Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

‘Herkesin gönlüne gireceğiz’

Gazetemize ziyarete gelen Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün’ü Derince’de oturan editör arkadaşlarımız soru yağmuruna tuttu

20 Temmuz 2019 Saat: 13:57
‘Herkesin gönlüne gireceğiz’
‘Herkesin gönlüne gireceğiz’

Biz sorduk, Aygün cevapladı

Dün (cuma) gazetemizi ziyaret eden AK Parti Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, 31 Mart seçimlerinde en yakın rakibi CHP'li Sertif Gökçe'yi yenerek Derince'nin yeni belediye başkanı olmuştu. Derince'de 40 bin 533 oy alarak yüzde 47,48 oranıyla seçimi kazanan Aygün, en yakın rakibi CHP'li Sertif Gökçe'ye bin 261 oy fark atarak 31 Mart seçimleri sonrası başkanlık koltuğuna oturmuştu. Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, seçimden sonra ilk kez gazetemize ziyarette bulundu. Aygün’ü gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Özkan Yılmaz, köşe yazarımız Nurettin Kolaylı karşıladı. Samimi bir ortamda gerçekleştirilen sohbette Derince'deki sorunlar ve yapılacak projeler hakkında konuşuldu. Bu ziyareti fırsat bilen Derinceli genç gazeteciler, Aygün'ü soru yağmuruna tuttu. Derinceli arkadaşlarımız mahallelerinde yaşanan sorunları Başkan Aygün'e ileterek konu hakkında çözüm istediler. Aygün ise sorulan soruları içtenlikle cevaplayarak gazetecilerin sorunlarını not aldı. Aygün, Derince’de herkesin gönlüne gireceklerini söyledi.

-Belediye başkan adaylarınız arasında hem partinizde hem de dışarıda en sıkıntılı en zor konumdaydınız. Rakibiniz erken çıktı yola. Siz 2 buçuk ay, Sertif Gökçe 5 ay çalıştı. Haydar Bulut ise bu süreçte sizin yanınızda olmadı. Tüm bunları üst üste koyduğunuzda büyük handikaplarla başladınız…

Benim hem siyasi hem de kişilik yapım arkadan konuşmaya el vermez ama şunu diyebilirim; 77 gün sahadayım. 77 günde her gün ortalama 100 eve gittiysem bunun 99’u şikayet etti. Belediyeden şikayetçi oldular. Ama 30’u da ‘Başkanım bugüne kadar hep AK Parti’ye oy verdik artık vermeyeceğiz’ dedi. Hiç unutmuyorum Sorbonne Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmış tesettürlü bir kızımız da aynı şeyi söyledi. Dedim ki kızım sen benden fazla eğitim görmüşsün, Avrupa görmüşsün. Sen ki bu duruma geldin, benim sana söyleyecek bir şeyim yok. Ama sana bir şey soracağım. Hala Recep Tayyip Erdoğan’ın arkasında mısın, seviyor musun? ‘Ölümüne arkasındayım’ dedi. O zaman ben sana bu seçimin belediye seçimi olmadığını, Tayyip Erdoğan’a sahip çıkma, beka seçimi olduğunu anlatsam dinlemez misin dedim. ‘O zaman dinlerim’ dedi. Ben bunu anlattım. Kısaca özetleyeyim, Türkiye’yi terörle kırk yıldır dize getiremeyenler FETÖ’yle dize getirmeye çalıştı. Olmadı. Şimdi dolarla, euroyla dize getirmeye çalışıyor. İçerden de soğancılar, patatesçiler buna destek veriyor. Tek istedikleri şey Erdoğansız bir Türkiye. AK Partisiz demiyorum bakın, Erdoğansız bir Türkiye. AK Parti’nin başına Erdoğan değil bir başkası gelse problem çözülecek. Neden? Çünkü ikiyüzlü dünyanın bütün ayıplarını yüzlerine vuran tek lider Erdoğan’dır.

-Çenedağ Mahallesi'nde yapımı devam eden Cımbızdere Mesire Alanı'na ulaşım oldukça zor. Mesire alanına giden yollar güvenli değil. Bu konuda bir çalışmanız olacak mı?

Bu tür istekler tabi ki değerlendirilir. Geçtiğimiz günlerde Çınarlı Mahallesi'nde birkaç çocuk bizim meclis üyesi arkadaşımıza mahallede oynayacak spor sahalarının olmadığını ve Zeki Amcamıza söylerse yapabilir mi gibi sorular sormuşlar. Meclis üyemizde çocukları videoya alıp isteklerini bana iletti. Çocukların bu isteği benim çok hoşuma gitti ve ben bunu sosyal medya hesabımdan paylaştım. Çocuklara ‘Mesajınızı aldım yarın gelin oturup konuşalım bir çözüm bulalım’ diye bir not yazdım. Çocukları ertesi gün getirdiler ve onlarla oturup bir çözüm yolu aradık. Sokaklarına gittik ve yeri tespit ettik. Şimdi çocuklarımız için orada bir alan yapacağız. Çocuklarımızın mutluluğu her şeye bedel. Merve Yusuf arkadaşımızın talebini tabi ki de değerlendireceğiz. Öyle bir sorun varsa illa hallolur. Gençlere ve çocuklara çok önem veriyoruz. Gençlerimize sahip çıkmazsak sokakları altınla kaplasak bile bir faydası olmaz.

LİMANDAN HAYVAN KOKUSU GELİYOR

-Yenikent'te yapılan kapalı pazarın mahallenin alt tarafında ve bu nedenle mahallenin üst taraflarında oturan kişiler pazara gitmekte zorlanmakta. Bu konuda neler yapacaksınız?

Belediyenin 8 dönümlük yeri vardı orada. Bu nedenle en uygun bölge orasıydı. Bu arada şehir içinde ring seferleri kuracağız. Büyükşehir'in akıllı kart sistemiyle ilçe içinde yapılacak ulaşımda vatandaş daha düşük bir rakam ödeyecek.

-Son günlerde limandan getirilen hayvan kokuları çok rahatsız ediyor. Bunun önüne nasıl geçilebilir?

Bu sorun bugünün sorunu değil. Biz bu tür hayvanları ithal ediyoruz. Bunları Türkiye'ye sokmak için limanlar kullanılıyor. Bir tek burada değil Mersin'de, İzmir'de de bunlar yaşanılıyor.İthal ettiğimiz sürece bunlar yaşanacak.

-Çenedağ Mahallesi'nde belli sokaklarda internet alt yapısının olmaması sorun teşkil ediyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Halkımızın sıkıntısı bizim sıkıntımızdır. Bu konuyu ilgili arkadaşlara ileteceğim. İnşallah en kısa sürede bu konu hallolur.

-Yenikent'teki sitelere camilerden ezan sesinin gelmediği dile getiriliyor. Konuyla ilgili çalışmanız olacak mı?

Yenikent'te belediyemizin yaptığı Hoca Ahmet Yesevi Camisi var. 2 bin kişilik dev bir cami olacak. Camimiz tamamlanınca o bölgelere hoparlörlerle destek veririz ve bu sorunu ortadan kaldırırız.

‘BAKANLIK 5 MİLYONLUK YARDIM YAPACAK’

-Seçim döneminde en çok üzerine bastığınız Gençlik Merkezleri hakkında somut bir gelişme oldu mu?

Bizim 41 projemiz arasında en çok önem verdiğimiz projeler gençlik merkezleriydi. Her mahalleye bir gençlik merkezi yapacağız. Çocuklarımız ve gençlerimiz, bu merkeze gelerek istedikleri kadar spor yapabilecek. Burada her branşa yönelik oyun gruplarımız yer alacak. Ders çalışmak isteyen üst kata çıkıp dersini çalışabilecek, bilgisayarlardan ödevini yapabilecek. Gençlerimizin ihtiyacı olan her şey bu gençlik merkezlerinde olacak. Ayrıca bu merkezimizde konferans salonları olacak. Burada gençlere eğitimler verilecek. Onlarla sohbet edilecek. Çocuklarımız ve gençlerimiz için orada rehber öğretmenlerimiz olacak. Çocuklarımız mahallerinde korunaklı bir bölgede oyun oynayabilecek. Evde anne baba koruyor, okulda öğretmenler koruyor, sokakta ise bizler koruyacağız.

-Şuan hangi aşamadasınız?

Bu merkezlerin yapılması için şu an yer arama aşamasındayız. Birkaç mahallemizde bu merkezlerin yerini bulduk. Yer arama aşaması bittikten sonra en yakın zamanda bu projemize başlayacağız.Gençlik Merkezi projesini Ankara'da bakanlıkla konuştuk. Bakanlık projemi çok beğendi ve bu projeler için bizlere maddi destek verdiler. 2 mahallemizde yer tespiti yaptık. Bu 2 mahalledeki gençlik merkezi için bakanlık bizlere 5 milyonluk bir yardım yaptı. İnşallah diğer mahallelerimizde de yerlerimizi tespit eder ve en kısa zamanda çalışmalara başlarız.

'İŞ MAKİNALARINI SATIN ALACAĞIZ'

-Belediyede ne gibi tasarruflar yapılıyor?

Tasarruf konusunda benden iyi tasarruf yapan yoktur. Belediyede 2 müdürlüğü kendime bağladım. İnsan kaynakları ve maliyeyi. Tasarrufu kendi elimde tutmak için maliyeyi kendime bağladım. Kiraladığımız iş makineleri vardı. Biz bunlara ödediğimiz paraları hesapladık ve ayda büyük paralar verdiğimizi gördük. Şimdi taksitle İller Bankası’ndan kredi aldık ve bu makineleri sıfır alacağız. Kira bedeli kadar taksit ödeyeceğiz ve bu makineler 3 yıl sonra belediyenin olacak. Biriken araba lastiklerini geri dönüşüme gönderiyorduk. Bir firma çıktı ve bu lastikler karşılığında belediyeye hizmet edeceğini söyledi. Lastiklere karşılık duvar, parke gibi işleri yapacak. Bu şekil güzel tasarruflar yapıyoruz. İş elbiselerini geri dönüşüme vermek isteyenler var. Biz yine bir firma ile anlaşıp bu eski iş elbiseleri yerine yeni iş elbiseleri talep edeceğiz. Bu şekilde cebimizden daha az para çıkacak.

-Çınarlı Mahallesi’nin Alevi mahallesi olduğu ve belediyenin bu mahalleye hizmet yapmadığı konusunda vatandaşların sitemi var. Mahalleye baktığımız zaman gerçektende buraya çok fazla hizmet getirilmemiş. Yollar bozuk, parklar yok. Bu söylenti hakkında ne diyeceksiniz?

Çınarlı Mahallesi'ne yapılan hizmetler iyi anlatılmadığı için bu tarz sıkıntılar ortaya çıkıyor. Biz bundan sonra yaptığımız her hizmeti bildbordlarla yayınlayacağız. Nerede ne hizmet verdiysek onu duyuracağız. Bu şekilde mahallelilerde hizmetlerden haberdar olacak.Gerekirse gider mahallelilerle konuşur bu şekil bir anlayış varsa onu yerinde çözeriz. Bizim Çınarlı Mahallesi için birçok projemiz var. Oraya şuan asfalt yapmamız yersiz olur. Derince'nin alt yapısının değişmesi lazım. Su borularının hepsini çelik yapıyoruz.2 sene önce bu çalışma başlatıldı. Bir kaç mahallemizde bu çalışmalar tamamlandı. Fakat müteahhit iflas ettiği için uzun bir süre alt yapı çalışması durmuştu. Bu yılsonu tekrar ihale yapılacak ve önümüzdeki sene alt yapı çalışmasına başlayacağız. 50 yıl önce yapılan bu asbestli borular değişecek ve çelik boru olacak. Yağmur suyu hattını da döşeyeceğiz. Yağmur suyu hattı her mahallemizde yok. Bunları halledip asfaltımızı hemen dökeceğiz.

'MİLLET BAHÇESİ’Nİ BAKANLIK YAPACAK'

-İsmetpaşa Stadyumu’nun son durumu hakkında neler söyleyeceksiniz?

İsmetpaşa'nın Millet Bahçesi olması için eski Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut çok çalıştı ve oraya Millet Bahçesi sözü aldı. Millet Bahçesi'ni Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapacak. Bakanlığın bir projesi ve proje üzerinde şuan çalışmalar yapılıyor. İsmetpaşa'da 75 dönümlük bir alan var. Biz Bakanlıktan alanın kuzey bölgesi için 15 dönümlük yer istedik. Bu alana kapalı pazar ve kaplı pazarın üzerine de bir düğün salonu yapmak istiyoruz. Yine o 15 dönümlük alana yüzme havuzu olan bir gençlik merkezi ve Aile Sağlık Merkezi (ASM) yapmak istiyoruz.

-İshakçılar Mahallesi'nde yapılan Er Meydanı verimli kullanılabilecek mi?

Türkiye Güreş Federasyonu ile yapacağımız görüşme ile tesisi daha verimli kullanmak için çalışma başlatacağız. Kompleksin Türkiye genelinde hizmet vermesi için gerekli adımları atacağız.

'Önceki projelerde

gördüğüm 2 eksiklik var'

-Seçimi kazandıktan sonra Derince Belediyesi'nde ne gibi eksiklikler gördünüz?

Herkesin bir yoğurt yeme tarzı var. Ama benim Derince Belediyesi'nde gördüğüm ve eksik dediğim 2 konu var. Biri Sırrıpaşa Mahallesi'nde yapılan 1071 Anadolu Konferans Merkezi. Bence Derince'de 1071 kişilik bir salona gerek yoktu. O salonun daha küçük kapasiteli yapılıp, bina daha fonksiyonel olarak kullanılabilirdi. Biz şimdi bu salonun revizyonunu yapacağız. Bir diğer eksik gördüğüm konu da Yenikent'te yapılan kapalı pazar yerinin zemin katına otopark yapılmaması. 8 dönümlük bir alan ve bu alanın alt katının otopark olarak kullanılması bölge trafiğini rahatlatırdı. Pazar yeri yine otopark olarak kullanılacak ama 1 gün Pazar, 6 gün otopark olarak kullanılacak. Ama zemin katı sürekli otopark olarak kullanabilirdik. Böylelikle hem mahalle araları hem de pazar çevresi rahat ederdi.

'Gökçe beni tebrik

etmeye hala gelmedi'

-CHP’nin Derince Belediye Başkan Adayı Sertif Gökçe, seçim sonrası ziyaretinize geldi mi?

Güzel bir seçim süreci yaşadık. Adaylığım seçime 2 ay kala belli oldu. 2 ay durmadan çalıştık. Girmediğimiz hane çalmadığımız kapı kalmadı. İşimizi aşkla yaptık ve sonunda Allah'ın izniyle seçimin galibi olduk. Rakibim Sertif Gökçe hala beni tebrik etmeye gelmedi. Hala seçim şokundan çıkamadı. Gelip tebrik etmesini beklerdim.

-Söylemlerinizde tüm ilçe halkını kucaklayacağınız mesajını veriyorsunuz…

Kim nereye oy verdiyse benim için şu an hiç önemli değil. 31 Mart’a kadar dikkat ettik, bundan sonra dikkat etmiyoruz. Yapacağımız hizmetleri yalnızca AK Partililer kullanmayacak, herkes kullanacak. İşimizi aşkla yaparak herkesin gönlüne gireceğiz. Geçen gün bana Dersimliler geldi. Dersim Derneği Başkanı dedi ki ‘Ben seni vekillikten beri tanıyorum. Ankara’da da geldim sana. Senin topluma bakışını biliyorum. Tarafsız ve demokratik bir yapın olduğunu biliyorum. Dolayısıyla sana geldim. Bu kapıdan ilk defa giriyoruz.’ Bu güzel bir intiba.  Lafla, dille olmuyor. Zaman içerisinde gösterilen bir duygu.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

‘Herkesin gönlüne gireceğiz’

Soldan sağa; İbrahim Eren, Nurettin Kolaylı, Zeki Aygün, Sadun Çetin, Evin Bozkurt, Merve Yusuf, Bersu Sarıoğlu, Özkan Yılmaz

‘Herkesin gönlüne gireceğiz’

Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, gazetemize ziyarette bulundu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑