Derin, 1,5 yıldır yatağa mahkum
Afgan uyruklu istismarcı tutuklandı
KO-MEK’ten yeni branş
O sürücü adliyede!
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Siyaset

Yılmaz, ‘Pozitif ayrımcılık istiyoruz’

Demokratik Sol Parti(DSP) İl ve İzmit İlçe Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlemiş olduğu kadına seçme ve seçilme hakkı konulu panel dün gerçekleştirildi

6 Aralık 2017 Saat: 15:39
Yılmaz, ‘Pozitif ayrımcılık istiyoruz’
Yılmaz, ‘Pozitif ayrımcılık istiyoruz’

Gülşah YÜCEL - ÇAĞDAŞ KOCAELİ / Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilişinin 83’üncü yıldönümü olmasından dolayı DSP İl Binası’nda panel düzenledi. Avukat Banu Yılmaz’ın anlatımları ile gerçekleştirilen panele DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, DSP İzmit İlçe Başkanı Hülya Yıldırım, ÇEKÜL Vakfı İl Temsilcisi Numan Gülşah ve partililer katılım gösterdi. Kadınların iş hayatında ve siyasi hayatta yerlerinin az olduğu konusunda vurguların yapıldığı panelde konuşmacı Avukat Banu Yılmaz, “Kadın istihdamımız son derece geride. Çünkü işletmeler doğurganlık yaşında olan kadınları işe almıyorlar. Biz diyoruz ki çözümlerin içerisinde önce devlet desteklerine ihtiyacımız var. Biz pozitif ayrımcılık istiyoruz” dedi.
‘GELECEK KADINLAR İLE GELECEK’
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren ve daha sonra kadın muhtarlara plaket takdim eden DSP İzmit İlçe Başkanı Hülya Yıldırım, “Biz kadınlar bir kez daha ulu önder Atatürk’ü saygı ile anıyoruz. Bu ülkede gelecek kadınlar ile gelecek. Özellikle bayan muhtarlarımızla bir araya geldim ve onlara bu yolda yürüdükleri için teşekkür etmek istedim” şeklinde konuştu. Yıldırım’ın ardından kısa bir açıklama yapan DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, “Dün kadınlarımızın çoğu Ankara’ya gittiği için bugün bir kutlama gerçekleştirdik. Sizlere bugünü adayan ulu önder Atatürk’ü rahmetle anıyorum. DSP olarak 6 ilçede örgütlüyüz. 2 ilçemizde kadın başkanımız var. Tüm partililerde kadınlar aktif politikaya girmelidir” diye konuştu.
‘YÖNETİCİ KADRODA KADINLARI GERİ ÇEKİYORLAR’
Konuşmalar ve plaket töreninin ardından konuşmasını gerçekleştiren Avukat Banu Yılmaz, “Önce belediye seçimleri için bu hakları aldık. Atatürk bu kanun meclisten geçerken, ‘Bu karar Türk kadınına sosyal ve siyasi hayatta bütün milletlerden üstün bir hak vermiştir’ demiştir. Kadınlarımızın büyük çoğunluğu ilkokul mezunu. Ancak yüzde 13’ü yüksek tahsil yapabiliyor. Hiç diploma sahibi olmayan tarlada tapanda çalışan ve üreten kadın eğitimini iyi almışsa çok sayıda yüksek öğrenim alan kadından daha başarılı olur. Türkiye’de 50 bin 292 muhtar var bunların 675’i kadın. 200 tane üniversite var. Bunların sadece 13’ünün rektörü kadın. Kadının en çok istihdam edildiği alan üniversiteler. Profesör oluyorlar ama yönetici kadroya geldikleri zaman hemen geri çekiliyorlar” dedi.
‘DOĞURGANLIK YAŞINDAKİ KADINLARI İŞE ALMIYORLAR’
Açıklamalarına devam eden Yılmaz, “Kadın istihdamımız son derece geride. Çünkü işletmeler doğurganlık yaşında olan kadınları işe almıyorlar. Biz diyoruz ki çözümlerin içerisinde önce devlet desteklerine ihtiyaçlarımız var. Biz pozitif ayrımcılık istiyoruz. Ayrımcılık demek kötü bir şey ama pozitif ayrımcılık temsil ya da istihdam edilemeyen insanlara olanak sağlama imkanıdır. Pozitif ayrımcılığın siyasette de olması lazım. Siyasette kadın kotası lazım. Sizlerin siyasi partilerde göreviniz kermes yapmak değil, parti üst plana çıkartacak yol haritası belirlemek ve bunlar için mücadele etmektir. Bu durumun az olmasının iki nedeni var. Erkek kardeşlerimizi alıştırmışız. Davetiye toplarız, kermes yaparız diye. Bir diğeri de kadın kadının kurdudur diye bir laf vardır. Bu huyumuzdan da vazgeçmemiz lazım. Biz Atatürk’ten bu hakları aldık. Hayatım boyunca erkeklerden korkan bir kadın olmadım” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑