Derince Belediyesi (Logo Altı)
Kafa kafaya çarpıştılar: 1’i ağır 3 yaralı
Işık, bereket duasına katıldı
2. Millet Kıraathanesi Kandıra’ya
İlke Arabuluculuk Çözüm Merkezi açıldı
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Negatif gelişmeler cari açığı uyardı’

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Merkez Bankası tarafından açıklanan ödemeler dengesi verilerini değerlendirerek, “Negatif gelişmeler cari açığı uyardı” dedi

14 Kasım 2017 Saat: 12:51
‘Negatif gelişmeler cari açığı uyardı’
‘Negatif gelişmeler cari açığı uyardı’

Kerim ÇELİK - ÇAĞDAŞ KOCAELİ / Kocaeli Sanayi Odası(KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yazılı bir basın açıklamasıyla Merkez Bankası tarafından açıklanan ödemeler dengesi verilerini değerlendirdi. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Eylül ayında gerçekleşen yüksek dış ticaret açığının cari açığa yansımasını gördüklerini belirterek, “Eylül ayındaki 4,5 milyar dolarlık cari açık ile yıllık açık 39,3 milyar dolara yükseldi. Yüksek seyreden dış ticaret açığına turizm gelirlerinin katkısı da sınırlı kaldı. Burada dış ticaret açığının geçen yıldan çok yüksek olmasını, ana faktör olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.
‘CARİ AÇIKTA ARTIŞ BEKLENİYOR’
Geçen yılın 9 ayında 30,9 milyar dolar olan dış ticaret açığının, 2017'nin aynı döneminde 40,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğine dikkat çeken Zeytinoğlu, “Toplam mal ihracatında yüzde 11'lik, ithalatında ise yüzde 15'lik yükseliş görüldü. Söz konusu dönemde dış ticaret açığındaki artışta parasal olmayan altın dış ticaretindeki negatif gelişmede etkendir. Özellikle enerji fiyatlarındaki gelişmeler nedeniyle bir sonraki ayda da yüksek gerçekleşen dış ticaret açığı nedeniyle yıllık cari açıkta artışın devam edeceğini bekliyoruz” şeklinde konuştu.
‘NET GİRİŞLER ÖNCEKİ YILA GÖRE AZALDI’
“Yani Ekim ayında da yıllık cari açığın yükselmeye devam edeceğini bekliyoruz” diyerek sözlerini sürdüren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, açığın finansmanı ile ilgili ise doğrudan yatırımların katkısının sınırlı kaldığına vurgu yaparak, “Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişlerin, Eylülde bir önceki yılın aynı ayına göre 156 milyon dolar azalarak 544 milyon dolar düzeyinde gerçekleştiğini görüyoruz” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑