Derince Belediyesi (Logo Altı)
AK Parti'den karanfil
Kandıra'da feci kaza: 6 kişi yaralandı
Valilik’ten seçim güvenliği önlemleri
Babadan cinayet itirafına isyan!
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Ekonomi

Küçükkaya'dan başkanlık açıklaması

CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya gerçekleştirdiği basın açıklamasında getirilmeye çalışılan Başkanlık sistemini eleştirdi. Küçükkaya açıklamasında “Başkanlığı Türk halkının önüne getirseniz de Türk halk

11 Ocak 2017 Saat: 11:44
Küçükkaya'dan başkanlık açıklaması
Küçükkaya'dan başkanlık açıklaması

CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya gerçekleştirdiği basın açıklamasında mecliste görüşülmeye devam eden Başkanlık sistemini eleştirdi. Küçükkaya Başkanlık sistemini eleştirdiği açıklamasında “Amerika ve Fransa ile bile alakası olmayan Başkanlığı Türk halkının önüne getirseniz de Türk halkı buna oy vermeyecek” dedi. Küçükkaya, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü kutlamak isterdim ama maalesef Türkiye’deki basın emekçisi arkadaşlarımızın durumunu gördükten sonra deme şansımız yok. Dünya basın özgürlüğü endeksinde 180 ülke arasında 149. ülke olmanın utancıyla bugünü geçirmiş bulunmaktayız. Bozdağ’ın verdiği rakamlara göre 146 gazeteci tutuklu. OHAL de dahil Türkiye’de gerçekleştirilebilen en zor mesleklerden birisi” diye konuştu.

‘EKONOMİK OLARAK BATIYORUZ’

Küçükkaya, “Basın özgürlüğü, ekonomi, hukuk birbirinden bağımsız düşünülemez. Ülkemiz 14 yılda 2010 yılı referandumundan itibaren ülkemiz olumsuzluklar cenneti oldu. Bugün gelinen noktada Türkiye 12 Eylül’den daha kötü noktada, gittikçe tek adam rejimine girme noktasında. 12 Eylül’de CHP hayır derken en önemli argümanı ‘hukuk herkese lazım olur’ düşüncesiydi.  Tek adam noktasında referandum hazırlığıyla ülke karşı karşıya. Ülkedeki hangi sorunu ele alırsak alalım emeklinin zam oranını alamaması, borçların artması gibi gidilen noktalarda ülkemiz ekonomik açıdan batma noktasına geldiğimiz süreçte hala başkanlığı tartışma noktasındayız. Dün mecliste yaşanan tablo milletin iradesinin televizyonlara bile yansıtılmadığı bir milli irade ipoteği ile karşı karşıyayız” dedi.

MİLLET HAYIR DİYECEK

“CHP’nin eski genel başkanları da dahil olmak üzere tek adamlı demokrasiyi kimseye vermemek gerekiyor” diyen Küçükkaya, “Tarih tek adamlı rejimden bıktığı için çok partili hayata geçti. Amerika ve Fransa ile bile alakası olmayan Başkanlığı Türk halkının önüne getirseniz de Türk halkı buna oy vermeyecek. Sorun Türkiye Cumhuriyeti Devletinin özellikle kuvvetler ayrılığının yok edildiği, padişahın bile yetkisinin bu kadar olmadığı bir sistemdir. Erdoğan için de Bahçeli için de Kılıçdaroğlu için de bu durum çok tehlikelidir. Türk halkının gereken tepkiyi göstereceğinden referandumda da milletin hayır diyeceğinden adımız gibi eminiz. Bu işin mecliste bile kolay kolay geçeceğini düşünmüyoruz. Yönetenlerin artık vakit kaybetmekten vazgeçip acil çözüm önerileri sunmak zorunda. Tek adam olsa ne olur olmasa ne olur” şeklinde konuştu.

‘YOKSULLUK SINIRI SORUNU’

“Terörü mü bitirecekler” diye soran Küçükkaya, “Biz başkanlığın x-y kişisinden dolayı değil sistemin kafadan yanlış olduğunu düşündüğümüz için karşı çıkıyoruz. Ve parlamenter sistemden uzaklaşılmasını çok uygun bulmuyoruz. Çok ciddi bir yoksulluk sınırı sorunu var. Yoksulluk sınırı şu anda 4512 TL. Cinsel taciz yüzde 449, boşanma yüzde 37, fuhuş yüzde 790, çocuklara cinsel istismar yüzde 434, uyuşturucu bağımlılığı yüzde 668 oranında arttı. Türkiye’nin ekonomik gerçekliği artık bir partinin başarısızlığının öte bir noktadadır. 3-4 senedir Başkanlık, referandum bir kişinin keyfine göre yapılan tüm süreçlerin faturasıdır bu. Bu ülke 5 senedir sadece bir kişinin siyasal ikbaliyle ilgili yaşanan gerginlik ile vakit kaybediyor. Bugün önümüze gelen tüm sorunlar AKP’nin kaprislerinin sonucudur” dedi Küçükkaya açıklamasının ardından basın mensuplarına 10 Ocak dolayısıyla aldığı hediyeleri takdim etti.

Diren ÇELİK

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 1 yorum yapılmıştır
adnan 11.01.2017 13:23
sen ve partinizin topu hayır dese ne olcak? ateş olsanız cürmünüz kadar bile yer yakamazsınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑