İl istihdamda konu gençlerin stajı
Sarıbay, polemiklere cevap verdi
Denizi kirletenlere 58 bin TL ceza verildi
Ak Parti İzmit İcra Kurulu’nda değişiklik
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

‘Kocaeli ana politikalarımıza uyan bölgedir’

10 Ekim 2016 Saat: 14:47
‘Kocaeli ana politikalarımıza uyan bölgedir’
‘Kocaeli ana politikalarımıza uyan bölgedir’

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal, gazetemizi ziyaret etti. Ziyaret sonunda röportaj yaptığımız Aksakal, partisinin Kocaeli örgütünden memnun olduğunu belirterek, “Kocaeli, DSP’nin ana politikalarına en çok uyan bölgedir” dedi.

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal, önceki gün partisinin il kongresine katılmak üzere ilimize geldi. Kongreyi sonuna kadar takip eden Aksakal, dün de gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Genel Başkan Önder Aksakal’a ziyaretinde İl Başkanı Halim Dedeoğlu, il yöneticileri Numan Gülşah, Mustafa Temelli, Ömer Karakoyun, İzmit İlçe Başkanı Hülya Yıldırım eşlik ederken DSP heyetini Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin karşıladı.

SORULAMIZI YANITLADI

Oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen ziyaretin ardından Genel Başkan Önder Aksakal röportaj isteğimizi de kırmadı. Sorduğumuz tüm sorulara içtenlikle ve mütevazı bir şekilde cevap veren Aksakal, partisinin Kocaeli örgütün de memnun olduğunu sözlerine ekledi.Aksakal, Kocaeli’nin, DSP’nin ana politikalarına en çok uyan bölge olduğunu vurgularken, 81 ildeki yapılanmalarından da söz etti. Aksakal, DSP’nin 2019’da mutlaka parlamentoda yer alması gerektiğinin de altını çizdi.

İşte DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ile röportajımız…

Demokratik Sol Parti’yi bize tanımlar mısınız? Nedir, ne değildir?

‘DSP DENDİĞİ ZAMAN AKLA ECEVİT GELİR’

Demokratik Sol Parti, kavramsal olarak baktığımız zaman Türkiye’nin gerçek resmidir aslında. Burada belki ismiyle de tescillenmiş ve özdeşleşmiş haliyle Türkiye’de Demokratik Sol Parti dendiği zaman Ecevit akla gelir. Ecevit dediğimiz zaman dürüstlük, vatanseverlik, devlet yönetiminde eşitlikçilik, hakkaniyet akla gelir. DSP tüm bunları içine alan bir kavramdır. Tabi ki siyasi bir partidir özünde. Devleti yönetme amacında ve arzusunda olan bir siyasi partidir. Başka partiler gibi sadece temsilcilerini, yöneticilerini devletin belli mekanizmalarında tutmaya yönelik siyaset yapmaz. Halkı yönetmek amacıyla teşkilatlanmış ve bu uğurda çalışan siyasi partidir DSP.

Kocaeli örgütünün DSP’deki yeri nedir sizce?

‘KOCAELİ, DSP’NİN ANA POLİTİKALARINA EN UYGUN YERDİR’

Kocaeli, DSP’nin ana politikalarına en çok uyan bölgedir. Çünkü Kocaeli’yi oluşturan toplum kitlelerinin yüzde 80-90’ına yakını emek yoğun çalışan bireylerden oluşur. Demokratik Sol Parti’nin de siyasi söylemleri ve ekonomi politikaları doğrudan çalışanlara yönelik, emeği ile ve insan haklarına ve özgürlüklere yönelik daha çok beklentisi ve ihtiyacı olan kesimlere yönelik söylemlerde bulunuyor ve DSP’nin bir anlamda alan hareketinin yoğun olduğu bir kenttir Kocaeli. Bu yüzden bizim için çok önemli. Sadece kongre sebebiyle de değil, değişik meselelerle de fırsat buldukça mutlaka Kocaeli’ye gelirim. Örgütsel yapılanmanın gelişmesi ve güçlenmesi için katkı koymaya çalışırım.

‘ZENGİNLER SOLA, FAKİRLER SAĞA OY VERİYOR’

Var olan mekanizma toplumda siyaseti ciddi şekilde baskı altına aldığı için okur kesim, kendilerinin bulunduğu noktayı karıştırmış vaziyetteler.Sol siyaset emeği ile çalışan insanların geçimini bedenen ya da beynen başkasının oluşturduğu yapı içerisinde çalışarak sağlayan insanların adıdır. Fakat Türkiye’de artık öyle bir noktaya gelmiş ki bu iş karmakarışık olmuş. Solcu olanlar kendilerini sağcı zannediyor. Ülkenin sağcıları ise kendilerini solcu zannediyor. Türkiye’de zenginler sola, fakirler sağa oy veriyor. Biz de bu düzeni yıkmak için örgütlerimizle ısrarlı bir şekilde çalışıyoruz.

Kaç ilde örgütlüsünüz?

81 ilde de yapılanmamız var. Kongrelerimizi yapıyoruz. Tabi çok kısıtlı dönemlere rastladık. Özellikle 7 Haziran seçimlerinden sonra biz olağan kurultay dönemimizi başlatmıştık fakat hükümet kurulamayınca erken seçim gündeme geldi. 1 Kasım seçimlerinden sonra da o günkü genel başkanımız arzulanan sonucu elde edemediği için ben göreve bırakıyorum diyerek partiyi olağanüstü kurultaya çağırdı.

‘15 TEMMUZ’DAN SONRA İŞLER ZORLAŞTI’

Ben görevi Aralık’ta devraldım. 2016’nın başından beri ilçe kongrelerimizi yaptık. Yaz aylarına geldiğimizde tatil dönemine denk geldik. Bir de 15 Temmuz darbe girişiminin olumsuz etkileriyle biraz daha işler zorlaştı ve sıkılaştı. Dolayısıyla 81 ilin tamamında kongre yapma ihtimali ortadan kalktı.

Örgütlenme anlamında Doğu’da vaziyetiniz nasıl?

Orada bölgesel bir baskı var. Başka partilerin örgütlenmesine veya kendilerini göstermesine olanak vermeyen bir yapı var. Hatta ben geçen yıl olağanüstü kurultayda özellikle değinmiştim. 7 Haziran döneminde HDP’yi Türkiye’nin partisi diye tanıttı medya. Biz aslında bunun doğru olmadığını Türkiye’nin partisi diye bir kavramında öyle bir partiye uymadığını söyledik. Çünkü o bölgedeki örgütlerimizin temsilcilerine o partinin arkasında duran yasa dışı örgütlerin mensuplarınca veya sempatizanlarınca çok yoğun baskılar yapılıyor. Parti binaları taşlanıyor, ilçe başkanlarımız tehdit ediliyor. Dolayısıyla çok sağlıklı bir yapılanmayı orada hayata geçiremiyoruz.

‘İLK MECLİS TOPLANTIMI DİYARBAKIR’DA YAPTIM’

Sadece DSP için değil, diğer partiler için de aynı şeyleri söylemek mümkün. ‘Diyarbakır Kürdistan’ın başkentidir gibi söylemler var’ biz bunu kabul etmiyoruz. Diyarbakır ne kadar seninse o kadar da benim ama Ankara hepimizin, Türkiye hepimizin. Eğer genel başkan seçilirsem ilk parti meclisi toplantımı Diyarbakır’da yapacağımız söylemiştim. Bunun üzerine ilk meclis toplantımı Diyarbakır’da yaptım. İnanın orada toplanan DSP’lileri Diyarbakırlılar neredeyse kucakladı, bağırlarına bastı. Orada yaşayan halkın devletle de sorunu yok.

DSP’nin 2019 hedefleri nelerdir?

‘DSP PARLAMENTODA YER ALACAKTIR’

Öncelikle siyasi partiler iktidar olmak için kurulurlar. Devleti yönetmek amacıyla teşkilatlanırlar. DSP’nin de 2019 seçimlerine yönelik çalışmaları bunun üzerine. DSP mutlaka önümüzdeki dönemlerde parlamentoda yer almalıdır ve alacaktır.  Aksi taktirde bugünkü parlamento yapısı ile ülke devam ettiği taktirde belki 2019’dan sonra başka bir Türkiye manzarasıyla karşı karşıya kalacağız. Buna izin vermememiz gerekiyor. Bütün sektör ve kesimlerin bu konuda hassas davranmaları gerekiyor.

‘MEDYA RİSK ALMAK ZORUNDA’

Tabii öncelikle kamuoyunu yönlendiren medyaya görev düşüyor. Bizlerin söylemlerinin topluma doğru ulaştırılması noktasında sorumluluğunda da ötesinde gerekirse risk almalı. Henüz bu noktaya varmış değiliz. Eskiden yerel medya daha özgün davranırdı. Daha bağımsız hareket ederdi fakat merkezi otoritenin o faşizan baskısı yerel basında da ağırlıklı olarak hissediliyor. Medya risk almak zorunda. 

Merhum Bülent Ecevit’ten bu yana partide neler değişti?

‘DSP HALA ECEVİT’İN PARTİSİDİR’

Bülent Ecevit’ten sonra belki biçimsel anlamda bazı şeyler değişmiş olabilir. Yönetici profili, örgütlenme, toplumun DSP’ye yaklaşımıyla ilgili bazı gelişmeler ve değişimler olmuştur. Ama değişmeyen tek şey var. DSP hala Ecevit’in partisidir, Ecevitçidir. DSP’yi yönetenlerin hepsi körü körüne değil, bilinçli bir şekilde Ecevit politikalarının ve siyasetinin doğrultusunda koşturmaya devam edecektir.

‘DSP AYNI İNANÇLA ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR’

Partinin genel başkanı olduğum için söylemiyorum. DSP, bugünkü Türkiye için en uygun ve en acil çözümleri üreten bir partidir. DSP bu yıl 31 yılını dolduruyor ve programında en ufak bir sapması yoktur. Bu çok önemli bir şeydir. Ecevit’ten sonra da DSP aynı inançla ve aynı hisle çalışmalarını sürdürüyor. Teknolojik olarak, bilişim anlamındaki gelişmelerde de DSP’nin işleyişinde çağa uygun bir yaşam biçimi oluşturuyor. Onun dışında Ecevit’ten bu yana bir farklılık DSP’de yok.

DSP’nin gençlik ve kadın kolları anlamında neden bir çalışması yok?

‘GENÇLİK SİYASETTEN UZAK DURUYOR’

DSP’nin kendine yönelik gençlik ve kadın kolları anlamında rezervi yok. Kuruluş olarak böyle bir politik stratejisi de yok. Şunu çok sıkça ve yoğun yaşıyoruz. Toplumun gençlik kesimi,sistem tarafından siyasetten mümkün mertebede uzak tutulması gerektiği algısı oluşuyor. Bunun yaşanmasındaki temel faktörler gençlerin iş arayışı ve gelecek kaygıları ile ekonomik olarak güçlü olamamalarıdır. Gençliğin ya da kadınların iktidar partisi dışındaki yapılanmanın içerisine girdiğinde geleceğe dair kaygıları üst düzeydeyse o insanları kendinize çekmekte sıkıntı yaşarsınız.

‘DSP ÇATISINA GİREN GENÇLER ÇOĞALIYOR’

Devleti yönetme kademelerinde 12 Eylül dönemini yaşamış bir nesil var şu anda. Bizler 12 Eylül’ü birinci ölçekte yaşadığımız için kendi çocuklarımızı ya da onlara yakın yaştaki tanıdıklarımızı kendi yaşadığımız sıkıntıları yaşamaması için yetiştiriyoruz. Şimdiki gençler daha bir apolitik durumda kalmak zorundalar. Diğer taraftan iktidar partisinin etrafında toplanan gençlik ise iktidarın gücünden faydalanmak amacıyla orada bulunuyorlar. İktidar partisinin gençlik kollarında olan 100 gençten 95 tanesi iktidar partisinin politikalarına inanmıyor ama gücüne mecbur kaldığı için onların yanında bulunuyor. DSP’nin etrafında duran partili gençlerin, kadınların, üyelerin inancı genel başkana biat değil, tam tersi partinin politikalarına duyulan güvendir. Doğru olan siyaset budur. Yeni nesilden gelen gençlerden Demokratik Sol Parti çatısına girenler çoğalıyor. n Merve KAÇAR

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑