Derince Belediyesi (Logo Altı)
AK Parti'den karanfil
Kandıra'da feci kaza: 6 kişi yaralandı
Valilik’ten seçim güvenliği önlemleri
Babadan cinayet itirafına isyan!
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

Vatandaşlara dokunulmazlıkların kaldırılması meselesini sorduk

23 Mayıs 2016 Saat: 14:52
Vatandaşlara dokunulmazlıkların kaldırılması meselesini sorduk
Vatandaşlara dokunulmazlıkların kaldırılması meselesini sorduk

TBMM Genel Kurulu'nda, dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa değişikliği teklifinin ikinci turu, "referandum" sınırını aşarak kabul edildi. Röportaj yaparak görüş aldığımız İzmit halkı, dokunulmazlıkların kaldırılmasından memnun.

Cumhurbaşkanı, Anayasa değişikliklerine ilişkin kanunları, bir daha görüşülmek üzere TBMM'ye geri gönderebiliyor. Doğrudan veya Cumhurbaşkanı'nın iadesi üzerine, Meclis üye tamsayısının üçte iki çoğunluğuyla (367) kabul edilen Anayasa değişikliğine ilişkin kanun, Cumhurbaşkanı tarafından halkoyuna sunulabiliyor. Dokunulmazlıkların Mecliste kaldırılmasından sonra biz de Kocaeli halkına dokunulmazlıkların kaldırılmasını ve CHP’nin tutumunu sorduk. Yaptığımız röportajların çoğunda halk dokunulmazlıkların kalkmasından memnunken azınlıkta kalan kesim ise sadece HDP vekillerinin meclisten atılmaya çalışılmasından rahatsız. n Diren ÇELİK

AYRIMCILIK YAPILIYOR

Gülay Yakar (Esnaf, 41)

Dokunulmazlıkların kaldırılmasından yanayım. Sadece bir kesimin değil hiçbir milletvekili ve siyasetçinin dokunulmazlığı olmasın o kadar esnek davranmasınlar onlar da vatandaş. Bizim seçtiğimiz insanlar bizimle aynı koşullarda yaşamalı ayrımcılık yapılıyor. Bizim seçerek meclise gönderdiğimiz vekillerin bizlerden daha üstün haklara sahip olmaması gerekiyor. Dokunulmazlıklar sadece terör için değil tüm suçlar için kalkmalı. CHP’nin dokunulmazlıkların kaldırılması yönünde ki tavrını destekliyorum. Fakat Dokunulmazlıkların kaldırılması konusu kesinlikle genişletilmeli.

HEPSİNİN DOKUNULMAZLIĞI KALKSIN

Bertan Yılmaz (Öğrenci, 27)

Dokunulmazlıkların kalkması iyi oldu. Kimsenin kimseye karşı üstünlüğü olmamalı. Mecliste bulunan tüm milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılmalı. CHP’nin tüm vekillerinin dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda birleşmesi gerekirdi. Dokunulmazlıkların kaldırılmasına hayır diyenler teröre destek vermekten başka bir şey yapmıyorlar.

CHP’LİLER NET TAVIR SERGİLEMEDİ

Ekrem Atalay (Serbest Meslek, 52)

CHP red kararı vermeliydi. HDP’nin siyasi görüşü varsa ve buna dokunuluyorsa yolsuzluklara da dokunulmalı. Mecliste o kadar yolsuzluktan fezlekesi olan milletvekili varken sadece bir kesimin dokunulmazlığı kalkıyorsa burada bir adaletsizlik vardır. CHP net bir tavır sergilemeli ve neyi destekleyip desteklemediğini ortaya koymalıydı. CHP vekillerinin ortak hareket etmesi lazımdı.

REFERANDUMA GİTSE DE SONUÇ DEĞİŞMEZDİ

Büşra Toktaş (Öğrenci, 18)

Bu konuda CHP’yi destekliyorum. Dokunulmazlıkların kaldırılması gerekliydi. Bence referanduma gidilseydi halk aynı cevabı verilmeliydi. Bütün milletvekillilerine eşit davranılmalı. Oylamanın refaranduma gitmemesi yerinde oldu. Eğer gitseydi boşuna zaman kaybı yaşatmaktan ve süreci uzatmaktan başka bir işe yaramayacaktı.

TERÖRÜ DESTEKLEYENLERİN DOKUNULMAZLIĞI KALKSIN

İsmail Urfa (Esnaf, 43)

Dokunulmazlıkların kaldırılması iyi oldu. Dosyası olan, terörü destekleyen herkesin dokunulmazlığı kaldırılmalı. Terörü desteklemedik diyorlar sonra cenazesine gidiyorlar. HDP milletvekillerinin kesinlikle meclisten çıkarılması gerekiyor. Mecliste terör destekçisi kimse bırakılmamalı. CHP’nin dokunulmazlıkların kaldırılmasına verdiği desteği olumlu buluyorum.

BİRLİĞE İHTİYACIMIZ VAR

Ferdi Öztürk (Garson, 30)

CHP tutarsız. Dokunulmazlıkların kaldırılması sadece terörle sınırlı kalmamalı. Her türlü dokunulmazlık kaldırılmalı. Dokunulmazlık sadece kürsü dokunulmazlığı olmalı. Yasama, Yürütme ve Yargıda önemli düzenlemeler yapılmalı. 1980 darbesi sonrası oluşan yeni anayasa kesinlikle değiştirilmeli. Özellikle yolsuzluklar bakımından meclis aklanmalıdır. Ülkemizde ki en önemli ceza vergi kaçakçılığı ve yolsuzluklara verilmelidir. Altmışaltı senedir iktidar yüzü görmeyen CHP halkı ilgilendiren konulara yönelmelidir. CHP safını terör konusunda belli etmelidir. Kasetle Genel Başkan olanlar kasetle gider. MHP kendi tabanıyla barışmalıdır. Teröre nasıl bitirilmesi yönünde destek veriyorsa çok  sesliliğede kapılarını açmalıdır. Ateş çemberi olan etrafımızda her zamankinden çok birliğe ihtiyacımız vardır.

CHP KARARLARININ ARKASINDA DURDU

Sedef Hallaç Akşit (İşletmeci, 25)

Dokunulmazlıkların kaldırılması iyi oldu. Biz nasıl eşitsek onlarda eşit olmalı. Bu milletvekili, Cumhurbaşkanı ve Başbakan içinde geçerli. CHP konuya daha eşit yaklaştı ve belki de ilk kez güzel bir şey yapıp kararlarının arkasında durdu. Dokunulmazlıkların kaldırılmasını sadece bir kesim için istiyorlardı. Bir taraf terörist diyorsan bunların bir kısmı da hırsız. Bunlarda görülmeli. Bu ülkede teröristte, hırsızda yargılanmalı.

HALKIN VEKİLİNE DİREK MÜDAHALE

Akın Mızrak  (Öğrenci, 24)

Dokunulmazlıkların kaldırılması, halkın iradesine direk bir müdahaledir. Zaten halk sürekli müdahale, zorlama ve baskıya maruz kalırken artık iş çığrından çıkmış olup halkı temsil eden vekile de müdahale edilmeye başlandı. Bu durum Türkiye’de ki huzurun daha da bozulmasına neden olacaktır. HDP’li vekillerin meclisten direk olarak dışlanması Türkiye’de var olan gerilimi daha da arttıracaktır. Artık Türkiye’de  siyasetinde önü kesilmiştir. CHP’nin dokunulmazlıkların kaldırılmasına verdiği destek CHP’nin artık iktidar yanlısı bir parti haline geldiğinin kanıtıdır.

FARKLI BİR UYGULAMA OLABİLİRDİ

Kamil Gözükara (Garson, 36)

Dokunulmazlıkların sadece HDP’li vekilleri meclisten çıkarmak için yapılmasını doğru bulmuyorum.  Bizlerin seçtiği vekillerin meclisten atılmasını doğru bulmuyorum. Tabi ki de terör söylemleri olduğu iddia edilen vekillere farklı bir uygulama olabilirdi. CHP bu konuda da tutarsız davrandı.  Ortak bir şekilde hareket edemediler.

O GÖMLEKLE SUÇ İŞLEYEMEYECEKLER

Metin Kurşun (Müdür, 52)

Dokunulmazlıkların kaldırılması iyi oldu. Vatandaşın gönderdiği vekillerin o gölekle suç işlemesinin önüne ancak bu şekilde geçilebilirdi. Bizler en ufak suçtan bile ceza alırken onlarında ceza alması gerekiyordu. Artık onlarında bu zırhı kalktı. CHP’nin dokunulmazlıkların kaldırılmasını desteklemesini doğru buluyorum.

DESTEKLİYORUM

Mehmet Bayi (Öğrenci, 18)

Dokunulmazlıkların kaldırılmasını destekliyorum. Meclis içerisinde ve dışında terörü destekleyen söylemleri mevcut ve bunlar kanıtlanmış. Ama sadece terör değil yolsuzluk yapanlar ve çeşitli suçları bulunan vekillerin bunların cezasını çekmesi gerekiyor. CHP ilk kez doğru bir karar vererek ülkeye yararına hayırlı bir işer imza  attı.

ORTAK AKILLA HAREKET ETTİLER

Ahmetcan Kıraç (Öğrenci, 19)

Uzun zamandan beri gündemdeydi. Pozitif hukuk açısından önemli buluyorum. Milletvekilleri halkla iç içe olmalı.  Bir nebze olsun vekilller halkla yakınlaştı. Bütün partilerin ortak bir hedefte birleşmesini olumlu buluyorum. CHP’de kendi içerisinde ortak bir şekilde hareket etmeye yaklaştı. Dokunulmazlıkların kaldırılması ile birlikte vekiller ve halk ortak bir noktada buluşabilecek ve ceza alması gerekenler ceza alacak.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑