O zanlılar tutuklandı
Protokolden 17 Ağustos mesajları
‘Kaçak bina kız kardeşime mezar oldu’
Depremin merkezi işte bu halde
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Körfez’de midye ve balık tüketmeyin’

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Başkanı Sait Ağdacı tarafından Körfez’im analiz raporları açıklandı. Ağdacı, “Körfez’de midye ve balık tüketmeyin” dedi

12 Ekim 2017 Saat: 13:29
‘Körfez’de midye ve balık tüketmeyin’
‘Körfez’de midye ve balık tüketmeyin’

Gülşah YÜCELÇMO oda binasında gerçekleşen basın açıklamasında 12 Ocak tarihinde Körfez’de yaşanan olayda motorin tankından denize sızıntı olmuştu. Olay sonrası ÇMO periyodik olarak Ocak, Haziran ve Ağustos ayında Körfez’de incelemede bulundu. Raporların analizini yapan ÇMO Başkanı Sait Ağdacı, “Körfez dibinde sezyum dahil ağır metaller mevcuttur. Hal böyleyken birilerinin çıkıp ‘Körfez temizdir’ demesi, mavi bayrak aldatmacasıyla halkı yüzmeye teşvik etmesi abesle iştigaldir. Yine söylüyorum Kocaeli halkı, eğer sağlığına önem veriyorsa kesinlikle midye ve Körfez balığı tüketmemelidir” dedi.
‘KÖRFEZ’İN DİBİNDE AĞIR METALLER MEVCUT’
Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan ÇMO Başkanı Sait Ağdacı, “6 ay sonrasında (Haziran ayında) aynı mevkilerden alınan numuneler de özellikle Tavşancıl bölgesinde karada, denizde sabit canlılar da çok fazla miktarda ağır metal görülmüştür. Ağustos ayı itibariyle ise hala en yakın ile en uzak noktada çok yoğun kirlenmenin devam ettiği, sabit canlılarda kıyıda yüksek miktarda poliaromatik hidrokarbon (ağır kanserojen madde), kalıcı organik maddelerin çok yoğun olduğu tespit edilmiştir. Şöyle ki bu değerlerin sıfır olması gerekirken yapılan ölçümler de cihazımız alarm vererek tıkanmıştır. Ayrıca Körfez dibinde sezyum dahil ağır metaller mevcuttur. Hal böyleyken birilerinin çıkıp ‘Körfez temizdir’ demesi, mavi bayrak aldatmacasıyla halkı yüzmeye teşvik etmesi abesle iştigaldir. Yine söylüyorum Kocaeli halkı, eğer sağlığına önem veriyorsa kesinlikle midye ve Körfez balığı tüketmemelidir” şeklinde konuştu.
‘YANLIŞ BİR SEÇİM’
Büyükşehir’in evsel katı atık yakma tesisi projesi hakkında da görüşlerini açıklayan Ağdacı, “Projenin Umuttepe arasında bulunan 20 hektarlık orman depo alanında yapılması planlanmakta olup bu konuda Orman ve Su İşleri bakanlığı tarafından olay verildiği bilgisi ortalıkta dolaşmaktadır. Bu bölge orman alanıdır. Bu bölgede içme suyu havzaları bulunmaktadır. Bilindiği üzere sağlık kuruluşlarının olduğu, üniversite yerleşkesinin bulunduğu, yeni alt yapı gerektiren bir bölgedir. Özellikle yer seçimi konusunda oldukça yanlış bir seçim yapılmıştır. Yer konusunda İZAYDAŞ yanı, sanayi tesisi yakını, taşıma sorunu ve alt yapı sorunu olmayan bölge ve en önemlisi çevreye yada ekolojik yaşama zarar vermeyecek bir yere yapılması gerekir” diye konuştu.
‘KOCAELİ YEŞİLE HASRET’
Mimar Sinan Köprüsü’nün Yeni Cuma ayağında bulunan Uğur Mumcu Parkı’na büyükşehir belediyesince bir firmaya kafeterya yapılmak üzere ihale edilmesi hakkında da görüş bildiren Başkan Ağdacı, “Söylenen parka dokunulmayacağı ve park tarafına bir sandalye konulması dahi ihalenin için yeterli olacağı. Buna inanmak istiyoruz ama bizim ülkemizde olaylar böyle yürümüyor. ‘Hele bir buraya yerleşelim yavaş yavaş ilerleriz’ düşüncesi hakim. Bahse konu yere kafe açılacağına mevcut park mezbelelik görünümünden kurtarılıp, rehabile edilse, kütüphane, müze ile zenginleştirilse Kocaeli yeni bir değer kazansa daha iyi olmaz mı? Kocaeli artık yeşile hasret, nefes alamaz hale gelmiştir. Betonlaşmaya, çarpık sanayileşmeye, kentleşmeye ve trafik keşmekeşliğine artık bir son vermenin vakti geldi de geçmektedir” dedi. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑