Derince Belediyesi (Logo Altı)
Böke, ‘Kocaeli’de değişim rüzgarı görüyorum’
Başkan işkadınlarıyla buluştu
52 okulda onarım ihalesi
Fethiye Caddesi taştı
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
  • R. Tayyip Erdoğan
  • Muharrem İnce
  • Meral Akşener
  • Selahattin Demirtaş
  • Temel Karamollaoğlu
  • Doğu Perinçek
  • Kararsızım

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

Şahin: Yıllardır ulaşım kavgası veriyoruz

Akçakoca Mahallesi Muhtarı Mehmet Şahin, “Dik yokuşun fazla olduğu mahallemizde en büyük sıkıntımız ulaşımdır. Beş-altı yıldır uğraş verdiğimiz bu sorunun acilen çözülmesini istiyoruz” şeklinde konuştu

25 Ağustos 2015 Saat: 10:59
Şahin: Yıllardır ulaşım kavgası veriyoruz
Şahin: Yıllardır ulaşım kavgası veriyoruz

‘Söz Muhtarların’ sayfamızın yedinci bölümünde Akçakoca Mahallesi Muhtarı Mehmet Şahin’i ağırladık. İzmit’in buram buram tarih kokan mahallelerinden biri olan Akçakoca Mahallesi’nin Muhtarı Mehmet Şahin, mahallesinde en büyük sorunun ulaşım olduğunu dile getirdi.5-6 yıldır ulaşım kavgası verdiğini söyleyerek bu durumdan özellikle yaşlıların şikayetçi olduğunu belirten sorunun acilen çözülmesini istediklerini de vurguladı. Mahallede bulunan Tarihi Süleymanpaşa Hamamı ve Dere Camii’nin restore edildiğini de anlatan Muhtar Şahin, İzmit Belediyesi’nin projesi olan ve mahallesinden geçen Tarih Koridoru’ndan da söz etti. Tarihle ilgilendiğini de söyleyen Şahin, Muhtarlık binasının duvarında hazırladığı Çanakkale köşesini anlattı. Çanakkale’ye her gidişinde oradaki insanların kendi evinden patlamamış mermi gibi Çanakkale ile ilgili tarihi bir hediye verdiğini de dile getirdi. Şahin, muhtarlık seçimlerinde mahalle sakinleri tarafından rakiplerine ‘Karşısına boşuna çıkmayın’ dediklerini de belirterek en önemli şeyin insanlara hizmet etmek olduğunu söyledi. Röportajımız sizlerle:

Mehmet Şahin kimdir?
1956 yılında Kocaeli’de doğdum. Evliyim, bir kızım bir oğlum var, bir de torunum var. Seka Kağıt Fabrikası’nda çalıştım ve 1998 yılında emekli oldum. Emekli olduktan sonra müzikle de uğraştım, Gebze Kültür Müdürlüğü etkinliğinde Grup Ustaca’da yer alarak Türk Halk Müziği eserlerini seslendirdim. İzmit Belediyesi’nin Türk Sanat Müziği çalışmalarında da bulundum. 30 yıl kadar müzik çalışmalarım oldu. Mahalle halkımın ‘Aktif bir insansın, muhtarlığı yapabilirsin’ önerisiyle 2004 Seçimlerinde muhtarlığa aday oldum. Seçime girdikten sonra tarif edemeyeceğim bir şekilde kendisini kaybetmenin üzüntüsünü yaşadığımız çok sevdiğimiz Rahmetli Muhtarımız Namık(Kanberoğlu) abimizin ardından bir ara seçim olmuştur. Bu ara seçime de beş arkadaş girdik. Burada da birinci seçildim ve muhtar oldum. Ondan sonraki dönemlerde de yine muhtar seçildim, bu üçüncü dönemimdir. Vatandaşımızın takdiridir, fakat benim de özverilerimin etkisi büyük. Çünkü muhtarlığa, yıllardır yaşadığım mahallemi severek geldim. Ayriyeten yıllardır ilgilendiğim müziğin mahallelimle ikili ilişkilerimde katkısının büyük olduğunu düşünüyorum. Vatandaşlarım arasında varlıkla yokluğu olan kişileri çok iyi bilen bir insanım. Onun için de vatandaşıma yakınlığımdan ötürü beni takdir etmişlerdir. Muhtar olmak kolay, ancak asıl önemli olan muhtar olduktan sonrasıdır.

‘ELBEYOĞLU KONAĞI’MIZDA HİZMET VERİYORUZ’
-İzmit Belediye Başkanımız konak sunumunda bulundu, fakat ben konak yerine burayı tercih ettim. Şu anda bulunduğumuz Elbeyoğlu Konağı’mızın alınmasını önerdik, önerimizden sonra burası Belediye tarafından alınıp tadilatı yapıldı. Bu katı muhtarlığımıza, üst katı da İlçe Müftülüğümüze sundu. Burada yaz tatillerinde çocuklarımıza, onun haricinde de bayanlarımıza Kuran dersi verilmektedir. Şu anda İzmit Belediyesi’nin bize sunmuş olduğu bu güzel binamızda hizmet etmekteyim. En üst katı da dinlenme odası olarak kullanıyorum.

Mahalle sakinleri size genellikle ne gibi taleplerde bulunuyorlar?
‘SOKAK KÖPEKLERİNE BARINAK YAPILSIN’
-Mahalledeki en büyük sıkıntılarımızdan biri de başıboş köpeklerin olmasıdır. Bütün mahallelerde bu köpeklerden bulunuyor tabi. Son dönemlerde çok fazla arttı. Hasta olan mahalle sakinlerimiz, okula giden çocuklarımız, hamile olan bayanlarımız var. Çok kısa bir dönem önce şahit oldum, hamile bir kadın köpekten kaçıyorum derken yere düştü. Köpek de yanında havlayınca daha da korktu. Hayvanları sevmiyor değiliz. Benim evimde ördek, tavuk, kedi var. Köpek de besledim. Fakat bunlara bir barınak yapılması gerekiyor. Onun dışında, mahallelimiz ağaçları büyüyünce bize bildiriyorlar. “Benim ağacım büyüdü kestirmek istiyorum” diyorlar. Kesim döneminde kestiremediğimiz zaman tepki gösteriyorlar, ama ağaçlarda meyve olduğunda kestirme şansımız olmuyor. Bizim en büyük sorunlarımızdan biri de SEDAŞ. En son sayın milletvekilimiz, İzmit Belediye Başkanımız ile yaptığımız toplantıda en azından sokak lambalarındaki arızaların çabuk giderilmesi öne alındı. Bunlar özel sektörler olduğundan mıdır bilemiyorum ama çok büyük sıkıntılar yaşanıyor tabi yaşanmıyor değil.

‘VALİLİK TARAFINDAN DÜZENLENEN GEZİLER İLGİ GÖRÜYOR’
-Ailevi sorunları olanlar, iş arayanlar iş taleplerinde bulunuyorlar. Bu sefer de asgari ücretli işler bulduklarında masa başı iş istiyorlar. Sevdiğimiz insanlar telefon ediyorlar. “Asgari ücretle şurada bir iş var, iki üç kişiyi gönder” diyorlar. “Ben size haber vereceğim” diyorum. Arıyorum söylemeye çekiniyorum, istemediklerini. Sonra bizi de soğutuyorlar. Karşı tarafa cevap veremiyoruz. Kış günlerinde Valilik’in düzenlediği Çanakkale, Konya, İstanbul gibi çeşitli illere geziler var. Bu tür geziler mahallelimizi sevindiriyor. Mahalle sakinlerimizin ilgisi yoğun oluyor. Örneğin, İzmit Belediyesi ile geçen Ramazan’da Konya’ya gittik. Bunların dışında bütün sorunlarımızın en başında gelen sıkıntımız ulaşımdır. Bunların dışında rutin sorunlar ortaya çıkıyor. Boş arsalar için ot biçme makinesi istiyorlar.

Mahalle sakinlerinin istek ve görüşlerini size ulaştırabileceği mecralar hangileridir? Örneğin bir talep kutunuz var mı?
‘MUHTARA ULAŞAMAMA SORUNU YOK’
-Benim mahallem büyük bir mahalle değil. Mahalle sakinlerim 24 saat telefondan olsun, Muhtarlık binamızdan olsun veya birbirlerinden bana haber ileterek olsun sıkıntılarını, isteklerini dile getiriyorlar. Bizim telepatimiz bu yönde ilerliyor. Kendileriyle iletişimimiz çok güzel. Benim mahallemde kesinlikle “Muhtara ulaşamadım, edemedim” diye bir sorunla karşılaşamazsınız. Ancak, ben yaz sezonunda bayağı bir sıkıntı yaşıyorum. Azalarımın bazıları tatilde oluyor, bazıları başka bir yere gidiyor. Ben burada tek kalıyorum, çarşıda işlerim oluyor, gidemiyorum. Zaman zaman yazı yazıp kapıya asıyorum. Bu sefer ne oluyor, muhtarlığa gelip de beni bulamadıkları zaman benim yıkımım oluyor. Halbuki telefon numaram var, oradan ulaşabilirler. Haftada en az iki gün sokaklarımı tek tek gezerim. Onlar beni görürler zaten, bakarım nerede ne eksik diye incelerim. Sonra bu taleplerini bulurum. O yüzden talep kutusuna falan ihtiyaç duymuyoruz.

Göreve geldiğiniz 30 Mart Seçimlerinden bu yana mahallenizde herhangi bir ilerleme kat ettiniz mi? Bir gelişme oldu mu?
‘ALTYAPI SORUNUMUZU ÇÖZDÜK’
-Ben mahalleme geldiğimde mahallemde altyapı çalışması hiç yoktu. Yukarıdan, Orhan Mahallesi’nden gelen o yağmur suları ve pislikleri benim burada bahçeli evlerimi perişan ediyordu, her yeri su basıyordu. Bunun üzerine ben İSU ile yazışmalarım neticesinde mahallemizin tarihi olduğu, sokaklarımızın eski ve dar olduğu, bunların altyapısına girmesinin zor olduğu, buraya girilemeyeceği gibi durumlar engel olurken bizim biraz da baskılarımız, ısrarlarımız ve yöntemlerimizle Allah’a şükür bu sorunu aştık. Şu anda 21 sokağımdan yapılmayan üç tanesi kaldı. Şimdi de Orhan Mahallesi’nden dünya kadar su geliyor, ama pırıl pırıl çekip gidiyor. Aşağıda taksi duraklarımız, evlerimiz çok şikayet ediyordu. Ben de yeni geldiğimde ızgaralara göz attım. Onlar da havalandırma ızgarasıymış, Belediye’ye, gelip onları temizlemeleri için haber veriyordum. Çok büyük zorluklarla yaklaşık bir yıl içinde mahallemin altyapı sorununu çözdük.

‘ASFALT YERİNE PARKE YAPTIRALIM DİYORUZ’
-Elektrik kablolarını ve telefon kablolarını yeraltına aldırdık. Onun dışında mahallemizde bir sıkıntı yok. Bir iki sokakta asfaltı kaldırıp parke yapalım diyoruz, çünkü sokaklarımız dar olduğundan asfalt makineleri giremiyor. Ama bugün bir parkeyle halledebiliriz. Su patlağı oluyor, lağım taşıyor ve asfaltta kalıyor. 10-15 gün o mıcırın ezilmesi gerekiyor. Yine bir iki sokakta elektrik kablolarını yeraltına aldırmayı düşünüyoruz. Onunla da ilgili dilekçeleri verdim. Verdim ama bir yıl geçti, hala bekliyorum. Benim sadece üst tarafta Hasan Elbeyoğlu Sokak’ımız var. Çok değerli bir insandı. Aynı zamanda Hamam’ın alt tarafında üç katlı evi vardı. Kendisine ait evini, bir vatandaşın da o evde çok küçük bir hisse sahibi olmasına rağmen birleştirip Belediye’ye veriyor. Belediye de o vatandaşa iki kat veriyor. İki kat da Belediye’ye hibe olarak o evi veriyor. Orayı da ben sağlık ocağı olarak kullanmıştım. Şu anda da kurs yerlerimiz olacak kullanıyoruz. Orası da Belediye’ye aittir.

‘MAHALLEMİZE OTOBÜS SOKTURAMIYORUZ’
-Mahallemizde meydan düzenlemesi yapılıyor. Tarih Koridoru geçiyor. İzmit Belediyesi’ne de teşekkür ediyoruz. İki yıldır bunun için uğraş veriyor. Bitirilen projenin haddi hesabı yok. Tabi az önce de söylediğim gibi en büyük sorunumuz ulaşım. İnanın 5-6 yıldır şu mahalleye otobüs sokturamıyoruz. Otobüsün girebileceği yerler, pozisyonlar var. Biz Turgut-Tüysüzler Hattı’nı Turgut Mahallesi Muhtarımızla birlikte yazdık. 5 No’lu Kooperatif’in tutmaz diye ödü koptu. Dünya kadar dilekçem var, kesinlikle otobüsler girmiyor. Burada eski duraklarımız da var. En azından küçük kırmızı minibüsler hizmet versin. Benim yaşlılarım var bu mahallede. Dik yokuşu çok zaten. Herkesin de özel aracı yok. Devlet Hastanesi’ne, Umuttepe Hastanesi’ne gidenler oluyor. Acil durumlarda mecburen taksi çağırıyorlar. Tarihi Dere Camii, İzmit’in en eski camilerinden biridir. Restore edildi. Şimdi orada insanlar namaz kılarken ruhen de dinleniyorlar. Kalem motifleriyle süslenmiş. O motifler yüzünden bir yıl caminin açılışı uzadı.

Mahallenizde kentsel dönüşüm çalışmalarına başlandı mı? Mahallelinin çalışmalara tepkisi ne yönde?
-Bizim mahallemizde kentsel dönüşüm çalışmaları yok. Benim zaten İzmit Belediyesi tarafından yaptırılan tarihi yapıların yenilenmesi ve meydan yenilemesi projesi olan ‘Tarih Koridoru’m var.

İzmit’in en eski mahallelerinden birinde muhtarlık yapıyorsunuz. Mahallenizden taşınıp da geri dönenler, mahallesini unutmayanlar oldu mu veya eski mahallesine maddi-manevi destek olanlarınız var mı?
‘MAHALLEMİZDE GİTMELER YOK, KALMALAR VAR’
-Bizim mahallemizde oturan kalıyor. Gidenlerimizle hiç karşılaşmadık, buraya yerleşti mi gidemezler. Sadece kiracı olanlar bir zaman sonra gitmeye başlar. Hatta bana gelip “Muhtarım buradan bana bir ev bulalım” diyenler de oldu. Hakikaten Akçakoca Mahallesi örnek bir mahalledir. Hem sakindir hem herkes birbirini tanır. Dediğim gibi sadece kiracılar gelip giderler. Kirada kalan öğrencilerin bile varlığı ile yokluğu belli değildir. Nerede oturuyorsa öğreniyorum, kaydı yoksa kaydını yaptırması gerektiğini söylüyorum. Vatandaş olarak görevin bu, yaptırmak zorundasın. Az önce de dediğim gibi bizim mahallemizden gitme yoktur, aksine gelme vardır. İnsanlarımızda “Yeter ki buradan bir ev alayım, arsa alayım, eski ev olsun yaptırayım” düşüncesi oluşuyor.

Hangi kurumlar mahallenizin sorunlarının çözümü konusunda size yardımcı oluyor?
‘BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN KATKISI ÇOKTUR’
-Mahallemizin sorunlarının çözümünde Belediye ve Büyükşehir’in katkısı çoktur. Mahallemizden Tarih Koridoru geçtiği için vakıflarla da ister istemez istişarelerde bulunuyoruz. Büyükşehir Belediyesi de öncülük ediyor. Büyükşehir Belediyesi Tarihi Mekan ve Kent Estetik Şube Müdürü Volkan Şenel’in de etkisi büyüktür. Mahalleyle ilgili bir isteğimiz olduğunda hiç ikiletmeden anında yapar. Mükemmel bir insandır. Mahallemizde bulunan Akçakoca Dere Camii; depremden sonra büyük hasar görmüştü, restore edilmesi için müracaatlarımızı yaptık.

‘HEM CAMİMİZİ HEM HAMAMIMIZI RESTORE ETTİLER’
-İzmit’in gururu olan Süleymanpaşa Hamamı’nın da tarif edilemeyecek kadar berbat bir görüntüsü vardı, onu da restore ettirdik. Büyükşehir Belediye Başkanımız ‘Mahallen hakkında benden ne istiyorsun?’ dediği zaman ben de ‘Şu hamamımızı kurtarırsak sevinirim’ dedim. Kendileri de hemen emir vererek iki yıl içerisinde hem camimizi hem de hamamımızın restorasyonunu yaptırdık. Büyükşehir Belediye Başkanımız bana burayı hediye ettiğini söyledi. ‘İster muhtarlık olarak kullan ister çay bahçesi olarak kullan’ dedi. Ancak masraflarının büyük olacağını ve bu yükü kaldıramayacağımızı düşünerek kendisine teşekkürlerimizi sunduk. Daha sonra İzmit Belediyesi’ne devredildi. Şu anda kafe ve el sanatları adı altında açılışı yapılacak. Açılışından sonra Safranbolu evleri gibi turistlerin ilgi odağı olacağı bir havaya bürünecek.

Daha önce muhtarlar mahallelerdeki yoksullara Valiliğin ve Belediyelerin yardım yapması noktasında daha aktiflerdi. Ancak son dönemde bu işleri daha ziyade yardım derneklerinin yaptıklarını görüyoruz. Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?
‘MAHALLEMDE İHTİYACI OLAN YOK’
-Hiçbir yardım derneğinden daha şimdiye kadar “Mahallende yardıma ihtiyacı olan var mı, varsa bize yönlendir” diye bir şey duymadım. Mahallemde ihtiyacı olan yok. Valiliğin, Belediyelerin, Sosyal Hizmetlerin yapmış olduğu yardımlar mevcut. Devletin bir görevi zaten. Ama ben onların yerinde olsam hastasını, yatağında yatanını, ihtiyacı olanı en çok muhtar bilir. En ücra köşede kim var, kim yatıyor onu takip edebilir. En güzeli de şu: İhtiyacı olup da söylemeye çekinen, istemeye utanan insanlarımız var. “Sana koli ayarlayacağız” diyorum. Mahcup bir biçimde “Sen bilirsin muhtarım” diyor. Ben böyle insanlara veriyorum. Mahallemde iki tane ailem var, bayramlarda üç beş tane koli getirir, buraya koyar. Yardıma muhtaçlara dağıtmam konusunda benden rica eder.

YARDIM DERNEKLERİ MUHTARLA İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLSUN’

-Bu yardım dağıtan derneklerin yardımlarını muhtarla istişare halinde yapmalarını isterdim. Yardım derneklerinin bir hatası var. Sosyal Hizmetler o kişiye yardım yapıyor, Valilik yardım ediyor, Belediye’den de yardım alıyor. Fakirlik kağıdıyla yardım alıyorlar. Sonra da “Bizim adımızı veriyorsun bizim adımız kötüye çıkıyor” diyorlar. sanıyorlar ki hepsini biz veriyoruz. O gıdalar da orada çürüyor artık, çöpe atıyorlar. Onun için burada hak eden kişilere verilmesi gerekiyor. Gelip bana danışmaları, benden isim listesi istemeleri gerektiğini düşünüyorum. N Pınar GÜL

Akçakoca Mahallesi Hakkında…
Buram buram tarih kokan Akçakoca Mahallesi’nde bulunan Tarihi Süleymanpaşa Hamamı’nın ön tarafı camekanla kaplanıp kafe olarak kullanılmaktadır. Hamam kısmı ise, müze olarak halka açık hale getirilmiştir. Akçakoca Mahallesi’nde İzmit’in en eski camilerinden Yeni Cuma Camii ve Fevziye Camii ile eşdeğerde olan Akçakoca Dere Camii, Kapanca Sokak, KOGACE ve İzmit Belediyesi işbirliğiyle restore edilen Basın Müzesi ve Kitap Dostları Kütüphanesi de bulunmaktadır. Kütüphanenin alt katı kafe olarak kullanılmaktadır. n Pınar GÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑