Derince Belediyesi (Logo Altı)
Kafa kafaya çarpıştılar: 1’i ağır 3 yaralı
Işık, bereket duasına katıldı
2. Millet Kıraathanesi Kandıra’ya
İlke Arabuluculuk Çözüm Merkezi açıldı
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Olmayan bir makamdan açıklama yapıldı’

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, “Kocaeli’nde sağlık teşkilatının sorunlarının çözülmeyeceği bir kez daha karşımıza çıkmıştır" dedi

14 Kasım 2017 Saat: 12:50
‘Olmayan bir makamdan açıklama yapıldı’
‘Olmayan bir makamdan açıklama yapıldı’

Kerim ÇELİK - ÇAĞDAŞ KOCAELİ / Geçtiğimiz günlerde SEKA Devlet Hastanesi’nde Laboratuvar Teknisyeni olarak görev yapan bir sağlık personelinin Dilovası Devlet Hastanesi’ne, boşalan personelin yerine ise Verem Savaş Dispanseri’nden başka bir sağlık personelinin geçici olarak görevlendirilmesi ile ilgili açıklama yapan Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, suçluluk psikolojisi ile savunmaya geçildiğini ve basın yayın kuruluşlarına 41kamu@gmail.com e-mail adresinden 'Kamu Hastaneleri Birliği' adına bir açıklama gönderildiğini belirtti. Çeker açıklamasının devamında, “694 Sayılı KHK’nın Resmi gazetede yayınlanması ve 29 Eylül tarih ve 5812 bakanlık onayı ile bu kurum kanunen kaldırılmıştır. Böyle bir kurum yoktur. Olmayan kurum adına açıklama yapan kurum, kişi ve kişiler, kanunen suç işlemiştir; bu e-mail'i atanlar, IP numarasından tespit edilerek ilgili şahıslar hakkında gerekli yasal işlemler başlatılmalıdır. Sağlık kurumlarının elektronik posta adreslerinin uzantılara “@saglik.gov.tr”dir E-maillerin böyle bir uzantılı elektronik posta adresinden gelmesi gerekir” dedi.
‘KAYNAĞI BELLİ OLMAYAN ADRESTEN’
Çeker sözlerini, “Açıklamamız üzerine 11 Kasım 2017 tarihinde yerel basına korsan kaynağı belli olmayan 41kamu@gmail.com adresinden gönderilen metnin içeriğinde; Tüm sağlık personeli atamalarının Kanun ve mevzuata uygun yapılarak üst kuruluşlar tarafından onaylandığı, personel eksikliklerinin atama yapılıncaya kadar hakkaniyet ölçülerine uygun bir şekilde geçici olarak personel görevlendirmek sureti ile giderildiği, geçici personelin görevlendirme sürelerinin bir ay ile sınırlı tutulduğu ve uygulamanın Ocak ayından itibaren sıra ile yapıldığı, Y.A’nın geçici görevlendirilme sebebinin ailevi nedenlere bağlı olduğu, dile getirilmiş olup, Türk Sağlık Sendikası olarak yaptığımız basın açıklaması ile bir senaryo kurgulandığı ve kasıtlı olarak olayların saptırıldığı iddiaları dile getirilmiştir” şeklinde sürdürdü.
‘KİMSENİN ALAY ETME HAKKI YOKTUR’
Sözlerine devam eden Çeker, “İl içi tayin dönemi atamalarının kapalı olduğu bir dönemde bir sağlık çalışanının Dilovası Devlet Hastanesine naklen atanması işlemini hangi adalet ve hukuk manzumesi ile değerlendirilecek merak ediyoruz. Yine bir sağlık çalışanı İzmit SEKA Devlet Hastanesinde görev yapmakta olup ailevi sorunlar nedeniyle Körfez Devlet Hastanesine geçici görev istediği halde bu sağlık çalışanının talebine neden diğer çalışanlara tanınan imtiyaz dahilinde olumlu cevap verilmemiştir. Benzer örneklerle sıkça karşılaşan sağlık çalışanlarının aklı ile hiç kimsenin alay etme hakkı da haddi de yoktur” ifadelerini kullandı.
‘KORSAN ŞEKİLDE AÇIKLAMA YAPILDI’
Çeker sözlerinin sonunda şunları söyledi: “Mevcut mevzuatı yok hükmünde sayarak, kendilerini hala etkin ve yetkin kabul edip aktif görevlerine ve görevin kendilerine vermiş olduğu yetkilerinin hala devam ettiğini hayal eden yöneticiler ne yazık ki mevcuttur. Bu duygu ve düşünce içerisinde olan ve hareket eden eski yöneticilerle Kocaeli’nde sağlık teşkilatının sorunlarının çözülmeyeceği, halkımıza kaliteli sağlık hizmeti verilemeyeceği bir kez daha karşımıza çıkmıştır. Makam ve koltuk hırsı nedeniyle hastanelerdeki kanun dışı uygulamaları, personele yapılan haksızlıkları çözmek yerine olmayan bir makamdan, korsan bir şekilde açıklama yapılması bu durumun en güzel örneğidir. Yönetimin boşluk kaldırmayacağının örneğiyle karşı karşıyayız.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑