Derince Belediyesi (Logo Altı)
Böke, ‘Kocaeli’de değişim rüzgarı görüyorum’
Başkan işkadınlarıyla buluştu
52 okulda onarım ihalesi
Fethiye Caddesi taştı
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
  • R. Tayyip Erdoğan
  • Muharrem İnce
  • Meral Akşener
  • Selahattin Demirtaş
  • Temel Karamollaoğlu
  • Doğu Perinçek
  • Kararsızım

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

Sarıca: Belediyemizden çılgın projeler bekliyoruz

Alikahya Atatürk Mahallesi Muhtarı Özgür Sarıca, mahallesi için İzmit Belediyesi’nden çılgın projeler beklediğini dile getirdi

11 Ekim 2015 Saat: 11:06
Sarıca: Belediyemizden çılgın projeler bekliyoruz
Sarıca: Belediyemizden çılgın projeler bekliyoruz

‘Söz Muhtarların’ sayfamızın on dokuzuncu bölümünde Alikahya Atatürk Mahallesi Muhtarı Özgür Sarıca’yı ağırladık. İzmit’in en gençmuhtarı olan Özgür Sarıca, “Muhtarlığın amacı herkese birebir çözüm üretmesi gerekirken, biz ayakçı takımı gibi gözüküyoruz. Durumu olmayan, sigortasını kendi cebinden ödeyen muhtarlarımız var. Muhtarlığın bir yasayla düzeltilerek asıl kimliğine kavuşmasını istiyoruz” şeklinde konuştu. Muhtar Sarıca, mahallesinin en büyük sorunu olan Akarsu Caddesi üzerinde Kavanium Evleri’nin yakınında bulunan derenin acilen ıslah olmasını istediklerini söyledi.Son bir yıldır derenin taştığını belirten Sarıca, mahalle olarak beş-altı yıldır bu sorunun çözümünü beklediklerini dile getirdi. Ayrıca 1999-2004 yılları arasında Alikahya Belediye Başkanlığını yapan İhsan Sarıca’nın da oğlu olan Muhtar Özgür Sarıca, son olarak “Mahallemiz için İzmit Belediyesi’nden çılgın projeler bekliyoruz” ifadelerini kullandı. İşte röportajımız:

Özgür Sarıca kimdir?

1982 İzmit’te doğumluyum. Aslen Ordu Gölköy Aydoğan beldesine bağlıyım. Evli ve iki çocuk sahibiyim. Oğlum Ata Devrim, kızım ise Zeynep’tir. Kendime ait sigortam işim var. Muhtarlığa adaylığım arkadaşlarımın baskısıyla oldu. Arkadaşlar arasında ‘Genç biri olsun’ söylemleri dolaşırken ilk beni seçmişler hatta haberim olmadan Facebook’tan benim adıma sayfa açmışlar. Bir gün ‘Hayırlı olsun’ dediler. Ben de büyüklerime danışarak adaylığımı koydum.

İHSAN SARICA’NIN OĞLU

Babam İhsan Sarıca da 1999-2004 yılları arasında Alikahya Belediye Başkanlığını yaptı. Ondan dolayı mahalle sakinlerim beni tanır, bilirler.

Alikahya Atatürk Mahallesi’nin Tarihçesi

1958’de çiftlikten ibaret olan bölgeye ilk gelen Ordu Gölköylü Mustafa Zengin’dir. Lakabı Kopuk Mustafa’dır. Kopuk Mustafa, bu bölgenin sahiplerinden bir miktar arazi alır ve buraya yerleşmeye karar verir. Ardından Ordu’daki akrabalarına haber verir, bu bölgeye Ordu Ulubey’den ve Gölköy’den akrabaları da gelmeye başlar. 1974’te Durhasan köyünü aşarak mahalle konumuna gelir ve 1976’da yapılan referandumla mahalle statüsünü kazanır. 1977’de Sabancı fabrikaları kurulduğunda nüfusu yükselir. 1987’de nüfusu 2 bini geçtikte sonra Belediye statüsüne erişir. Zamanla Hyundai, Mobis, Posco, Hyundai Steel, Assanhanil fabrikaları kurulur. 2009’da çıkan Büyükşehir Yasası ile Alikahya, artık mahalle statüsüne dönüştürülür.  Mahalle Atatürk adıyla bilinirken Belediye’nin kapanmasıyla beraber başına Alikahya da eklenerek ‘Alikahya Atatürk Mahallesi’ geçer. Mahallede 14 bine yakın insan yaşamaktadır ve 4 bin 900 seçmeni vardır. Mahalle bünyesinde Hyundai, Mobis, Posco, Hyundai Steel, Assanhanilve İZAYDAŞ fabrikalarının yanı sıra 33 bin kişilik stadyum, kültür merkezi, dört katlı Kuran Kursu, ilkokul, anaokul, sağlık ocağı ve çocuk parkı bulunmaktadır.

Mahalle sakinleri size genellikle ne gibi taleplerde bulunuyorlar?

‘DEREMİZİN ISLAH OLMASI LAZIM’

Mahalle sakinlerim elektrik sorunlarıyla karşı karşıya kalıyor. Yeni açılan ve açılacak olan yolların asfalt işlerinin tamamlanması talebinde bulunuyorlar. Yeni yapılan binalarda beklemede olan doğalgaz bağlantısının bir an önce yapılmasını istiyorlar. En büyük sorunumuz Akarsu Caddesi üzerinde bulunan ve Kavanium Evleri’ne de yakın olan deremizin acilen ıslah olmasını istiyorlar.

‘MİLLİ EĞİTİMDEN ŞİKAYETÇİLER’

Yani mahalle olarak beş-altı yıldır biz bunu bekliyoruz. Son bir yıldır dere taşıyor. Onun dışında Valilik toplantısında Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’nun da katkılarıyla okul için başvurumuz oldu. Mahallemizin bir tek okulu var. Ardından Kaymakamımız da bir toplantı yaptı ve burada okul sözü aldık. Kavanium Evleri’nin bulunduğu bölgede İzmit Belediyesi ile ortak yapılacak bir okul projesi var. Bunun da ilkokul ve ortaokul olarak yapılmasını istiyoruz, çünkü Kavanium’un sonunda Kartepe’ye bağlı ve mahallemiz sınırları içerisinde Maltepe Üniversitesi bir yer yaptı. Şu anda Milli Eğitim’den şikayetçiler.

‘KÖPEKLERE BARINAK YAPILMALI’

Bazı bölgelerimiz taşıma problemi yaşıyor. Otobüs sıkıntımız çok, durağa kadar bir kilometre yol yürüyen vatandaşlarımız da var. Fatih Mahallesi’nde bulunan ortaokula, mahallemizdeki Körüktepe mevkiimizde bulunan vatandaşlarımızın çocukları yürüyerek gidiyor. Ayrıca her mahallede olduğu gibi bizim mahallemizde de köpek sorunumuz var. Köpek sorununa Büyükşehir Belediyesi’nin köklü çözüm üretmesi gerekiyor. Bin, 5 bin hayvanlık değil de 10 bin, 20 bin kapasiteli barınak yapılması lazım. Sanayi ile iç içe olduğumuz için servis sıkıntısı yaşıyoruz. Sabah ve akşam saatlerinde trafik kilitleniyor. Kadınlarımız spor alanları istiyor. İzmit Belediyesi’nde beklentimiz var.

Göreve geldiğiniz 30 Mart Seçimlerinden bu yana mahallenizde herhangi bir ilerleme kat ettiniz mi?  Bir gelişme oldu mu?

‘MERKEZDEKİ HAVUZLAR ELDEN GEÇİRİLSİN’

Yeni açılan yollarımız var, onların asfaltlama işlemlerini bitirdik.İmar geçmediği için asfalt girmemiş yollarımıza rica, minnet asfalt döktürdük. Yeni yapılan 33 bin kapasiteli stadyumumuz var. Ayrıca mahallemize yapılan Maltepe Üniversitesi’nin yeni hizmet binası bulunuyor. Belediyeden beklentilerimiz merkezdeki havuzların elden geçirilmesi ve yenilenmesi.

‘KAPALI PAZARIMIZ UZAĞA GÖTÜRÜLDÜ’

Alikahya Belediyesi döneminde verilen sözlerin yerine getirilmesini bekliyoruz. Yeşil alan iken asfalta çevrilen merkezimize renklendirme yapılacağı sözü verildi, hala yapılmadı. Vatandaşlarımız onu da bekliyor. Bazı durumlarda pasif kalabiliyoruz. Kapalı Pazar alanımız yakındaydı uzağı götürüldü. Dere ıslah olursa derenin üzerine yapılması önerimiz olur.

‘OKUL SIKINTIMIZ VAR’

Okul sıkıntımız var, yetersiz kaldığını düşünüyoruz.Ayrıca 26-27 Eylül’de okullar açılmadan muhtarlık önünde çocuklara motivasyon amacıyla çocuk şenliği düzenledim. Mahallemizin nüfusu artıyor. Burada fabrikalardan dolayı Korelilerin restoranları, pansiyon tarzında otelleri var. Banka ATM’lerinin de gelmesini istiyoruz.

Mahallenizde birden fazla fabrika bulunuyor. Bu fabrikaların mahallenize katkıları nelerdir? Gençlerinize iş imkanı sağlıyor mu?

‘İZAYDAŞ ÇÖP DAĞITIRKEN KOKUYOR’

Fabrikalardan talepte bulunmamıza rağmen cevap alamadık. Assan ve İZAYDAŞ’ın durumu olmayan vatandaşlarımıza Ramazan ayında kumanya yardımları oluyor. Fabrikaların muhtarlara önem vermesini bekliyoruz. İşçi bulma konusunda yardımcı olmak isteriz. Bize en çok zarar veren fabrika, Hyundai. Bu fabrikanın tırları çok geçiyor. Yollara zarar veriyor, yol kenarlarına park ediyorlar. İZAYDAŞ’tan da tek sıkıntımız çöp dağıtılırken çevreye yayılan kokunun olması.

Mahalleniz bünyesinde bulunan Kavanium Evleri’nin bulunması ile mahalleniz bir kimlik kazandı mı? Mahallenize ne gibi bir katkısı oldu mu?

‘KAVANİUM’U SU BASIYOR’

Kavanium Evleri üç-dört yıldır mahallemizde bulunuyor. Evlerin olduğu bölge önceden fındık arazisiydi. Arazi sahipleriyle kat karşılığında anlaşıldı ve evler yapıldı. Kavanium Evleri yağmur yağdığında ve dere taştığı zaman sıkıntı yaşıyor. Biz de bunun için çözüm üretilmesini istiyoruz.

Alikahya Atatürk Mahallesi’nde nüfusun giderek artması nedeniyle okula ihtiyacın olduğu biliniyor. Bununla ilgili bir projeniz oldu mu?

‘İZMİT BELEDİYESİ’NİN PROJESİ VAR’

Kavanium’da 8,5 dönümlük bir arazi var. Bu arazide okul yapılması talebimiz var. Arazi büyük olduğu için bir lise ve ortaokul yapılabilir. İzmit Belediyesi’nin de okulla ilgili bir projesi var. Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte büyük bir proje yapılarak bu sorunun çözülmesini bekliyoruz.

Mahallenizde kentsel dönüşüm çalışmalarına başlandı mı? Mahallelinin çalışmalara tepkisi ne yönde?

‘KENTSEL DÖNÜŞÜME İHTİYAÇ VAR’

Kentsel dönüşüme ihtiyacımız var, fakat henüz başlamadı. Geçtiğimiz günlerde üç tane kaçak bina yıkıldı.BoşnaklarKörüktepe mevkiinde evlerin neredeyse tamamı kaçak. Bu bölgede kentsel dönüşüm çalışmalarının olması gerekiyor. Vatandaşlarımız buraların imara açılmasını istiyor. Kentsel dönüşüm yapılırsa vatandaşlarımız kat karşılığında binalarını boşaltırlar.

 

Hangi kurumlar mahallenizin sorunlarının çözümü konusunda size yardımcı oluyor?

‘İSU VE SEDAŞ ZAYIF KALIYOR’

İzmit Belediyesi ve Kaymakamlık yardımcı oluyor. Büyükşehir Belediyesi’nden çok fazla hizmet göremiyoruz. Bizim mahallemize hizmetlerinin zayıf olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca İSU ve SEDAŞ da zayıf kalıyor. Yağmur su hatları eksik. İyileştirme bekliyoruz. Onlarda stadın bitmesini bekliyorlar.Bittikten sonra sorunun çözüleceğini söylüyorlar.

Daha önce muhtarlar mahallelerdeki yoksullara Valiliğin ve Belediyelerin yardım yapması noktasında daha aktiflerdi. Ancak son dönemde bu işleri daha ziyade yardım derneklerinin yaptıklarını görüyoruz. Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

‘NE YAPILACAKSA MUHTAR BİLMELİ’

Muhtarlığın amacı herkese birebir çözüm üretmesi gerekirken, biz ayakçı takımı gibi gözüküyoruz. Durumu olmayan, sigortasını kendi cebinden ödeyen muhtarlarımız var. Muhtarlığın bir yasayla düzeltilerek asıl kimliğine kavuşmasını istiyoruz. Yapılacak projelerde muhtarlığın da onayının olması gerekiyor. Ne yapılacaksa muhtarlığında bilgisi dahilinde olmalı. Karar aşamasında muhtarlığın imzası olmadan bir şey yapılamazsa, muhtarlığın yaptırım gücü artar. Daha değerli oluruz.

‘SOSYAL YARDIMLAR DURDU’

Yardıma muhtaç insanlarımız var. Çoğu vatandaşımız utanıp söyleyemiyor. Sosyal Yardımlaşma’dan da destek görüyoruz, fakat bu konuda da önce bize danışılmasını istiyoruz. İzmit Belediyesi’nin bir ara asker yardımı vardı. Evli olup da eşi askerde olan vatandaşlarımıza asker yardımı yapılıyordu. Şu an durdu, bir aydır böyle bir yardım gelmiyor. n Pınar GÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑