Mobesko (Sağ blok Ana sayfa)
Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

'Herkes için farklı bir deneyim olacak'

Ülkemizde ve Avrupa’da koçluk eğitimi alanında ses getiren Rana Kaplan, ilk kitabını tanıttı. Kaplan, tecrübelerini aktardığı kitaptan herkesin farklı sonuçlar çıkaracağını ifade etti

18 Haziran 2019 Saat: 13:56
Herkes için farklı bir deneyim olacak
'Herkes için farklı bir deneyim olacak'

İzmit Yenişehir’de bulunan Karakuzu Restoran’da basın mensuplarını kahvaltıda ağırlayan Eğitimci ve Profesyonel Koç, Rana Kaplan ekibiyle birlikte ilk kitabı olan ‘Koçluk Kitabı’N’ı tanıttı. Kaplan, kitabını basın mensuplarına da armağan etti.
‘ZAMANI GELDİĞİ İÇİN YAZDIM’
Ülkemizde koçluk uygulamalarını kurumlarda ilk yapanlardan olan son yıllarda pek çok Avrupa ülkesinde ses getiren çalışmalara imza atan Kaplan, "On yılı aşkın süre önce uzun süren kurumsal eğitimcilik sürecimi tamamlayıp verdiğim ilk “İletişim Becerileri” eğitimimde katılımcılar bana kitabımın olup olmadığını sordular. Sonrasında gerçekleştirdiğim her üç eğitimden en az ikisinde bu soru hep soruldu. ‘Koçluk Kitabı’N’, yazılması gerektiği için de yazmış olmak için de yazılmadı. Hatta yazmamak için bir hayli direnildi. Ehil olanla olmayan arasındaki farkın algıda neredeyse yerinin kalmadığı bu dönemde kendimi tutma nedenim daha ehil olanlara karşı haddimi aşmamak, ehil olmadan yazanlar arasında ise değersizleşmemekti” dedi.
‘SADECE KOÇLUK EĞİTİMİ VERDİM’
Sözlerini sürdüren Kaplan, “Şimdi ise, yıllardır bu bilgileri yaşamına dâhil edip de “iyi ki" demeyen kurumlar da dâhil tek bir katılımcımızın olmadığını dikkate aldığımda, koçluk uygulamalarının hayatın her alanındaki başarıyı kolaylaştırıcı etkisini ele, cebe, çantaya, komidine taşımak mecburiyeti güçlü geldi. Koçlukla tanıştığım ilk günden beri mesleki anlamda yaptığım tek şey bu işi temas ettiğim herkese doğrusuyla anlatmak oldu. Koçluk yapmanın, koçluk eğitimi vermenin, koçluk projeleri üretmenin, uygulamanın ve koçluk işleyişine sahip kurumsal eğitimler tasarlamanın-vermenin dışında, kısacası koçluğun dışında hiçbir şey yapmadım. O yüzden 14 yıldır savrulmadan, bulanmadan, donmadan, kâinatın en sadık, en uyumlu iki sevgilisi olarak birbirimize hizmet ediyoruz” dedi.
‘HERKES FARKLI SONUÇLAR ÇIKARACAK’
Kitabın koçluk mesleğine hizmetimin bir adımı olarak ve sağladığı binlerce faydaya teşekkür etmek amacıyla yazıldığını ifade eden Kaplan, “Bir de kişisel gelişim dejenerasyonunun yarattığı kafa karışıklığına belki bir damla belki bir okyanus su serper umuduyla. Birçok gelişim aracından farklı olarak koçluk sisteminin kaldıraç noktası “bireyin biricikliğidir." Kitap isminin sonundaki büyük ”N” harfi ve bu harfin ayrı yazılmasının sebebi de tam olarak budur. Kitaptaki uygulama sorularının cevapları yazıldıkça, okuyan kişi sayısı kadar farklı kitap ortaya çıkacak; böylece her bir koçluk kitabı, kesinlikle okuyucusuna ait olacaktır. Kitabın okuyucusu ve yazarı olan herkese mesleğim adına şükranlarımı sunarım” diye konuştu. Ayşe AYDIN


Eğitim ve gelişim alanında öncü olan Rana Kaplan ilk kitabının tanıtımı için basın mensupları ile kahvaltıda buluştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑