İl istihdamda konu gençlerin stajı
Sarıbay, polemiklere cevap verdi
Denizi kirletenlere 58 bin TL ceza verildi
Ak Parti İzmit İcra Kurulu’nda değişiklik
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

‘Farklı bir bakış açısı yaratıyoruz’

Gazetemize röportaj veren Aydili Sanat Derneği Başkanı Suat Özdemir, Aydili Sanat Derneği’nin 10 yıldır sanat adına farklı bir bakış açısı yarattığını belirtti

31 Ekim 2016 Saat: 16:16
‘Farklı bir bakış açısı yaratıyoruz’
‘Farklı bir bakış açısı yaratıyoruz’

Kocaeli Üniversitesi 2006 yılında Anıtpark Kampüsü’nde bulunan Şiir Etkinlikleri Birimi’nde Kocaeli’nin yazarı Selahattin Uyuşan ve şiirsever Suat Özdemir tarafından faaliyetlerine başlayarak kurulan Aydili Sanat Derneği 10 yıldır çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Aydili Sanat Derneği Başkanı Suat Özdemir, sorularımızı mütevazi bir şekilde yanıtlayarak derneğin 10 yıldır sanat adına farklı bir bakış açısı yarattığını belirtti.

Aydili Sanat Dergisi hakkında bize biraz bilgi verir misiniz?

Aydili sanat Dergisi edebiyat dergileri alanında ilk kez ücretsiz dağıtılan dergi olup seksen bir ildeki okurlarına gönderilmektedir.Bu derginin okurlarına ücretsiz ulaşmasını Kocaeli’de sanat dostu iş sahibi ve kurumlar üstlendi.Dergimizin 18 sayısı çıktı.Ondokuz ve yirminci sayımızın destek gönüllüleri şimdiden belirlendi.

Aydili Sanat Derneği nasıl kuruldu?

Şiir İşliği(atölyesi) ,Kocaeli’nin değerli yazarı Selahattin Uyuşan ve şiirsever Suat Özdemir’in öncülüğü ile Kocaeli Üniversitesi Şiir Etkinlikleri Birimi’nde 2006 yılında faaliyetlerine başladı.Üniversite’nin Umuttepe Yerleşkesine taşınmasından sonra ulaşım zorlukları sebebiyle KYÖD(Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği) ile yapılan anlaşma sonucu 2008 yılında Mustafa Küpçü’nün KYÖD Başkanlığı döneminde şiir işliği adı altında çalışmalarına başlamış ve sürdürmektedir.Bu çalışmalar esnasında haftalık şiir fanzinleri üretilmiş Haziran 2011’den itibaren önce iki ayda bir daha sonra üç aylık olarak Aydili Sanat Dergisi yaşama geçirildi.Bu gönüllü çalışmalar 5 Ekim 2012 tarihinde Aydili Sanat Derneği adı altında resmi kimlik kazandı.Önceleri Çağlayan İş Merkezi’nde büromuz vardı .2015’in Eylül ayında buraya taşındık .

Derneğinizin kaç üyesi var?

36 üyemiz var. Üye almakta ısrarlı değiliz. Farklı bir tavrımız var her derste bile herkese eşit davranıyoruz.Kimse kimsenin önünde olmak istemez. Kimse kimseyi ezmez.

Dernek faaliyetlerinizi nasıl yürütüyorsunuz belirli bir gelir kaynağınız var mı?

Dergimiz ilk defa ücretsiz dağıtılan bir dergi olma özelliğini taşıyor.Dernek gönüllüsü dostlarımız var.Her sayıyı bir isim finanse ediyor. Derneğimizin her etkinliği ücretsiz ancak üye aidatlarımız var derneğimiz faaliyetlerini bu şekilde yürütüyor. Ayrıca dergimizin editöryel kısmını üstlendiğimiz için yüzde otuz indirimli yayınlıyoruz.Toplam maliyetin yarısı gibi bir meblağ ödüyoruz.

Dernek kurma fikri nasıl ortaya çıktı?

Edebiyat çalışmalarını disipline edebilmek için dernek kurmak istedik,çalışmalarımız için üyelerden para topluyoruz. Her zaman kurumsal bir kimliğimiz olsun istedik.Üyelerimizin cebinde anahtar var dernek ilişkilerimiz de güven esasına dayanır.Devlete de hesap verebilmek için,denetlenebilirlik olsun diye istedik.

Dergi daha çok hangi kesime hitap ediyor?

Bu konuda herhangi bir sınırlama yok.Dergimiz her yaş kesimine hitap ediyor.Dergimiz şiir sever ve edebiyat severlere her zaman açıktır.

Derginize gençlerin ilgisi nasıl?

Gençlerden yayın kurulunda 3 kişi var bunlar üniversiteli arkadaşlarımız.

Derginizde kimler yazabilir?

Dergimizin üyesi olmak gibi bir şart yok .Yeter ki Türkçe dil kurallarına dikkat edilsin ayrıca genel anlamda günümüz çağdaş yazınına uygun olmalı.Türkiye’nin muhtelif yerlerinden şiirler geliyor biz de yayınlıyoruz.E posta yoluyla bizlere şiirlerini iletebiliyorlar.

 Derginizin yayın ilkeleri nelerdir?

Şiirde sözcükler üzerinde yapılan akıl oyunlarından uzak duruyoruz.Şiirde sezdirmeden yanayız.Doğallık her zaman bizim için önemli ve biz dergimizde siyaseti başka yere bırakıyoruz.Şiirde küçük harf kullanılır.

Aydili Sanat Derneği Faaliyetleri hangi faaliyetlerde bulunuyor?

Aydili Sanat Derneği temelleri şiir çalışmalarıyla atılmış edebiyat ve sanata bir çok alanda ev sahipliği yapan bir kurumdur.Şiir işliğinde özetle şiir yazma teknikleri,estetik, etkili şiir okuma teknikleri,Edebiyat Tarihi ve mitoloji dersleri yapılmaktadır. Hala KYÖD’de devam eden şiir işliği her çalışma döneminde en az 35 hafta sürüyor.Her hafta bir şair tanıtılarak katılımcılar tarafından sırayla okunmaktadır.Yakın zamanda Dil Bilgisi dersimiz de olacak daha önceleri eleştirel edebiyat adı altında ders veriliyordu.Her cumartesi dernek yönetimi tarafından dernek üyeleriyle katılımcılara KYÖD’de şiir okuma dersleri veriliyor.

İzmit’i il dışında temsil ettiniz mi? Yurt dışına gitme imkanız oldu mu?

Yurt dışına dernek olarak gitmedik ancak dernek üyelerimizin Fransa ,Almanya,Amerika gibi ülkelere eserleri ürünleri ulaşıyor.İlimizi İstanbul,Bursa,İzmir,Ankara,Bolu ve Sivas gibi illerde kitap fuarlarında temsil ettik.

Derneğin kazandığı ödüller var mı? Varsa nelerdir?

Bartın Kitap Fuarının 16’ıncısı ve 19’uncusundan ödüller aldık .2013 yılında Kocaeli Gazetesi tarafından Yılın Sivil Toplum Örgütü seçilerek ‘Doruktakiler’ ödülünü aldık.

SUAT ÖZDEMİR KİMDİR?

1934 Bitlis doğumlu.30 yıl devlet memuriyetinin 11 yılı Kocaeli’de geçti.Ardından 20 yıl ticaretle uğraştı.11 yıldır Aydili Sanat Derneği’nde çalışmalarını sürdürüyor.

Dernek Yönetimi

Suat Özdemir, Mahir Dönmez, Minel Altıner, Ömer Akın, Dilek Ayrıbaş

n Diren ÇELİK

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑