Derince Belediyesi (Logo Altı)
AK Parti'den karanfil
Kandıra'da feci kaza: 6 kişi yaralandı
Valilik’ten seçim güvenliği önlemleri
Babadan cinayet itirafına isyan!
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Siyaset

‘Samimiyseniz gerekeni yapacaksınız’

Hürriyet, hükümete seslenerek “Gerçekten samimiyseniz bugün hala Necmi Özen gibiler hakkında gerekeni yapacaksınız. Bunun için mücadele etmek biz kadınların sorumluluğudur, boynumuzun borcudur” dedi

8 Mart 2018 Saat: 15:06
‘Samimiyseniz gerekeni yapacaksınız’
‘Samimiyseniz gerekeni yapacaksınız’

Kerim ÇELİK - ÇAĞDAŞ KOCAELİ / CHP İzmit İlçe Kadın Kolları Örgütü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kahvaltı programında bir araya geldi. Negra Cafe’de düzenlenen programa CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, İzmit İlçe Kadın Kolları eski Başkanı Bilge Çoker, ilçe kadın kolları yönetimi, kadın meclis üyeleri ve çok sayıda partili katılım sağladı. İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Birgül Gök’ün ev sahipliğini üstlendiği programda İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, kadınlara çiçek vererek Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.
‘ATATÜRK O EMEĞİ KARŞILIKSIZ BIRAKMADI’
Programda konuşan İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Birgül Gök, “Günümüzde artık tamamen kutlama olarak algılanan 8 Mart aslında bir ekmek mücadelesinde yanarak ölen 129 kadın işçinin canları ile ödedikleri mücadelenin anma günüdür. Kadınlarımızın Kurtuluş Savaşı dönemindeki kutsal fedakarlığını karşılıksız bırakmayan, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa Anadolu kadını kadar emek vererek götürdüm diyemez’ diyerek Avrupalı kadınlarda dahi olmayan Seçme ve Seçilme Hakkını kadınlara layık görmüştür” dedi.
‘2017’DE 409 KADIN KATLEDİLDİ’
Devamında Gök, “Ne yazık ki yıllar içerisinde ayrıştıran, ötekileştiren söylemler kadını cinayet, taciz, tecavüz olaylarının tam ortasında bırakmıştır. Bu söylemler son 16 yıldır iktidar döneminde tavan yapmış, 2017’de 409, 2018’in ilk iki ayında 75 kadın katledilmiştir. Ezilen, sömürülen, tecavüze uğrayan, kaç çocuk yapacağımızdan nasıl güleceğimize kadar karar verilen kadınlar olarak tüm farklılıklarımızla birlikte mücadele etmeliyiz. Kadınlar için ‘eşitlik ve adalet’ diyor, tüm kadınlarımızın Kadınlar Günü kutlu olsun diyoruz” şeklinde konuştu.
‘DİRENİŞ TARİHİDİR’
Ardından İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, “Bu bir yıldönümü değil, direnişin tarihidir. Bize sosyal yaşantımızda bazı dayatmalar getiriliyorsa biz bununla çok rahat mücadele edebiliriz” dedi.
‘SAMİMİYSENİZ GEREKENİ YAPACAKSINIZ’
Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ise,“Belki bugün şu anda biz konuşurken bile bir kadın öldürülmüş olabilir. 6 yaşında çocuk evlendirilebilir diyen bir zihniyetle mücadele etmeliyiz. Bu ayıpları temizlemek zihniyetle olur. Aile Bakanlığının adından kadın isminin bile çıkarıldığı ortamda, üst kademedeki yönetenlerin kadın erkek eşitliği yok diyenlerin, kadına çocuğa istismar gibi suçlarda sessiz kalanların karşısında bir olmalıyız. Kadına şiddet nasıl önlenebilir diye niye konuşmuyoruz? Gerçekten samimiyseniz bugün hala Necmi Özen gibiler hakkında gerekeni yapacaksınız. Önce katledilen eğitimi konuşacağız. Bunun için mücadele etmek biz kadınların sorumluluğudur” sözlerini kullandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑