Derince Belediyesi (Logo Altı)
AK Parti'den karanfil
Kandıra'da feci kaza: 6 kişi yaralandı
Valilik’ten seçim güvenliği önlemleri
Babadan cinayet itirafına isyan!
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Rasim Özkul, ‘Üyeler kayıt yapmalı’

Kocaeli Kasaplar ve Celepler Odası Başkanı Rasim Özkul, odanın en büyük sıkıntısının üye azlığı olduğunu belirti.

13 Mart 2018 Saat: 15:16
Rasim Özkul, ‘Üyeler kayıt yapmalı’
Rasim Özkul, ‘Üyeler kayıt yapmalı’

Kocaeli Kasaplar ve Celepler Odası’nda yaklaşık 4 yıldır başkanlık görevini yürüten Rasim Özkul, gündemde olan et satışları ile ilgili açıklama yaptı. Odanın en büyük sıkıntısının üye kaydı ve ruhsatsız mezbahaneler olduğunu ifade eden Başkan Özkul, odanın daha iyi hizmet verebilmesi adına meslektaşlarının odaya kayıt yapmasını istedi. Özkul ayrıca köylerdeki iş sıkıntısıyla birlikte kentlere olan göçün artmasıyla küçük bir kesimin sürdürdüğü hayvancılığın bitme noktasına geldiğini belirtti. Böylece ithal et anlayışının da hızla yayıldığını söyleyen Özkul, “Sektörün bittiğine üzülen köylü ve üretici şimdi bir de ithal etle artan fiyatları kara kara düşünüyor” dedi.

 ‘SADECE GÖLCÜK RUHSATLI’

Konu ile ilgili konuşan Kocaeli Kasaplar ve Celepler Odası Başkanı Rasim Özkul, sektörün diğer sıkıntılarından da bahsederek “Eski Belediye Başkanı Necati Gençoğlu döneminde yaptırılan ve hala aynı kapasitede hizmet veren Büyükşehir Belediyesi’ne ait ruhsatsız mezbaha, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan verilen desteği alamıyor. İlimizde bir tek Gölcük’te bulunan mezbahanenin ruhsatı bulunuyor. Buradaki kapasitenin düşük olması üyelere istenen hizmeti verilmemesine ve kayıt dışı kesimlerin yapılmasına sebep oluyor” dedi.

‘ODAYA KAYIT YAPSINLAR’

Üyelerimiz odaya kayıt yaptırmaması sebebiyle faaliyetlerimizi yürütemiyoruz. İl genelinde 700’ü aşkın kasap dükkanına hizmet veriyoruz. Odanın güçlü olması için bu mesleği icra eden esnafın odamıza kayıt yaptırmalarını istiyoruz. Diğer odalarda kayıtlı bulunan üyelerin faaliyetlerimizi daha aktif hale getirebilmek, meslektaşlarımızın sorunlarını çözmek için odaya üye olmalarını bekliyoruz. İstiyoruz ki herkes meslek grubuna dönsün. Bu mesleği icra edenlerin odaya kayıt olmaması ve odanın gelirlerinin düşük olması sebebiyle 12 ilçeye kesimhanelerden et ulaştırmak çok zor oluyor” dedi.

‘RUHSAT SIKINTISI VAR’

Sektörün en büyük sorununun et ithali olduğuna dikkat çeken Başkan Özkul, “Tabandaki sıkıntı ise köylünün destek görmemesi ve Gölcük mezbahanesi dışında ruhsatlı yerin olmamasıdır. Tarım Bakanlığı birçok branşta destek kredileri verirken hayvancılığa verilen destek kredileri yerini bulmuyor. İlimizde mezbahaların ruhsatının olmaması ve tek bir mezbahadan faaliyetlerin yürütülmesi Kocaeli’deki günlük kasapların et alış ve satışlarında ciddi sıkıntılar yaratıyor” şeklinde konuştu.

‘ARAÇ İHTİYACI’

Odanın araç sıkıntısı olduğunu da belirten Özkul, “Odaya kayıtlı benimle birlikte 8 personel hizmet veriyor. Odamız, ekonomik anlamda istediği noktaya ulaşamıyor. Et dağıtım araçlarının sayısının az ve araçların eski olmasından dolayı bazen gece geç saatlere kadar ilçe ilçe et dağıtmak zorunda kalıyoruz. Yerli et üretiminin desteklenmesi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yerli besiciliğin teşviki, yerli etin alınması, kredilere sıcak bakması yeni projelerin önünü açması, küçük işletmelere teşvik kredilerinin verilmesi, et satışlarının maliyetinin düşmesini sağlayabilir” diye konuştu.

67 BİN TON ET ÜRETTİK

2017 yılında Kocael’iye gelen karkas et miktarı şöyle: kırmızı et 40 Bin ton, kanatlı et 19 Bin ton. İlimizde üretilen kırmızı et miktarı 15 Bin Ton, kanatlı et miktarı 40 Bin ton. İlimizden ihraç edilen kırmızı et 141 Ton, kanatlı et 22 Ton, ilimizden farklı illere giden karkas et miktarı da şöyle: kırmızı et 106 Ton. İlimizde üretilen kırmızı et miktarı 25 Bin Ton iken kanatlı et ise 42 bin ton olarak açıklandı.

111 BİN ALDIK, 18 BİN VERDİK

2017’de ilimizde bulunan besi işletme sayısı bin 275 iken besi hayvan sayısı 33 bin 273. İlimize diğer illerden gelen hayvan sayısı da şöyle: 68 bin 170 sığır, 168 manda, 39 bin 966 koyun, 3 bin 404 keçi olmak üzere toplamda 111 bin 708. yine 2017 yılında ilimizden farklı illere giden hayvan sayısı şöyle: 7 bin 78 sığır, 205 manda, 8 bin 461 koyun, 763 keçi. Toplamda 18 Bin 507 küçük ve büyükbaş ilimizden diğer illere gönderildi.

HAYVAN DESTEĞİ SÜRÜYOR

2017 yılında hayvancılık desteklemeleri de toplamda 9 milyon 857 bin 275 TL iken dağılımı da şöyle: Çiğ süt desteklemesi 1 milyon 953 bin 918 TL, buzağı desteklemesi 5 milyon 668 bin 962 TL, boz ırk desteklemesi 137 bin 500 TL, malak desteklemesi 70 bin 700 TL, Anadolu mandası desteklemesi 697 bin 700 tl, koyun-keçi desteklemesi 82 bin 675 tl, arılı kovan desteklemesi 503 bin 190, ana arı desteklemesi 2 bin 630 tl.

İLİMİZDEKİ ET FİYATLARI

Kesimhanelerden kasaplara karkas olarak giden etlerin kilosu 27-27,5 TL’den satılıyor. Kıyma 40 TL, kuşbaşı 44 TL, bonfile 80 TL, biftek 55 TL, antrikot 60 TL, kuzu 45 TL.  Ayşe AYDIN

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑