Derince Belediyesi (Logo Altı)
AK Parti'den karanfil
Kandıra'da feci kaza: 6 kişi yaralandı
Valilik’ten seçim güvenliği önlemleri
Babadan cinayet itirafına isyan!
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Vali’den İstiklal Marşı mesajı

Vali Hüseyin Aksoy, İstiklal Marşı’nın kabulü ve yazarı Mehmet Akif Ersoy’u anma mesajı yayımladı

11 Mart 2018 Saat: 15:49
Vali’den İstiklal Marşı mesajı
Vali’den İstiklal Marşı mesajı

Vali Hüseyin Aksoy, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Tarih boyunca fedakarlıklarıyla, birlik, beraberliği ve vatan sevgisi ile büyük bir kahramanlık gösteren Aziz Milletimiz, hür ve müstakil yaşayarak bugünlere gelmiştir. Bunun en güzel örneklerinden biri de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde verilen bağımsızlık mücadelesidir. Milletimiz bu süreçte kenetlenerek, birlik ve beraberliğinden aldığı güç ile eşsiz bir direnişe ve şahlanışa imza atmıştır. Bağımsızlık sürecinde aktif rol alan ve eşsiz dizeleriyle halkımızın hislerine tercüman olan büyük şair, vatansever, dava adamı Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’yla bu kahramanlığı ölümsüzleştirmiştir.”

‘BİZİ BİZ YAPAN DEĞERLER’

“Yaşadığı dönemde bu aziz vatanın içinde bulunduğu durumu, çekilen ıstırapları yüreğinde hisseden Mehmet Akif Ersoy, Kurtuluş Savaşı’nın çetin dönemlerinde Anadolu’yu karış karış dolaşmış, şiirleri ve yazıları ile milli mücadelenin manevi ve fikir cephesini inşa ederek, milletimize moral, cesaret ve ümit aşılamış, istiklal ruhunun iliklerimize kadar işlenmesini sağlamıştır. Bizi biz yapan değerlerin bilincinde olan şairimiz, vatan topraklarının kutsallığını, bağımsızlığımızı her gittiği yerde anlatmıştır. İstiklal Marşı ile de milletimizin karakterini, duygu ve ruh dünyasını, hürriyet ve özgürlük tutkusunu, milli ve manevi değerleri en güzel şekilde ifade ederek, vicdanların sesi olmuştur.”

‘DİMDİK DURMAYI BAŞARMIŞ’

“Hakkı tutup kaldırmayı ve haksızlık karşısında dimdik durmayı hayatı boyunca haykırmış münevver ve mütefekkir şairimiz; Mehmet Akif Ersoy, “Allah Bu Millete Bir Daha İstiklal Marşı Yazdırtmasın“ diyerek, verilen mücadelenin büyüklüğünü en veciz şekilde ifade etmiştir. Yüksek ahlakı, etkileyici kişiliği, toplumsal sorunları yürekten anlatışı Mehmet Akif Ersoy’u İstiklal Marşımızın şairi olması kadar, daima milletimizin ortak bir değeri olmasını sağlamıştır.”

‘ÖRNEK BİR KİŞİ’

“Bu nedenle Mehmet Akif Ersoy, tarihte kalmış öncü ve örnek bir kişi değil, aynı zamanda günümüzde ve gelecekte de yaşaması gereken bir kanaat önderi, fikir adamı ve tarihi bir şahsiyet olarak görülmektedir. Dolayısıyla dünümüzü ve yarınımızı doğru okumamız için de, O’nun fikirlerini, karakterini, millet sevgisini, mücadele azmini ve bağımsızlık aşkını çok iyi anlamamız ve gelecek kuşaklara anlatmamız gerekmektedir.”

‘ŞÜKRAN VE RAHMETLE ANIYORUZ’

“Türk Milleti, kendisine ve kahraman ordusuna ithaf edilen bu marşın şairini asla unutmayacak ve ay yıldızlı bayrağımız göklerde özgür bir şekilde dalgalandıkça milli birlik ve beraberlik idealini en güzel şekilde ifade eden İstiklal Marşımız milletimizin ortak sesi ve ortak vicdanı olmaya devam edecektir. İstiklal Marşımızın kabulünün 97. yıldönümünü kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u ve milli mücadelemizin tüm kahramanlarını şükran ve rahmetle anıyoruz.”

BUGÜN SDKM’DE ANMA VAR

Öte yandan Valilik tarafından bugün, İstiklal Marşı’nın kabulü ve yazarı Mehmet Akif Ersoy’u anmak amacıyla Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde bir anma etkinliği gerçekleştirilecek. Başta Vali Hüseyin Aksoy’un katılacağı programa kent protokolünden de pek çok önemli ismin yer alması bekleniyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑