Derince Belediyesi (Logo Altı)
Böke, ‘Kocaeli’de değişim rüzgarı görüyorum’
Başkan işkadınlarıyla buluştu
52 okulda onarım ihalesi
Fethiye Caddesi taştı
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
  • R. Tayyip Erdoğan
  • Muharrem İnce
  • Meral Akşener
  • Selahattin Demirtaş
  • Temel Karamollaoğlu
  • Doğu Perinçek
  • Kararsızım

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

Tarihle kafeyi birleştiren Nev-i Sanat hizmetinizde

Akçakoca Mahallesi’nde 14. yüzyıla ait Tarihi Süleyman Paşa Hamamı’nın (Eski Hamam) bitişiğine yapılan Nev-i Sanat Kafe, eski ve yeniyi bir arada tutarak mistik ve otantik havasıyla misafirlerini ağırlıyor

16 Ekim 2015 Saat: 13:14
Tarihle kafeyi birleştiren Nev-i Sanat hizmetinizde
Tarihle kafeyi birleştiren Nev-i Sanat hizmetinizde

Osmanlı padişahlarından Orhan Gazi'nin oğlu Süleyman Paşa tarafından 14. yüzyılda yaptırılan Süleyman Paşa Hamamı, 1999 Marmara Depremi’nde hasar gördüğü için Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilmişti. Yaklaşık 600 yıllık geçmişi ile Kocaeli'deki en eski Osmanlı hamamı olan tarihi yapının aslına uygun restorasyonu bir süre önce tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi, tarihi hamamı bir protokol ile İzmit Belediyesi’ne devretti. Ardından İzmit Belediyesi’nin ihaleye çıkardığı hamamın işletmeciliğini Mehmet Kısa alarak,hamamı sergi salonu ve hemen yan tarafını da kafe şeklinde işletmeye başladı.

İZMİT KENDİSİNİ BAĞRINA BASTI

Kafenin sahibi Mehmet Kısa, 1968’de Amasya’da doğdu. İlk ve ortaöğretimimi Amasya’da tamamladı. Liseyi ise Endüstri Meslek Lisesi’nde Elektrik Bölümü okuyarak bitirdi. Bir anda Sat (Sualtı Taarruz) Komandosu olmak istedi ama olamadı. Deniz Kuvvetleri’nden emekli oldu ve Gölcük’te görev yaptı. Halk arasında Çuhane denilen yerde teknik kısım amiri olarak dört yıl çalıştı. Buradan İstanbul Boğaz Komutanlığı’na gittikten sonra emekliliğini istedi. Emekli olduktan sonra ne yapacağına karar vermeye çalıştı. Amasya’ya veya Güney’e gidecekken, hiç durmak istemediği İzmit kendisini alıp bağrına bastı. İzmit’in göndermediği Mehmet Kısa, kendini bir anda Süleyman Paşa Hamamı’nın içerisinde Nev’i Sanat Kafe’nin sahibi olarak buldu.

BİRKAÇ YÜZYIL ÖNCESİNE DÖNECEKLER

Kafe Sahibi Mehmet Kısa, “Temmuz ayında hizmete başlayan Nev-i Sanat Kafe, tarih ile kafeyi birleştiriyor. Eski ve yeniyi bir arada tutarak misafirlerine mistik ve otantik bir ortam sunuyor” şeklinde konuştu. Nev-i Sanat Kafe’ye önceleri tepki gösteren mahalle sakinlerinin de olduğunu belirten Kısa, onların da kafeye olan yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını dile getirdi. Tarih Koridoru içerisinde yer alan kafenin sahibi Mehmet Kısa, Tarih Koridoru çalışmalarının ardından insanların Orhan Camii’nden itibaren yürüyerek birkaç yüzyıl öncesine döneceklerini belirtti. Dolaşarak geldikleri zaman şehrin beton binalarından kurtulmuş, tarihin içerisinde dolaşıyormuş gibi hissedeceklerini de vurguladı.

‘7 ARKADAŞ KARAR VERDİK’

Mehmet Kısa, “Temmuz ayında misafirlerimize hizmet etmeye başladığımızNev’i Sanat Kafe’nin ismini yedi arkadaş kafenin içerisinde otururken saatlerce düşündük, liste hazırladık ve bulduk. Listede Keyfi Sultan, Keyfi Cafe, Keyfi Kapanca, Keyfi Sanatnüma, Hamamda Sanatnüma gibi isimler yer alıyordu. Sanatçı ruhuna sahip olduğumuz için isminde bir ‘sanat’ kelimesini hep düşünüyorduk. İsim düşünürken de herkes bir nevi sanat icra ediyordu. Bir çeşit isimler ortaya çıkarken en son Nev-i Sanat olarak kararlaştırdık. Logosunda da Osmanlı Tuğrası ve 7 tane ok var. Ayrıca kafe içerisinde sergiye açtığımız ürünlerimizin yüzde 80’ini de bize aittir” açıklamalarında bulundu.

‘ECDAT YADİGARIMIZ’

Hamam ve çevresi komple 600 metrekare civarında, sadece kafe kısmı ise 100 metrekaredir. Hamamın içerisinde külhan kısmı var. Halvet ve salon bölümü de yer alıyor. İçeride kurnalar mevcuttur. Kafeyi işleten Mehmet Kısa ve Özlem Pala; ona, özel kokularla hamam kokusunu vermeye çalıştıklarını söylüyor. İçeriye girildiği zaman gerçekte bir hamamın içerisine girmiş gibi hayal edebileceğimizi dile getiriyorlar. Hamamın içerisi ve kafe kısmı çok farklı. İkisi arasında bir tarih yolculuğu yapmış gibi hissettiriyor. Mehmet Kısa, “Burası ecdat yadigarımız olduğu için, korumak ve kollamak için ve onların anısına biraz daha para harcayarak mevcut yapısına dokunmadan içerisini güzelleştirmeye çalıştık” şeklinde konuştu.

‘TARİHE DEĞER VEREN BELEDİYE’

Kısa, “Tarih Koridoru çalışmalarının ardından insanlar Orhan Camii’nden itibaren yürüyerek birkaç yüzyıl öncesine dönecekler. Dolaşarak geldikleri zaman şehrin beton binalarından kurtulmuş, tarihin içerisinde dolaşıyormuş gibi hissedecekler” şeklinde konuştu. ‘Ecdadını bilmeyen geleceğini bilemez’ diyen Kısa, İzmit Belediyesi’ni de tarihe değer veren bir belediye olarak gördüğünü, Başkan Nevzat Doğan’ın tarihini koruma konusunda büyük çalışmaları olduğunu belirtti. 2007 yılında Kocaeli’ye atandığında istemeyerek geldiğini söyleyen Kısa, İzmit’i sevmediği için hiç evden çıkmadığını dile getirirken o tarihlerden sonra İzmit’in yaşanılacak bir yer olmaya başladığını da sözlerine ekledi. Ayrıca önümüzdeki salı günü Başkan Nevzat Doğan’ın da kafede kahvaltı programı yapacağını da duyurdu.

‘YAKLAŞIK 120 BİN HARCANDI’

Kafenin maliyetinin yaklaşık 100-120 bin arasında olduğunu dile getiren Mehmet Kısa, tasarım olarak koltukların ve masaların yerleri, yapısı, renkleri özenle seçildi. Zamanlama açısından da düşünüldüğünde kafedeki işlerin hepsi birbiri ardına sıralanmıştı. Recep Şentürk adlı bir kişi dizayn etti. İşletmecimiz Özlem Pala’nın babasının kalfasıydı” sözlerini kullandı.

‘TARİHİ KORUMAK AMACIYLA’

Kafe fikrinin belediyeden çıktığını dile getiren Kısa, “Önce Büyükşehir Belediyesi’nden İzmit Belediyesi’ne ve daha sonra da işletmek amacıyla ihale üzerine bana geçtiği bir yerdir. Kafe olarak yapılması gerektiğini duyduk. Zamanlama açısından o kadar güzel bir döneme denk geldi ki o günlerde ihaleye iki arkadaş katıldık ama bana nasip oldu. Şahıs olarak katıldıktan sonra şirket olarak Nev-i Sanat Cafe adında şirketi açtım. Ben burayı sadece kafe işletmeciliği olarak düşünmedim. Buranın yapısını, tarihin, korumak kollamak amacıyla içeride oturup muhabbet edebileceğimiz bir ortam düşünmüştük, sonradan kafeye çevirdik” dedi.

‘HAMAMA YAKIŞAN MANKENLER’

İçerideki sergi salonunun sadece fotoğraf ve resim sergisi gibi düşünüldüğünü söyleyen Kafe Sahibi Kısa,“Biz içerisini halı sergisi, antika, el ilanları şeklinde sergiler hazırlamak istedik. Bunlar da zamanla kendiliğinden oluştu. Hatta sergi salonunu daha canlı tutabilmek için mankenler getirttik. İstanbul’daki arkadaşım Mesut Onur’dan telefonda istedim ve getirdiğinde hamama yakışan mankenler olduğunu gördüm. Kendisine buradan çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘İZMİT’E MAL OLACAK BİR MAHALLE’

Kafenin içinde çalışan olarak şu anda İşletmeci Özlem Pala ve kendisi olduğunu söyleyen Kısa, ileride iki kişiye daha ihtiyaç duyulabileceğini duyurdu. Kısa, “İzmit’in en eski mahallelerinden biri olan Akçakoca’da mahalle sakinlerinin kafemize yönelik tepkileriyle de karşılaştık. Kafemiz için bilinçli kişiler mahalle güzelleşecek düşüncesiyle hareket ediyor; fakat çevre düzenlemesi sırasında evleri yıkılan bazı vatandaşlar, tapulu mallarını satmak zorunda kalanlar tepki gösterdiler. Ama şu anda bu mahalle farklı bir mahalle imajını kazanmaya başladı. Sıradan bir mahalle değil, artık İzmit’e mal olacak bir mahalle olmaya başladı. Akçakoca Mahallesi de Eskişehir’deki Odun Pazarı Evleri gibi olacak” şeklinde konuştu.

‘MAHALLELİ TEPKİ GÖSTERİYOR’

Mehmet Kısa, Yaklaşık üç yıl önce planlanan Tarih Koridoru çalışmaları şu anda başladığını belirterek, “Örneğin, yollarımız çok dar olduğu için Tarih Koridoru kapsamında araç planlaması sorunu da çıkmaya başladı. Yolların genişletilmesi için istimlak çalışması yapılması gerekiyor. Mahalleli tepki gösteriyor, aslında onların da yardımcı olması lazım. Mahallenin güzelleşmesi için herkesin taşın altına elini koyması gerektiği düşüncesindeyim. Ben de Yenidoğan Mahallesi’nde ikamet ediyorum; fakat bu mahalleye de taşınmayı düşünüyorum. Hem işim burada hem de buranın manzarası bir harika” ifadelerini kullandı.

‘TEPKİ GÖSTERENLER DE KAFEYE GELİYOR’

Mahallelinin de yoğun ilgisine maruz kaldığını söyleyen Mehmet Kısa, kafeyi açtıkları dönemde tepki gösteren mahalle sakinlerinin de merak edip kafeye geldiklerini dile getirdi. Nev-i Sanat Cafe’nin açılmasının ardından mahalle sakinlerinin de düşüncesinin değiştiğini, önyargılarının kırıldığını ve kendilerini sevdiğini de sözlerine ekledi. Kafede misafirlerine sundukları yiyecek ve içeceklerin fiyatları için de gereğinden fazla uygun olduğunu belirten Kısa, yöresel tatlara da önem verdiğini söyledi. Açılış töreninin yakında yapılacağını duyuran kafe işletmecileri, Nev-i Sanat Kafe’yi öğlenleri saat 12.00’den itibaren akşam 22.30-23.00’e kadar açık tutarak misafirlerini ağırladıklarını da belirtti. n Pınar GÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑