Derince Belediyesi (Logo Altı)
AK Parti'den karanfil
Kandıra'da feci kaza: 6 kişi yaralandı
Valilik’ten seçim güvenliği önlemleri
Babadan cinayet itirafına isyan!
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Ekonomi

KSO’dan çevre duyarlılığı

Zeytinoğlu, Çevre ödülleri ve atıklar orman olsun projesi için açıklama yaptı

13 Mart 2018 Saat: 14:58
KSO’dan çevre duyarlılığı
KSO’dan çevre duyarlılığı

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, oda binasında “Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri” ve “Atıklar Orman Olsun Kampanyası” hakkında basın toplantısı gerçekleştirdi. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ödül süreci, organizasyonu ve kampanya konusunda açıklamalarda bulunarak, markalaşmış olan ve ülkemizdeki süregelen tek “Çevre Ödülleri” organizasyon tanıtım çalışmalarımızı Türkiye geneline yaymak istiyoruz” dedi.

BU YIL 24’ÜNCÜSÜ

Türkiye’de ilk kez Kocaeli Sanayi Odası tarafından 1995 yılından itibaren çevrenin korunmasına, gelişmesine katkıda bulunmak ve çevreye, topluma katkıları olan kuruluşları desteklemek amacıyla gerçekleştirilmeye başlanan Kocaeli Sanayi Odası Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri’nin bu yıl 24’üncüsü düzenlenecek. 

İKİ KATEGORİDE DEĞERLENDİRİLİYOR

Zeytinoğlu, “Öncelikle bir çevre ödülünü Sanayi Odası olarak sürdürülebilir bir şekilde yıllardır vermekten ve bu organizasyona ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğumu ifade etmek isterim. 1995 yılında başladığımız Çevre Ödülleri Organizasyonu’nu 1998 yılından itibaren civar iller ve 1999 yılından sonra ise Marmara Bölgesi’nde yer alan illeri kapsayan Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarının faaliyet gösterdiği bir bölgede düzenledik. 2003 yılından itibaren ödüle başvuran işletmeler “Büyük Ölçekli İşletme” ve “Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletme (KOBİ)” olmak üzere iki kategoride değerlendirmeye başladık” sözlerini kullandı.

2017 YILINDA 28 FİRMA BAŞVURDU

Sözlerini sürdüren Zeytinoğlu, “2014 yılından itibaren Büyük ölçekli firma ve KOBİ kategorisinde Çevre Ödüllerinin yanı sıra alınan başvuruların yeterli olduğu sektörlerde sektör ödülü de vermeye başladık. 2015 yılında ödül organizasyonunun düzenlendiği bölgeyi genişleterek organizasyonu Türkiye geneline açtık.  Ödül organizasyonuna il dışından gelen başvuruların ve ödülün marka değerinin giderek arttığını başvuru sayılarından görüyoruz. 2017 yılında ödül organizasyonuna başvuran 28 firmanın 10 tanesi İstanbul, Sakarya, Yalova, Bursa, Tekirdağ, Eskişehir, Manisa ve Batman gibi Kocaeli dışındaki illerdendir” şeklinde konuştu.

2017’DE ÇEVRE ÖDÜLÜ ALANLAR

2017 yılında düzenlenen Şahabettin Bilgisu Çevre Ödül Töreni’nde, büyük ölçekli işletme kategorisi sektör ödülleri şu şekilde gerçekleşti:

Kimya Sektörü: Procter & Gamble Tüketim Malları San. A.Ş, 

Ağaç ve Ağaç Ürünleri Sektörü: Yıldız Entegre Ağaç San. ve Tic. A.Ş. Manisa

Metal Sektörü: Gazi Metal Mam. San. Ve Tic. A.Ş. – Sakarya

Otomotiv Ve Yan Sanayi Sektörü: FORD Otomotiv Sanayi A.Ş.  Kocaeli

Karma Sektör: Nuh Çimento San. A.Ş.

‘ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI GELECEK’

Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri’nin bu yıl 24’üncüsünün düzenleneceğini yineleyen Zeytinoğlu, “Başvurular başlamış olup, son başvuru 13 Nisan 2018 tarihidir. Çevre Ödülleri Töreni organizasyonunu ise her yıl olduğu gibi bu yılda Çevre ve Şehircilik Bakanımızın katılımı ile mayıs ayının başında gerçekleştirmeyi planlıyoruz” açıklamasında bulundu.

JÜRİ HEYETİ

Ülke genelinde http://kosano.org.tr/cevre-odulleri/ adresinden ulaşılacak ödül yönetmeliği ve formlar aracılığıyla yapılacak olan başvuruları,

Kocaeli Sanayi Odası,

Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü

Kocaeli Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı

İZAYDAŞ,

TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü

Kocaeli Üniversitesi Çevre Müh. Bölümü

Uludağ Üniversitesi Çevre Müh. Bölümü

Sakarya Üniversitesi Çevre Müh. Bölümü

Gebze Teknik Üniversitesi Çevre Müh. Bölümü

Okan Üniversitesi

Gebze Organize Sanayi Bölgesi

TOSB Organize Sanayi Bölgesi

Tema Vakfı’nı

Temsilen kendi alanlarındaki uzman kişilerden oluşan juri değerlendirecek.

İZAYDAŞ ÖDÜLÜ

Çevre Ödülü alan kuruluş, 2 yıl süresince ödül logosunu kurumsal iletişim çalışmalarının her aşamasında ücretsiz kullanım hakkı elde eder. Ödül alan işletmelere İZAYDAŞ’a verecekleri atıkları konusunda bir yıl boyunca İZAYDAŞ tarafından özel indirimler yapılır. Ayrıca; İZAYDAŞ, ilk elemeyi geçerek saha ziyaretine kalmaya hak kazanan işletmelere de bir yıl boyunca özel indirimler uyguluyor.  Zeytinoğlu, Büyükşehir Belediyesi’ne ve İZAYDAŞ’a ödül desteği nedeni ile teşekkür etti.

ATIKLAR ORMAN OLSUN

ELDAY, Orman Bakanlığı’nın desteği ve Kocaeli Sanayi Odası işbirliğiyle hayata geçirilen “Atıklar Orman Olsun” kampanyasıyla Kocaeli’nde bir yılda 11 bin ağaçlık bir hatıra ormanı oluşturulmasının hedeflendiğini söyleyen Zeytinoğlu, E-atıkların geri dönüşümünü teşvik eden bu önemli kampanyaya tam destek verdiklerini bildirdi, Zeytinoğlu konuyla ilgili, “Hem doğayı koruyan hem de e-atıkları ekonomiye kazandıran bu kampanyayı gerçekleştiren ELDAY’ı kutluyorum” dedi.

11 BİN AĞAÇ DİKİLECEK

Bugüne kadar 15 bin tondan fazla atık elektrikli ve elektronik eşyayı (AEEE) geri dönüşüm ile Türkiye ekonomisine kazandıran ELDAY’ın sürdürülebilir sağlıklı çevre ve toplum hedefiyle hayata geçirdiği “Atıklar Orman Olsun” kampanyasında artık Kocaeli de var. Mart ayı itibarıyla projeye dahil olan KSO, e-atıkların geri dönüşüme kazandırılması için ELDAY’a önemli bir destek veriyor. Proje çerçevesinde bir yılda 300 ton atık toplanması ve 11 bin ağaç dikilmesi hedefleniyor. “Atıklar orman olsun” kampanyasına destek vermek isteyenler, www.atiklarormanolsun.com adresinden bulunduğu şehri seçerek veya çağrı merkezini arayarak evsel elektrik elektronik eşya atıklarıyla yeni ormanlara hayat verebilecek. Kerim ÇELİK

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑