Derince Belediyesi (Logo Altı)
Kafa kafaya çarpıştılar: 1’i ağır 3 yaralı
Işık, bereket duasına katıldı
2. Millet Kıraathanesi Kandıra’ya
İlke Arabuluculuk Çözüm Merkezi açıldı
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Sağlık

KOÜ’den yabancı hekimlere eğitim

Kocaeli Üniversitesi’nde Kazakistan ve Özbekistan’dan gelen kardiyoloji hekimlerine açık ameliyatsız yöntemle aort kapak takılması(TAVI) eğitimi ve uluslararası tavı sertifikasyonu verildi

14 Kasım 2017 Saat: 13:58
KOÜ’den yabancı hekimlere eğitim
KOÜ’den yabancı hekimlere eğitim

Kerim ÇELİK - ÇAĞDAŞ KOCAELİ / KOÜ Kardiyoloji Ana bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Teoman Kılıç ve ekibi tarafından, Kazak ve Özbek Kardiyoloji enstitülerinden gelen hekimlere, açık ameliyatsız yöntemle aort kalp kapağı takılması (TAVI) eğitimi ve uluslararası TAVI sertifikasyonu verildi. Kazakistan’dan gelen 4 ve Özbekistan’dan gelen iki hekimin katıldığı bir günlük teorik ve bir günlük gözlemsel eğitim sonrasında, üniversite hastanesine açık ameliyatsız yöntemle aort kapağı takılması işlemi için başvuran iki hastaya da Prof. Dr. Teoman Kılıç tarafından başarılı bir şekilde TAVI işlemleri uygulandı.
ÖNEMLİ MERKEZLERDEN BİRİSİ OLDUK
KOÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Teoman Kılıç yaptığı açıklamada, “6 yıldan beri yapısal kalp hastalıklarında girişimsel kardiyolojik işlemlere yönelik araştırma ve çalışmaları sürdürüyoruz. Son 4 yıl içinde de özellikle ciddi aort darlığı olan ve açık cerrahi için yüksek risk taşıyan kişilerde, açık ameliyatsız yöntemle aort kalp kapağı takılması işlemini başarıyla uyguluyoruz ve Türkiye’nin en önemli TAVI merkezlerinden biri haline geldik” dedi.
‘HASTALAR 3-4 GÜNDE TABURCU OLUYOR’
Ülkemizin önemli TAVI merkezlerinden biri olarak, uluslararası TAVI eğitimi ve uluslar arası TAVI sertifikasyonu veren bir merkez haline gelmenin de tüm ekip için gurur verici olduğunu belirten Prof. Dr. Kılıç, ''Geçmişte ciddi aort darlığı olan ve ameliyata uygun olmayan hastalar ne yazık ki kaybedilirken günümüzde açık ameliyatsız olarak TAVI işlemi ile başarıyla tedavi edilmektedir. Hastalarımız işlemin ardından 3-4 gün içerisinde taburcu olmaktadır. Burada ekip çalışması çok önemlidir. İşlemi gerçekleştirirken uygun görüntüler alınması, özellikle uygun kapak seçimi, yerleştirilecek kapağın boyutunun belirlenmesi ekip halinde çeşitli ölçümlerle gerçekleştirilecek işlemlerdir” sözlerini kullandı.
‘EKİP ÇALIŞMASI BAŞARIYI GETİRİR’
Ekip çalışması başarıyı getirir diyen Kılıç, “İşlem süresi 45 dakika ile 1 buçuk saat arasında değişiyor. Bu güne kadar Türkiye’nin çeşitli illerinden üniversitemize başvuran 100’e yakın hastaya müdahale ettik. İşlem sonrasında herhangi bir sorun yaşamadık ve hastalarımız başarıyla taburcu edildiler. Ciddi aort darlığı olan cerrahi için yüksek risk taşıyan hastalarımız, TAVI işlemi için kliniğimize rahatlıkla başvurabilirler” diyerek sözlerini sonlandırdı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑