İl istihdamda konu gençlerin stajı
Sarıbay, polemiklere cevap verdi
Denizi kirletenlere 58 bin TL ceza verildi
Ak Parti İzmit İcra Kurulu’nda değişiklik
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Genç İstihdama Kayıt(dışı)sız Kalma’ Projesi resmen başladı

Kocaeli Üniversitesi’nin başvuru sahipliğini yaptığı ‘Genç İstihdama Kayıt(dışı)sız Kalma’ projesi resmen başladı

20 Temmuz 2016 Saat: 18:29
‘Genç İstihdama Kayıt(dışı)sız Kalma’ Projesi resmen başladı
‘Genç İstihdama Kayıt(dışı)sız Kalma’ Projesi resmen başladı

Kocaeli Üniversitesi’nin başvuru sahipliğini yaptığı, eş başvuru sahiplerinin ise Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın olduğu ‘Genç İstihdama Kayıt(dışı)sız Kalma’ projesi 1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle çalışmalarına resmen başladı. Projenin tanıtımı Antikkapı Restoran’da gerçekleşti. Toplantıya Proje Koordinatörü Doç. Dr. Selçuk Koç, proje koordinatör yardımcıları; Arş. Gör. Mehmet Çağrı Gözen, Doç. Dr. Ayhan Orhan, Emine Ünsal, proje sekreteri Elif Bilge Doğan, SGK İl Müdür Yardımcısı İsmail Yılal, Genç Kocaeililer Derneği Başkanı Sedat Köse, KOÜ Vakfı Genel Sekreteri Cihan Emre Tomruk, Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı AB ve Dış İşleri Şube Müdürü Bilal Barış katılım sağladı. Posco Assan’ın da iştirakçi olarak katıldığı Kayıtlı İstihdamın Teşvikine yönelik ilimiz genelinde faaliyet gösterecek olan projeye, kamu ve özel sektörün yanı sıra Genç Kocaelililer Derneği (GKD) gibi ilimizin sivil toplum kuruluşları tarafından da desteklenecek.

 

PROJENİN BÜTÇESİ 186 BİN EURO

Türkiye Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği’ne potansiyel aday ülke olması nedeniyle, müzakere başlıklarından biri olan “Sosyal Politika ve İstihdam” faslı kapsamında, insan kaynaklarının geliştirilmesine yönelik sağlanan Avrupa Birliği fonu ile yürütülecek olan projenin bütçesi 186.000 Euro olup, bu bütçenin 166.000 Euro’luk bölümü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği fonları kullanılarak söz konusu proje için ayrıldı. 20 bin Euro’luk bölüm ise Kocaeli Üniversitesi tarafından eş finansman olarak sağlandı.

 

‘İLK HEDEF KİTLE ÖRGÜN ÖĞRENCİLER’

Proje hakkında bilgileri basınla paylaşan Proje Koordinatörü Doç. Dr. Selçuk Koç, “İl kamuoyunda kayıt dışı istihdamın bireylere ve ülke ekonomisine zararları konusunda bir bilinç oluşturmayı hedefleyen proje, bu doğrultuda kayıtlı istihdamın özendirilmesini amaçlamaktadır. Bu çerçevede proje, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kayıt dışı istihdamla mücadelesini, il genelinde farkındalık oluşturarak destekleyecektir. Projenin ilk hedef kitlesi, örgün öğrenime devam eden öğrenci sayısı itibariyle Türkiye'nin en büyük üçüncü üniversitesi olan Kocaeli Üniversitesi öğrencileridir. Öğrenciler ve işverenlerin katılacağı eğitim ve seminerler düzenlenerek, katılımcılara kayıt dışı istihdamın gerek bireysel gerekse tüzel kişi açısında zararları anlatılacak” dedi.

 

‘SOSYAL MEDYADAN DESTEK’

Ardından Koç, projenin sosyal medya hesaplarını da paylaşarak, “Projenin bilinirliğinin arttırılmasına yönelik çeşitli görsel materyalin il genelinde dağıtımı ve sergilenmesi sağlanacaktır. İnternet ve sosyal medyanın, özellikle genç nüfus seviyesinde diğer iletişim aygıtlanana göre daha yoğun kullanılıyor olması nedeniyle, projenin resmi sitesi olan http'JIgencis.orgI aktif ve güncel olarak proje ile ilgili soru işaretlerini cevaplandırırken; http:/Itwitter.comlgencis41, httpd/facebookcomlgencism ve http:/Iinstagram.com/gencis41 gibi yaygın sosyal medya siteleri üzerinden proje ile ilgili gelişmeler eşzamanlı olarak paylaşılacaktır” açıklamalarında bulundu.

 

‘ÜÇ ADET ÇALIŞTAY’

Bu çalışmaların yanı sıra diğer faaliyetleri de açıklayan Koç, “Kocaeli Üniversitesi öğrencileri ile anket çalışması yapılacak, yerel basın kanallarında kamu spotları yayınlanacak ve biri uluslararası olmak üzere toplamda üç adet çalıştay düzenlenecektir. Bu çalışmalar ile hem kayıt dışı istihdamın zararları ile ilgili bilinirlik arttırılacak hem de mevcut durum ortaya konularak çözüm önerileri getirilecektir” dedi.

 

‘PİLOT BÖLGE’

Amaçlarının projenin Kocaeli ile sınırlı kalmamasının önünü açmak da olduğunu belirten Koç, “Kocaeli’nin Türkiye ekonomisindeki yeri ve öğrenim görmekte olan öğrenci sayısının Türkiye ortalamasının çok üstünde olması nedeniyle; projenin, kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda getireceği yeni açılımlar ve çözüm önerileri ile bir pilot bölge olarak değerlendirilmesinin mümkün olduğu açıktır. Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinin bir bölümünün Kocaeli ili dışından geldiği göz önüne alındığında, projenin etkileri Kocaeli ile sınırlı olmayacak, projenin uygulanması sürecinde alınacak iyi sonuçların, özelde il ekonomisine genelde ise ülke ekonomisine çok önemli faydaları olacaktır” diyerek konuşmasını tamamladı. n Pınar GÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑