Soylu’dan Karacan’ın ailesine taziye
AK Parti'de temayülde oy verecek kişi sayısı
AK Parti'de son rakam belli oldu
Kartepe'de kar yağışı başladı
Radyo Çağdaş Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

HDP, ‘OHAL kalıcı siyaset pratiğine dönüştü’

HDP İl Örgütü 16 Nisan referandumunun yıl dönümünde düzenlediği basın açıklamasıyla referandumdan sonra OHAL’in kalıcı hale getirilmeye çalışıldığını ve OHAL’in daha fazla uzatılmaması gerektiğini vurguladı

16 Nisan 2018 Saat: 16:41
HDP, ‘OHAL kalıcı siyaset pratiğine dönüştü’
HDP, ‘OHAL kalıcı siyaset pratiğine dönüştü’

Kerim ÇELİK - ÇAĞDAŞ KOCAELİ / Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütü, İl Binası’nda düzenlenen basın açıklamasıyla hem 16 Nisan referandumunu hem de OHAL düzenini protesto etti. Gerçekleştirilen açıklamaya HDP İl Eş Başkanı Şahabattin Işık ve il yöneticileri, CHP İl Örgütü yöneticileri, Demokrasi Girişimi sözcüsü Bekir Yurdagül, KESK Dönem sözcüsü Yener Çalışkan ve çok sayıda partili katıldı. HDP İl Eş Başkanı Şahabattin Işık OHAL düzeninin 16 Nisan referandumu sonrası kalıcılaştırılmaya çalışıldığını belirtirken, “Bir süredir de OHAL ile yönetme alışkanlığı kalıcı siyaset pratiğine dönüşmüştür” sözlerini kullandı.
‘OHAL’İ BİTİRDİK DİYE GELDİLER’
HDP İl Eş Başkanı Şahabettin Işık, “Sıkıyönetim ve OHAL rejimi bir darbe dönemi uygulamasıdır ve Türkiye’nin kangrenleşmiş sorunları da bu ortamlarda doğmuş, kalıcılaşmıştır. OHAL’i bitiren iktidar olma iddiasıyla övünenler yıllar sonra ülkeyi yeniden KHK’larla yönetmeyi tercih eder hale gelmişlerdir. Bir süredir de OHAL ile yönetme alışkanlığı kalıcı siyaset pratiğine dönüşmüştür. Özellikle 16 Nisan referandumu OHAL koşullarında kuşatılmış ve OHAL’i kalıcı hale getirecek düzenlemeleri kurumsallaştırmıştır” şeklinde konuştu.
‘MUHALİF OLANI ÖTEKİLEŞTİRDİLER’
Işık, “Belediyelerin kayyumlarla yönetildiği, milletvekillerinin tutuklanarak rehin alındığı bir ortamda halkın iradesini yok sayarak yönetme tercihi anayasal kılıfa sokulmuştur. Darbe anayasasının tanıdığı hakların bile aranır hale geldiği bir ortamda, demokrasi ve insan hakları ayak bağı, hatta tehdit olarak görülmektedir. Çok partili hayata geçilmesiyle birlikte terk edilen parti devleti anlayışına geri dönmenin hukuk açısından nasıl bir geriye gidişi beraberinde getirdiği ortadadır. Denge denetleme mekanizmalarının tümüyle tasfiye edilmesi, güçler ayrılığının bir zaaf gibi tarif edilmesi, muhalif olan herkesin ötekileştirilerek düşman ilan edilmesini beraberinde getirmiştir” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑