve değişen teknolojiye uyum sağlayamadıkları, meslek liselerimizin fiziki alt yapılarının yetersizliği ve mesleki eğitimin en önemli ayağı olan staj programlarının çoğunlukla amacına uygun gerçekleştirilemediği belirlenmiştir” dedi.

‘KURSLAR İŞE YETLEŞTİREMİYOR’

Zeytinoğlu, “Ücreti ve rahatlığı ön planda tutan ve çoğunlukla olumsuz tutum sergileyen İŞKUR’a kayıtlı uzun süreli işsizler, üyemiz işletmelerin istihdam taleplerini karşılayamıyor. Kendilerini geliştirmeleri için sunulan kurslara rağmen işe yerleşemiyor. Aldıkları mesleki eğitim amaçlı kursları sosyal yardım olarak görüyor. İşveren tarafı da işbaşı eğitimini, kısa süreli ücretsiz istihdam olarak değerlendiriyor. Ayrıca uzun süre işe yerleştirilemeyen bu gruba psikolojik danışmanlık desteği verilmelidir” diye konuştu.

‘BİZİMKÖY BÜYÜYOR’

Zeytinoğlu, “2015 yılı Haziran ayında, Bizimköyprojesi, Dünya Odalar Federasyonu’nun düzenlediği Odalar yarışmasında 39 ülkenin 79 projesi ile yarışarak “En İyi İstihdam Yaratma/ İş Geliştirme” kategorisinde dünya şampiyonu oldu.  Bizim için büyük bir gurur kaynağı olan BİZİMKÖY modelinin yurt içinde ve yurt dışında örnek olabileceğini göstermiş olduk. Ödül kazandığı dönemde 70 engelli çalışanı vardı. Bugün 120 engelli arkadaşımız istihdam ediliyor. Gelecekte de 150 engellimize iş vermeyi hedefliyoruz” dedi.

‘SAVUNMA SANAYİNE DESTEK İSTEDİ’

Zeytinoğlu, “Oda olarak; savunma sanayi yerlileştirme konusunu önemsiyor ve son 3 yıldır bu konuda projeler yürütüyoruz. Amacımız firmalarımızın savunma sanayi pazarına açılmasını sağlamaktır. Odamız bünyesinde 2017 yılı sonu itibari ile savunma sanayi danışmanı istihdam ederek danışmanlık hizmeti de vermeye başladık. Diğer taraftan; Milli ve Yerli E-ticaret platformu olan Global Piyasa ile işbirliği içerisinde üyelerimizi ihracat potansiyellerine katkı vermeye çalışıyoruz. TOBB’un desteği ile işbirliğini diğer illere de yaygınlaşmasını talep ediyoruz” dedi.

‘DİNAMİZMİN ŞEHRİ KOCAELİ’

TOBB Başkanın RifatHisarcıklıoğlu, “Afrin’deZeytindalıHarekatında vatanı için şehit olan askerlerimize rahmet diliyorum. Allah ordumuzu muzaffer kılsın” dedi. İlimizin her alanda yükseldiğine de dikkat çeken Başkan Hisarcıklıoğlu, “Kocaeli’ye on beşinci gelişim. Ben de buralı sayılırım. Kocaeli’de dinamizm, hareket, bereket var. 81 ili ziyaret ettiğimizde sizdeki motivasyonu gördüğümde diğer illere de götürüyorum. Kocaeli alın teri ve üretiminin merkezidir aslında. İstanbul’dan sonra kişi başına milli gelirde en yüksek şehir Kocaeli” dedi.

‘KEŞKE HER İL KOCAELİ GİBİ OLSA’

Sözlerini sürdüren Hisarcıklıoğlu, “Dış ticaretin 5’te birini Kocaeli gerçekleştirmektedir. Liman şehirlerinde Türkiye’nin birinci sırasında Körfez ilçesi yer alıyor. Devlete katkıyı Kocaeli vermektedir. Keşke bütün iller Kocaeli gibi olsa. Vergi gelirinde ilk sırada tahsilat gelirinde de birincidir. Vergi gelirinde en dürüst il Kocaeli. Geçtiğimiz sene ile mukayese ettiğimizde tüm rakamlar Türkiye ortalamasının üstünde yer alıyor. Bugün Kocaeli merkezde 10 sene önce 46 firma varken bugün 64’e çıkmış durumda. Aslında bu sayı daha fazla. Burada kazanıp vergiyi İstanbul’da veriyorlar. Burada bir haksızlık var inşallah düzelecek. Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerinden 7 tanesi burada” dedi.

‘KSO, AKTİF BİR ODA’

Odanın sadece sorunları tespit edip aktarma görevi olmadığını da ifade eden Başkan Hisarcıklıoğlu, “KSO, sosyal sorumluluk alanında da KSO, aktif bir oda. Bütün odalar arasında birinci oldu. Birbirinizi alkışlayacak bir durum. Bütün dünya hayran kaldı. Sizlerle iftihar ediyorum. Son 1 yılda 365 oda başkanının talebi doğrultusunda artık online belge sistemine geçtik. Dijital belge döneminde yaşıyoruz. Tüm belgeleri hizmetleri odalara gelmeden ofisinizde oturarak alabileceksiniz.

‘3’TE BİRİ KREDİ KULLANDI’

Üyeleri için çok çalıştıklarını da belirten Hisarcıklıoğlu, “Hain darbe girişimi sonrası Türk ekonomisi ayağa kalkamaz dediler ve ilk sıkıntıyı bankalarda yaşadık. 2017 yılının başında oda başkanlarımız bana gelip Devletin önlerini açmasını istediler. Üyelerden bütün aidatları topladık. Sonra nefes kredisinin lansmanını yaptık. 5 Milyar TL bütün üyelerimize(27 Bin firma) ucuz finansman olarak tevdi ettik. Yılık yüzde 9.9 faizle verdik. Kocaeli’deki firmaların 3’te birine kefil olduk” ifadelerine yer verdi.

‘UYUM İÇERİSİNDEYİZ’

Son olarak mikrofona gelen Vali Hüseyin Aksoy, “Kocaeli Türkiye ekonomisin katkı sunana ilk 3 vilayet içerisinde yer alıyor. Öylesine önemli ve Türkiye ekonomisini belirli bir noktaya taşıyan Kocaeli’nin çalışmalarının uyum içinde sürdürüyoruz. Büyükşehir belediye başkanı başta olmak üzere oda ve kurumlarla birlikte ortak akıl içerisinde çalışıyoruz. İstihdam işçi bulma konusunda sanayici ve iş dünyasından sorunlar var” dedi.

‘TEK ADIMDA BAŞVURU’

Vali Aksoy, “Sanayi ve üniversite çalıştayının raporu tamamlanmak üzere meslek liselerinin ne tür öğrenciler yetiştirdiği gibi benzer çalışmalar da önümüzdeki günler de yapılacak. Yatırımcılarımız için Kocaeli önemli Kocaeli’nin başka bir boyutu da var olması ve önümüzdeki ortamda olması. MARKA yatırım destek ofisinde tek adımda başvuru yapma adımını harekete geçireceğiz. Önce yabancı ardından diğer yatırımcılar için işleme koyacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

MESLEKİ YETERLİLİK’TE PLAKET ALAN FİRMALAR

ENAPAY Endüstriyel Pazarlama A.Ş- Firma yetkilisi Cenk Kurtuluş

TEKFEN İmalat ve Müh. A.Ş.- Firma yetkilisi Mehmet Emin Bilgin

MESLEKİ YETERLİLİK’TE SERTİFİKA ALAN FİRMALAR

Ulusoy Kağıt- Firma yetkilisi Çınar Ulusoy ve  firma çalışanı Halit Küçükkeskin

BaşolsanMak. San.Tic. Firma yetkili Mehmet Başol ve firma çalışanı Muharrem Gündüz

Arcelormittal RZK Çelik Servis Merkezi San. Tic. A.Ş.- Firma yetkilisi Hakan Toca ve firma çalışanı Rıdvan Kenanoğlu

Akplas Plastik Kalıp San. Ve tic. A.Ş.  firma yetkilisi Mustafa Böyet ve firma çalışanı Burhan Polat

Kartal Bombe Üniteleri San. Ve Tic. A.Ş. Firma yetkilisi Mehmet Ali Kartal ve firma çalışanı Özel Karagöz

Aybeg Mühendislik mak. İnş. San. Tic. Firma yetkilisi Mustafa Gülsel ve firma çalışanı Muhammed Dişi Kara.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

‘En dürüst il Kocaeli’
‘En dürüst il Kocaeli’
‘En dürüst il Kocaeli’
‘En dürüst il Kocaeli’
‘En dürüst il Kocaeli’
‘En dürüst il Kocaeli’
‘En dürüst il Kocaeli’
‘En dürüst il Kocaeli’
‘En dürüst il Kocaeli’
‘En dürüst il Kocaeli’
‘En dürüst il Kocaeli’
‘En dürüst il Kocaeli’

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑