Derince Belediyesi (Logo Altı)
Böke, ‘Kocaeli’de değişim rüzgarı görüyorum’
Başkan işkadınlarıyla buluştu
52 okulda onarım ihalesi
Fethiye Caddesi taştı
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
  • R. Tayyip Erdoğan
  • Muharrem İnce
  • Meral Akşener
  • Selahattin Demirtaş
  • Temel Karamollaoğlu
  • Doğu Perinçek
  • Kararsızım

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

Karayel: Üst Geçit miadını doldurdu

Yenidoğan Mahallesi Muhtarı Ayhan Karayel, “Yaklaşık 25 yıl önce yapılan ve herhangi bir yenileme çalışmasının uygulanmadığı Çetin Emeç Üst Geçidi artık miadını doldurdu. Yeni model bir üst geçit istiyoruz” dedi

16 Eylül 2015 Saat: 11:57
Karayel: Üst Geçit miadını doldurdu
Karayel: Üst Geçit miadını doldurdu

‘Söz Muhtarların’ sayfamızın on dördüncü bölümünde Yenidoğan Mahallesi Muhtarı Ayhan Karayel’i ağırladık. Mahallesine hizmet alamadığını defalarca vurgulayan Muhtar Karayel, “Ben bizden sonra gelecek olan nesle muhtarlık dönemimde bir eser bırakmak istiyorum” şeklinde konuştu. Karayel; mahalle sakinlerinin öncelikli istediği hizmetin ATM, ikincisinin Roman vatandaşların düğün seslerinin kısılması, üçüncü olarak da gençlerin ve ailelerin oturabileceği bir çay bahçesi olduğunu dile getirdi.Yenidoğan Mahallesi’ne hizmet istediğini dile getiren Muhtar Karayel, yetkili birimlere seslenerek, “Büyüklerimiz bize hizmet yapmak istemiyorlarsa açık açık söylesinler. Özür dileyerek söylüyorum: Roman kardeşlerimle sıkıntıları varsa söylesinler. Ben onlara kefilim. Sosyal statü olmadan her vatandaşımıza hizmet istiyoruz” dedi. Ayrıca mahallesinin kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğunun da altını ısrarla çizen Karayel, “Yaklaşık 25 yıl önce yapılan ve yapılışının ardından herhangi bir yenileme çalışmasının olmadı. Çetin Emeç Üst Geçidi’nin miadını doldurdu” diye konuştu. İşte röportajımız:

Ayhan Karayel kimdir?

1965 yılında Yenidoğan Mahallesi’nde doğdum ve büyüdüm. İki kız babasıyım. Allah nasip ederse cenazemiz de Yenidoğan’dan çıkacak. Ortaokul mezunuyum. Babamla beraber esnaflık yapıyorum. Mahalle halkımız üç aday arasından bana muhtarlık görevini verdi. Bilhassa bayanlardan aldığım destekle görevimi yerine getirmeye çalışıyorum. Mahallemizdeki bütün bayanlara karşı saygılıyımdır. Çocukluğumuz bu mahallede geçtiği için, herkesin kapısını çalabildiğimiz için ve esnaflık yaptığımız için bizi tercih ettiklerinden dolayı çok gururluyum ve mutluyum.

Yenidoğan Mahallesi’nin Tarihçesi

Yenidoğan Mahallesi, İzmit’in en eski üçüncü mahallesidir. Yıllar önce Cezaevi’nden öteye şehir içi minibüslerinin bile geçmediği biliniyor. Eskiden Devlet Hastanesi’nin olduğu yer mezarlıktı. Devlet Hastanesi’nden öteye de İzmit yoktu. Turgut, Tüysüzler, Zabıtan Mahalleleri yok iken Yenidoğan Mahallesi vardı. Cezaevi’nin olduğu yerden Acısu’ya kadar olan kısım Yenidoğan Mahallesi’ydi. Mahalle bünyesinde Seka Devlet Hastanesi, Sümer Polis Merkezi, Ford Otosan İlköğretim Okulu, Mehmetçik İlkokulu, İnkılap Ortaokulu, Kültür Merkezi ve bu Kültür Merkezi içerisinde Yenidoğan Mahallesi Muhtarlığı, İzmit Belediyesi Personel Odası, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Çağdaş Resim Atölyesi, İZMEK, Bilgisayar Odası, Etüt ve Çalışma Kitaplık Ziyaretçi Odası ve Spor Salonu yer alıyor.Yenidoğan Mahallesi’nin 11 bin nüfusu ve 4 bin 620 seçmeni bulunuyor.

Mahalle sakinleri size genellikle ne gibi taleplerde bulunuyorlar?

‘MAHALLEMİZE HİZMET ALAMIYORUZ’

Mahalle sakinlerimin öncelikli istediği hizmet, ATM. İkincisi, roman vatandaşlarımızın düğün seslerinin kısılması. Mahallede yer olmadığını söyleyerek düğünlerini dışarıda yapmak durumunda kalıyorlar. İnsanlarımız bu seslerden çok rahatsız oluyorlar. En azından seslerinin kısılmasını istiyoruz. Üçüncüsü ise, gençlerimizin oturacağı bir çay bahçesi. Yenidoğan Mahallesi’ne hizmet alamıyoruz. Büyüklerimiz bize hizmet yapmak istemiyorlarsa açık açık söylesinler. Özür dileyerek söylüyorum: Roman kardeşlerimle sıkıntıları varsa söylesinler. Ben Roman kardeşlerime kefilim. Onlar benim ağabeylerimdir, kardeşlerimdir. Onlara da adam gibi oturulacak yer yapılsın, iş imkanı sağlansın. Daha önceden CHP’nin zamanında Orhan Karadağ ağabeyimiz burada en az 150-200 kişiye iş imkanı sağladı. Ne mutlu işe koyana. Mahalleme hizmet edeni ben sırtımda taşırım. Ayrıca yaklaşık yedi yıl önce Kolordu’ya bağlanması planlanan yolun bir an önce açılmasını istiyoruz. Hatta bu proje için beş-altı bina da yıkılmıştı. Mahallemizin ortasında bulunan trafonun kaldırılmasını istiyoruz.

‘EMNİYET MÜDÜRÜ’NÜ TABUREDE OTURTTUM’

Ayrıca gençlerimizin, dışarıdan gelen misafirlerimizin oturacağı bir çay bahçesi yok, lokantam yok. İlla Seka Park’a, Belsa Plaza’ya mı gitsinler? Bizim Yenidoğan’ımız çok geniş bir mahalle. Sümer Evleri dediğimiz mevkiinin alt tarafında çok güzel bir yerimiz var. Pazar kurulacaktı, iptal edildi. Pazar yapılmayacaksa ben büyüklerimizden, yetkili birimlerden ricada bulunuyorum: Gençlerimizin, ailelerimizin oturabileceği bir çay bahçesi istiyorum. Bir cumartesi günü İzmit’in koskoca Emniyet Müdürü geldi, dükkanda taburede oturttum, hem üzüldüm hem utandım. Benim büyük kızımın arkadaşları mahalleye gelmiyor. Bu çocukların eşi dostu gelsin, otursun, çay içsin, sohbet etsin istiyoruz.

‘GÜLTEPE’Yİ KISKANIYORUM’

Niye bir Gültepe kadar olamayalım? Gültepe’de iki tane büyük çim halı, güzel bir çay bahçesi ve çardaklar yapıldı. Gültepe Muhtarımızı tebrik ediyorum, sağlık ocağının yanına ambulans koydurdu. Ben kıskanıyorum. Ben de Yenidoğan’ıma hizmet istiyorum. Benim tek üzüntüm, mahalleme hizmet alamadığımdandır. Mahallemizde çay bahçesi, ATM, 25 sene evvel yapılan üst geçidin değişmesini istiyoruz.Mahallemizde bir yol açılacaktı, yan yol dediğimiz Yarımca yolundan gelen o yol için 5-6 tane bina yıkıldı. Üzerinden 7-8 sene geçti, hala ses yok. Projeden net bir cevap çıkmadı.

‘İSU’YA KADAR DEVAM ETMELİYDİ’

Yenidoğan Mahallemize kadar gelen battı-çıktının en azından üç günde bir meydana gelen kazaları önleyebilmek için buradan İSU’ya kadar devam etmesini istiyorum.  Araçlarımız Yenidoğan’a girerken battı-çıktıdan çıkınca şaşırıyor. Çetin Emeç Üst Geçidi’nin hemen altında bulunan durakta özellikle yağışlı havalarda yüzde 60 kaza oluyor. Ben Yenidoğan durağının hem İstanbul istikametinde hem Ankara istikametinde bulunan durak yerlerinin değiştirilmesini istiyorum.

Mahalle sakinlerinin istek ve görüşlerini size ulaştırabileceği mecralar hangileridir? Örneğin bir talep kutunuz var mı?

‘TELEFONUM 24 SAAT AÇIK’

Herhangi bir talep kutum yok. Ya muhtarlığa ya da dükkanıma geliyorlar. Telefonum da 24 saat açıktır. Gece geç saatlere kadar dışarıdayız. Gelen gidenin derdini dinliyoruz. Facebook sayfamızı da aktif olarak kullanabiliyorlar. Üç tane de kahvehanemiz var, ama eskisi gibi tadı kalmadı.

Göreve geldiğiniz 30 Mart Seçimlerinden bu yana mahallenizde herhangi bir ilerleme kat ettiniz mi?  Bir gelişme oldu mu?

‘İL DIŞINA GEZİLERİMİZ OLUYOR’

Şimdilik yeni olduğumuz için çalışmaların, projelerin yavaş yavaş olacağını söylüyorlar. Yenidoğan Mahalle Konağı’nın projesi hazırlandı, yerini de belirledik. Kısa süre sonra yapılacak. İl dışına gezilerimiz oluyor. 7 Ekim Çarşamba günü Bursa’ya camilere gidilecek. Geçen sene Konya Gezisi yaptık. Kasım-aralık ayında bir de büyük ihtimal Çanakkale gezimiz olacak. 

Yaklaşık 87 yıllık aradan sonra D-100 Karayolu üzerinde yapılan ilk geçit olan Çetin Emeç Üst Geçidi’nin 25 yıl önce yapılmasının ardından herhangi bir yenileme çalışması yapılmadığı görülüyor. Bu geçit ile ilgili bir projeniz var mı?

‘ÇETİN EMEÇ GEÇİDİ MİADINI DOLDURDU’

Projemiz var. Büyükşehir Belediye Başkanımıza vermiş olduğumuz dilekçelerden sona yapılacak denilerek biraz geri tepildi, oyalandı, yama yapıldı. Hatta geçtiğimiz pazartesi günü Zabıtan Mahallesi Muhtarı ile beraber Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan randevu aldık. İbrahim Karaosmanoğlu ile birebir görüştük. ‘Benim bilgim yok’ dedi. Bu işlerle ilgilenen Belediye Başkan Yardımcımız Doğan Erol’un yurtdışında olmasından dolayı net olarak görüşemedik, ama ileride bu işlerin yapılacağını söylediler. Ama artık bizim istediğimiz Yenidoğan’ımıza, Serdar Mahallemize, Zabıta Mahallemize ve E-5 Karayolu İstanbul-Ankara istikametinde Avrupa yolu olduğundan dolayı bu üst geçidimizin bir an evvel yeni model, daha güzel bir biçimde değişmesini istiyoruz. Mahallemizin insanları yaşlı olduğu için asansörlü bir üst geçit istiyoruz. Artık Çetin Emeç Üst Geçidi miadını doldurdu.

Mahalleniz bünyesinde bulunan Kültür Evi binasında faaliyet gösteren Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği İzmit Şubesi’nde yapılan faaliyetler ne durumda, mahallenize katkısı nedir?

‘ÇYDD’NİN YARARI ÇOK’

Çok memnunuz. Dikiş nakış, iğne oyası, okuma yazma, spor ve müzik kursları yer alıyor. Müzik kursunda ÇYDD bünyesinde bulunan bayanlarımız Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği eserlerini koro halinde seslendiriyorlar. Burayı çok güzel şenlendiriyorlar. Hatta iki-üç aydır okullar kapalı olduğu için biraz durgun, o yüzden okulların açılmasını dört gözle bekliyoruz. Şu anda yaklaşık 100 bayan bu kurslardan ayrı ayrı odalarda hafta içi her gün yararlanabiliyor. Sabah 08.30’dan akşam 17.00’ye kadar burada vakit geçiriyorlar. Aynı zamanda bu kurslar, bayanlarımızın boş vakitlerini değerlendirmesine katkı sağlıyor. Mahallede komşularıyla ilişki içerisinde, iletişim halinde oluyorlar ve gittikçe sosyalleşiyorlar.

Mahallenizde kentsel dönüşüm çalışmalarına başlandı mı? Mahallelinin çalışmalara tepkisi ne yönde?

‘KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ KESİNLİKLE İSTİYORUZ’

Kesinlikle ve kesinlikle kentsel dönüşüm istiyoruz. Hatta istesinler kazmayı küreği kendi evimden başlatabilirim. Yenidoğan tarihi bir yerdir. Ben mahallemde bir doktor, bir öğretmen, bir mühendisin oturmasını istiyorum. Bu insanlara ‘Yenidoğan’ deyince iki metre geri kaçıyorlar. Yenidoğan Mahallesi ‘garip insan’ olarak görülüyor, roman vatandaşı olarak görülüyor. Bizler baba evlerinde oturduğumuz için mahallemizi terk edemiyoruz. Biz burada birlik, beraberlik, kardeşlik istiyoruz. Ağzımızın tadının bozulmasını istemiyoruz.

Hangi kurumlar mahallenizin sorunlarının çözümü konusunda size yardımcı oluyor?

‘YETERİNCE HİZMET ALAMIYORUZ’

Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyesi yardımcı oluyor. Eksiklikleri de var tabi. Az önce de söylediğim gibi Yenidoğan Mahallesi’ne yeteri kadar hizmet alamıyoruz. Bizi o konuda geri tepiyorlar. Yenidoğan’a biraz zayıf bakıyorlar. İSU ve SEDAŞ ile herhangi bir sıkıntım yok. Altyapı sorunumuz da hiç yok. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği de öğrencilerimize burs vererek katkıda bulunuyor.

Daha önce muhtarlar mahallelerdeki yoksullara Valiliğin ve Belediyelerin yardım yapması noktasında daha aktiflerdi. Ancak son dönemde bu işleri daha ziyade yardım derneklerinin yaptıklarını görüyoruz. Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

‘MUHTARLAR MAHALLENİN BABASIDIR’

Biz o konuda üzülüyoruz. Geçen seneki ve bu seneki Ramazan ayında Ramazan erzakını bilhassa Belediyelerden muhtarlıklara verilmesini rica ediyorum. Bizden vatandaşımız gelip yardım istiyor, biz de muhtarlar vermiyor deyip Sosyal Hizmetlere gönderiyoruz. Esasında bu işleri muhtar bilir. Mahallenin babası, en büyük yetkilisi muhtardır. Ondan sonra cami hocasıdır, sonra okul ve karakolu varsa karakoludur. Biz bunun bilinciyle yetiştik. Mahallelinin sıkıntısını en iyi bilen muhtardır. Yardıma ihtiyaçları olduğu zaman önce bize gelip söylerler. n Pınar GÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑