Derince Belediyesi (Logo Altı)
AK Parti'den karanfil
Kandıra'da feci kaza: 6 kişi yaralandı
Valilik’ten seçim güvenliği önlemleri
Babadan cinayet itirafına isyan!
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

Uçarı ve Gürpınar: Halk DSP’yi özledi

1 Kasım Genel Seçimleri’ne doğru giderken siyasi partilerin nabzını tuttuğumuz şu son günlerde Demokratik Sol Parti 1. Sıra Milletvekili Adayı Meral Uçarı ve 2. Sıra Milletvekili Adayı Selman Gürpınar ile keyifli bir röportaj gerçekle

30 Ekim 2015 Saat: 11:32
Uçarı ve Gürpınar: Halk DSP’yi özledi
Uçarı ve Gürpınar: Halk DSP’yi özledi

7 Haziran Genel Seçimleri’nin ardından tek başına iktidar partisinin çıkmaması ve koalisyonun kurulamaması nedeniyle ülkemiz, 1 Kasım’da bir seçime daha hazırlanıyor. Son iki günün kaldığı seçim sürecinde siyasi partilerin bir yandan seçim çalışmalarını diğer yandan da söylemlerini takip ettiğimiz şu dönemde Demokratik Sol Parti 1. ve 2. sıra milletvekili adaylarının seçim ve seçim sonrası oluşabilecek gelişmelerle ilgili görüşlerini öğrendik. Her iki aday da halkın DSP’yi özlediğini ifade etti. İşte röportajlarımız sizlerle…

Eski İl Başkanı olan DSP 2. Sıra Milletvekili Adayı Selman Gürpınar ile yaptığımız röportaj:

1 Kasım’a daha da yaklaştığımız şu günlerde bu seçimden nasıl bir beklenti içerisindesiniz?

‘ÜLKEMİZİN İHTİYAÇ DUYDUĞU BİR PARTİ’

Öncelikle siyasi iktidarın değişmesi ve ülkeye ılıman tarzda siyaset yapan bir iktidarın gerek tek başına gerekse koalisyon modelle gelmesidir. DSP Türkiye’de siyasetin sert bir üslupla değil, yumuşak bir üslup yöntemi kullanarak gerçekleştiren ve ülkemizin de siyasi anlamda ihtiyaç duyduğu bir partidir. DSP iktidarında halkımızın ayrımlaşmasına, bölünmesine ve halkımızın üzerinde siyasi iktidar tarafından kurulan tüm baskılara son verme politikası yürütülecektir.

DSP’nin yüzde 10 barajını geçememesini neye bağlıyorsunuz?

‘BARAJI GEÇEN VE GEÇEMEYEN PARTİ AYRIMI’

Türkiye’de yüzde 10 barajı AK Parti iktidarının siyasi olarak yararlandığı ve kendi lehine kullandığı bir baraj sistemidir. Mecliste grubu bulunmayan partilerin ilelebet bu barajı geçemeyeceği algısı vardır. 1999 yılında yüzde 10 barajını rahatlıkla aşan DSP, halk üzerinde oluşturulan bu algılardan sıyrılan ya da sıyrılmış seçmen eliyle yine rahatlıkla barajı geçerek iktidar olabilir.

1 Kasım seçimleri için hazırladığınız vaatler arasında sizi en çok etkileyen ve halkın da duygu ve düşünceleri üzerinde etkin rol oynayacağını düşündüğünüz vaat hangisidir? Bu konuda neler söylemek istersiniz?

‘ASGARİ ÜCRET TUTARINDA MAAŞ’

Askerlik görevini ifa eden er ve erbaşlara askerlik süresince asgari ücret tutarında maaş verilecektir. Ayrıca terör eylemlerine karışanlara verilen her türlü devlet yardım ve katkıları maaş ve ücretler kesilip sona erdirilecektir. Böyle bir dönemde böyle bir seçim vaadimizin halkımızı etkileyeceğini ve halkımız için fayda sağlayacağından eminiz.

1 Kasım seçimlerinden önce, seçmen tarafından DSP’ye karşı nasıl bir tutum sergileniyor?

‘HALKIMIZ DSP’Yİ ÖZLEDİ’

Öncelikle partilerimiz ve milletvekili aday arkadaşlarımız olarak bizler bu iddiaya inanmış ve bu doğrultuda çalışmalarımıza hız kesmeden sürdürmüş bulunmaktayız. Halkımızın da Demokratik Sol Parti’yi özlediğini ve partimizin iktidar olma iddiasını içselleştirdiğini gözlemlemekteyiz. Demokratik Sol Parti, CHP’nin ortağı değildir. CHP’ye verilen oylar DSP’ye her zaman dönebilir. Bununla birlikte DSP sadece CHP seçmenine değil, aynı zamanda AK Parti ve diğer muhalefet partilerinin seçmen kitlesine de hitap edebilen bir partidir.

DSP 1. Sıra Milletvekili Adayı Meral Uçarı ile yaptığımız röportaj:

1 Kasım seçim çalışmalarında seçmeninize yönelik öncelikli hedefinizle ilgili neler söylemek istersiniz?

‘ZALİM VE BOZUK DÜZENİ DEĞİŞTİRMEK’

Geleceğin Türkiyesi için acil alınacak kararlardan bazıları şöyledir: Asgari ücret 2000 TL,en düşük emekli maaşı 2600 TL,her aileden en az bir kişiye iş imkanı garantisi,öğretmenlere yılda iki kez ikramiye, üniversiteler sınavsız. Üniversite öğrencisine 500 TL burs,öğrencilere ve öğretmenlere ücretsiz sabah kahvaltısı ve öğle yemeği. 6638 Sayılı İç Güvenlik Yasası iptal edilecek. Engelliler,kadın,yurt dışında yaşayan Türkler ve göçmenler,esnaf ve sanatkarlar bakanlıkları kurulacaktır vb.

1 Kasım seçim sürecinde yaptığınız çalışmalar doğrultusunda halka daha çok ne gibi mesajlar verdiniz?

‘OYLARINI ÖZGÜRCE KULLANMALARINI İSTEDİK’

Seçim döneminde elimizden geldiği kadar çok insanla buluşmaya çalıştık. İlçe ilçe, köy köy gezdik. Bu anlamda vatandaşlarımızdan oylarını özgürce ve ideolojileri doğrultusunda kullanmalarını istedik. Yani açıkçası verdiğiniz oy boşa gitmeyecek. Yolumuz Atatürk'ün yolu, hedefimiz saltanatın sonudur. Bu ülkenin böyle bir partiye ihtiyacı var.

Son dönemde artan terör olaylarını gerçekleştiren örgütlerin gücünü nereden aldığını düşünüyorsunuz?

‘SORUMLULAR TBMM’DEKİ DÖRT PARTİ’

Bugün terörün artmasının sorumlusu iktidarı ile, muhalefeti ile TBMM'deki dört partidir. Hepsi teröristlere hoş görünmek için adeta birbirleriyle yarıştılar.Terörü azdıran iktidara, açık veya örtülü destek verdiler.13 yıl evvel iktidarımızda terörü sıfır halde teslim etmiştik.

DSP'ye parlamentodaki dört partiden en yakın CHP görünüyor. DSP, bu seçimlerde CHP ile birleşmeyi hiç düşündü mü?

‘BİRLEŞME GİBİ BİR DURUM OLAMAZ’

DSP ve CHP aslında bakıldığında yakın gibi görünüyor ancak arada çok büyük farklar var. CHP Atatürk'ün kurduğu CHP değil çok değişim geçirdi. Bilindiği gibi Y-CHP deniliyor, niye? Çünkü 1980 sonrası kurulan sadece adı CHP olan sağa kaymış durumda olan bir parti konumundadır. Birleşme gibi bir durum söz konusu olamaz, zira 7 Haziran seçimleri öncesinde Genel Başkanımız, Kemal Bey'e birleşme değil Syriza modeli ile seçim birlikteliği önerisi ile gitti. Ancak Kemal Bey ‘Partinizi kapatıp gelin’ dedi. Biz bakkal dükkanı değiliz ki kepenk kapatalım gidelim. Dolayısıyla bu seçimde de böyle bir düşüncemiz olmadı, olamaz da…

Sandıktan yine koalisyon çıkması durumunda Türkiye nasıl bir sürece girer?

‘BU SEFER KOALİSYON KURULUR’

Sandıktan muhtemel koalisyon çıkması halinde Türkiye yine daha önce olduğu gibi partilerin birbirlerine misafirliğe gidip gelme sürecine girecektir.Bu sefer koalisyon kurulur ancak uzun süreli olma ihtimali yoktur ve tekrar seçime gidilir diye düşünüyorum. Tabi ki bu süreç ekonomik yönden ülkeyi bir kez daha sarsacaktır.Milletin iradesine inanmak ve güven duymak gerekir. n Pınar GÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑