Derin, 1,5 yıldır yatağa mahkum
Afgan uyruklu istismarcı tutuklandı
KO-MEK’ten yeni branş
O sürücü adliyede!
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Karadeniz sahil yolu Kandıra güzergâhı değişebilir

Karadeniz sahil yolunun Kandıra güzergâhı hakkında Kandıralı vatandaşlara bilgi veren proje yetkilileri, belirlenen güzergâhın ÇED inceleme koridoru dışına çıkmamak koşuluyla değişkenlik gösterebileceğini söyledi.

7 Aralık 2017 Saat: 15:09
Karadeniz sahil yolu Kandıra güzergâhı değişebilir
Karadeniz sahil yolu Kandıra güzergâhı değişebilir

Sedef ALKANDURUR - ÇAĞDAŞ KOCAELİ / Ağva’dan başlayıp Kandıra’dan geçerek Sakarya’nın Kaynarca ilçesinde sona erecek karayolu hakkında Kaymakamlık toplantı salonunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda Karayolları Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen temsilciler ve proje yetkilileri hazır bulunurken, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Ergün Şen, AK Parti Kandıra İlçe Başkanı Erol Ölmez, CHP Kandıra eski ilçe başkanı Recep Şenol, Türkiye Muhtarlar Derneği Kandıra Şube Başkanı Mustafa Satılmış, Yeni Kandıra Muhtarlar Derneği Başkanı Musa Yener, siyasi parti temsilcileri, kurum idarecileri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar da yoğun katılım sağladı.
GÜZERGÂH DEĞİŞEBİLİR
Programda MGS Mühendislikten Nevres Güner İnaç, katılımcılara proje hakkında sunum yaptı. 33 buçuk kilometresi Kocaeli sınırları içerisinde kalan yol hakkında bilgi veren İnaç, proje güzergahının tam anlamıyla net olmadığını ifade ederek, “Projenin güzergahı bu aşamada yüzde yüz net diyemiyoruz. Çünkü ÇED bu projenin ilerlemesi için ilk adım. Dolayısıyla güzergah şuanda proje aşamasında olduğu için ÇED inceleme koridoru içerisinde değişiklik gösterebilir” dedi. Bilindiği gibi Karadeniz sahil yolu güzergahı Şile-Kandıra arasında 11 köyden geçerek 8 adet kavşak çıkış noktası ile Ağva, Çelebi, Beylerbeyi, Antaplı, Merkez Erikli, Hediyeli ve Kabaağaç sınırları içerisinden Kaynarca-Karasu istikametine devam ediyor.
PROJE ÖZELLİKLERİ
Proje kapsamında 1 adet viyadük, 2 adet tünel, 14 adet kavşak, 27 adet köprü ve 57 adet menfez planlandığını belirten İnaç, “2 gidiş, 2 geliş olarak planlanan bir proje. Şerit genişliği 3 buçuk metre banket genişliği ise 2 buçuk metre olarak planlandı. Proje içinde yer alan 1 adet viyadük il sınırlarında yaklaşık 102. kilometrelerde yapılacak. 2 adet tünelimiz hemen arka arkaya konuşlandırıldı. 14 adet kavşak da mahallelerimiz ve köylerimizin arasında bağlantıyı sağlayacak şekilde planlandı. 27 adet köprümüz var. Bunların bir kısmı hidrolik geçiş amacıyla bir kısmı da kavşak, köprü ve alt geçit köprüsü olarak düşünüldü” dedi.
ŞAHIS ARAZİLERİ KAMULAŞTIRILACAK
Bölgede 3 şantiye kurulacağını ve her şantiyede 40 işçinin çalışacağını kaydeden İnaç, güzergahın orman, tarım ve mera alanlarından geçeceğini, bunun için gerekli izinlerin alınacağını ifade etti. Orman arazileri için kamulaştırmanın söz konusu olmayacağını belirten İnaç, tarım ve mera arazileri için ilgili kurumlardan ilgili izinlerin alınacağını ancak şahıs arazilerine kamulaştırma işlemi yapılacağını kaydetti. Ayrıca yol genişliğinin 25 metre uzunluğunda olacağı,çalışmalar başlamadan önce güzergahın 15 metre sağında ve solunda değişken olmak üzere kamulaştırma işlemlerinin tamamlanacağı belirtildi.
TARLALARA GEÇİŞ SAĞLANACAK
Sunumun ardından vatandaşların merak ettikleri soruları yanıtlayan proje yetkilileri, mevcut yolun kapanmayacağını, dolayısıyla tarım alanlarıyla bağlantının kesilmeyeceğini, yeni yolda da traktör ve tarım araçlarının tarlalara geçişleri için alt geçitler yapılacağını belirtti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑