İl istihdamda konu gençlerin stajı
Sarıbay, polemiklere cevap verdi
Denizi kirletenlere 58 bin TL ceza verildi
Ak Parti İzmit İcra Kurulu’nda değişiklik
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Siyaset

‘İyi bir fotoğraf vermeliyiz’

Gazetemize ziyaret eden Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Hürriyet, 'İyi bir fotoğraf vermeliyiz'

9 Ağustos 2017 Saat: 16:29
‘İyi bir fotoğraf vermeliyiz’
‘İyi bir fotoğraf vermeliyiz’

CHP Kocaeli Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Fatma Kaplan Hürriyet, gazetemizi ziyaret etti. Hürriyet gündemdeki konuların yanı sıra 2019’da yapılacak seçimler, aday belirleme yöntemleri, iç tüzük değişikliği, uyum yasaları, Adalet yürüyüşü, sahadaki çalışmalar üzerine değerlendirmede bulundu
Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Fatma Kaplan Hürriyet, gazetemizi ziyaret etti. Genel yayın Yönetmeni Sadun Çetin ve Yazı İşleri Müdürü Orhan Balcı tarafından karşılanan Milletvekili Hürriyet bir çok konuda değerlendirme yaptı.
‘GİDİLMEYEN YERLERE GİDİYORUM’
16 Nisan’da yapılan halk oylamasında ortaya çıkan oy oranı ile “Hayır” oyları üzerinde iyi analiz yapıp çalışmamız gerekiyor diyen Hürriyet, “2019’da yerel, genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Bu seçimler için genel merkez çalışmalarını sürdürüyor. Bizde kendi bölgemizde tatil yapmadan çalışıyoruz. Gidilmedik yerlere, bize oy vermeyen yerlere ve referandum çalışması sırasında seçim sonrasında tekrar geleceğim diye söz verdiğim yerlere gidiyorum. Gittiğim her yerde de ilgi görüyorum” dedi.
‘KÖTÜ ALGIYI KIRMAYA ÇALIŞIYORUZ’
Toplumun bazı kesiminde CHP’ye yönelik olumsuz bir algı var. Bu algıyı çalışarak yok etmemiz gerekiyor. Bunun içinde halkın içinde olmalıyız. En son evlerin yıkılması ile ilgili Gebze’de Kirazpınar’a gittim. Açık havada yaptığımız toplantıya giderken, evi yıkılacak olan bir kadının gösterdiği tepkiyi Gebze’deki yönetici arkadaşım bana iletti. Ben konuşma yaptıktan sonra o kadın yanıma gelerek ben sizi çok sevdim fotoğraf çektirebilirmiyiz diye yanıma geldi, işte halkın içinde olursak onların ayağına gidersek algıyı kırarız” ifadesini kullandı.
‘BÜYÜKŞEHİR ÖNE ÇIKARTILMALI’
Geçtiğimiz yerel seçimde Büyükşehir Belediyesi seçimini adeta yok sayarak bir çalışma sergiledik buda bize zarar verdi diyen Hürriyet, Büyükşehir Belediyesi seçimini en üstte tutarak bir yerel seçim politikası izlemeliyiz. Büyükşehir Belediyesi seçiminin getireceği rüzgarla ilçelerde seçim kazanma şansımız daha da yüksek olur” dedi.
‘ADAY İSMİNİ TARTIŞMAMALIYIZ’
2019’un Mart ayında yerel seçimler yapılacak. Bu seçimler için şimdiden aday isimleri üzerinde tartışmak hem partiye hem de tartışılan aday isimlerine zarar verir diyen Hürriyet, “Yapılacak seçim önemli 13-0 lık bir tabloyu mutlaka değiştirmeliyiz. Bunun iç inde ham aday belirlemede, meclis üyeliği belirlemesinde çok titiz bir çalışma yapmalıyız. Şimdiden isimler üzerinde tartışmak bir isme yönelmek faydadan çok zarar getirir” dedi.
‘YÖNTEM İYİ BELİRLENMELİ’
Hürriyet, “Yerel seçimlerde Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları adayını belirlemek için STK’larla, Esnafla, yöredeki halkın içinde bulunan kanaat önderleriyle bir anket çalışması yapılmalı. Bu çalışma sonrasında öne çıkan isimler arasında ister ön seçimle ister temayül yoklamasıyla aday belirlenmeli” şeklinde görüş bildirdi.
‘BİRLİK FOTOĞRAFI VERMELİYİZ’
16 Nisan’da “Hayır” için verilen oylar gösterdi ki seçmene güven verirseniz, gelecek ile ilgili olan kaygılarını iyi anlatırsanız tercih ediliyorsunuz. Buradan yola çıkarak bundan sonra yapılacak seçimlerde partimiz içinden birlik beraberlik fotoğrafını dışarıya çok iyi vermeliyiz. Belirlenen aday üzerinde her partilimiz kendisi adaymış gibi çalışmalı ve destek vermeli. Bu fotoğrafla CHP kendi içinde kavga eden bir parti algınını ortadan kaldırırız” dedi.
‘ADAYIN HEM İÇERİDE HEMDE
DIŞARIDA KARŞILIĞI OLMALI’
Milletvekili Hürriyet, “Büyükşehir Belediye Başkanı, ve 12 ilçenin Belediye Başkan adayının parti parti içinde ve parti dışında mutlaka karşılığı olmalı. Sadece kendi partimizin oyu ile seçim kazanma şansımız olmadığı için parti dışından oy alabilecek bir aday ve meclis üyesi listesiyle seçmenin karşısına çıkmalıyız. Yeni oy verecek genç seçmenden ve ilimize dışarıdan gelen seçmenlerden oy alabilecek bir çalışma içinde olmalıyız” ifadesini kullandı.
‘PARTİMİN EMRİNDEYİM’
YerEl seçimlere 1,5 yıl gibi bir zaman kalmasına karşın CHP içinde özellikle İzmit Belediye Başkan adaylığı konusunda bir çok isim parti içinde konuşulurken Fatma Kaplan Hürriyet’in isminin öne çıkmasıyla ilgili soruya yanıt veren Hürriyet, “Başarılı bir çalışma yapmışım ki ismin bir yerde öne çıkıyor ve görevlere layik görülüyorum. Bu benim için onur verici bir durum. Ancak, bu konuda parti genel merkezimiz hem adaylık süreci hem de yöntem konusunda çalışma yapıp açıklama yapacak. Ben partimin vereceği her göreve hazırım. Bu süreci hep birlikte görüp takip edeceğiz” şeklinde soruya yanıt verdi.
‘KATİP ÜYELİĞİ TİTİZLİKLE YAPIYORUM’
TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyeliğini özen göstererek titizlikle kimseye malzeme vermeden yapmaya çalışıyorum diyen Hürriyet, “Ayda bir kez katip üyelik nöbeti sırası geliyor. Bu nöbet süresince Meclis divanında yer alıyorum ve toplantıyı daha net bir şekilde takip ediyorum. Verilen aralarda Meclis Divanı’nın arakasında yer alan odaya gelen Bakanlarla görüşerek bize gelen madur durumdakilerin şikayetlerini çözme konusunda fırsat yakalıyorum. Bu fırsatla mağdur durumundaki iki kişinin sorununu çözümledim” ifadesini kullandı.
‘TELEFON HARCAMALARINI KISITLADIK’
Hürriyet, “Başkanlık divanı üyesi milletvekillerinin sınırsız olan telefon görüşmelerini, milletvekili arkadaşlarla aynı konuma getirdik, Yani yılda üç milletvekili maaşı tutarında telefon görüşme hakkımız var. Bunun da hepsini kullanmamaya çalışıyorum” dedi.
‘KIRMIZI PLAKALI ARACI ÖZEL
İŞLERİMDE KULLANMIYORUM’
Hürriyet, “Başkanlık divanı katip üyesi olarak kırmızı plakalı araç verildi. Ben milletvekiliyken birlikte çalıştığımız sürücü ve danışma arkadaşlarımla devam ediyorum. Verilen 3 görevli hakkını kullanmadım. Kırmızı plakalı aracımı da özel işlerimde kesinlikle kullanmıyorum. Zaman geliyor devletin sınırsız olarak verdiği yakıt ihtiyacını da kendi cebimden karşılıyorum” ifadesini kullandı.
‘GÖREVE DEVAM ETMEK İSTİYORUM’
TBMM 1 Ekim’de açıldığında partimiz grubundan, Başkanlık Divanı Katip Üyeliği görevi için 4 kişi, 1 idare amiri 1’de Başkanvekili seçimi yapacağız. Arkadaşlarımın ön görüsü bu göreve devam etmem yönünde, bende aday olmayı düşünüyorum, tabiki taktir grubumuzun olacak” dedi.
‘23 GÜN YÜRÜDÜM’
Hürriyet, Ankara’dan başlattığımız İstanbul’da tamamladığımız “Adalet Yürüyüşü” dünyada gündem oluşturdu, en uzun, en barışçıl ünvanı aldı ve o nedenle Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu “Oskar”a aday gösterildi diyerek, “Ben 25 günlük yürüyüşün 23 gününde yer aldım. 2 gün İngiltere parti göreviyle İngiltere’ye gittiğim için katılamadım. Anlamlı, keyifli bir yürüyüş oldu” dedi.
‘BİR ÇOK ANI BİRİKTİRDİK’
500 kilometreye yakın olarak yapılan yürüyüşte biz milletvekilleri kortejin içinde görevli olduğumuz için ileri geri gitmemizden dolayı 600 kilometreye yakın bir yürüyüş yaptık diyen Hürriyet, “Gerek yürüyüş sırasında verilen olumlu gerekse olumsuz tepkilerle, gencinden, yaşlısına, çocuğundan engellisine herkesin verdiği destekle ve gösterdiği ilgiyle bir çok anı biriktirdik” şeklinde konuştu.
‘TEPKİLERE ALKIŞLA KARŞILIK VERDİK’
Yürüyüş sırasında gösterilen tepkilerin olduğunu hakaretler edildiğini belirten Milletvekili Hürriyet, “Duyarlı bir davranış sergiledik. Aldığımız önlemlerle her hangi bir olumsuzluk yaşanmamasına özen gösterdik. Çok sabırlı bir şekilde davrandık. Bizle birlikte yürüyüşte görev yapan jandarma ve polislerle iyi bir diyologta oluşturduk” ifadelerini kullandı.
‘BELEDİYELERİMİZ ÖNEMLİ GÖREV ÜSTLENDİ’
Hürriyet, “Adalet Yürüyüşü sırasında mola ve konaklama yerlerinde gerek çadırların kurulmasında, gerek yollarda su standların kurulmasında, gerek temizlik konusunda CHP’li belediyeler önemli görevler üstlendi. Yapılan çalışmalar nedeniyle onları yürükten kutluyorum” dedi.
‘MUHALEFETİN SESİ İYİCE KISILDI’
İktidarın kurduğu baskı ve zor şartlarda siyaset yaptıklarına vurgu yapan Hürriyet, “TBMM tatile girmeden yapılan tüzük değişikliği ile muhalefetin sesi iyicene kısıldı. Daha evvel her yasayı ayrı ayrı oyluyorduk ve bunun için Anayasa da yazılı olan 184 milletvekilinin vereceği oyla yasa ya kabul ediliyor yada reddediliyordu. Yeni düzenlemeyle tüm Dünyada ki Demokrasiyle yönetilen ülkelerde olan bu sayıyı yok saydılar ve her hangi bir çoğunlukla yani 15-14-30-25 gibi kabul oyu ile yasa yasallaşacak. Ayrıca getirecekleri torba yasada ki her maddeyi ayrı ayrı oylayamayacağız. Hepsine birden ya evet ya hayır oyu vereceğiz. Bu durum bizi oldukça zorlu bir sürece götürecek” ifadesinde bulundu.
‘ANAYASA MAHKEMESİ’NE GÖTÜRECEĞİZ’
TBMM’de kabul edilen tüzük değişikliği ile ilgili olarak parti yönetimimiz üzerinde çalışıyor diyen Hürriyet, “Anayasa Mahkemesi’ne tüzük değişikliğini götüreceğiz. Anayasa’da yazılı olan 184 milletvekili ile oylama yapılır ibaresi nedeniyle değişikliğin iptal edilmesini bekliyoruz” dedi.
UYUM YASALARI
Hürriyet, TBMM 1 Ekim’de açıldıktan sonra 16 Nisan’da yapılan Anayasa değişikliği ile ilgili uyum yasaları ile karşı karşıya kalacağız. Yeni değişen iç tüzük nedeniyle bu yasalarla ilgili görüş bildirirken zorlanacağız. Bu yasalarla tek adamlık yönetimini tam anlamıyla yürürlüğe koymaya çalışacaklar, bizde onların yasa tekliflerine karşı hazırlayacağım yasalarla, Parlementer rejimi, hukukun üstünlüğünü, TBMM daha aktif olmasını ve cumhuriyeti savunacağız. Zorlu bir süreç bizi bekliyor iyi hazırlanacağız” ifadesini kullandı.
‘KENTİN KİMLİĞİNİ OLUŞTURMALIYIZ’
Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Kentlerin gündemde yer alması için bir kimliği olmalı. Kocaeli bu konuda oldukça sıkıntılı, sanayi kenti kimliği var, ancak sanayi kenti değil, özellikle turizm konusunda, kentin saklı kalmış tarihi dokusu için özel bir çalışma yapılmalı, bu çalışmayla hem turistin ilgisini arttırırız hem de ekonomik olarak girdi sağlarız. Bu konuda en önemli görev Büyükşehir Belediyesi’ne düşüyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Haber: Orhan BALCI
Fotoğraf: Gülşah YÜCEL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑