İl istihdamda konu gençlerin stajı
Sarıbay, polemiklere cevap verdi
Denizi kirletenlere 58 bin TL ceza verildi
Ak Parti İzmit İcra Kurulu’nda değişiklik
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

İzmit halkı Tramvay'dan umutsuz

İzmit halkı Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanmak üzere olan tramvayın trafiği rahatlatacağı konusunda umutsuz. Vatandaşlar tramvay yerine daha kapsamlı bir projenin üretilmesi gerektiğini düşünüyor

18 Eylül 2016 Saat: 15:51
İzmit halkı Tramvay'dan umutsuz
İzmit halkı Tramvay'dan umutsuz

Aralık 2014 yılından itibaren Büyükşehir Belediyesi'nin en büyük ve önemli projeleri arasında gösterilen Nisan 2015 tarihinde de ilk kazması vurulan tramvay çalışmalarını tüm hızıyla devam ediyor. Bittiğinde toplam 180 Milyon TL'ye mal olacak olan tramvayın güzergahı ise Seka Park ile Otogar arasında olacak.

2017'NİN İLK AYLARINDA HİZMETTE

Otogardan başlayan tramvay çalışmaları yaklaşık 1,5 aydır kent merkezinde sürerken yetkililerden aldığımız bilgilere göre alt yapı çalışmalarının yüzde 85'i tamamlanmış durumda. Rayların döşenmesi ve tüm teknik çalışmaların sona ermesinin ardından tramvayın 2017'nin ilk aylarında hizmete gireceği öngörülüyor.

VATANDAŞLAR UMUTSUZ

Çağdaş Kocaeli Gazetesi olarak İzmit halkına tramvay projesini sorduk. Vatandaşlar tramvay projesinin geç kalmış bir proje olduğunu, tramvay projesi yerine daha kapsamlı bir projenin yürürlüğe girmesi gerektiği konusunda hemfikir. Diğer taraftan trafik sorunun bitmesi için yapılan tramvayın trafiği rahatlatmayacağını düşünen İzmitliler projenin tamamen baştan savma bir proje olduğunu dile getiriyorlar.

Vildan Kekeç (24) Öğrenci: Tramvay projesi bence kent adına çok önemli bir adım. Uzun yıllardan beri kent halkının beklediği proje yakın zamanda gerçek oluyor. Bence projenin artık hayata geçecek olması sevindirici. Ayrıca kent trafiği adına çok daha hayırlı olacaktır. Tramvay kent trafiğini ciddi anlamda rahatlatacak diye düşünüyorum.

Fatma Aydın (48) İşletmeci: Ben Tramvay projesinin çok da gerekli olduğunu düşünmüyorum. Bence tramvay yerine yeraltı metrosu yapılmalıydı. Mevcut yolları kullanarak ilerleyecek olan tramvayın kent trafiğinin rahatlatacağını da düşünmüyorum. Bence bu proje tamamen gösteriş olsun diye yapıldı.

Elif Bozkurt (21) Öğrenci: Projenin kent gelişimi açısından çok önemli bir proje olduğunu düşünüyorum. Güzergahı kısa ama trafiği de ciddi anlamda rahatlatacak bence. Diğer taraftan tüm büyükşehirler de bulunan tramvayın kentimize ciddi bir prestij kazandıracağını sanıyorum.

Tamer Tuğran (25) Öğrenci: Tramvay projesinin gerekli olduğunu düşünmüyorum. En başta güzergahı çok kısa. Güzergahın bu kadar kısa olması tramvayı faydasız kılacaktır. İstenilen verim alınamaz bence. Trafiği ne kadar rahatlatır bilmiyorum. Ücreti de henüz belli değil. Bizim toplumumuzda toplu taşıma kültürü yok. Bizim insanımız araçları ile dışarı çıkmayı seviyor. Bu yüzden tramvay trafiği rahatlatmaz.

Adil Kıran (18) Öğrenci: Tramvay çalışmaları başladığından beri bu projenin kent trafiği açısından ciddi sıkıntılar yaratacağını gördüm. Bu projenin kent için hayırlı olacağını sanmıyorum. Zira güzergahın kısa olmasından tutun da düzensiz olmasına kadar tümüyle baştan savma bir proje bence.

Ferdi Öztürk (30) Garson: Tramvay projesi kent için gerekli bir projeydi. Şimdi yapılıyor olması güzel.Ne kadar geç kalınsa da projenin yakın zamanda hizmete gireceğini görmek sevindirici. Ancak tramvay çalışmaları sebebiyle şuan da kent bir keşmekeş yaşıyor. Bence çalışmaların hızlı bir şekilde bitirilmesi ve kent trafiğinin acil olarak rahatlatılması gerekiyor.

Sedat Şeyhoğlu (60) Emekli: Ben tramvay projesini desteklemiyorum. Kent içi trafik sorunu bu şekilde düzelmez. Şimdiden trafiğin ne kadar yoğun olduğunu görüyoruz. Gereksiz bir proje olduğunu düşünüyorum. Onun yerine daha iyi projeler üretilmeliydi. Yaptık oldu ya getirdiklerine inanıyorum.

Nuri Karamert (60) Emekli: Tramvay'ın kent adına hayırlı olacağına inanmıyorum. Gecikmiş bir projedir. Öte yandan yaptıkları çalışmada yarım yamalak. Tamamen gösteriş olsun diye yapılan bir projedir. Ucube bir projedir. Kesinlikle kent adına sıkıntı yaratacağını ve trafik sorununu daha arttıracaktır.

Celal Yaşar (57) Mali Müşavir: Saçma sapan bir proje. Mevcut minibüs yolu güzergahı üzerinde tramvay yapmak tamamen saçmalıktır. Bu proje trafik sorununu arttıracak bir projedir. Seçimler söz verdiler diye yapıyorlar ama ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Yapılan iş dostlar alışverişte görsünden başka bir şey değildir.

Beşir Çavuş (57) Emekli: Projeyi desteklemiyorum. Kent adına bir fayda sağlayacağını sanmıyorum. Seka Park ile Otogar arasında olması neyi değiştirecek. Neden bu kadar kısa güzergahı var? Tamamen baştan savma bir çalışma. Derince'den başlamış olsaydı belki bir nebze anlayabilirdim. Ama kent içinde bu kadar kısa güzergaha sahip bir tramvay trafiği rahatlatmaz arttırır.

Artun Umur Elmaser (25) Gazeteci: Tramvay projesinin kent adına gerekli bir proje olduğunu düşünmüyorum. Tamamen gösteriş olsun diye yapılan hatta yapmak için zorlandıkları bir projedir. Diğer taraftan trafiğe bir katkısı olmaz sadece trafik sorununu büyütür. Bence böyle bir proje yerine çok daha kapsamlı bir proje üretilebilirdi.

Bahar Cesur (28) Gazeteci: Tramvay projesi kent adına gerekli bir proje değildi. Bu projenin yerine metro çalışmasının yapılması çok daha mantıklı olabilirdi. Üstelik kent trafiğini rahatlamak adına yapıldığı söylenen projenin şimdiden kent trafiğinde nasıl bir yoğun yarattığı gözle görünüyor. Ben bu açıdan projenin kente fayda sağlayacağını düşünmüyorum.

n Bilal ÇIĞRIM

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑