Derince Belediyesi (Logo Altı)
AK Parti'den karanfil
Kandıra'da feci kaza: 6 kişi yaralandı
Valilik’ten seçim güvenliği önlemleri
Babadan cinayet itirafına isyan!
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Siyaset

İYİ Parti’den gergin kongre

Geçtiğimiz aylarda ilçe kongrelerini tamamlayan İYİ Parti’de dün il kongresi heyecanı vardı. Fuar İçi Çağlayan Restoran’da gerçekleştirilen kongreye, 2019’da yapılacak seçimde olası ittifak ortaklarından Saadet Partisi’nden

11 Mart 2018 Saat: 16:53
İYİ Parti’den gergin kongre
İYİ Parti’den gergin kongre

Geçtiğimiz aylarda ilçe kongrelerini tamamlayan İYİ Parti’de dün il kongresi heyecanı vardı. Fuar İçi Çağlayan Restoran’da gerçekleştirilen kongreye, 2019’da yapılacak seçimde olası ittifak ortaklarından Saadet Partisi’nden İl Başkanı Nurettin Çelik de katıldı. Ancak listeye giremediğini öğrenen il yöneticisi Adil Gürez, İl Başkanı Kaman’ın salona gireceği sırada tartışma çıkarttı. Bunun üzerine büyüyen arbedede kongre 2 saatlik gecikmeyle başladı.

Kongreye, Genel Başkan Yardımcısı Hayrettin Nuhoğlu, Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Ruhittin Sönmez, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Saadet Partisi İl Başkanı Nurettin Çelik, Kocaeli eski Milletvekili İbrahim Artvinli, parti delegeleri ve partililer katıldı. Kongrenin divan Başkanlığını Genel Başkan Yardımcısı Hayrettin Nuhoğlu yaparken divan üyeliklerini Ruhittin Sönmez, Recai Gönenç, Turhan Çakar, Nurgül Çakar üstlendi.

HEYECANLI GENÇLER

Kongrede dikkat çeken detaylardan biri de partili gençlerin siyasi büyüklerinden daha heyecanlı oluşuydu. Partilerinin atkılarını boyunlarından çıkarmayan gençler, kongrenin en renkli görüntülerini oluşturdu. Öte yandan kadınların büyük ilgisinin olduğu kongrede polis ekipleri sabahın erken saatlerinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Salona giren partililer polis tarafından tek tek aranarak x-ray cihazından geçti.

GÜREZ LİSTEYE GİREMEYİNCE…

Kongre başlamadan delegeler salona tek tek gelmeye başladı. İl Başkanı Serdar Kaman, saat 12.30 civarında kalabalık bir grupla salona geldi. Başkan Kaman, salona gireceği sırada partinin İl Yöneticisi Adil Gülez, kongrede listede yer almadığını öğrenince Kaman’ın önünü kesti ve salona girmesine izin vermedi. Başkanın yanında bulunan bir genç de Gürez’i yumrukladı. Bunun üzerine daha da sinirlenen Gürez’i polisler sakinleştirdi ve dışarıya çıkardı. Bu sırada Kaman’ın yanındaki partililer ve Gürez arasında büyük bir arbede yaşandı. Yaklaşık yarım saat süren kargaşa saat 11.00’de başlaması planlanan kongrenin daha geç başlamasına neden oldu.

DIŞARI ÇIKARTILDILAR

İl yönetiminde bulunan Adil Gürez’in Başkan Kaman’ın yönetimine girememesi sebebiyle çıkan kavgada hafif derecede yaralanan partililer oldu. Polisin kavgaya karışan Rıza Güvenusta ve bazı isimleri dışarı çıkarmasıyla tansiyon daha da yükseldi. Kargaşanın yaklaşık bir saat sürmesiyle İl Başkanı Serdar Kaman ve partililerin morali iyice düştü. Ortalık sakinleşince Gürez ve Güvenusta da tekrar salona girerek kongreyi takip etti.

SP VE DP GELDİĞİ GİBİ GİTTİ

Bu sırada 2019’da yapılacak seçimde ittifakın ortaklarından olması öngörülen Saadet Partisi İl Başkanı Nurettin Çelik ve DP İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, kongreyi takip etmek için Kaman’dan önce salona geldi. Ancak çıkan arbede sonucu SP İl Başkanı Nurettin Çelik ve DP İl Başkanı Mustafa Nazlıgül salonu terk etti. Arbedenin ardından partililer oluşturulan güvenlik önlemlerinin ardına alındı. Delegeler kimlik kartları ve delege artlarını göstererek içeriye alındı. Delegeler dışında kalan partililer ise arbede sebebiyle daha fazla gerginliğin çıkmaması adına içeriye alınmadı.

AKŞENER ÜZÜLECEK

Arbede sırasında bazı partililer il başkanı ve yönetimine çirkin sözler kullanırken bazı partililer de kavganın yatışması için elinden geleni yaptı. Başkan Kaman, salona girer girmez partinin şarkıları çalınmaya başladı. Bozulan moraller böylece yükseltilmeye çalışılırken yaşananlar partinin Genel Başkanı Meral Akşener’in memleketinde yaşanması hiç hoş karşılanmadı. Kavganın yaşanmasıyla bir türlü kongreyi başlatamayan divan başkanı ve üyeleri de strese girdi.

MORALİ BOZULDU, KISA KESTİ

İl Başkanı Serdar Kaman, “İYİ Parti’nin birinci olağan kongresine hoş geldiniz. İYİ Parti Kocaeli İl başkanı olarak olağan kongremizin açılışını yapıyoruz. Bu iyilik hareketi 5 ay önce başladı şimdi de il başkanlığı kongresini yaparak sürecimizi tamamlıyoruz” diyerek çok kısa bir konuşma yaptı. Kaman’ın yaşanan kavga sonrası morali iyice bozulurken bu konuşmasına bile yansıdı. Kongre iki saatlik gecikmenin ardından saygı duruşu ile başladı. Ardından İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Genel Başkan Meral Akşener’in kongre için gönderdiği konuşma okundu.

‘PARTİYİ KURMAYA MECBURDUK’

Ardından kürsüye Genel Başkan Yardımcısı Hayrettin Nuhoğlu geldi. Nuhoğlu, “Elbette kongrede heyecanlar olur bazı arzular yerine gelmeyebilir. Ama bir şeyi unutmamak lazım. İYİ Parti’nin seçimlere katılması lazım. Bu kongreyi mecburiyet için yapıyoruz. Tıpkı partiyi mecburiyet için kurduğumuz gibi. Reklam arası vermek isteyenler, parantez kapatmak isteyenler, devletimizin kuruluş felsefesini ayaklar altına alanlar ve kurucunun anasına sevenler yasama yürütmeyi, yargıyı tek adamda toplamaya çalışan bir iktidarla karşı karşıyayız” şeklinde konuştu.

‘ÇOK ZORLUK ÇEKTİK’

Bu yaşananlar sebebiyle hep birlikte yola çıkarak parti kurduklarını belirten Nuhoğlu, “O süreci yaşarken genel başkanımızla beraber Türkiye’yi adım adım dolaştık. Mühürsüz oylar ve resmi olmayan açıklamaları hepimiz gördük. Parti kurmak kolay değil bunu başardık ama daha zor olanı seçimlere katılma hakkı elimize almaktır. Kuruluşumuzla bugüne kadar çok zorluk çektik. Seçimlere katılabilmek için yarıdan fazla ilde teşkilat kurmuş olmak birinci olağan kurultayı yapmış olmak ve bunların üzerinden 6 ay geçmesi gerekiyor. Şimdi seçime katılma hakkını kazandık” dedi.

‘PKK’LILARA LAHMACUN YEDİDİLER’

Sözlerine devam eden Nuhoğlu, “Tek adam yönetiminin ne olduğunu henüz milletimiz anlamış değil. Afrin Hareketi milletimiz için bir mecburiyettir. Biz de Mehmetçiğimize ve TSK’nın sonuna kadar arkasında ve duacısıyız. Ancak bu noktaya kadar gelene kadar yapılan hataları söylemeyelim mi, birileri rahatsız olacak diye anlatmayalım mı? Habur’daki rezaletler, İmralı’daki, Oslo’daki müzakereler, askerimizin kafasına çuval geçirilmesi, PKK’lılara lahmacun ısmarlamalarının hesabı sorulacak. O PKK militanları şimdi Afrin’de Mehmetçiğimizi şehit eden teröristlerdir” diye konuştu.

‘GEMİ LİMANA SON KEZ YANAŞACAK’

İyi partimizde, cemaatçilere, hırsızlara yer yok onun dışında herkes kendine İYİ partide yer bulabilir. Biz asla kışlaya, camiye, okula siyaseti sokmayacağız. İş bulmak isteyenlere gidin İYİ Parti’den bir belge getirin demeyeceğiz. İYİ Parti gelince süratle işsizlik azalacak okuyan öğrenciler mezun olduğunda kendi bölümlerinde iş bulabilecektir. İşte İYİ Parti böyle bir sofra kuracak. Biz böyle bir kapı açtık. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri bir arada yapılacak. Unutmayın gemi limana son defa yanaşacak. Bu gemiye Türk Milleti binerde kurtulur, aksi halde tek adam yüzde 95 oy alır. Böyle bir seçimle karşı karşıya kalacağız ve kazanmak zorundayız. Kongremiz Kocaeli’ye hayırlı olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

‘ZOR AMA GURUR DUYUYORUM’

Ardından seçim öncesi tekrar kürsüye gelen Başkan Kaman, “Değerli yol arkadaşlarım he beraber bir yol açıktık. Atatürk ve onun devrimleriyle Cumhuriyet’ten ve demokrasiden ödün vermeyecek bireyler olarak ülkemize ve ilimize başımız gövdemizle birlikte taşın altına koyduk. Hep beraber bu davaya yüreğimizi koyduk. İl başkanlığı görevi şahsıma verilmesinden büyük onur duyduğumu bu görevin sorumluluğunu iliklerime kadar hissettiğimi söyleyebilirim. Zor bir görevi almış olduğumun farkındayım” ifadelerini kullandı.

‘SEÇİLENE DESTEK VERİN’

Partililerine seslenen Kaman, “Bu insanlar pastadan pay almak değil, omuzlarımızdan yük almaya geldiler. Acısıyla tatlısıyla omuz omuza görev yaptık. Eğer üzerinde bir hakları oluştuysa haklarını helal etsinler, Benim de hakkım geçtiyse onlara hakkım helal olsun. Bu salonda yönetimimiz seçip dışarıya kol kola çıkacağız. Yerel ve genel bir iktidar var bizim afişimizi bile çekemeyen. Ev ev dolaşıp İYİ Parti’yi anlatacağız. Bugünden itibaren sokak mücadelemiz başlayacak. Seçilecek yönetime destek olun bu milletimi ve bizim birlikteliğimiz için çok öneli. Doğru anlatırsak bu ülkeyi ve kenti iktidarın elinden kurtarabiliriz. Sorumluluğumuz çok, hedeflerimiz büyük çünkü burası Akşener’in memleketi. Yolumuz açık, kongremiz hayırlı olsun” diyerek çıkan kavgaya gönderme yaptı.

‘HAKLI, GÜÇLÜ OLACAK’

Kaman’ın ardından konuşan Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Ruhittin Sönmez, “Bu seçimde her şey değişecek. 16 yıllık iktidar sona erecek. Obama, Putin, RezaZarrab’ın aldattığı bu iktidar gidecek. Türkiye’de ve Kocaeli’de İYİ Parti’yi birinci parti yapacağız. Allah’ın izniyle Meral Akşener lider seçilecek. Türkiye tek adamın ömür boyu yöneteceği ülke olmaktan çıkacak. Türkiye’nin kurumları ve kuralları işletilecek. Sen ben ayrımı bitecek, biz olacağız. Ayrıştırıcı ve bölüştürücü dil kalkacak. Güçlünün haklı olduğu değil, haklının güçlü olduğu bir sistem gelecek” dedi.

‘AKŞENER’İN ENERJİSİNİ YAYACAĞIZ’

Yalnızca tüketim ve inşaata dayalı yönetim yerine üretim gelecek. İşsizlik azalacak, köyden kente, ülkemizden başka ülkelere göçler duracak. Ülkemize göçler başlayacak. Bağımsız, demokrasinin olduğu bir ülke olacak. Hür irade gelecek. Seçimler adil ve hilesi yapılacak. Yargı gerçekten bağımsız olacak. Güçler arası denetim sistemleri olacak. Üstelik dışarıdan göçler gelecek. Evet bir şey değişecek her şey değişecek. Bu tarihi değişimin üyeleri dostlarım sizleri muhabbetle selamlıyorum. Eğer Meral Akşener’in enerjisini Kocaeli’deki tüm evlere tek tek ulaştırabilirsek İYİ Partiyi seçimde birinci parti yapmış olacağız” şeklinde konuştu.n Ayşe AYDIN

SERDAR KAMAN’IN LİSTESİ

 

YÖNETİM KURULU ASİL              

Ahmet Elgür, Ahmet Yeşil, Ali Davru, Ali Ekşi, Ali Yılmaz, Ayhan Kedikli, Baha Yavuz, Huriye Banu Canayakın, Bilge Bekil, Burak Örçen, Cemil Uslu, Çağlar Özer, Dijle Akın, Elmas Kayhan, Ercan Sarıkaya, Erdal Baykara, Ersin Soykan, Fatih Kürşat Demir, Fatma Ebru Bağdat, Fuat Berna,Güzin Aşkın Alparslan Atalı, Hatem Soysal, Hayati Temügen, Hüseyin Çıldır, İbrahim Şahin,İdris Türkten, İsmail Eroğlu, İsmail Kaya, Kaan Dilmen,Kemal Şeker, Medet Polat, Mehmet Sinan Minareci, Mehmet Şeref Uzunal, Melik Fırat Taşer, Murat Atar, Murat Dinçer, Mükerrem Ocakoğlu Neslihan Hilal Cantimur Kara, Neslihan Zorlu, Neşe Kıldıran, Nezir Yakar, Nuray Savcı Güçlü, Orhan Çakar, Orhan Kılınçsoy, Özcan Avcı, Raşit Pulat, Renan Argun Kıran, Reyhan Gökbayrak, Rıza Güven Usta, Ruhan Tekcan Salih, Burak Çerezci, Selçukhan Köse, Pelin Coştur Filiz, Selman Gürpınar Şükrü Topallar, Tamer Ahmet Üçal, Tuğba Kavşut, Turgut Karagöz, Veli Başkurt Yaşar Kardaş, Zeyyat Şenol, Ayşegül Babacan, Nihal Kupşi, Çağla Gündoğdu,AhmetAydın,Berkay Yağcı, Mümin Kozan, Halil Kaya, Ali Gürses, Gültekin Şener

YÖNETİM KURULU YEDEK

Salim Yaşar, Mustafa Demirel, Nezih Keskin, Hüseyin Şahin, Nazif Tannur, Osman Çelik, Halil Konuşkan, Cenk Aydın, Hacer Pulat, Naciye Ertürk, Nurten Burgucu, Meral Türkyılmaz, Mehmet Esen Sinanoğlu, Hakan Eroğlu, Kübra Altuntaş, Mustafa Kaya,Kubilay Işık, Niyazi Uyar, Ahmet Yazıcı, Ferdi Meydan,Aşkın Özon, Mahmut Selçuk Gençer, Kamil Özkal, Volkan Çapkın, Mehmet Işıksoy, Meliha Yavuzer, Yaşar Şentürk, Ahmet Güney, Güngör Akbaş, Fırat Çetin, Mahmut Selçuk Gençer, Şahin Kaldan, Mahmut Aydın, Kadir Karabayır, Şükran Sönmez, İklime Yalçın, Erdal Eren, Çapkın Halit Pulat, İlhan Kılıç, Okan Civelek, Selin Coştur Eroğlu, Hasret Yaşa, Ozan Canerkubilay Kozak, Duygu Dinçer, Duygu Sönmez, İzzet Günay Selçuk Atar, Serhat Çitoğlu, Kemal Öncü, Tuğrul Civak, Yavuz Topsakal, Engin Ercins, Tevfik Akdoğan, Hikmet Koyun, Fikri Abanoz Çetin Ceylan, Hamide Dinçer,Hüseyin Yıldız, Emre Çetintaş, Emre Akgüneş, Güler Acar, Burak ErtayGülsün Kart, SündüzErenkaya, Murat Tokdemir, Ahmet Tavşan, Emre Cihangir, Makbule Aynacı, Serap Gündoğdu

DİSİPLİN KURULU ASİL

Resul Patan, Ahmet Metin, Çimen Çakım, Emine Şimşek, Muhammet Komut, Mustafa Ağı, Recep Akbaba, Gülşah Öztürk, Hasan Güray Kondu

DİSİPLİN KURULU YEDEK

İlhan Haftacı, İsmail Horoz, Süleyman Erdem, Oktay Bayhan,Levent Bozdemir, Engin Özkar, Cansever Olgun, Ayten Çınar, Şükriye Erkal

ÜST KURUL DELEGELERİ

Serdar Kaman, Ufuk Turan, Nusret Acur, Ekrem Korkmaz Beyler Sevindik, Emin Yılmaz, Ömer İbrahim Toyran, Esra Tolu,Hilal Altınay, Büşra Karademir Şaban Gencer, Mehmet Baş, İdris Türkten, Ercan Sarıkaya, Harun Demirkaya,Turgut Karagöz, Muhammet Ertürk, Ahmet Yeşil, Fuat Berna, Orhan Çakar, Mükerrem Ocakoğlu, Recai Gönenç

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑