Derince Belediyesi (Logo Altı)
Böke, ‘Kocaeli’de değişim rüzgarı görüyorum’
Başkan işkadınlarıyla buluştu
52 okulda onarım ihalesi
Fethiye Caddesi taştı
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
  • R. Tayyip Erdoğan
  • Muharrem İnce
  • Meral Akşener
  • Selahattin Demirtaş
  • Temel Karamollaoğlu
  • Doğu Perinçek
  • Kararsızım

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

Yaman: Hiçbir kurumdan yardım alamıyorum

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Mustafa Yaman, “Mahallem adına, Belediye ve Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere hiçbir kurumdan yardım alamıyorum."

26 Ağustos 2015 Saat: 13:13
Yaman: Hiçbir kurumdan yardım alamıyorum
Yaman: Hiçbir kurumdan yardım alamıyorum

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Mustafa Yaman, “Mahallem adına, Belediye ve Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere hiçbir kurumdan yardım alamıyorum. Çözüm üretecekleri yerde sorun çıkarıyorlar” şeklinde konuştu
‘Söz Muhtarların’ sayfamızın sekizinci bölümünde Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Mustafa Yaman’ı ağırladık. Mustafa Yaman, Yüksek Hızlı Tren yapıldıktan sonra mahallesine yaptırılan iki üst geçidin de sorunlarının olduğunu dile getirdi. Birinin asansörünün ve aydınlatmasının olmadığını diğerinin de var olan asansörünün çalışmadığını belirtti. Mahallesinde bulunan Balıkçılar Barınağı’nın ‘Kamboçya Mahallesi’ adında Büyükşehir Belediyesi’nden düzelttirilmesini rica ettiğini, fakat uzun zamandır herhangi bir çalışma yapılmadığını da söyledi. Her şeyi kayıt altında bulundurduğunu belirten Muhtar Yaman, “Sözde değil, satırdaki bilgi unutulmaz” diyerek altı yıl önceki bir konuyu dahi yazıya dökerek arşivinde sakladığını da dile getirdi. İşte röportajımız:

Cumhuriyet Mahallesi’nin Tarihçesi
Cumhuriyet Mahallesi 19 Ocak 1997 tarihinde İzmit Belediyesi Encümen kararıyla Yeni Mahalle’den ayrılarak 470 bin 733 metrekarelik bir alana kurulmuştur. İzmit’in denize sıfır tek mahallesidir. Cumhuriyet Mahallesi sakinleri burayı sayfiye yeri gibi, yazlık gibi görürler. Halkın yüzde 85’i çalışan kesimden oluşmaktadır. Bu nedenle sokakta gezen pek görünmez. Sabah 06.30’da Mahallede hareketlilik başlar. Emeklilerin de çalıştığı mahallede gece 22.00’lere sarkabilir. Kocaeli’ye en büyük katkıyı, KDV’yi sağlayan mahallelerin başında gelmektedir. Mahallemiz hudutları içerisinde Federal Mogul fabrikası, Sosyal Güvenlik Kurumu, 75. Yıl İlk ve Ortaokulu, İZGAZ Genel Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi’nin Batı Garajı ve İSU’ya ait Plaj Yolu Arıtma Tesisi gibi kurumlar bulunmaktadır. TÜİK’in kayıtlarına göre 5 bin kişilik nüfusu yer alırken, mahallede kaydı olmayan 2 bin kişilik nüfusu daha bulunmaktadır.

Mustafa Yaman kimdir?
1957 doğumluyum, aslen Giresunluyum ancak küçük yaştan beri İzmit’te yaşamaktayım. PETKİM ve TÜPRAŞ’ta çalıştım ve 2003 yılında TÜPRAŞ’tan emekli oldum. Vakıflar Bankası’ndan emekli bir eşim ve Çevre Mühendisi olan bir kızım var. Üç kişilik bir çekirdek aile reisiyim. Kocaeli Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) kurucusuyum. 1967’de kurulan Cemiyet’in Kocaeli’de şubesini açtık. 17 Ağustos’ta telsizle dünyanın her tarafına sesimizi duyuran bizdik ve dünyadan ilk imdat isteyen bendim. İkinci dönemimde İzmit Cumhuriyet Mahallesi Muhtarlığı görevine seçildim.

Mahalle sakinleri size genellikle ne gibi taleplerde bulunuyorlar?
‘SEDAŞ BÜYÜK PROBLEM’
-Mahalle sakinlerimizin şikayetlerini üç başlıkta toplayabiliriz: SEDAŞ, İzmit Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi. SEDAŞ, öncelikle bundan yaklaşık iki yıl önce yedi mahalle muhtarımızın ortak imzası ile İzmit SEDAŞ’a bağlanmak istediğimizin yazısını yazmıştık. Çünkü arıza bakım servisi İzmit Fuarı içerisinde bulunuyor. Körfez SEDAŞ’tan yeterince hizmet alamıyoruz. Ancak bir iki tane arıza olunca biriktirip mesajla ilettiğimizde müsait olursa geri dönüş alabiliyoruz. Genç bir arkadaşımız bulunuyor orada, müsait değilim diyor, onu da anlayabiliyorum tabi. SEDAŞ bizim için

büyük bir problem.

‘BÜYÜKŞEHİR TOPU SEDAŞ’A, SEDAŞ BÜYÜKŞEHİR’E ATIYOR’
-Yetkililerin de buna bir çözüm bulmasında fayda var. “Nasıl bir çözüm bulunacak?” derlerse biz yedi mahalle muhtarı ile SEDAŞ yetkililerini bir araya getireceğiz. SEDAŞ’tan en büyük şikayetim şuydu: Mahallemizde İzmit istikametinden girişte Temizel Petrol ile kullanılmayan Petrol İstasyonu arasında bulunan altı adet aydınlatma lambası ile trafik kazasında kırılanın yerine yenisinin takılması için SEDAŞ-Büyükşehir Belediyesi arasında git-gellerden yoruldum. SEDAŞ diyor ki ben alüminyum direklere bakmıyorum. Büyükşehir Belediyesi diyor ki ben bu tür direklerin bakım onarımını bir protokol ile SEDAŞ’a devrettim. SEDAŞ diyor ki benim öyle bir protokolden haberim yok.

‘NEVZAT DOĞAN TAKİPÇİYSEN, HALLET!’
-Ben de kim yaparsa yapsın önemli değil, orası zifiri karanlık dedim. Efe Tur, eski Cezaevi’nin karşısında duruyor. Servis olmadığı için vatandaş ya taksi tutup geliyor ya da o karanlıkta yürüyerek geliyor. Tehlike arz ediyordu. 1,5 yıl önce bir vatandaşımıza o karanlıkta araba çarptı ve öldü. Şimdi o direkler bir iki haftadır yanıyor, ama kim tarafından yapıldığını bilmiyorum. İzmit Belediyesi’nden isteklerimiz ise, Yüksek Hızlı Tren yolu üzerinde yapılan iki tane üst geçitten birinde aydınlatılmaları ile asansörün devreye sokulmasını ve diğerinde ise yapılmayan asansörün tamamlanmasını istiyoruz. Nevzat Başkan, zaman zaman geliyor bana haber vermeden orada fotoğraf çektiriyor, takipçiyim diyor. Ben de sizin aracılığınızla diyorum ki “Takipçisiyseniz bu işi halledin. Asansörünü ve aydınlatmasını yaptırın”

‘LİMAN YOLUNA BAKIM ONARIM YAPILSIN’
-Ayrıca hızlı tren yolu üzerine en son yapılan üst geçidin giriş ve çıkışlarının çevresinin düzeltilmesini istiyoruz. Karanlık ve kapalı olması sebebiyle bize nahoş durumlar bildiriliyor. Bir de Derince Limanı’na gelen ağır tonajlı yük gemileri var. Bunun içerisinde Anadolu’ya giden 50-100 tonluk her türlü eşyalar mevcut. Giderken de kırkayak dediğimiz araçlar, Karayolu Sokağımızı takip ediyor. Bu yolda 1997’den beri bakım onarım yapılmamış. Bu yolu bir an önce devreye sokalım. SGK önünde haftanın beş günü trafik iki yönlü park halinde olduğu için kitlenmektedir. Bu bağlamda Kuzey yöndeki kaldırımların kaldırılması ile park haline getirilmesini talep ediyoruz. Maalesef ki herkes bu olayın üstüne yatıyor, önemsemiyor, kulak ardı ediyor.

‘17 AĞUSTOS ANITIMIZDA İÇKİ İÇİYORLAR’
-Büyükşehir Belediyesi’nden ise; Seka Park’ın hemen bitişiği olan Demokrasi Parkı’nın bakım onarımının yapılması ile burada mangal yapılmamasına dair müsaade edilmemesini, oturma masalarının yeniden montajı, içi kurbağalarla dolmuş havuzun temizlenmesini, kısacası yeniden dizayn edilmesini istiyoruz. Yapılacaksa muhtarlığımızın görüşlerinin alınarak düzenlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bir 17 Ağustos Anıtı’mız var. Burada mahallemizde ölen 167 kişinin ismi yazılıdır. Bir gün çalışıldığı, yenilendiği görülmemiştir. Çalıştırmak istemiyorsanız kaldırın; çünkü oraya arabasıyla, kız arkadaşıyla gelip içki içen gençler oluyor. Buranın önemini kavrayamıyor, en azından saygı duyulsun.
‘KARAOSMANOĞLU BİZİM ÖDENEĞİ ALDI, YARIMCA SAHİLİNİ DÜZELTTİRDİ’
-Bir de balıkçı barınaklarımız var. Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’ndan rica etmiştim. Buranın adını da ‘Kamboçya Mahallesi’ takmıştık o zaman. İhale çıktı. Dozerler, kepçeler geldi ve orada kimin girip çıktığı belli olmayan Kamboçya tipi evler yıkıldı. Buradaki ödeneği Karaosmanoğlu aldı. Yarımca Sahili’ni düzelttirdi. Burası yine bir keşmekeş içerisinde kaldı. Ayrıca hiç kullanılmayan Büyükşehir Belediyesi’ne ait Cumhuriyet Kültür Merkezi’miz var. Ne mahalleli ne de İzmit halkı kullanıyor. Burayı devreye sokalım diye uğraştık, şimdi burası görüntüleme merkezi olacak. Kocaeli buradan izlenecek. MOBESE’lerin izleme yeri olacak.

Mahalle sakinlerinin istek ve görüşlerini size ulaştırabileceği mecralar hangileridir? Örneğin bir talep kutunuz var mı?
‘FACEBOOK SAYFAMIZDAN BİZE ULAŞIYORLAR’
-Talep kutumuz vardı, özellikle söktüm. Çünkü ortamı biliyorsunuz. Olmadık bir şey koyarlar, Muhtarlıklara saldırı çok oluyor. Ben sosyal paylaşım sitelerini kullanıyorum. En çok kullananlardan biri de benim. Mahalle halkı bana mahallemizin Facebook adresinden istek ve görüşlerini bildiriyorlar veya telefonumu arıyorlar. Bir sıkıntı olduğu zaman bu şekilde haberleşiyoruz. Örneğin şu günlerde elektrik kesintisi olacak diye Facebook’tan bildiriyorum.

‘MUHTARIM BURAYA NE ASMIŞ DİYEN YOK’
-Ayrıca İzmit Belediyesi ile beraber Cumhuriyet Bayramı etkinliği yapıyordum. “Cumhuriyet Bayramı Cumhuriyet Mahallesi’nde kutlanır” düşüncesiyle konserler eşliğinde çok güzel bir etkinliğimiz oluyordu. Mahallede direklere yazılı olarak afişleri asıyordum. Sonradan Nevzat Bey bu işi vazgeçirtti. Neden vazgeçirtti bilemiyorum. Astığım o afişlere dönüp de “Muhtarım buraya ne asmış” diye okuyan olmadı.

‘KAMERA KOYDUM BAKTIM, OKUMAYI SEVMİYORUZ’
-Kamera koydum baktım. O yüzden ben de sosyal medyayı tercih ettim. Halk olarak okumayı sevmiyoruz. Ya çok iş yapıyoruz meşgulüz ya da bize okumayı sevdiren kimse kalmadı. Ancak sosyal medyada bilgi hemen eline düşüyor ve kafasına yerleşiyor. TÜİK’in verilerine göre okuma oranında Alikahya Fatih Mahallesi’nden sonra geliyoruz. Orada yüzde 87’lerdeyse bizde yüzde 83’lerde seyrediyor. İkinci sırada yer alıyoruz.

Mahallenizde Federal Mogul Piston ve Pil Üretim Fabrikası bulunuyor. Mahallenize katkısı var mı?
‘MAHALLELİ FEDERAL MOGUL’DAN RAHATSIZ’
-Federal Mogul, mahallemizde başlı başına bir cumhuriyet. Mahalleye faydasından çok zararı var. Buraya gelen ağır tonajlı araçlarını bu mahallenin her tarafına kullanıyor. Bunlara tonluk alüminyum dökümler geliyor. Bir de gece sabaha karşı 3-4 gibi koku salıyormuş. Ben pek hissetmiyorum ama çevresindeki oturan aileler söylüyor.

‘BU KİŞİ AİLE TERBİYESİ ALMAMIŞ’
-Federal Mogul ile ilgili bir gün şöyle bir durum yaşadım: Mahallemizde okul müdürümüz dedi ki, “Muhtarım, bir sınıf boyanacak işim var. Federal Mogul’la aran nasıl?” dedim hiç işim olmadı. Ancak okul söz konusu olunca hadi gidelim dedik. Müdür beye “Randevunuz var mı” dedim. “Yok ararız konuşuruz, aynı mahalledeyiz sonuçta” dedi. Fabrikaya gittik, kendimizi tanıttık. Böyle bir sorunumuz var, bu yetkili kimse görüşmek istiyoruz” dedik. Kapıdaki güvenlik görevlisi içeriden birisini aradı. “Görüşmek istemiyor” dedi. Bu kişinin aile terbiyesi almadığını düşünüyorum.

‘HAYAT CAM KIRIKLARI GİBİDİR, KONUŞMAZSAN ACITIR, KONUŞURSAN KANATIR’
-O gün bugündür de kapılarını çalmıyorum. Ayrıca mahallemize ait özellikle benim üzerinde durarak yaptırdığım yolu kendi özel mülkleri gibi plakalarını yazıyorlar ve oto garaj olarak kullanıyorlar. Bu da benim zoruma gidiyor tabi. İşte hayat cam kırıkları gibidir: Konuşmazsan acıtır, konuşursan kanatır. SGK’ya söyledik arka tarafı satın alın otopark olarak kullanılsın. Oraya verecek paramız yok diyorlar.

‘FABRİKA GENÇLERE İŞ İMKANI DA SAĞLAMIYOR’
-Bu fabrika gençlere iş imkanı da sağlamıyor. Bana bir kontenjan verin 3 kişilik, 5 kişilik fark etmez; bu mahallenin gençleri, işsizleri, çalışmaya ihtiyacı olanları var dedim. Tık yok. Bunun üzerine yüzsüzlük yaptım. Bu gençlerin CV’lerini aldım. Ben bunlara kefilim bunları işe alın dedim. 5-6 kişinin CV’siydi. Yine oralı olmadılar. Bunun üzerine de böyle bir şey yaptım işte. Mahallemize hiçbir faydası yoktur.

Yüksek Hızlı Tren çalışmaları mahallenizi de büyük oranda etkiledi. Bu çalışmalar, mahalle sakinlerini isyan ettirdi. Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?
‘HIZLI TRENDEN DEĞİL YÜK TRENİNDEN İSYANDAYIZ’
-Mahalle sakinlerimizi isyan ettirmekte devam ediyor. Hızlı trenden dolayı değil artık. Her gün saat 11 ile 13 arası marşandiz yani yük treni geçiyor. Bu bölgede de sallantı yapıyor. Deprem oluyor diye hep kalkıyorlar. Gürültüsü de çok fazla. Bundan şikayetçiler. Hızlı trenin geçtiği duyulmuyor bile. Hızlı tren önce tren yolu üzerinden geçiyordu, tel örgü yoktu. Mahallemizi Doğu-Batı istikameti olarak ikiye böldü. Kuzey Cumhuriyet Mahallesi ve Güney Cumhuriyet Mahallesi. Bana oy vermeyenler bile çıktı. Sanki benim elimdeymiş gibi. “Sen buraya üst geçit yaptırmadın, sana oyum yok” diyenler de oldu.

Göreve geldiğiniz 30 Mart Seçimlerinden bu yana mahallenizde herhangi bir ilerleme kat ettiniz mi? Bir gelişme oldu mu?
‘OY ÇIKMAYINCA ETKİNLİĞİMİZİ KALDIRDILAR’
-Maalesef üzülerek söylüyorum: Yollarda yamalar düzenlemeler yapıldı ama herhangi bir gelişme yok. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladık. Mahallemizde Bodrum Gurme adında bir kuruluş ile beraber 30 Mayıs’tan sonra Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramımızı kutladık. Bizim mahallemizde Cumhuriyet Bayramı’nın, Gençlik Bayramı’nın atmosferi ve aktivasyonu güzel oluyor. Ancak buradan oy çıkmayınca bu etkinliklerimizi kaldırdılar.

Mahallenizde kentsel dönüşüm çalışmalarına başlandı mı? Mahallelinin çalışmalara tepkisi ne yönde?
‘KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI YOK’
Bizim mahallemizde kentsel dönüşüm çalışmaları yok. Yani böyle bir şeye ihtiyacı yok. Binaların yapımında 13 metrenin üzerine müsaade edilmiyor. Tam seçim döneminde birisi siyasi gücünü kullandı. Açıklıkla söylüyorum. Olası bir depremde ilk yıkılacak yer orası gözüküyor. Sorumlusu da İzmit Belediyesi’dir. Nasıl müsaade etti, bilmiyorum. Altyapı sorunumuz da yok. Açılmayan sokaklarımız var. İmarda gözüküyor ancak teferruatta yok. Söylüyorum şu sokağı açtırın, bu yolumuz yerinde olsun. 6-7 yıl oldu, sürekli bunu depreştiriyorum, o sokağı açtıramıyorum.

Hangi kurumlar mahallenizin sorunlarının çözümü konusunda size yardımcı oluyor?
‘PLAJYOLU ARITMA TESİSİ’NDEN KÖTÜ KOKULAR GELİYOR’
Hiçbir kurum, Belediye, Büyükşehir Belediyesi bana yardımcı olmuyor. Az önce de anlattığım sorunlar bu sorunun cevabını veriyor zaten. Çözümü bırak, daha da sorun çıkarıyorlar. İSU’nun Plaj Yolu Arıtma Tesisleri var. Bu bölgede oturanlar yaklaşık iki-üç aydan beri çok kötü kokular gelmeye başladı diyorlar. Tam arıtmıyor mu bilemiyorum.

Daha önce muhtarlar mahallelerdeki yoksullara Valiliğin ve Belediyelerin yardım yapması noktasında daha aktiflerdi. Ancak son dönemde bu işleri daha ziyade yardım derneklerinin yaptıklarını görüyoruz. Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?
‘YARDIMI DEVLET YAPMALI’
Ben Valilik’te çalıştığım dönemde Ay Işığı Derneği’nin Başkanı Mahmut Civelek’ti. Sivil Toplum Örgütü’nün içinde olduğum için Mahmut Bey ile zaman zaman bir araya gelip dertleşirdik. Sabahın köründe kalkıp lokantalardan çorba, yiyecek alarak adamların kapılarına bırakıyorlar. Devlet eliyle yapılan yardımla STK’lerin yaptığı yardım arasında çok büyük bir fark vardır. Vatandaş devletinden yardım alırken utanmaz, ama senden benden yardım alırken yüzü kızarabilir.

‘ÖYLE İNSANLAR VAR Kİ…’
Gerçekten ihtiyacı olan istemeye çekinir. Mahallesine vakıf muhtarlar ile işbirliği içinde olunmalı. Vatandaşını devlete muhtarın bildirmesi gerekiyor. Öyle insanlar var ki devletin canını almak için gözünü açıp bekleyen insanlar da var. Burada yardım ettiğim birkaç kişi oldu. Vefat ettiler ama sonradan yedi tane dairesi çıktı. Çocukları birbirine girdi. Bir kişi daha var burada, kimliğini ver seni araştıracağım dedim. Ben kimliğimi vermem diye çıkıştı. Bu durumda ona nasıl yardım edeyim? Onun için devletin araştırarak yardım yapması gerekiyor.n Pınar GÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑