İl istihdamda konu gençlerin stajı
Sarıbay, polemiklere cevap verdi
Denizi kirletenlere 58 bin TL ceza verildi
Ak Parti İzmit İcra Kurulu’nda değişiklik
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

KESK toplu sözleşme taleplerini sıraladı

KESK Kocaeli Şubeler Platformu, 2018-2019 yıllarını kapsamakta olan 4. dönem toplu iş sözleşmelerine dair taleplerde bulundu

12 Ağustos 2017 Saat: 14:01
KESK toplu sözleşme taleplerini sıraladı
KESK toplu sözleşme taleplerini sıraladı

KESK Kocaeli Şubeler Platformu tarafından Sabri Yalım Parkı’nda basın açıklanması düzenlendi. Gerçekleşen basın açıklamasında konuşan Bel-Sen Şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Erdal Karakuş, “20 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) derhal kaldırılsın. Anayasaya ve yasalara aykırı olan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) iptal edilsin.OHAL döneminde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri aynı kadro, unvan ve pozisyonlarında, mali hakları ile birlikte işe iade edilsin” dedi.
‘UYGULAMALARA SON VERİLSİN’
Toplu iş sözleşmelerine dair açıklamalarda bulunan Tüm Bel-Sen Şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Erdal Karakuş, “20 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) derhal kaldırılsın. Anayasaya ve yasalara aykırı olan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) iptal edilsin.OHAL döneminde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri aynı kadro, unvan ve pozisyonlarında, mali hakları ile birlikte işe iade edilsin. Bu kişilerden darbe girişimi içerisinde yer aldığı iddiasıyla hakkında ceza soruşturması başlatılıp dava açılanlar dışındaki görevden uzaklaştırma uygulamalarına derhal son verilsin” diye konuştu.
‘İŞ GÜVENCEMİZDE YASAL DÜZENLEME YAPILSIN’
Emekli ikramiyelerinin ödenmesi gerektiğini ifade eden Karakuş, “KHK’larla ihraç edilen kamu emekçilerinin yarıdan fazlası emeklilik için gerekli olan hizmet yılını doldurmuş durumdadır. Emekli Sandığı, SSK, BAĞ-KUR gibi sosyal güvenlik kurumlarından primini tamamlamış ve yaş engeli bulunmayan tüm ihraç edilen arkadaşlarımızın emeklilik işlemleri tamamlansın ve emekli ikramiyeleri ödensin. İş güvencemizin yasal düzenlemeler yapılarak, OHAL sonrasında kalıcı bir şekilde kaldırılması hedeflenmektedir. Kamu emekçilerini güvencesiz, esnek, performansa dayalı bir istihdama mahkûm etmek isteyen uygulamalardan vazgeçilsin” Şeklinde konuştu.
‘KADROLAŞMA, SÜRGÜN, ROTASYON, SORUŞTURMA...’
Karakuş, “Taşeron ve sözleşmeli kadrolarda ise başlatılanlara kadroları verilsin. Taşeron ve sözleşmeli personel uygulamalarına tamamen son verilsin. Çalışanları bölen, iş ve ücret güvencesini tehdit eden her türlü istihdam biçimi kaldırılsın.Esnek, kuralsız, performansa göre çalışmaya ücretlendirmeye son verilsin.Tüm kamu emekçilerinin iş ve ücret güvencesinin teminat altına alınması için; 4/A kadrosunun iş ve ücret güvencesini tehdit eden, sınırlayan yasal düzenlemeler kaldırılsın,Kadrolaşma, sürgün, rotasyon, soruşturma, mobbing, mülakat gibi ayrımcılık yaratan bütün uygulamalara son verilsin.Kamu hizmetleri işletmecilik esaslarına göre değil, toplumsal fayda gözeterek sağlansın. Herkese parasız, eşit, nitelikli, ulaşılabilir ve anadilinde kamu hizmeti verilsin. Ek ödemelerin emekliliğe ve emekli aylığına yansıtılması sağlansın” dedi.
‘İKRAMİYE VE ULAŞIM GİDERLERİ KARŞILANMALI’
Son olarak Karakuş, “2017 Haziran ayı itibari ile dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.510 TL, yoksulluk sınırı ise 4.925 TL’ye dayanmıştır. 4. Grup T.İ.S. görüşme dönemde de en düşük maaş alan kamu emekçisinin maaşının yoksulluk sınırına çekilmesi esas alınmıştır. 15 yıllık dönemde en az %50’lik bir mali kayba uğramıştır. Bu kaybın karşılanmadığı hiçbir artış oranı kamu emekçilerinin alın terinin ve emeğinin karşılığı olmayacaktır. Bunu için 3.450 TL olarak belirlediğimiz, kamu emekçilerinin asgari temel ücretine, 2018 yılı için, kira yardımı olarak aylık 427 TL, aile/eş yardımı olarak aylık 350 TL, çocuk yardımı olarak 350 TL, aylık 335 TL yemek ücreti, brüt asgari ücret tutarında yılda iki ikramiye ve ulaşım giderlerinin karşılanmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı. Gülşah YÜCEL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑