Derince Belediyesi (Logo Altı)
AK Parti'den karanfil
Kandıra'da feci kaza: 6 kişi yaralandı
Valilik’ten seçim güvenliği önlemleri
Babadan cinayet itirafına isyan!
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Üzülmez, ‘Hedef 1 milyon turist’

Geçmiş yıllara ait tarihi değerleri yeniden canlandıran ve restore eden Kartepe Belediyesi, Belediye sınırları içinde bulunan eski Çuha dokuma fabrikasını da kapsayan 23 bin metrekare tarihi alanı restore edilecek.

12 Mart 2018 Saat: 14:50
Üzülmez, ‘Hedef 1 milyon turist’
Üzülmez, ‘Hedef 1 milyon turist’

Kartepe Belediyesi, geçmiş yıllara ait tarihi eserleri restore ederek kent tarihine yeniden kazandırmaya devam ediyor. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan olan ve Rahmiye Mahallesi’nde bulunan Çuha fabrikasının restorasyon çalışmaları başlıyor.

YOĞUN KATILIM

Kartepe El Garden Otel’de düzenlenen toplantıya Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Vali Yardımcısı Osman Ekşi, Kartepe Kaymakamı Ayhan Durmuş, AK Parti Kartepe İlçe Başkanı Mustafa Kocaman, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, İlçe Emniyet Müdürü Turan Aksoy, Garnizon Komutanı Ergin Sarıçiçek, Proje Tarih Danışmanı Volkan Şenel ve davetliler katılım gösterdi.

‘TARİHİ ALANI RESTORE EDECEĞİZ’

Gerçekleştirilen toplantıda konuşan Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez gelecek nesillere bu eserleri aktarmayı amaçladıklarını belirterek, “Kartepe Belediyesi olarak Çuha Fabrikası alanında gerçekleştireceğimiz bu projeyi önemsiyoruz ve Sanayi Tarihinin Kalbi Kartepe Çuha Fabrika-i Hümayun sloganı ile bu tarihi değerimizi Kartepe ve Kocaeli halkımızla buluşturuyoruz. 2019 Mart ayında ön hazırlıklarını bitirmeyi planladığımız yapı sonucunda 23 bin metrekare tarihi alanı restore edeceğiz. Tarih projelerimizin toplam çizim maliyeti 2 milyon 626 bin, projeler tamamlandığında ise minimum 100 milyon TL bir yatırım yapmayı planlıyoruz. Amacımız Kartepe’ye 1 milyon turist çekmektir” sözlerini kullandı.

‘1844 YILINDA FAALİYETE GEÇTİ’

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez restorasyon çalışmaları ve Çuha Fabrikasının tarihi hakkında bilgi vererek, “Sultan Abdülmecid Tanzimat Fermanının hemen ardından 1839’da yayınladığı bir Hatt-ı Hümayûn ile İzmit’te bulunan dink hanenin bir çuha fabrikasına dönüştürülmesini emretmiştir. 1843 yılında yapımına başlanılan Çuha Fabrika-i Hümayun 1844 yılında faaliyete geçmiştir. Çuha Fabrika-i Hümayun, Hazineyi Hassa’ya ait olup Tanzimat döneminde girişilen sanayileşme programı çerçevesinde sultan yapısı olarak Kocaeli’de yapılan ilk fabrikadır” ifadelerini kullandı.

‘MİLLİ MÜCADELEYE HİZMET ETTİ’

Başkan Üzülmez, “1844 yılında faaliyete geçen İzmit Çuha Fabrikası, bu dönemde kurulmuş diğer çuha fabrikalarından daha uzun ömürlü olmuş ve 1920 yılına kadar faaliyetlerini sürdürebilmiş, dolayısıyla milli mücadelenin ilk zamanlarında fabrika önemli hizmetler görmüştür” diyen Üzülmez,“Fabrikanın mimari güzelliği dönemin gazetelerinde yer bulmuş, öyle ki, yurtdışından gelenler fabrika binasını başta saray olarak telakki etmişlerdir. Avrupa inşaat tekniklerindeki en anlamlı yenilikleri ihtiva eden binası ve mevcutlar içerisindeki en iyileri olan makineleri ile fabrika kısa süre içinde Avrupa’nın en iyisine eşdeğer yünlü kumaş üretmeye başlamıştır” diye konuştu.

‘GELECEK NESİLLERE AKTARILACAK’

Üzülmez konuşmasının devamında, “Birinci dünya savaşı sırasında çeşitli zorluklarla karşı karşıya gelen fabrika 1920 tarihinde İngilizler tarafından bombalanması ile çıkan yangın sonucunda da kapanmıştır. Günümüzde ise fabrika askeri alan içerisinde atıl bir şekilde kalmaktadır. Gerek Kocaeli’nin sanayi tarihi, gerek şehircilik gerekse mimari özellikleri açısından Kartepe açısından büyük önem arz etmektedir. Belediyemizin amacı geçmiş yıllara ait bu kültürel ve tarihi değerlere sahip yapıların rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlanarak gelecek nesillere aktarılmasını sağlamaktır” şeklinde konuştu.

TARİHİ VE DOĞAL DOKULARI BOZMADAN

Kartepe Belediye Başkanı  Üzülmez, “Bugün burada beni ve arkadaşlarımı son derce heyecanlandıran önemli bir konu için bulunuyoruz. Ortaya koyduğumuz hedef ve vizyonlarımız içerisinde turizm son derce önemli bir yer almaktaydı. Henüz çok genç olan ilçemiz Kartepe ilçemizi ticari ve turistik anlamda büyüterek hem ülkemiz hem de ilimiz için başarılı çalışmalar yapmak istiyoruz. Küçük dokunuşlarla tarihi ve doğal dokuları bozmadan, teknolojik imkanlarla Kartepemizi daha yukarılara taşımaya devam ediyoruz. 2019 Mart ayında ön hazırlıklarını bitirmeyi planladığımız yapı sonucunda 23 bin metrekare tarihi alanı restore edeceğiz. Ayrıca bu ve diğer tarihi projelerin çizim maliyeti 2 milyon 626 bin, proje tamamlandığında minimum 100 milyon TL toplamda bir yatırım yapmayı planlıyoruz. Amacımız Kartepe’ye 1 milyon turist çekmektir” dedi.  Kerim ÇELİK

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑