Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Otopark
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

'Hazır yorganlar sağlığa uygun değil'

Yorgancılık mesleğini 45 yıldır sürdüren Temel Öksüz, hazır üretim malların insanlar için sağlıksız olduğunu dile getirdi

10 Eylül 2018 Saat: 17:13
Hazır yorganlar sağlığa uygun değil
'Hazır yorganlar sağlığa uygun değil'

Kerim ÇELİK - Serbest piyasa ekonomisinin yaşamın içerisine tamamen dahil olmasıyla birlikte artan makineleşme sonucu birçok zanaat bitme aşamasına geldi. Ülkemizde birçok zanaat ya bitme aşamasına gelerek çırak bile yetiştiremeyecek duruma geldi. Bu mesleklerden bir tanesi ise yorgancılık mesleğidir. İlimizde İnönü Caddesi Kapanca Sokak Saray Apartmanı altı, Deniz Taksi yanı No: 2 adresinde yorgancılık mesleğini icra eden 57 yaşındaki yorgan ustası Temel Öksüz hem mesleğin bitme aşamasına gelmesinden hem de insanların hazır üretim malların yarattığı sağlıksız yorganlardan dem vuruyor.

‘HAZIR YORGANLAR TERCİH EDİLİYOR’

Yorgan ustası Temel Öksüz, artık hazır malların üretildiği için yorgancılık mesleğinin bitme aşamasına geldiğini, çırakların bile yetişmediğini, devletin bu işten vergi almamasına rağmen çoğu zaman çalıştığı dükkanda boş oturduğunu dile getiriyor. Ayrıca insanların daha ucuz olduğu için hazır malları tercih etmelerini anladığını söyleyen Öksüz, “Ancak sağlık insanlar için önemli bir durumdur. İnsan uyurken çok daha hassas olabilir. Bunun için insanın yattığı yer, yattığı yastık, yorgan, nevresim her şey önemlidir. Ancak hazır almak yerine evlerinde bulunan pamuk ya da yünleri değerlendirmesi insanlarımızın sağlığı açısından çok daha iyi olur” dedi.

‘ÇOĞU ZAMAN DÜKKÂNDA BOŞ OTURUYORUM’

Öksüz sözlerinin devamında, “Bu işe 45 yıldır başladım. Bulunduğum yerde 37 yıldır yer alıyorum. Bu işe çıraklıktan başladım. Bu işi öğrenmek için 2 sene çırak olarak çalıştım. O zamanlar çok hızlı ve tempoluydu. O yıllarda sabahlara kadar çalışıyordum. 1980 yılına kadar bazen işleri bile yetiştiremiyorduk. O zamanlar bu dükkanda 9 kişi çalışma yapıyordu. Vatandaşlar pamuk, yün yorganlar diktiriyorlardı. O zamanlarda vatandaşlar çırak olması için çocuklarını da getiriyordu. Bir dükkanda 2 çırak yetişebiliyordu. Şimdi çırak yetişmiyor. Biz son nesiliz. Şu anda çoğu zaman dükkanda boş oturuyorum” ifadelerini kullandı.

‘SAĞLIK AÇISINDAN ÜRÜNLERİMİZ DAHA İYİDİR’

“Son 20 yılda hazır üretimlerin artmasıyla bizim işlerimizde yavaş yavaş düştü ve bitme noktasına geldi” diyen Öksüz,“Bu hazır kalıp işler artınca hastalıklar arttı. Yün yorgan ve pamuk yorgandan vatandaş elini çekti. İşlerimizin pamuğa ve yüne dönmesi sağlık açısından da daha güzel bir durumdur. Vatandaşın özüne dönmesini sağlık açısından umuyorum. Hazır yapılan yorganlarda 60-70 TL’ye bile yorgan bulunabiliyor. Bize vatandaşlar kendileri yün ve pamuğunu getirdiğinde elbette biraz daha pahalı olabiliyor ancak sağlık açısından bizim ürettiğimiz ürünler daha iyidir” şeklinde konuştu.

‘HAZIR YORGANLARIN ÖMRÜ EN FAZLA 2 YILDIR’

“Arada sırada ürünlerimize talip olan müşterilerimizde yer alıyor” sözlerini kullanan Öksüz, “Onlar geldiğinde parasının önemli olmadığını yeter ki yün ve pamuk olsun doğal olsun diyorlar. İşimiz bitme aşamasına geldiği için devlet tarafından vergi de alınmıyor. Biz burada işçilik yapıyoruz. Yün veya pamuk geliyor. Ben onu kabartıyorum ve dikiyorum. Bütün yorganları el emeği göz nuru dikiyorum. Hazır alınan yorganların ömrü en fazla 2 yıldır. Benim diktiğim yorganlar ise belirli periyotlarla temizlendiğinde ömür boyu kullanılabilir. Bana 30 yıllık pamuk yorgan geliyor. Ben onu söküyorum kabartıyorum ve tekrar dikiyorum” sözlerini kullandı.

‘UZUN SÜREÇTE DAHA KÂRLI OLUYORLAR’

Öksüz sözlerini, “İnsanlarımızın daha ucuza olan malları almasını anlıyorum. Onlar da kendi keselerine göre tercihler yapıyorlar. Ancak sağlık insanlar için önemli bir durumdur. İnsan uyurken çok daha hassas olabilir. Bunun için insanın yattığı yer, yattığı yastık, yorgan, nevresim her şey önemlidir. Ancak hazır almak yerine evlerinde bulunan pamuk ya da yünleri değerlendirmesi insanlarımızın sağlığı açısından çok daha iyi olur. Ben müşterilerime bunu da söylüyorum. Ellerinizde ki malları getirin değerlendirelim diyorum. Ancak müşterilerimin gelip benden istediğipamuğu yünü istediği zaman da temin ediyorum. Belki fiyatlar hazır mallara göre 2-3 kat daha fazla olabiliyor ancak uzun süreçte baktığımızda hem daha kârlı oluyorlar hem de daha sağlıklı bir ortamda uykularını geçirmiş olacaklar” şeklinde sonlandırdı.

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 1 yorum yapılmıştır
Gülden Çelikel 10.09.2018 23:55
Harika bir haber olmuş... çok doğru bir konuya parmak basmış. Tebrikler...
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑