Derince Belediyesi (Logo Altı)
AK Parti'den karanfil
Kandıra'da feci kaza: 6 kişi yaralandı
Valilik’ten seçim güvenliği önlemleri
Babadan cinayet itirafına isyan!
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

‘Pazarcılarımıza en çok sahip çıkan başkanım’

30 Aralık 2015 Saat: 17:54
‘Pazarcılarımıza en çok sahip çıkan başkanım’
‘Pazarcılarımıza en çok sahip çıkan başkanım’

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, yılbaşını kutlamak üzere gazetemize düzenlediği ziyarette geçtiğimiz hafta vefaat eden İzmit Belediyesi’nin sevilen meclis üyesi Şaban Sarıgülle’nin isminin bir yere verilmesiyle ilgili çalışma başlatacaklarını söyledi. Doğan, Pazarcıların Doğu Kışla’ya taşınmasıyla ilgiliyse, bundan 2 yıl bizzat kendisinin bu talebi Büyükşehir’e ilettiğini ve pazarcılara en çok sahip çıkan başkan olduğunu söyledi

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan gazetemizin yeni yılını kutlamak için dün gazetemize geldi. Genel Yayın Yönetmenimiz Sadun Çetin, Köşe Yazarımız Nurettin Kolaylı, Genel Koordinatörümüz Orhan Balcı ve bendeniz ile bir araya gelen Başkan Doğan önemli açıklamalarda bulundu. Şaban Sarıgülle’nin cenazesine katılamamasıyla ilgili CHP İzmit ilçe Başkanı Ümit Küçükkaya’nın demecine cevap veren Başkan Doğan, “Pazarcıların Doğu Kışla’ya taşınmasıyla ilgiliyse bu öneriyi bundan 2 yıl önce ortaya ilk ben attım. Ancak o zamanlar kabul görmemişti. Pazarcılarımıza en çok sahip çıkan başkan benim” şeklinde konuştu.

Şaban Sarıgülle’nin cenazesine katılamamanız ve yine o gün İzmit Belediyesi’nin mehteran takımının gösteri yapması CHP İzmit İlçe Başkanı Ümit Küçükkaya tarafından eleştirildi. Bu eleştirilerle ilgili her ne kadar Başkan Yardımcınız İbrahim Bulut çeşitli açıklamalar yaptıysa da, sizin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

‘KIBRIS MAGOSA’YA GİTMEK DURUMUNDAYDIM’

Ne ayıp bir yorumdu. Ne ayıp bir tepkiydi. CHP İzmit İlçe Başkanı da o akılsız gazetecinin gazına geldi. Benim bir ay önceden programlanmış, ki Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun,(Şaban Sarıgülle)  ağabeyimizinde el kaldırarak destek olduğu Kıbrıs Magosa kardeş şehir projemizle ilgili Cumhurbaşkanımızla bir randevumuz vardı. Mecbur oraya gitmek zorunda kaldım. Ama ben aynı gün kendisinin eşini aradım, taziyelerimi ilettim.

‘BAZI YÖNETİCİLERİ CENAZE NAMAZINA KALMAMIŞLAR’

Bir de yine o gün mehter takımının mehteran marşı çalmasıyla ilgili konu da eleştirilmiş. Yani kaç yıldır şehrin bir yerinde Cuma günleri mehter marşı çalınıyor. Şarkı, türkü değil ki bu… İçerisinde bazen dualar var. Bir nevi marş… Şimdi buradan siyasi bir rant elde etmek kalkmak olacak iş mi? Eleştirenlerin bir kısmı cenazede bile yoklarmış. Üstelik partisinin üst düzey yöneticilerinin bazıları, cenaze namazına bile kalmamışlar. Yani biz bunları konuşmak istemiyoruz.

‘ŞABAN AĞABEY’İN ADINI VERMEK İSTİYORUM’

Ben Şaban Ağabey’i çok severim. Kendisi de bana her zaman saygı göstermiştir. Her meclis toplantımızda birbirimizin halini hatrını sorarız. Hatta kendisiyle en son Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de görüşmüştüm. Sağlık olarak da bir hayli iyiydi. Ama süresi bu kadarmış. Ben Şaban Sarıgülle’nin isminin bir yerlere verilmesi için meclise teklif vereceğim. CHP’li arkadaşlarımızla da oturup konuşup, onların da onay verecekleri bir yere Şaban Ağabey’in adını vermek istiyoruz.

Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim ve yönetimi Ankara’da Bakan Fikri Işık’ı ziyaret ettiler. Bu ziyarettte de pazarcıların Doğu Kışla’ya tanışacağı şeklinde bir sonuç çıktı. Bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

‘PAZARCILARIMIZI YAĞMURDAN ÇAMURDAN KURTARDIK’

Arkadaşlar ben pazarcıları en çok koruyan ve kollayan belediye başkanı oldum. Ben gelene kadar bir tane kapalı pazarımız yoktu. Pazarcılarımızı yaptığımız kapalı pazarlar ile yağmurdan çamurdan korumaya çalışan da bizden başkası değildi. Bir yandan pazarcılarımıza daha rahat çalışabilecekleri bir ortam sağlarken, diğer yandan kentimizin geleceğini de planlamak zorundayız. Ben gelene kadar kapalı Pazar olgusu yoktu. Bırakın gidecekleri tuvaletleri, bir çay ocakları dahi yoktu. Bir tane mescidleri yoktu. Bunların hepsi bizim dönemimizde yapıldı. Efendim pazarların taşınmasında illaki zorluklar olur. Siz bir evi taşırken bile zorluklarla karşılaşıyorsunuz.

‘DOĞU KIŞLA’YI İLK BEN ÖNERDİM’

Bundan 2 yıl önce o zaman pazarcılar Büyükşehir ile sıkıntılar yaşıyorlardı. Gittim pazarcıları dinledim ve oradan da pazarcıların taleplerini bizzat Büyükşehir Belediyesi’ne ilettim. Cumartesi ve Perşembe Pazarı’ndaki pazarcıların Kadıköy’e yapılan kapalı pazara gelmek istemediklerini anlattım ve pazarcıları da haklı bulduğumu ifade ettim. Oraya sığamayacaklarını anlattım. Bu sözlerime Büyükşehir Belediye Başkanımız da, Genel Sekreter de şahittir., Kadıköy Pazarı’na bu pazarcıların sığamayacağını ve bölgede kaos oluşacağını defahatle söyledim. Bu nedenle de pazarcıların Doğu Kışla Parkı’na taşınmaları gerektiği noktasında ısrarcı oldum.

‘RANTI BİTİRDİK DİYE…’

O dönem bu kabul görmedi ve sıcak bakılmadı. Şimdi sanki ben bu projenin karşısındaymışım gibi gösteriliyorum. Benim pazarcılarla hiçbir sorunumuz yok. Sadece pazarcılar odasının belediyemizle ilgili çirkin bir takım açıklamaları oldu. Devir bedelinin kaldırılmasıyla, aslında belediye olarak çok doğru bir iş yapmamıza karşın, oradaki rantı bitirdiğimiz için Pazarcılar Odası ile karşı karşıya geldik. Bütün mesele buydu. n Uygur METE

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑